Ciemna krew

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aguska82
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: lubelskie

Re: Ciemna krew

Post autor: aguska82 » 03 wrz 2016, 09:40

Mam jeszcze jedno pytanie,czy w fazie zaostrzenia ktore teraz przechodzę,moge biegać,przygotowuje sie do półmaratonu,i przerwalam bieganie przez ostatni tydzien,ale dzisiaj juz mam olbrzymią ochote pobiegać,nie wiem tylko czy to ma jakis wplyw na chorobe.
Czekam na mój cud:)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 03 wrz 2016, 15:38

każdy ruch powoduje zmożoną prace jelit.
Co innego delikatny trucht, a co innego bieganie i to na dłuższym dystansie z wysiłkiem.
Ja radziłbym wyluzować i odczekac trochę.
To że czujesz się lepiej, nie znaczy, że jelita już są gotowe.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

aguska82
Debiutant ✽

Post autor: aguska82 » 06 wrz 2016, 18:23

Hej. Wczoraj mialam kolonoskopie,wstyd ale po wypiciu citraflet nie oczyscilo mnie do końca,mimo ze robilam wszystko jak w instrukcji :oops: :oops: opis jest taki :
Obejrzano cale jelito grube i odcinek jelita kretego. Stwierdzono:drobne wybroczyny podsluzkowe tuz za zwieraczem idbytu oraz odbytnicy z delikatnym rumieniem zapalnym. Podobne zmiany z zatarciem rysunku naczyniowego i wybroczynami podsluzowkowymi widoczne w esicy i zstepnicy oraz we wstepnicy i na zastawce bauchina. Obraz poprzecznicy prawidlowy z zachowanym rysunkiem naczyniowym. Obraz koncowego odcinka jelita kretego prawidlowy. Pobrano wycinki do badania z wstepnicy oraz esicy.
Dostalam jakis mocny lek po ktorym bylam zamroczona wiec nie pamietam co dr mowila,chyba nic,no mam przyjść z wynikami za trzy tygodnie. Czy te moje zmiany sa poważne?na zdjeciach widac takie jakby naczynka. Dzisiaj dostalam lekkiej biegunki ze sluzem bez krwi,czy to jeszcze po oczyszczaniu?a może kolonoskopia mi troche jelito podraznila. Bede wam.ogromnie wdzieczna za podpowiedzi :mrgreen: maraton odpuszczam do momentu usppkojenia jelit.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 wrz 2016, 19:34

Poczekaj na wyniki histpatu. Zmiany nie śa typowe dla CU, bo nie są ciągłe, chyba, że meslalazyna zadziałała najsilniej w poprzecznicy i tam podleczyła CU. Inna możliwość to to, że jest to CD jelit grubego. Przy takich zmianach i nieskuteczności leczenia mesalazyną lekarz może rozważyć włączenia sterydoterapii miejscowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

aguska82
Debiutant ✽

Post autor: aguska82 » 12 wrz 2016, 12:05

Czy samo badanie kolonoskopowe moze zaostrzyc przebieg choroby?bo ze 3 dni przed bylo juz ok,a po badaniu znowu ta krew i mysle ze moj stan sie pogorszyl. Czekam na wynik i mam wtedy wizyte u dr,poki co to wciaz asamaks 3x2 i czopek salofalk.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 12 wrz 2016, 14:52

po badaniu często tak jest kilka dni, a potem się normuje.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 12 wrz 2016, 18:49

Po pierwsze nie można też brać za szybko leków przeciwzakrzepowych czy Polocardu lub Acardu ( czy też Polopiryny) za szybko...mnie kiedyś w taki kanał wpuścił kardiolog nie uprzedził o możliwym problemie...
no i skończyło się krwotokiem oraz w wyniku tego anemią .

aguska82 :spoko: to co napisałem powyżej dotyczy głównie pacjentów kardiologicznych i zakrzepowych w sytuacji gdy usuwano polipy.
Normalnie jest tak jak napisał Obyty.Z.CU

