Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: obyty.z.cu » 25 lut 2016, 11:59

Zmiany u mnie nie są duże,bo zajmują tylko końcówkę jelita grubego.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 25 lut 2016, 13:35

Beata-92 pisze:Nie wiem jak wy znosicie zaostrzenia ile razy jesteście w wc itd,ale niestety ja znoszę je okropnie. Każdy dzień z zaostrzeniem to dzień zmarnowany, mogłabym zrobić wiele rzeczy wiele ważnych spraw,a tak siedzę w domu jak bezużyteczny śmieć.
ostatnio biję rekordy i wc jestem do 20x :)
siedzę w domu
boję sie wyjścia gdziekolwiek, a każde wyjście to wielka wyprawa z opracowaną mapą najbliższych toalet
jeśli to Cię pocieszy, to też czuję się tak jak Ty. jeszcze teraz, kiedy chyba muszę zrezygnować ze studiów.

ja bym jeszcze poczekała na efekty. a nuż coś się wydarzy

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 25 lut 2016, 14:58

Kalka postaraj się nie rezygnować ze studiów... a je zawieś , chyba można nadal urlop dziekański czy rektorski uzyskać z powodu rzutu choroby przewlekłej...za moich czasów takie możliwości istniały :idea:
a może indywidualny tok studiów ze względu na NZJ ?
Gdyby robiono problemy to zawsze jest NSA...

jeden z wyroków na korzyść studenta

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/60470BAF2A
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, 15:52 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 25 lut 2016, 15:31

Beata-92 pisze:Biorę Cortiment już 12 dni. Poprawy nie widzę.
Mój lekarz tłumaczył mi dlaczego odradza dla mnie cortiment właśnie tym że zmiany zlokalizowane są w końcowym odcinku jelita tzn. odbytnica - esica, ponoć jest to steryd o działaniu miejscowym i uwalnia się pod wpływem ph jelita grubego więc od samego początku jelita, zatem do tej końcówki dociera już niewielka ilość sterydu, dlatego też dla takich jak my wymyślono budenofalk - czyli ten sam steryd ale w piance aplikowanej od zaplecza - tyle tylko że to w krajach rozwiniętych, bo w trzecim świecie nie refundują tego bo trzeci świat jest bogaty i może wydawać krocie na leki.

W rozmowach na FB z ludźmi biorącymi cortiment i mającymi zmiany w końcówce właśnie można było zaobserwować że efekty najczęściej były w drugim miesiącu brania tego leku. Więc chyba jest coś w tym co opowiadał ten lekarz. Wygląda na to że coś za coś - dłużej czeka się na efekty ale z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia skutków ubocznych.

Ja poszedłem jeszcze do innego lekarza i on w sumie tez nie był przekonany do tego cortimentu, chociaż tym razem głównie ze względu na brak doświadczenia w leczeniu tym lekiem.

Jeszcze jedno - lekarz wspomniany na początku również kazał mi przestać brać wlewki, również twierdząc że przy zmianach esica-odbytnica większość wlewki będzie działać na zdrową część jelita co jest bez sensu - i zmienił mi wlewkę na dwa czopki - poprawa była widoczna więc również chyba ma to jakiś sens.

U każdego jest więc inaczej, ja długo broniłem się przed sterydami a jeśli już to uparcie trzymałem się tego cortimentu, jednak jak widać nie dane mi było go dostać :) dostałem metypred który na forach ludzie klną za skutki uboczne, lekarz twierdzi że są dosłownie minimalne (z jego doświadczenia) i głównie wynikają z wysokich dawek i długiego czasu przyjmowania - u mnie podobno ma to przejść lajtowo - ale jak będzie to się zobaczy bo dopiero zacząłem go brać.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 25 lut 2016, 15:51

topost pisze:lekarz wspomniany na początku również kazał mi przestać brać wlewki, również twierdząc że przy zmianach esica-odbytnica większość wlewki będzie działać na zdrową część jelita co jest bez sensu - i zmienił mi wlewkę na dwa czopki - poprawa była widoczna więc również chyba ma to jakiś sens.
ale tu można zastosować cewniki urologiczne, którymi można podać wlewkę naprawdę głęboko wg potrzeb.Czyli można ... w ten sposób działałem i u mnie to działało.
https://www.google.pl/search?q=cewniki+ ... P1FJWMM%3A
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 25 lut 2016, 17:07

obyty.z.cu pisze:ale tu można zastosować cewniki urologiczne, którymi można podać wlewkę naprawdę głęboko
Ale to właśnie o to chodzi żeby nie było głęboko, jeśli zmiany są tylko do esicy to właśnie "problemem" wlewki jest to że rozlewa się zbyt głęboko, większa jej część działa na zdrowe jelito. Na zmiany w odbytnicy najlepiej mają działać czopki, bo cała dawka mesalazyny (choć 4x mniejsza niż we wlewce) trafia tam gdzie powinna czyli w stan zapalny.

