Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: palula88 » 27 wrz 2015, 19:15

Dokladnie tak, ktos kto tego nie przezyl nie wie co sie wtedy czuje, trudno to tez opisac komus. U siebie zauwazylam ze im lepiej jestem wyczyszczona tym kolonke lepiej przechodze. Po kolonce nigdy problemow nie mialam, przez pierwsze godziny wzdecia i kolkowe bole, ale spokojnie da sie wytrzymac. Nie miesci mi sie w glowie ze przy takim badaniu lekarz sie drze na mnie.. zawsze sam pyta czy boli.. jak mowie ze boli to pielegniarka masuje brzuch. Nigdy sie nie drze wrecz raz nawet przeprosil ze doprowadzil mnie do lez przez to badanie..
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU

Post autor: cordo » 27 wrz 2015, 20:07

Ja czekam na kolonoskopię kontrolną, ale w znieczuleniu ogólnym w prywatnym szpitalu. Mimo, że dłużej się czeka to wolę mieć to w narkozie, bo straszne mam doświadczenia z kolonoskopii robionych na żywo, po prostu mam uraz...

Awatar użytkownika
Agness
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Agness » 28 wrz 2015, 00:14

W narkozie jest dużo bardziej komfortowo. Nie ma porównania do badania na żywca. Mnie się coś w środku po tej ostatniej porobiło i więcej czasu spędzam w wc. Żołądek też mam obolały. Męczy mnie zgaga i czuję dziwne skurcze. Może to taka reakcja na Fortrans, sama już nie wiem. ..
Znowu nadszedł czas posiedzeń...

karolek0303
Początkujący ✽✽

Post autor: karolek0303 » 28 wrz 2015, 20:19

mnie też często pali w środku. nie wiem od czego. Miałem tak wcześniej i dostałem na to controloc 40. nie chciało mi sie isc po recepte to kupiłem controloc control 20. może warto spróbować?
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
kafka
Początkujący ✽✽

Post autor: kafka » 28 wrz 2015, 20:31

Ja z tym żołądkiem to tez obstawiam Fortrans - plus głodówke. W trakcie ostatniego przygotowania obudziłam się z bólem żołądka w środku nocy i wymiotowalam żółcia, co po kolonce oczywiście przeszło, wiec on musi jakoś podrazniac.

Awatar użytkownika
Agness
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agness » 28 wrz 2015, 23:55

kafka pisze:Ja z tym żołądkiem to tez obstawiam Fortrans - plus głodówke. W trakcie ostatniego przygotowania obudziłam się z bólem żołądka w środku nocy i wymiotowalam żółcia, co po kolonce oczywiście przeszło, wiec on musi jakoś podrazniac.

Następnym razem chyba poproszę o inny przeczyszczacz - może będzie łagodniejszy

Awatar użytkownika
Agness
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Agness » 29 wrz 2015, 00:00

karolek0303, ja już biorę IPP (Ortanol). Dzisiaj było całkiem znośnie. Mam nadzieję, że nie tylko po Loperamidzie, którego się najadłam przed wyjściem z domu i że taki stan się utrzyma...

Awatar użytkownika
malina1985
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: mazowieckie

Post autor: malina1985 » 26 gru 2015, 16:18

Nie wiem czy podlaczam się pod dobry wątek, ale chciałabym o coś zapytać. Często czytam, że kolonoskopia bez wycinków jest nie użyteczna. Czy naprawdę tak jest, że choroby jelit są głównie widziane w wycinkach histopatologicznych? Nie widać ich gołym okiem w większości przypadków?
Jeżeli czegoś nie można, a bardzo się chce, to wolno ;)

Pakiet Srebrny w abonamencie 0 PLN- RZS, IBS, Bielactwo, Autoimm.zapalenie tarczycy

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 26 gru 2015, 16:31

malina1985 pisze:Nie widać ich gołym okiem w większości przypadków?
złe pytanie.Albo widać albo nie.
Nie bez znaczenia jest też "doświadczenie" lekarza operatora.
Jeśli ktoś dziennie robi kilka-kilkanaście dziennie to ma większe doświadczenie, niż ktoś kto robi to sporadycznie ,kilka w miesiącu na przykład.
Stąd doceniamy właśnie kliniczne doświadczenie specjalistów.
A wyniki his patu to po prostu wyrocznia w diagnozowaniu.
Z zastrzeżeniem jak wyżej,tzn. że dla kogoś, kto to robi non stop łatwiej to diagnozowć.
Niestety,niektórzy w opisie są bardzo "ograniczeni...ale to już inna sprawa.
No i nie zawsze obraz jest "jasny",czyli nie do końca można ustalić diagnozę,choć zmiany są.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
malina1985
Debiutant ✽
Choroba: IBS

Post autor: malina1985 » 26 gru 2015, 16:50

Mi żaden lekarz nie chce powtórzyć kolonoskopi, bo mialam robiona 2 lata temu. Tylko, że bez wycinkow. Niby lekarz z kilkudziesiecioletnim stażem ją robił, u nas w okolicy jako jeden z nielicznych, więc ma doswiadczenie, powiedział, że jak będzie widział potrzebę to pobierze wycinki, ale według niego wszystko było prawidłowe. A w sumie teraz czytam, że kolonoskopia bez tego jest w pewnym stopniu bez sensu.
Dziękuje za wcześniejszą odpowiedź. :)

Post został scalony
-Brawurka-
Ostatnio zmieniony 26 gru 2015, 18:08 przez malina1985, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 28 gru 2015, 06:30

ja właśnie w trakcie przygotowania, mam się stawić na badanie za 4 godziny, to moja 6 kolonoskopia, ostatnia było w czerwcu 2014. Zwykle dobrze znoszę to badanie,mam nadzieję że i dziś tak będzie.
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

alka152
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: alka152 » 24 maja 2016, 19:22

witam wszystkich!
Nie wiem czy zagląda tutaj jeszcze ktoś...
niedługo mam mieć kolonoskopie, której jak większość z Was się boję. Dodatkowo jestem osobą młodą szczupłą a to podobno może mieć wpływ na przebieg badania.

Najbardziej jednak boję się przeczyszczania, czytając Wasze posty jestem przerażona tych dni...czy citrafleet jest rzeczywiście lepszy? czy braliście środki przeciwwymiotne? chciałabym to jednak przeżyć tak, aby to jelita się przeczyściły a nie żołądek...
Pozdrawiam! :roll:

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 24 maja 2016, 21:36

alka152, nie czytaj głuuupot, szczupła osoba, ??? masakra nie ma to żadnego wpływu...

miałem wczoraj, wszystko super, jak zwykle po raz enty nie bierz zadnych przeciwymiotnych pij pomału swoim rytmem, i dużo chodź a grawitacja zrobi swoje
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

alka152
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: alka152 » 25 maja 2016, 16:27

dziękuję za odpowiedź, oby tak było! :)

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 25 maja 2016, 16:36

alka152, jak nie bedzie to pójdę karnie za ciebie :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”