Entocort a hydrokortyzon

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Kontakt:

Entocort a hydrokortyzon

Post autor: izo.sim » 11 sty 2012, 09:14

Tak się zastanawiam jak się "przekłada" entocort na hydrokortyzon? Syn przed operacją brał 6 mg entocortu, a po zmieniono to na dożylny hydrokortyzon 2x100 mg.
Może tu jest przyczyna krwistych stolców?

Założyłam temat, bo chodzi o sterydy, ale skopiuję to też do tematu o operacji Marcina.

Jak namieszałam, proszę adminów o poprawienie.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

bartox
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Entocort a hydrokortyzon

Post autor: bartox » 11 sty 2012, 11:02

izo.sim pisze:jak się "przekłada" entocort na hydrokortyzon?
Tak nie mozna, ponieważ to są dwa inne leki o innym składzie..

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=3036

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1068

Ewentualnie zapewne mozna jeden zamienic na drugi ale na to nie ma jakis specjalnych obliczen ;p - być może się myle, lekarzem nie jestem :wink:
izo.sim pisze:Może tu jest przyczyna krwistych stolców?
Raczej nie.. Wątpię zeby jeki przeciwzapalne byly powodem krwawień ale najlepiej bedzie jak porozmawiasz o tym z lekarzem :roll:
CD od 2006r
0 interwencji chirurgicznych
remisja prawie 3 lata ^.-
leki: Imuran 2x 50mg

Czas nie leczy ran...
On tylko przyzwyczaja nas do bólu...

Śmierć, Miłość i Sraczka przychodzą z nienacka

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 11 sty 2012, 11:18

bartox pisze:
izo.sim pisze:jak się "przekłada" entocort na hydrokortyzon?
Tak nie mozna, ponieważ to są dwa inne leki o innym składzie..

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=3036

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1068

Ewentualnie zapewne mozna jeden zamienic na drugi ale na to nie ma jakis specjalnych obliczen ;p - być może się myle, lekarzem nie jestem :wink:
izo.sim pisze:Może tu jest przyczyna krwistych stolców?
Raczej nie.. Wątpię zeby jeki przeciwzapalne byly powodem krwawień ale najlepiej bedzie jak porozmawiasz o tym z lekarzem :roll:

Bartox ja wiem, że to są dwa inne leki, ale nie można było podać doustnie entocortu, dlatego dostał dożylnie hydrokortyzon. I nie twierdzę też, że ten drugi zaszkodził - źle mnie zrozumiałeś. Zastanawiam się raczej czy dawka 2x100 mg hydrokortyzonu nie działa o wiele słabiej niż 6 mg entocortu. Szczerze mówiąc tutejszy chirurg o entocorcie chyba nawet nie słyszał, bo i nie musiał - nie jest przecież gastroenterologiem.

REMICADE:
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:

bartox
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: bartox » 11 sty 2012, 11:37

izo.sim pisze:Zastanawiam się raczej czy dawka 2x100 mg hydrokortyzonu nie działa o wiele słabiej niż 6 mg entocortu
ahm na to pytanie to ci nie odpowiem ;o wiem tylko ze w naszych chorobach prawidlowa dawka entocortu to 9 mg 3x3mg wtedy dzialanie jest lepsze. A dawka hydrokortyzonu tak naprawdę zalezy od organizmu.. Kazdy z nas ma inny organizm, niektorzy zaaraguja na dawde 50mg a niektórzy na 150 wiec wiesz. Powiem ci tylko ze Bupropion należy do tych slabszych lekow, ale za to ma mniejsze objawy uboczne a hydrokortyzon jest silnym lekiem przeciwzapalnym ale jego dzialanie w dużej mierze zależy od dawki i oczywiscie od tego czy dana osoba toleruje ten lek :roll:

+ Jak masz jakiś stary wypis ze szpitala, gdzie syn mial podawany hydrokortyzon to tam powinno byc napisane w jakiej dawce byl stosowany ;p a czy leczenie bylo skuteczne to juz chyba sami wiecie :)

[ Dodano: 11-01-2012 ]
I pamietaj, że na działanie tego leku trzeba czekać okolo 7 dni :wink:
CD od 2006r
0 interwencji chirurgicznych
remisja prawie 3 lata ^.-
leki: Imuran 2x 50mg

Czas nie leczy ran...
On tylko przyzwyczaja nas do bólu...

Śmierć, Miłość i Sraczka przychodzą z nienacka

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 sty 2012, 16:31

Szukałam przeliczników, ale nie znalazłam, jak przeliczyć budezonid na hydrokortyzon.
Tyle tylko że 200mg hydrokortyzonu to tyle co 50mg prednizonu (Encorton) i 40mg metyloprednizolonu (Metypred).
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 11 sty 2012, 19:12

Klaudusia od jutra będzie dostawała Entocort w dawce 3x3mg a dziś ma ostatnie podanie dożylne hydrocortisonu a dostawała go 4x dziennie po 50mg każde podanie.
U nas potrzeba było takiej dawki uderzeniowej by opanować chorobowy sajgon.
Po tygodniu podawania dożylnie nastąpiła ta zmiana.
Zobaczymy jak będzie bo budesonid troszkę słabszy jest, no i inna droga podania...