PS. Czymś takim ze zdjęcia które zlinkowałeś świetnie spuszcza się nadmiar powietrza po kolonoskopii z jelita - polecam działa idealnie dają natychmiastową ulgę. Mnie pokazała ten patent pielęgniarka.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lut 2016, 20:54

Trudno mi z wami dyskutować, bo wolicie pisać niż czytać. W przypadku CU leczenie mesalazyną jest w zasadzie dożywotnie, a forma podania zleży od rozległości zmian.
przy zmianach ograniczonych do odbytnicy czopki są leczeniem z wyboru. Jeśli to ni działa sterydy miejscowe. Pianka budenofalk w Polsce nierefundowana, ale mogą być czopki z hydrokortyzonem na ryczałt.
I tak dalej - czy mam przepisać poradnik?? A może przepisywać po kawałku na fb, aby utonął w śmietniku.
I jeszcze jedno - każdy choruje tak ja umie, a pacjent ma prawo podjąć decyzję o zmianie terapii. Warto aby wiedział, że sterydy ogólnoustrojowe to leki skuteczne, szybko-działające z wieloma działaniami niepożądanymi. Wolna wola.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, 21:49 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 25 lut 2016, 21:33

Mamcia pisze:forma podania zleży od rozległości zmian.przy zmianach ograniczonych do odbytnicy czopki są leczeniem z wyboru.
Toteż przecież dokładnie to napisałem
Mamcia pisze:Jeśli to ni działa sterydy miejscowe. Pianka budenofalk w Polsce nierefundowana, ale mogą być czopki z hydrokortyzonem na ryczałt.
A co z cortimentem mmx? Jako steryd miejscowy ale podawany doustnie czy jest dobrym wyborem u pacjentów ze zmianami ograniczonymi do odbytnicy? Bo nawet na logikę wychodzi że nie. Zatem budesonid zostaje tylko w formie nierefundowanej pianki. O innych formach doodbytniczych sterydów żaden z lekarzy u których byłem nawet nie wspomniał.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lut 2016, 21:51

Jest wyborem jeśli działa, a alternatywa to hydrokortyzon, który z j.g prawie się nie wchłania. Zapraszam do poradników.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 26 lut 2016, 08:31

Czasem mam wrażenie że to lekarze powinni przeczytać sobie te poradniki :) Bo co z tego że się naczytam i mam jakieś tam wyobrażenie skoro potem w gabinecie lekarskim zderzam się z murem?
Byłem u 4 gastrologów - żaden z przypadku, każdy z nich polecony, każdy miał inny pomysł na leczenie, żaden nie był otwarty na moje propozycje.
W końcu odpuściłem i zgodziłem się na steryd systemowy - po trosze też tłumacząc sobie że w końcu to jest lek, raczej mnie nie zabije a z racji iż to pierwszy mój kontakt ze sterydami to zobaczę jak zareaguje mój organizm czy wywoła skutki uboczne itp... to w końcu tez jakaś wiedza. Lekarz również przekonywał mnie że pomimo słabego przebiegu choroby u mnie to zaostrzenie trwa zbyt długo i nie ma już czasu na eksperymenty i trzeba zastosować sprawdzone metody.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 26 lut 2016, 11:50

topost pisze:O innych formach doodbytniczych sterydów żaden z lekarzy u których byłem nawet nie wspomniał.
topost pisze: i trzeba zastosować sprawdzone metody.
no właśnie, czyli czopki robione na zamówienie z apteki. Hydrocortison 0,1 na oleum cacao lub butt. cacao.Robione zawsze 20 szt. na ryczałt,koszt około 18,50 zł.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 26 lut 2016, 18:06

Albo wlewki jak zmiany są rozleglejsze. Co do lekarzy, to mają blędne przeświadczenie, że pacjenci nie lubią czopków.
Zawsze możecie wydrukować odpowiednią stronę z Poradnika prof. Bartnika i/lub standardów leczenia CU.
mam nadzieję, że taki przewodnik Europejski pod egidą ECCO ukaże się po polsku późną wiosną.
Premiera angielska 16 marca w Amsterdamie.
A może jest ktoś chętny do tłumaczenia??

