Co mi jest?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil85
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Co mi jest?

Post autor: Kamil85 » 07 wrz 2010, 14:38

czesc, to moj pierwszy post na forum

od okolo 5 lat mam problemy z trawieniem. Czyli ciągle gazy, biegunki, swędzenie odbytu. Do tego słabo sie czuje, co chwile ide do wc sie odlac, bialy język, problemy z potencją...
mialem robiona kolonoskopie, badania na pasozyty, USG jamy brzusznej, przeciwciala na celiakie i wszystko wyszlo w normie. Moje objawy zaleza od tego co jem, a malo rzeczy mi nie szkodzi, doszedlem do tego ze moge jesc ryz, ryby, mieso, tluszcze, jajka i to wszystko.
Jak jem tylko to, to wszystko wraca powoli do normy, znika bialy nalot z jezyka, lepiej sie czuje no i zadnych gazow, biegunek. A najbardziej mi szkodzą warzywa i owoce, płatki owsiane, pieczywo (o mleku nie wspominam, ale mam nietolerancje laktozy).
Co to moze byc za choroba? Jakie badania zrobić?

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Co mi jest?

Post autor: magda281 » 07 wrz 2010, 22:55

Kamil85 pisze:A najbardziej mi szkodzą warzywa i owoce, płatki owsiane, pieczywo
hmm może zrób sobie testy alergiczne po prostu :) -a jakie pieczywo jadasz które ci szkodzi?

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:18 przez magda281, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Kamil85
Debiutant ✽

Post autor: Kamil85 » 09 wrz 2010, 05:14

Jak robiłem diete eliminacyjna, sprawdzałem pieczywo na samym poczatku, bo myslalem, ze najmniej mi szkodzi. I wlasnie po nim bylo źle... Głownie bułki pszenne i bagietki, ale żyta itp.. już nie sprawdzałem.

A to nie alergia, bo problemy sie zaczynaja dopiero po kilku dniach. Tak samo jak jem wszystko, czuje sie jakbym byl chory, nie chce mi sie wstawac z lozka, co chwile ide do wc, czuje sie bardzo slabo. Nawet jak zaczne jesc to, co mi nie szkodzi, czyli ryz, mieso, jajka to dopiero po kilku dniach takiego jedzenia wszystko zaczyna wracac do normy, a jak sobie tak jem z miesiac albo dluzej to sie czuje jak nowonarodzony, wreszcie zaczynam zyc.

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 09 wrz 2010, 07:54

Kamil85 pisze:A to nie alergia, bo problemy sie zaczynaja dopiero po kilku dniach
Alergia tez nie musi sie ujawniac blyskawicznie, szczegolnie pokarmowa.
Tak czy inaczej przydalyby sie badania, przede wszystkim wizyta u lekarza, bo na dluzsza mete jedzenie tylko ryzu,miesa i jajek doprowadzi do niedoborow zywieniowych.

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:18 przez genus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 09 wrz 2010, 10:15

Kamil85 pisze:A to nie alergia, bo problemy sie zaczynaja dopiero po kilku dniach
nie mozesz wiedzieć że to nie alergia nie robiac badań -alergia na jedzenie czy nietolerancja moze ujawnic się po 2-4 dniach od zjedzenia pokarmu -bynajmniej u mnie tak było.Testy moga wyjaśnic ,sam pisałeś ze po pieczywie źle sie czujesz -moze to uczulenie na gluten? Jednak ja bym na twoim miejscu szybko to sprawdziła bo przy takiej dietce to mozesz anemii sie nabawić .
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:12 przez magda281, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 09 wrz 2010, 13:15

Ja bym jeszcze zrobiła badania w kierunku yersiniozy.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Kamil85
Debiutant ✽

Post autor: Kamil85 » 09 wrz 2010, 14:52

magda281 ok, zrobie sobie testy na alergie.
Linda123 pisze:Ja bym jeszcze zrobiła badania w kierunku yersiniozy.
dlaczego akurat to, a nie np. helicobacter albo jeszcze inne bakterie? Mój przypadek wskazuje na to, że jest duże prawdopodobienstwo, ze to akurat to?

pea
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

Post autor: pea » 09 wrz 2010, 17:41

badania na alergie to nie taki problem, schody się zaczynają przy próbie zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej (to całkiem co innego niż alergia!). niestety nietolerancje pokarmowe są bardzo powszechne, a diagnoza kosztowna :( ja też mam ciągłe wrażenie, że szkodzi mi głównie żarcie, ale nie jestem w stanie dojść do tego jakie. diety eliminacyjne mają sens, gdy zrezygnujesz z jakiegoś składnika na minimum miesiąc (jak nie więcej).. jednak nie polecam fundowania sobie takich dietek bez konsultacji ze specjalistą. na temat nietolerancji pokarmowych możesz poczytać na stronie http://www.fooddetective.pl/ (to jest test na nietolerancje do zrobienia w domu, nad którym ciągle się zastanawiam,hmmm)

