CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: majka83
27-12-2008
Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?
Autor Wiadomość
Mimi2 
Weteran

Pomogła: 12 razy
Miasto: Rsko
Wysłany: 13-07-2013   

Ja...niestety wiem, co czułaś :( Również tak miałam, że nie ruszając aparatem nadal czułam rozrywający ból. Niestety badający się na mnie wkurzył i "gratis" wyszarpał ze mnie aparat tak, że tydzień bolał mnie brzuch na całym badanym odcinku. Dziwne było to, że uciskanie brzucha zamiast zmniejszać ból to go potęgowało... Myślę, że dużo zależy też od badającego. Miałam też kolo 2 razy na śpiocha-po pierwszym dostałam takich boli, że myśleli, że mi jelito przebili, za drugim razem nawet brzuch mnie nie bolał.

Luki36 
Doświadczony

Miasto: Świnoujście
Wysłany: 13-07-2013   

Ja mialem kolonke robiona 2 razy: raz ok 11 lat temu, drugi raz 3 tygodnie temu. Ad. 1. Podczas pobytu w szpitalu na reumatologii, fortransem jak sie przeczyscilem, to rano mialem 35,5 stopni i oslaniony bylem. Dostalem jakis zastrzyk, nie wiem co, i oprócz 1 bolesnego momentu, kolonoskoia przeszla ok.
Ad.2. Na wstepie poprosilem lekarke o znieczulenie( badanie mialem w pracowni endoskopowej- szpital miejski w Świnoujściu. NFZ oczywiscie...:-S ) Lekarz na to: damy jesli bedzie bolalo...sick! Ok, myle, laduj pani :-D I zaladowala ;-) Po chwili jelita tak mnie bolaly, że zaczalem jeczec, ze mnie mocno boli. Dopiero gdy w odruchu bezwarunkowym w pewnej chwili scisnalem dlon piguly asystujacej, łamiąc jej palce prawie, chyba zrozumialy, ze naprawde mnie boli. Zapodala dozylnie narkotyk i jakis uspokajacz i dokonczyla badanie juz na spokojnie. Kierwa, nie mozna bylo tak od razu??! :@

zielonawitolda 
Początkujący

Miasto: szczecin
Wysłany: 16-07-2013   

dziś będę miała pierwszą kolonoskopię przy Piotra Skargi w Szczecinie. flaka chyba dobrze mam oczyszczonego. ostatnio miałam powtarzaną gastroskopię [w badaniu wyszła krew utajona w kale] i tam wszystko w porządku, więc może od dołu sprawa się wyjaśni. chociaż nie wiem jak ją wytrzymam, jestem skrajnie osłabiona z głodu... :smutny:
Kreon 10000 doraźnie
Forlax i Fibraxine na zaparcia

Baby 
Forumoholik

Pomogła: 27 razy
Miasto: Warszawa

zielonawitolda, trzymam kciuki na pewno wytrzymasz.

zielonawitolda 
Początkujący

Miasto: szczecin

Baby, dziękuję za kciuki - przydały się :wink: choć mile tego badania nie będę wspominać. nie pobrano wycinków, tylko napisano, że odbytnica i jelito grube wraz z kątnicą są w porządku. tylko dlaczego okres, kiedy stosowałam Asamax, wspominam bezbiegunkowo i bezzaparciowo? :neutral: no cóż, mam jeszcze zapas leku, to go pobiorę razem z Debretinem i probiotykiem. wizyta u gastrologa dopiero pod koniec września ...
Kreon 10000 doraźnie
Forlax i Fibraxine na zaparcia

Baby 
Forumoholik

Pomogła: 27 razy
Miasto: Warszawa

zielonawitolda, a czemu nie pobrali wycinków??? Lekarz jest takim fachowcem że potrafi rozpoznać mikroskopowe zapalenie jelita na oko?

Natuśka 
Forumowy Mentor
Reaktywacja ;]

Pomogła: 20 razy
Miasto: Kalisz/Wrocław

zielonawitolda napisał/a:
nie wiem jak ją wytrzymam, jestem skrajnie osłabiona z głodu...

Mi się udało wybitnie odwodnić mimo że piłam do rozpuku.. Ciężko było- nie powiem/: helikopter jak hu hu :wink: Taki stan nie jest zły przed kolonoskopią- mi pomógł się wyluzować, co by nie powiedzieć, że pozwolił z uśmiechem wskoczyć na "łóżko endoskopowe" :p

Baby napisał/a:
Lekarz jest takim fachowcem że potrafi rozpoznać mikroskopowe zapalenie jelita na oko?

I tacy się znajdą, aczkolwiek mi ostatnio pobrali z miejsca, gdzie w MR była pogrubiona ściana jelita, a makroskopowo było OK. Zastanawiałam się, czy pobieraliby, gdyby w MR nic nie wyszło :zastanawia:

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Entocort 9 mg, Ferrum Lek syrop, Proursan 250 mg, Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

mój status

goodbyekitty 
Początkujący

Miasto: ***

Iner napisał/a:
czy ktoś z was miał takie sensacje biegunkowe przed badaniem. Oczywiście wiem, że musi być efekt przeczyszczenia, ale żeby aż tak przez prawie 20h nie schodzić z toalety.

Ja zaraz po pierwszym litrze Moviprepu zamieszkałam w wc i potem już "końca nie widać" :wink: Jeszcze na 5 min przed badaniem musiałam polecieć do toalety bo cały czas już woda ze mnie leciała, ale leciała. Pani pielęgniarka mówiła, by się nie przejmować, bo tak się zdarza. Jestem już po badaniu i nadal mam biegunkę (co zjadłam to już wylądowało wiadomo gdzie), ale wydaje mi się, że to normalne, w końcu po takim przeczyszczeniu organizm tak od razu do normy nie wróci, trzeba czasu. Jakby co można się poratować Laremidem :wink:

zielonawitolda napisał/a:
mile tego badania nie będę wspominać. nie pobrano wycinków, tylko napisano, że odbytnica i jelito grube wraz z kątnicą są w porządku.

