Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzysztof-Żyrek
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Krzysztof-Żyrek » 17 gru 2012, 22:17

Ja na Encortonie trochę nadpobudliwy jestem i temu czasem mało śpię :) A tak to nic poza tym, z wyjątkiem jedzenia wtedy mam ładny apetyt hehe Ale tych co znam i to łykali to mówią że to normal :razz:
William Ernest Henley
''INVICTUS''
''..
Że w zdarzeń złych potrzasku
Ni razu nie zapłakałem,
Że głowa moja, choć obficie krwawi,
Przed niczym się nigdy kornie nie pochyli.
Stojąc nad tymi pagórami złości,
I padołem, jak mówią, łez,
Nie lękam się zmór nieodgadnionych dni
Ani sądnych, mrocznych lat.

Nieważne, jak wąską furtką przeciskać się mam,
Co spotka mnie z litanii kar,
Sternikiem swoich losów jestem sam
Własnej duszy kapitanem.''

Choruję od 2008/2009 roku

Awatar użytkownika
ainoh
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: ainoh » 18 gru 2012, 09:36

ja biorę encorton i mam jak wy skutki uboczne: buzia chomika, kark sztangisty, brzuch ciężarnej, problemy ze spaniem jak o 3-4 rano się obudze to juz po spaniu, i cała się trzęsę jak na głodzie jakimś :wink:
ainoh

SZymon86
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: SZymon86 » 18 gru 2012, 21:35

Mógłbym może dorzucić jeszcze właśnie też nadpobudliwość,łatwiej nerwy puszczają,ale nie wiem czy to od sterydu czy ogólnie nerwy spowodowane chorobą itp. Najważniejsze że działa fakt. A może się ktoś wypowiedzieć czy te drżenie mija po jakimś czasie czy jak to wygląda ?
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

atabe
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 19 gru 2012, 16:49

Neurolog raczej przychyli się do sterydów. Tak było u mojej córy. Poszła do niego z rezonansem głowy i EEG.Wiele osób skarży się na drżenie przy sterydach. :roll:

OneTwo
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: OneTwo » 20 gru 2012, 07:28

Dokładnie:) Lekarze jak słyszą, że biorę sterydy, to wszystko im przypisują:)

SZymon86
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: SZymon86 » 20 gru 2012, 19:41

Wczoraj byłem na kontrolnej wizycie i doktorek potwierdził że drżenie rąk,trudność z zasypianiem to od sterydów. Podobno to ustępuje,albo zmniejsza się odczuwanie tego wraz z powolnym schodzeniem ze sterydu. Pożyjemy zobaczymy...
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 20 gru 2012, 23:15

Widać każdy inaczej reaguje. Podczas kuracji czułam się świetnie naładowana energią. Taka nadpobudliwość bardzo mi pasowała ponieważ zwykle jestem niskociśnieniowcem, flegmatykiem itp.
Po odstawieniu sterydów czułam się tak jakbym miała się dosłownie rozsypać za chwilę:bóle mięśni, głowy, wspomniane drżenie rąk, drętwienie nóg, bóle stawów.Długo trwało zanim doszłam do siebie.Oczywiście pięknie wyprowadziły mnie z zaostrzenia, a o to przecież chodziło.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

mancuczka
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

kolor włosów

Post autor: mancuczka » 18 sty 2013, 00:40

Hejka! Powiedzcie mi proszę, czy ktoś z was miał wrażenie, że po sterydoterapii pociemnialy mu włoski na rękach, plecach? Bo ja mam takie wrażenie. Zawsze nie miałam z tym problemu, bo miałam stosunkowo jasne włoski. A teraz to nawet mój facet to zauważył... bardzo krepujace... 4.01 skończyłam Metypred, dawka początkowa 32mg.

Awatar użytkownika
ainoh
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: ainoh » 18 sty 2013, 06:34

Wredna :)
Ja mam to samo im mniej sterydów tym gorzej się trzymam , mam na myśli drżenie :cry:
ainoh

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 18 sty 2013, 07:01

WrednaTubisia pisze:SZymon86, też się zastanawiam, czy to drżenie u mnie nie od sterydów, ale mój gastro wykluczył to, więc rad nie rad idę do neurologa:/
Ja na Encortonie byłam shōgun- byłam nerwowa i ogólnie wszędzie było mnie pełno. Co najlepsze, gdy miałam dziekankę, bo mnie z nóg choroba zwaliła i miałam Entocort to przez 3 michy ręce drżały mi, że nie umiałam kubka przenieść, aby nie rozlać, nocą spać nie mogłam, oczy jak 5-złotówki i w słup :neutral:

A co najbardziej mnie wkurzało to to, że gdy u mnie w domu wszyscy wstawali, to mi się dopiero przysypiało :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 18 sty 2013, 19:01

mancuczka, przejdzie Ci za jakiś czas :wink:
też tak miałam i nie tylko ja.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

greentea
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: greentea » 24 sty 2013, 10:18

A ja mam takie pytanie: czy sterydy w formie jednorazowego zastrzyku mającego działać przez miesiąc rzeczywiście mają mniejsze skutki uboczne niż te w tabletkach? Właśnie mi przepisano sterydy w takiej formie, bo w tabletkach ostatnio źle znosiłam. Czy ktoś tu na forum spotkał się z taką formą podania sterydu?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 sty 2013, 21:18

A coś bliżej jakie to sterydy, jakie dawki, jaki sposób uwalniania??
Ponawiam pytanie bez diagnozy i tak leczą??? Zupełnie w ciemno??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

greentea
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: greentea » 25 sty 2013, 13:25

Te sterydy to Depo-Medrol, na recepcie nie widzę dawki, jest napisane tylko 1x1, miała to być pojedyncza dawka o przedłużonym działaniu na miesiąc,a pierwsze efekty działania miałam widzieć po około 12 godzinach. Tylko tyle wiem. I chciałam wiedzieć jak to jest po podaniu takiej jednorazowej dawki. Przy tabletkach była taka opcja, że w razie dużych działań ubocznych lekarz zalecał stopniowo zmniejszać dawkę, a tutaj, kiedy ta jedna dawka działa miesiąc, to już nie ma możliwości jej zmniejszenia i dlatego mam takie wątpliwości.
Tak, bez diagnozy takie leczenie, bo oprócz zaostrzenia objawów jelitowych mam zaostrzenie zapalenia stawów, tęczówek i skóry (a to wszystko według reumatologa jest na tle choroby zapalnej jelit, której gastrolog z kolei nie potwierdza, tylko podejrzewa jako jedną z możliwych opcji, chociaż dotychczasowe wyniki badań to na to nie wskazują). Kolejna próba ze sterydami miałaby też pokazać, czy podczas ich działania zmniejszą się objawy jelitowe i wtedy ewentualnie zostałaby podjęta decyzja na temat dalszego postępowania i diagnostyki.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 sty 2013, 21:12

Wg wielkiej księgi działa jakiś tydzień i jest stosowany przy nietolerancji terapii doustnej. Czyli diagnoza choroby autoimmunizacyjnej jest.
Dokument rejestracyjny znajdziesz tu http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/ ... l%20ch.pdf
życzę przyjemnej lektury
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”