Kamil85
Debiutant ✽

Post autor: Kamil85 » 09 wrz 2010, 18:19

robilem ten test FoodDetective. Pokazał prawie wszystko, ale te pokarmy nie powodują problemów z trawieniem, tylko problemy z trawieniem powodują przenikanie tych pokarmów do krwi i przez to tworzą sie przeciwciała i właśnie te przeciwciała pokazuje ten test. Szkoda, ze nie wiedzialem tego przed zakupem, bo to nie bylo tanie..
wiem tylko tyle, ze mam "przeciekające jelito", ale z jakiego powodu to nie wiem...
czytalem, ze dieta bezglutenowa i bezmleczna leczy przeciekajace jelito, ale nie wiem czy tylko u osob z celiakią czy u wszystkich z tym problemem... u mnie wydaje sie dzialac, chociaz przeciwciala na celiakie wyszly ujemne. Ale nieobecnosc przeciwcial nie wyklucza celiakii.

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 09 wrz 2010, 18:43

Kamil85 pisze:Szkoda, ze nie wiedzialem tego przed zakupem, bo to nie bylo tanie..
wiem tylko tyle, ze mam "przeciekające jelito", ale z jakiego powodu to nie wiem...
czytalem, ze dieta bezglutenowa i bezmleczna leczy przeciekajace jelito, ale nie wiem czy tylko u osob z celiakią czy u wszystkich z tym problemem... u mnie wydaje sie dzialac, chociaz przeciwciala na celiakie wyszly ujemne. Ale nieobecnosc przeciwcial nie wyklucza celiakii.
a ty chcesz sie sam diagnozować i leczyć?? bo z tego co piszesz to sam sobie testy zrobiłeś i do tego stosujesz sam diete bez konsultacji? Tak nie można od tego są specjaliści :)

[ Dodano: 09-09-2010 ]
Diagnostyka alergii pokarmowych, podobnie jak badania w kierunku innych rodzajów alergii, zaczyna się od zebrania pełnego wywiadu i przeprowadzenia badania przedmiotowego. Następnie wykonuje się testy alergiczne pokarmowe. Testy na alergie pokarmowe można podzielić na dwie grupy:
- testy alergiczne pokarmowe skórne,
- testy alergiczne pokarmowe polegające na badaniu krwi (RAST).
Testy na alergie pokarmowe wskazują jakie produkty żywnościowe powinniśmy wyeliminować z naszej diety.

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:19 przez magda281, łącznie zmieniany 2 razy.

Kamil85
Debiutant ✽

Post autor: Kamil85 » 09 wrz 2010, 18:54

magda281 pisze:a ty chcesz sie sam diagnozować i leczyć?? bo z tego co piszesz to sam sobie testy zrobiłeś i do tego stosujesz sam diete bez konsultacji? Tak nie można od tego są specjaliści
bylem u lekarza, po dobrych wynikach kolonoskopii, usg i badania na pasozyty stwierdzil, ze to ZJN i musze z tym zyc. To co ja mam zrobic jak nie szukac sam sobie choroby? Moglbym isc do dobrego gastroenterologa, ale w moim miescie to tylko prywatnie, a kasy za duzo nie mam... ale zastanowie sie powaznie nad tymi testami na alergie i do tego jeszcze gastroskopia z pobraniem wycinka.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2010, 19:03 przez Kamil85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 09 wrz 2010, 18:57

Kamil85 pisze:ale w moim miescie to tylko prywatnie, a kasy za duzo nie mam.
wystarczy skierowanie od rodzinnego i zapis do alergologa -proste,przerabiam to wlasnie -ale na pewno nie odważyła bym się sama aplikować jakaś dietę bez konsultacji z lekarzem.

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:19 przez magda281, łącznie zmieniany 1 raz.