Po drugie ciemna krew to może być z górnych stron jelita

cytat

Krew w stolcu jest obecna w każdym przypadku krwawienia żołądkowo-jelitowego, jednak w sytuacji gdy źródło krwawienia znajduje się w górnym odcinku przewodu pokarmowego, może upłynąć kilka lub nawet kilkanaście godzin od początku krwawienia do czasu pojawienia się tego objawu. W innych sytuacjach stolec z domieszką krwi może być pierwszym objawem choroby, nierzadko zaskakując chorego w czasie snu lub podczas pracy. Krew może pokrywać czerwonymi pasmami oddawany przez pacjenta stolec (jest to charakterystyczne dla sytuacji, gdy źródło krwawienia znajduje się w końcowym odcinku jelita grubego), może być z nim równomiernie wymieszana (krwawienie z jelita cienkiego lub początkowego odcinka jelita grubego), bądź też mieć charakter tak zwanych stolców smolistych o charakterystycznym wyraźnie czarnym (nie ciemnobrązowym!) zabarwieniu, które świadczy o tym, że krew zawarta w stolcu została strawiona pod wpływem działania soku żołądkowego (objaw typowy dla krwawienia z przełyku, żołądka, niekiedy także z dwunastnicy). Krew wydobywająca się z odbytu bez związku z oddawaniem stolca świadczy o lokalizacji krwawienia w odbytnicy lub odbycie, co ma zwykle miejsce w przypadku żylaków odbytu lub nowotworów odbytnicy

http://www.emedica.pl/choroby/opis/151- ... owego.html

czy z naszej strony J_elita

cytat

W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna najczęściej obserwuje się bóle brzucha, lokalizujące się w 1/3 przypadków w prawym dole biodrowym, co może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego szczególnie, gdy bólom mogą towarzyszyć objawy otrzewnowe Dość często wyczuwalny jest również opór w tym miejscu. Błędne rozpoznanie prowadzi dość często interwencji chirurgicznej w celu usunięcia wyrostka i dopiero badanie histopatologiczne pobranej w trakcie zabiegu tkanki pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy.

Bóle, o różnym nasileniu mogą mieć także charakter kolkowy lub pseudowrzodowy. U wielu chorych nasilają się w trakcie posiłku lub bezpośrednio po jego spożyciu. Często występują nudności, wymioty, wzdęcia brzucha i uczucie pełności po posiłkach oraz przelewania się treści jelitowej. Biegunka występująca u większości chorych jest zwykle wodnisto-śluzowa, i w przeciwieństwie do wzjg dość rzadko zawiera domieszkę krwi.. Dość charakterystyczne są zmiany pojawiające się w okolicy odbytu. Mogą to być szczeliny, przetoki, ropnie, które występują przy zajęciu jelita grubego oraz jednocześnie jelita grubego i cienkiego, rzadziej zaś pojawiają się, gdy procesem chorobowym objętye jest tylko jelito cienkie. Ponieważ chL-CU może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, czasami pierwszymi objawami mogą być afty (afty Suttona), niektórych także zmiany zapalne żołądka, druynastnicy lub przełyku. są niektórych dzieci choroba zaczyna się zmianami aftowymi Na skutek rozwoju procesu zapalnego możliwe jest powstanie niedrożności jelita cienkiego lub grubego.

Choroba najczęściej rozpoczyna się mało charakterystycznymi objawami szczególnie u dzieci bywają one mylące, tym bardziej, że do niedawna występowała ona u nich niezwykle rzadko. Objawy ogólne takie jak gorączką, utrata apetytu, osłabienie, złe samopoczuciem, czy chudnięcie oraz zatrzymanie wzrostu u dzieci, często towarzyszą lub nawet wyprzedzają objawy jelitowe. W przypadku choroby umiejscowionej w jelicie cienkim na skutek zaburzenia wchłaniania pokarmu częściej dochodzi do znacznej utraty masy ciała, znacznie opóźnienie rozwoju fizycznego (zwłaszcza wzrostu) i płciowego, wieku kostnego, a także do licznych niedoborów pokarmowych będących np. przyczyną anemii (patrz badania laboratoryjne).