Współczuję, bez wycinków to jakby te wszystkie męczarnie na nic... :neutral:

Luki36 
Doświadczony

Wysłany: 17-07-2013   

Ja po kolonoskopii, wróciłem do domu. Zjadłem sobie przygotowany dzień wcześniej rosołek, dogryzłem ciastakami, a wieczorem dobiłem gofrem z bitą śmietaną i owocami. Następnego dnia nie mogłem dojechać do pracy; brzuch i rozwolnienie. Tak jeszcze mnie 3 dni męczyło po super diecie na oczyszczone jelita :-/

goodbyekitty 
Początkujący

Miasto: ***

Luki36 "mądrze" postąpiłeś :razz:

smutnajustin 
Aktywny

Pomogła: 5 razy
Miasto: Olsztyn

W tym miesiącu miałam kolonoskopie przez stomie źle to wspominam :/ Teraz to już nie dam na żywca jak się nie zgodzą na narkozę to niech dadzą głupiego jaśka albo coś na prawdę na uspokojenie że mnie zamuli :P Ehh myślałam że jakąś dam rade zaczęłam im tam płakać i łkać z bólu. Ehhh ale starałam się być grzeczną pacjentką. Ale biorąc pod uwagę że w jednym dniu miałam jeszcze rezonans to musiałam to przeboleć. I po tym wszystkim jeszcze pić 1L wody z jakaś substancją to wymiotowałam jak kot. Oby już mi dali zarazie spokój z kolonoskopia na jakiś czas już mam dość tych badań wykończają fizycznie i przede wszystkim psychicznie człowieka.
waga:40kg
"Crohn's disease no sleep"

McCarty 
Specjalista

Miasto: Okolice Krakowa

Wydaje mi sie, ze kolonoskopie to powinno sie robic zawsze ze znieczuleniem. Szkoda, ze tak nie jest. Nie mialem tej przyjemnosci na zywca, a malo brakowalo bym sie zgodzil. I skorzystalem z narkozy. Tylko przygotowania do kolonoskopi pamietam, a to co bylo dalej, to mnie juz nie obchodzilo. Ogolnie to starsi ludzie sie tego nie bali, ale i tak w szpitalu sie tym straszy :wink:

Natuśka 
Forumowy Mentor
Reaktywacja ;]

Pomogła: 20 razy
Miasto: Kalisz/Wrocław

McCarty napisał/a:
Tylko przygotowania do kolonoskopi pamietam, a to co bylo dalej, to mnie juz nie obchodzilo. Ogolnie to starsi ludzie sie tego nie bali, ale i tak w szpitalu sie tym straszy

Eeee, bo się straszy, bo jeden powie, że była masakra, a drugi się nakręci :p
Ja przyznam, że gorzej znoszę czyszczenie i dla mnie chyba to jest jednak gorsze niż samo badanie :neutral:
Aczkolwiek niektórzy ze środowiska lekarskiego uważają, że kolonka na żywca jest nieludzka bez względu na aktualny stan. Z drugiej strony co oni mają za przyjemność: nasłuchają się podczas tych badań, że aż uszy więdną :E

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Entocort 9 mg, Ferrum Lek syrop, Proursan 250 mg, Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

mój status

CatAnn 
Ekspert
anka - kotomanka

Pomogła: 2 razy
Miasto: Wejherowo

Natuśka napisał/a:
Ja przyznam, że gorzej znoszę czyszczenie i dla mnie chyba to jest jednak gorsze niż samo badanie :|
Ot to to, podpisuję się wszystkimi kończynami. Badanie przynajmniej wiadomo, że się skończy. Brzuch boli bardzo, człowiek się drze, mdleje - może. Ale pół godziny, godzina może - i spokój. A czyszczenie trwa, i trwa, i trwa, i jeszcze się człowiek nakręca - za 24 h kolonka, za 18 h kolonka, tak się denerwuję, boję, będzie bolało etc. Samo badanie jest więc wybawienie, bo każda mijająca minuta przybliża jego koniec :)
Jeżeli jest wykonywane w porządku, przez spoko lekarza i odpowiedniej wielkości sprzęt, to nawet jest fajne - nie ma problemów z narkozą, nie rozwala całego dnia, jelito można obejrzeć, pogadać można o tym, co widać... :roll: Choć spanie ma niewątpliwie swoje plusy - chociażby to, że nawet podczas czyszczenia ma się świadomość - przetrwać, a potem pójdę spać i niczego nie będę pamiętać :roll:
Ja również należę do ludzi, którzy gastro się bardziej boją od kolono. W kolono nie ma się wpływu na to, co oni robią. A podczas gastro wpadam w panikę, histeryzuję, uciekam, nie daję sobie tego diabelstwa włożyć, "jeszcze minutka, jeszcze pół minutki", etc. Ta bezbronność i ciągły odruch wymiotny... okropność.
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja (po zaostrzeniu: XII 2010 - IX 2012), anemia, zapalenie stawów, zesp. subdepresyjny, przewl. pokrzywka autoim, pp IBS, pp AZS. Wzrost, waga: 166 cm, 55 kg. Leczenie: MSWiA, IR - Warszawa. Leki: remicade, salofalk.

mój status

Luki36 
Doświadczony

Po co narkoza. Wystarczy zapodac morfine tudziez inny narkotyczny srodek przeciwbolowy i po kłopocie

Odpowiedz do tematu