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 09 wrz 2010, 19:21

robilem ten test FoodDetective. Pokazał prawie wszystko, ale te pokarmy nie powodują problemów z trawieniem, tylko problemy z trawieniem powodują przenikanie tych pokarmów do krwi i przez to tworzą sie przeciwciała i właśnie te przeciwciała pokazuje ten test. Szkoda, ze nie wiedzialem tego przed zakupem, bo to nie bylo tanie..
Kamil85 jak to nie powodują problemów z trawieniem? kto Ci udzielił takich informacji? Idąc Twoją drogą rozumowania testy na alergie też są niepotrzebne, bo one przecież wykrywają przeciwciała krążące we krwi...i testy na alergię (przeciwciała IgE) i testy na nietolerancje (przeciwciała IgG) wykrywają w krwi przeciwciała, które są odpowiedzią na pokarm, który Ci szkodzi.

mi się to wydaje oczywiste, że:
jesz coś co Ci szkodzi, więc system immunologiczny z tym walczy (wytwarzają się przeciwciała). Jeżeli masz "przeciekające" jelito odpowiedź jest jeszcze silniejsza. Ale to nie wyklucza tego, że towarzyszy temu cały wachlarz dolegliwości żoładkowo-jelitowych.

-----
na stronie tego testu można przeczytać:
W jaki sposób wysokie poziomy przeciwciał wywołują objawy?
Kiedy pożywienie wywołuje w organizmie produkcję wysokiego poziomu przeciwciał IgG, przeciwciała te łączą się z białkami w pożywieniu, tak aby stworzyć kompleks antygen-przeciwciało. Kompleksy te są zazwyczaj również usuwane przez inne komórki układu immunologicznego. Jeśli jednak system immunologiczny jest przeciążony, cząsteczki te, których organizm nie może rozpuścić, osadzają się w różnych częściach ciała, jak głowa, tkanki płuc, układ pokarmowy, skóra i stawy, gdzie wywołują objawy takie jak bóle głowy, astma, zespół nadwrażliwego jelita, egzema, wysypka, artretyzm.
konsultowałeś te wyniki z dietetykiem?
wg mnie masz po prostu nietolerancję pokarmową i powinieneś przejść na dietę, która będzie eliminowała składniki, których Twój organizm nie toleruje i tyle... nie rozumiem dlaczego zlekceważyłeś te wyniki jeżeli one jasno Ci pokazują, że nie tolerujesz pewnych grup pokarmów

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 21:20 przez pea, łącznie zmieniany 2 razy.

Kamil85
Debiutant ✽

Post autor: Kamil85 » 09 wrz 2010, 19:48

no tak, ale pokazalo mi tez nietolerancje na kurczaka, wolowine, wieprzowine, ryz, i na jajka (na jajka nawet najwieksza nietolerancja ze wszystkich, to pole bylo najbardziej niebieskie). A dziwne, ze po tych pokarmach nic mi nie jest, biegunki i gazy ustają i czuje sie swietnie. Doszedłem do wniosku, ze pokazalo np. tak intensywnie jajka, bo jadlem bardzo duzo jajek, chodzilem na silownie i jadlem ich nawet czasami prawie 10 dziennie. Z moimi jelitami "dziurawymi" to normalne, ze mialem tak duzo przeciwcial IgG na jajka, bo po prostu ich jadlem duzo, ale nie mam na nie nietolerancji (czyli wytwarzania zmniejszonej ilosci lub w ogole enzymow trawiących je, tak jak jest z np. laktozą albo fruktozą - i to sie na prawde nazywa nietolerancja).

Nie chce sie tu juz zagłębiać, nie chce jakiejs glebokiej dyskusji, napisalem co zdazylem przeczytac, zauwazyc na sobie i to tyle! Masz racje, ze moze po prostu mam nietolerancje pokarmowe, ale to ma sie nijak do wyników FoodDetective. Moje jelita sie odnawiają ("czuje" ze tak jest) po pokarmach, ktore mi nie szkodzą, a FoodDetective pokazal wiekszosc z nich.

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 09 wrz 2010, 20:11

z takim podejściem nie ma sensu robić testów na alergię, bo one również bazują na wykrywaniu przeciwciał, które powstają jako odpowiedź na szkodliwe jedzenie. jeżeli twierdzisz, że wyszła Ci nietolerancja na jajka, bo jesz ich dużo, a masz przeciekające jelita, to tak samo może być w przypadku alergii.
idź z tym wynikiem do dietetyka i powiedz o swoich wątpliwościach.

jeżeli chodzi o to dziurawe jelito, to może rzeczywiście w tym leży problem. ale kto postawił Ci taką diagnozę i na jakiej podstawie? gastrolog?

nawet nie wiem czy w ogóle istnieje coś takiego jak "dziurawe/przeciekające jelito", czy to schorzenie ma jakąś konkretną nazwę, i czy w ogóle jest chorobą?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”