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego najczęściej pojawiającym się objawem jest biegunka z domieszką śluzu, krwi i/lub ropy z towarzyszącym bólem brzucha oraz uczuciem parcia na stolec. Obecność świeżej krwi w kale spostrzega się w 90% przypadków. Zdarzają się stolce bezkałowe, składające się tylko z krwi, śluzu i ropy. Liczba wypróżnień może przekraczać 20 na dobę. Dość charakterystyczne jest nasilenie biegunki w godzinach rannych. Ponieważ, w przeciwieństwie do chL-C, zmiany wzjg mają charakter ciągły i rozpoczynają się od odbytu, to objawami choroby ograniczonej do odbytnicy mogą być tylko parcie na stolec bez widocznej gołym okiem obecności krwi. W początkowy okresie choroby bóle koncentrują się po zwykle po lewej stronie nadbrzusza lub też mają charakter rozlany, związany ze wzdęciami i ustępują po wypróżnieniu. Jakkolwiek biegunka jest bardzo charakterystycznym objawem wzjg, to między rzutami choroby, u niektórych chorych może pojawić się skłonność do zaparć.

http://j-elita.org.pl/rozpoznanie/objawy-kliniczne

aguska82
Debiutant ✽

Post autor: aguska82 » 21 paź 2016, 14:04

Witajcie. Chcialabym sie zapytac i rade,mianowicie w chwili obecnej wszystko sie u mnie stabilizuje. Nie mam biegunek,krwi,boli brzucha itd...jestem na asamaksie 3 x2 i czopek na noc. Byłam dzisiaj u kolejnnego lekarza,bo moja pani dr chce mi wlaczyc imuran,natomiast dzisiaj nowy lekarz (ponoc bardzo dobry)absolutnie wrec zakazal tego leku,twierdzac ze moja choroba ma lagodny przebieg i wystarczy leczenie podstawowe ktore przynosi dobre efekty,jesli juz to najpierw sterydy,chociaz wg niego tez nie trzeba. Wizyte u swojej mam za 2 tygodnie,ona upiera sie przy tym imuranie...wg waszego doswiadczenia jest on potrzebny,skoro teraz jem wszystko,zyje normalnie i biorac asamaks jest ok?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 21 paź 2016, 16:04

aguska82 pisze:moja choroba ma lagodny przebieg i wystarczy leczenie podstawowe ktore przynosi dobre efekty,jesli juz to najpierw sterydy,chociaz wg niego tez nie trzeba.
nie znamy Twojej historii i badań i jakie zmiany masz w jelicie.Czasem jest tak, że czujemy się ok. , a w jelicie rewolucja. Jeśli jednak faktycznie wszystko jest w miarę ok, krew się nie leje, nie ma przewężeń jakiś czy bóli, to nie rozumiem po co ten Imuran. Kolejne etapy terapii mówią wyraźnie, że leczymy mesalazyną, jeśli jest stan zapalny to zaleczamy go sterydami, a jeśli one same nie dają rady, to włącza sie imunosupresje, czyli Imuran (Azathioprine). I tak jest stosowane.
Rozumiałbym te włączenie po np. badaniu kolonoskopii, gdzie stwierdzono by zmiany w całym jelicie, a tak bez badań to nie wiem czemu. Pytanie więc: czym motywowała ta lekarka taką potrzebę.
Imuran to poważny lek , chyba lepiej jednak przedyskutuj to z nią czy z innymi lekarzami.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2016, 20:52 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 21 paź 2016, 16:07

01.09.2016
Choruje na wzjg od 6lat,od 4 bylam w remisji,od ponad tygodnia zaczela sie biegunka,po dwoch dniach krew,sluz ,bole brzucha,bylam u gastrologa dostalam asamax 3x2 i wlewki z salofalk.
03-09-2016
aguska82 pisze:czy w fazie zaostrzenia ktore teraz przechodzę
21.10.2016
aguska82 pisze:w chwili obecnej wszystko sie u mnie stabilizuje. Nie mam biegunek,krwi,boli brzucha itd...jestem na asamaksie 3 x2 i czopek na noc.
czyli nie jest też tak, że masz remisję, widać że w jelicie ciągle coś się dzieje. Raz lepiej , raz gorzej.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 21 paź 2016, 19:34

aguska82
spotkałem kiedyś taką lekarz gastro która tylko leczy głównie Imuranem ( chyba specjalista od jednego leku) ... nie chciała dyskutować o innych terapiach ze mną ...przykro ale nie została moim lekarzem :smutny: .

Bo to nie chory jest dla leku a lek dla chorego :idea:

Chodzi tu przy zaleczaniu o mimnimalizację skutków ubocznych zaleczania..

Czyli jeśl zalecza salofalk czy asmax a nie ma uderzenia skutków ubocznych to to jest właściwa terapia.

Jeśli nie pomaga sama mesalazyna (asamax, salofalk, sulfasalazyna) to włączamy steryd a jeśli i to nie pomaga to włączamy imuran.

