Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: obyty.z.cu » 29 maja 2014, 16:48

sylunia80 pisze:poda środek usypiający i momentalnie śpisz-budzisz się po wszystkim.
a to znaczy,że z 2 godziny trzeba po badaniu odczekać,aby się dobrze rozbudzić i odgazować.
No i ... kierowanie autem mało wskazane,przydałaby się też osoba towarzysząca w związku z tym.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

karolcia909
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: karolcia909 » 30 maja 2014, 11:28

Dziekuje za odpowiedzi!
Osoba towarzyszaca jedzie ze mna wiec problemu kierowania mie bedzie.
Ile trzyma ta narkoza? Obudze sie juz po badaniu czy jest mozliwosc ze jeszcze w trakcie? O co pyta anestezjolog?
Od dzis juz chce zaczas lekka diete, w zaleceniach mam zakaz jedzenia owocow i warzyw a co z sokami owocowymi albo zupami? Moge?

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: panbubka » 30 maja 2014, 11:45

Ja się obudziłm jeszcze w trakcie :wink: Na ostatnie 5 minut, więc skorzystałam z okazji i zobaczyłam co tam w środku, oczywiście nic nie bolało

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Kontakt:

Post autor: sylunia80 » 30 maja 2014, 23:01

karolcia909 pisze:Obudze sie juz po badaniu czy jest mozliwosc ze jeszcze w trakcie?
Ja się obudziłam zaraz po badaniu.
Dostałam kroplówkę jakąś już nie pamiętam co to było i po pół godzinie do domu.
Za drugim razem nie dostałam kroplówki.
Zupę można jeść i soki też,ja miałam badanie 0 10 rano i dzień wcześniej skończyłam jeść o 15-zjadłam zupkę pomidorową z ryżem.
Potem już tylko piłam wodę smakową i zwykłą.
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 30 maja 2014, 23:25

Czas działania znieczulenia ogólnego dostosowują do tego co chcą robić - u mnie przy zwykłej kolonoskopii kontrolnej trwa to ok. 30 min. Jak była kiedyś polipektomia to dłużej. Jeżeli coś wyjdzie w trakcie kolonki, to wyjątkowo można się obudzić na samą końcówkę badania, mnie się to raz zdarzyło, ale jest się w takim jakby letargu, że się nie czuje niczego nieprzyjemnego.

Co do anestezjologa, to powinnaś dostać wcześniej ankietę do wypełnienia i tam są wszystkie pytania o przebyte choroby, brane leki, uczulenia, krzepliwość krwi itp. Jest też pytanie o wagę, więc warto podać dokładną, bo anestezjolog mi.in. do wagi dostosowuje ilość środków usypiających. Przed samym badaniem anestezjolog pyta już tylko o ogólne samopoczucie w dniu badania i wzięte w tym dniu leki.

Z tą dietą to chodzi tylko o to, aby na kilka dni przed badaniem nie jeść rzeczy pestkowych typu truskawki, maliny itp, chleba z dodatkiem całych ziaren, rzeczy ciężkostrawnych typu grzyby, suszone owoce itp. bo mogą się przed kolonką nie wypłukać i przeszkadzają w badaniu. Więc pod tym kątem trzeba na to patrzeć, cała reszta jest OK i nie ma co sobie robić głodówki i niepotrzebnie psuć sobie nastrój. Kolonka "na śpiocha", to są same luksusy :)

karolcia909
Debiutant ✽

Post autor: karolcia909 » 02 cze 2014, 10:51

Dziekuje za odpowiedzi
Troche mnie uspokoily ale wciąż sie strasznie denerwuje i chyba bardziej przeraza mnie to oczyszczanie:-(

[ Dodano: 02-06-2014 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. W zaleceniach man podane 2litry fortransu dzis i 2 jutro rano bo kolonoskopia o 18. Jak pisalam wyzej musze wyjechac juz ok 15 15.30. Czy moge dzis wypic 3 litry a jutro rano 1??

[ Dodano: 02-06-2014 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. W zaleceniach man podane 2litry fortransu dzis i 2 jutro rano bo kolonoskopia o 18. Jak pisalam wyzej musze wyjechac juz ok 15 15.30. Czy moge dzis wypic 3 litry a jutro rano 1??

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 cze 2014, 12:13

Według tego co było na ostatniej konferencji najlepsze przygotowanie jest gdy od ostatniej dawki nie upłynęly 4 godziny. Jeśli kolonko o 18 to powinnaś wszystko pić od rana.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

karolcia909
Debiutant ✽

Post autor: karolcia909 » 02 cze 2014, 13:39

Tylko ze z domu nusze wyjechac po 15 bo na badanie jade do innego miasta i nie chce byc przeczyszczana jeszcze w czasie podróży:-(

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 02 cze 2014, 19:35

Myślę, że jeżeli nawet zrobisz według zaleceń, czyli 2 litry rano w dniu badania, to do 15-tej wszystko się już uspokoi.
Ale jeżeli zrobisz wg. swojego pomysłu, czyli tylko litr rano, to nic złego się nie stanie. W końcu trzeba sobie jakoś radzić :)

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 03 cze 2014, 14:17

ja mam się zgłosić na badanie 10-11 i też mam dojechać 120 km i mam rano wypić 1 litr. Pani dr powiedziała, że jak o 6 zacznę to do 9 powinno być po czyszczeniu :)
Ostatnio zmieniony 15 cze 2014, 00:55 przez kasia38, łącznie zmieniany 1 raz.
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

karolcia909
Debiutant ✽

Post autor: karolcia909 » 04 cze 2014, 12:49

uff i juz po! więcej strachu niż było to warte!
Znieczulenie cudowna rzecz! jeśli bedę musiała powtórzyć badanie to na pewno zdecyduje się na narkozę!

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 15 cze 2014, 00:57

20 czerwca będę miała badanie w MSW w trybie ambulatoryjnym, bez narkozy (zawsze miałam w czasie pobytu szpitalnego). Czy ktoś tak miał tam robioną kolonoskopię? Chodzi mi o to, czy po badaniu idzie się poleżeć na jakąś salę (jeśli tak, to ile czasu?), czy tylko na tym korytarzu można posiedzieć?
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kalatos » 16 cze 2014, 10:35

Ja miałem w trybie ambulatoryjnym, wypuszczają Cię i już, nie bardzo jest gdzie poleżeć z uwagi na ilość pacjentów. Mnie osobiście leżenie nie było potrzebne :)
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

sensas
Początkujący ✽✽

Post autor: sensas » 17 cze 2014, 22:04

I ja tez miałem jak nie podadzą głupiego jasia przed badaniem lub w trakcje to po kolonoskopi czekasz za wypisem i do domu, a jeśli podadzą to trzeba kilka godzin odczekać na sali pobytu dziennego i najlepiej mieć, wtedy ze sobą szofera .
Ja miałem z takim głupim jasiem, bo mnie niestety każda kolonoskopia boli nawet w remisji i musiałem odczekać 2-3 godzinki i nie kazali mi kierować autem

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 17 cze 2014, 23:40

Właśnie z szoferem mam problem :(
ale poprzednie 4 miałam bez żadnych środków, więc może i tym razem tak będzie.
Mogę tam poczekać, tylko żebym mogła potem prowadzić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”