Beata-92
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
miasto: Lublin

Post autor: Beata-92 » 26 lut 2016, 21:11

Jestem osobnikiem marudnym. Często użalam się nad sobą. Taka moja natura. Przyzwyczaiłam się,że encorton szybko działał,a jeszcze szybciej hydrocortyzon stąd moje zdziwienie/oburzenie że teraz ten cortimment(tak zachwalany przez moją doktor)jest taki powolny...
W marcu planujemy kolonoskopie. Dawno nie miałam robionej całej,zobaczymy co się tam dzieje i jakie dalsze decyzje będą podejmowane w mojej sprawie. Jak do tej pory zmiany miałam w końcowym odcinku jelita grubego.
Choruję już od 8 lat,więc bardzo się boję... żeby nie było tam nic złego..
Nie wiem jak przeżyję kolonkę na żywca(po ciąży zrobiłam się nietykalna,zwykłe pobranie krwi mnie przeraża)..

Stosowano u mnie wlewki,gdy bylam jeszcze szczylem,ale nie działały(nie potrafilam ich utrzymac),więc Doktor teraz nawet ich nie proponuje.
Imuran przyjmuję 75mg od 2010r. Przerwe miałam na 2 lata od imuranu i teraz znów go biorę..
Asamax 3x2 i teraz Cortimment mmx 9mg. Plus wapno i potas.

Dobrej nocy :)

Kejt
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: Kejt » 03 mar 2016, 20:13

Witajcie,

choruje od 2003 r. poczatki to byla jedna wielka masakra i dramat, nawet nie chce mi sie tego wspominać- bylo mineło...cale szczescie- w 2013 r bylam w szpitalu,( byly krwawieniea, schudlam 5 kg w 2 tyg) po kolonoskopi okazalo sie ze jest zajete cale jelito choc nikt mi tego doslownie nie powiedzial- a ja nie wnikalam co oznaczaja jakies skróty, dokuczały mi bole jelit,ogolnie brzucha, mega gazy, zrobilam Imupro 300 i odstawilam nietolerowane produkty wg zalecen, od 1,5 roku jestem na bg - moje odczucia wewnetrzne sa teraz naprawde dobre, po kolonoskopii w 2015 okazalo sie ze wizualnie moje wnetrze jest ok, lekarz nie stwierdzil choroby- hurra - w his pacie wyszla remisja- uwazam ze stan jelit jest cool w wyniku diety bg- lekarz jednak mnie wysmial- a nawet dwoch lekarzy twierdzac ze to nie ma zadnego znaczenia poza tym ujmuje sobie witaminy B....no i to juz mnie wkurza i zniecheca. W lutym tego roku pojawily sie krwawienia - moze z 4 dni- poszlam do gastro - zlecila kalprotektyne i sigmoidoskopie- znow stwierdzila ze wyglada ok- jednak wynik kalprotektyny wyszedl 776 gdzie norma do 50. Krwawienia minely, czuje sie dobrze ( troche boli mnie zoladek ale glownie przy ucisku jak mnie badala) efekty pobytow w WC sa ok ( zero biegunek, kształt jak z obrazka), nie ustalam tras wg dostepu do lazienek jak to kiedys bywalo- naprawde jest super- a dzis dostalam wlasnie zalecenie Cortimentu przez 12 tyg....Przez cale 12 lat nigdy przenigdy nie bralam sterydow nawet jak zaliczalam mega zgony i nie kumam dlaczego teraz zamiast zrobic mi kolonoskopie ew np powtorzyc kalprotektyne ( uwazam ze z tym wynikiem cos jest nie halo) od razu serwuje mi sterydy... Wyniki krwi sa ok, tzn zelazo w gornej granicy a ferrytyna w dolnej- tez Pani dr uwaza ze jest spoko...crp w normie, no nie czuje sie choro nic a nic.... Ktos ma jakiegos pomysla?? ja sądzę ze ten nowy lek w tym przypadku naprawde nie ma zastosowania...
Kejt

Beata-92
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
miasto: Lublin

Post autor: Beata-92 » 10 mar 2016, 21:05

Witam. We wtorek byłam u swojego gastro. Niestety podczas stosowania cortimmentu dostałam wodnistej biegunki. Załatwialam się tak jakbym sikała tyłem dosłownie. Ten lek na mnie nie zadziałał,a zwyczajnie mi zaszkodził. Niestety nie jest dla mnie :(
Doktor dała mi encorton w dawce 30mg.
Morfologie mam dobra,nie mam anemii,jedynie crp mam 6,6.
Kolonoskopia przesunięta,bedziemy robic dopiero jak jelitko trochę się uspokoi.
Dodatkowo dostałam witaminę d3 oraz lek na żołądek(bo mnie pobolewał) IPP jak dobrze pamiętam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”