Zupełnie na odwrót, niż u was izo.sim ale rozumiem, że Marcinowi nie można było podać leku doustnie.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 sty 2012, 20:29

Natalka pisze:Szukałam przeliczników, ale nie znalazłam, jak przeliczyć budezonid na hydrokortyzon.
Tyle tylko że 200mg hydrokortyzonu to tyle co 50mg prednizonu (Encorton) i 40mg metyloprednizolonu (Metypred).
ważne jest też "miejsce" stosowania.... wlewka,doustnie,itd....
wtedy te przeliczniki są nie tak,co innego miejscowo,a co innego .....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 sty 2012, 21:13

bartox jak nie wiesz to prosze nie pisz - Entocort to nie Bupropion (amfebutamon – atypowy lek przeciwdepresyjny, inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, a także częściowy antagonista nikotynowy). Entocort to budesonidum, dudzonib.
Encortonu (prednizon), ani metypredu (metyloprednizolon), ani encortolonu (prednizolon) nie podaje się dożylnie.
Sterydem podawanym dożylnie jest właśnie hydrokortyzon.
Pozajelitowo podaje się wodorobursztynian hydrokortyzonu. Dorośli: 100-150 mg/dawkę, maks. 1,5 g/d, początkowo co 4 h, a następnie co 8-12 h. W stanach zagrożenia życia podaje się 100-500 mg/dawkę (wstrzykiwać przez ok. 30 s). Dawkę można powtórzyć 1, 3, 6 i 10 h po poprzednim wstrzyknięciu, a następnie co 8-12 h. Dzieci do 5. rż. 8-10 mg/kg mc./d. Dzieci starsze 4-8 mg/kg mc./d. Dawki można zwiększyć w zależności od stanu (np. wstrząs)
jest to steryd szybko działający i m.in dlatego podawany w stanach ciężkich rzutów i np we wstrząsie anafilaktycznym. Dawka działa na pewno silniej nić budesonid. Przy przewlekłym stosowaniu moga pojawić się krwawe wybroczyny, jako jedno z działań niepożądanych, ale nigdzie nie spotkałam się z tym, aby krótkotrwałe podawanie wpływało na zaburzenia krzepliwości krwi, jeśłi to raczej przeciwwskazaniem do przewlekłego stosowania jest choroba zakrzepowo-zatowora.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

messer
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: lubuskie

Post autor: messer » 11 sty 2012, 21:46

Dawki glikokortykosteroidów o równoważnym działaniu przeciwzapalnym

5 mg prednizolonu równoważy:

Octan kortyzonu 25 mg
Hydrokortyzon 20 mg
Deflazakort 6 mg
Metylprednizolon 4 mg
Triamcinolon 4 mg
Prednizon 5 mg
Betametazon 750 mikrogramów
Deksametazon 750 mikrogramów

Nie uwzględniono tutaj działania mineralokortykoidowego(zatrzymanie w organizmie sodu, obrzęki) poszczególnych leków ani różnic w profilu i długości działania. Dane z:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kortykosteroidy
Niestety brak powyżej danych na temat siły efektu przeciwzapalnego budezonidu(entocortu).
Podobne porównanie ale uwzględniające działanie mineralokortykosteroidowe jest tutaj :

http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?id4 ... 63&id3=295

Tam czytamy, że budesonid nie jest klasycznym kortykosteroidem. Zaliczany jest do kortykosteroidów działających miejscowo o niskiej biodostępności.Wykazuje działanie takie jak prednizolon(nie mylić z prednizonem), chociaż w 90% jest metabolizowany w wątrobie (efekt pierwszego przejścia). Zamykany jest w specjalnych kapsułkach, które zapewniają uwalnianie leku w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.
Znana jest również doodbytnicza forma budesonidu(entocortu), czyli budenofalk.W Polsce jest ona niedostępna.

Jeśli entocort (budesonid) wykazuje działanie takie jak prednizolon, zgodnie z tym co przeczytaliśmy pod wyżej podanym adresem, to możemy przyjąć, że 5mg entocortu równoważy działanie 20mg hydrokortyzonu. Trzeba jednak uwzględnić także, miejscowe działanie entocortu. Miejscowo jest znacznie lepszy efekt .

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 12 sty 2012, 15:24

Dziękuję za informacje :roll:

REMICADE:

Operacje Marcina:

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽

Post autor: wiolla » 05 wrz 2012, 10:22

Dziś dostałam info od lekarza z Niemiec , przesłałam mu info dotyczące syna , wyniki , badania itp , on zastosowałby hydrokortyzon , a nie encorton .
Czy ten hydro na prawdę tak super działa ?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 wrz 2012, 22:06

To zależy na co i w jakiej postaci??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽

Post autor: wiolla » 06 wrz 2012, 09:44

Oczywiście na CU , a w jakiej postaci :neutral: , dobre pytanie ?
Ponoć tam bazują na hydro , to podstawowy lek przy leczeniu naszych schorzeń .
No cóż , do Niemiec na leczenie raczej nie pojedziemy , więc nie ma co bujać w obłokach .

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 wrz 2012, 22:28

wiolla przeczytaj cokolwiek o steroidach w leczeniu NZJ, a dopiero potem udowadniaj wyższość ŚBŃ nad ŚWN.

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽

Post autor: wiolla » 07 wrz 2012, 07:23

Mamcia pisze:a dopiero potem udowadniaj wyższość ŚBŃ nad ŚWN.
Hej ,ale ja niczego nie mam zamiaru udowadniać , nie jestem fachowcem :lol: , piszę co mi napisano licząc na Wasze zdanie i drobną dyskusję , od tego forum .Mamcia ,aleś Ty nerwowa :wink: .

Wszelkie choroby jelitowe , to dla mnie nowy temat , wnikam w niego od półtorej roku i ciężko wszystko ogarnąć . Szukam pomocy gdzie się da i na wszystkie dostępne mi sposoby , myślę ,że jak większość z nas .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”