Jeśli powyższe terapie nie skutkują to zostaje biologia ( zaleczanie biologiczne).

Dopiero na końcu pozostaje chirurg ale trzeba próbować sterować w stronę poucha ( zbiornika wewnętrznego)
choć jeśli nie można to też można i trzeba żyć aktywnie.

Halo ...koleżeństwo z CU jeśli coś pomyliłem to poprawcie proszę ...Obyty, Tomy czy Inni z CU

aguska82 zerknij też do poradnika zaleczania na naszej stronie.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2016, 22:25 przez Jacekx, łącznie zmieniany 3 razy.

aguska82
Debiutant ✽

Post autor: aguska82 » 21 paź 2016, 19:52

Bardzo Wam dziękuję za wszelkie info,przyznam ,ze mimo iz choruje 6 lat,to przebieg choroby jest do zniesienia,owszem na poczatku jest krew,biegunki itd ale szybko reaguje na leki podstawowe. Tez sie zdziwilam gdy po kolonoskopii dr mimo iz uznała,ze zaostrzenie jest w miare lagodne odrazu zaproponowala imuran. Ja juz po wlewkach i adamaksie po kilku dniach czulam różnicę. Chyba zmienie lekarza.w ciagu 6 lat to drugie zaostrzenie,wiec nie jest zle jak na ta chorobe,przynajmniej tak mi sie wydaje.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 21 paź 2016, 20:10

Przy okazji poczytaj aguska82

ulotkę leku imuran dla pacjenta w formie *.pdf

http://leki.urpl.gov.pl/files/Imuran_ta ... edawki.pdf

sczególnie punkty 4.3 ; 4.4 i 4.5 a także 4.8 z ulotki...

firmy farmaceutyczne w tych ulotkach piszą tam samą prawdę o leku
by nie narazić się na kosztowne procesy

Tylko w Polsce jak na razie niestety jako pacjenci często przegrywamy przy pomyłkach lekarskich czy zaniedbaniach firm farmaceutycznych.

W USA wiem to od mojej bliskiej Rodziny istnieją specjalizujące się firmy prawnicze ( skuteczne ) broniące praw pacjentów wobec Firm Farmaceutycznych czy Lekarzy.
Lekarze w USA muszą się więc wysoko ubezpieczać.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 21 paź 2016, 20:30

Potwierdzam wszystko co napisało szanowne Koleżeństwo :) z CU powyżej.

Mój lekarz zawsze twierdził, że Imuran trzeba sobie zostawić na specjalne okazje.
Miałem istną kamczatkę na całej zstępnicy i sulfa nie dawała rady, dostałem pierwszą serię sterydów i po niej zaostrzenie wróciło. I wtedy też lekarz nie chciał od razu wprowadzić Imuranu. Dostałem drugą serię sterydów i jestem w niekończącej się remisji już prawie 10 lat. Inna sprawa, że po sterydach zostały mi niektóre skutki uboczne, no ale nie można mieć wszystkiego :)
Nie chciałbym jednak, żeby to co piszemy znaczyło, że Imuran to jest jakaś straszna trucizna. Wielu CU-daków jest na Imuranie latami i dobrze się mają. Chodzi tylko o to, że standardową praktyką jest kolejność leków z Imuranem (lub innym twardym immunosupresantem) na końcu. Lekarka powinna wyjaśnić dlaczego chce leczyć inaczej.

Pozdrawiam

aguska82
Debiutant ✽

Post autor: aguska82 » 24 paź 2016, 14:00

Witajcie,potrzebuje od Was porady. W sobote dopadla mnie goraczka i okropny bol gardla,wczoraj juz nie wytrzymalam i pojechalam do dyzurnej przychodni,diagnoza angina ropna,dostalam augumentin(dodam ,ze poinformowalam lekarza ze choruje na cu)i po trzech dawkach,dzisiaj juz dostalam biegunki,narazie tylko dwie wizyty w ubikacji,teraz boje sie kontynuowac leczenie tym antybiotykiem,chociaz gardlo jest w oplakanym stanie,zastanawiam sie czy nie isc do internisty aby zmienil mi lek,bo przeciez angine leczy sie 10 dni,obawiam sie ze moje jelita bardzo zle to zniosą,oczywiscie przyjmuje priobiotyk.Moze macie jakies doświadczenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”