powikłania po wzjg

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawidof92
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Powikłania po WZJG (CU)

Post autor: dawidof92 » 08 cze 2016, 12:35

Witam, mam pytanie odnośnie powikłań po wrzodziejącym zapaleniu jelita g.

Wiem że najgroźniejszym odległym powikłaniem jest rak jelita g.

Orientujecie sie może jakie to jest ryzyko u osób które chorują kilkanaście lat, jednak z łagodnym przebiegiem (od kilku lat w remisji) ? Czy im dłużej trwa remisja tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań? Bardzo prosze o odpowiedź Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie

Re: powikłania po wzjg

Post autor: alate » 08 cze 2016, 13:17

wydaje mi się, że nikt Ci jednoznacznie na to pytanie nie odpowie, a jeśli już to i tak tylko w oparciu o dane statystyczne przecież...
a z drugiej strony po co komu taka wiedza ???? zamiast się cieszyć remisją i to długą, niektórzy o niej tylko pomarzyć mogą, to szukać powikłań, dziury w całym...
ale jeśli już koniecznie , to to coś niecoś znajdziesz
http://j-elita.org.pl/powiklania/jelitowe/
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 08 cze 2016, 13:39

Jeśli jest remisja od kilku lat, to chyba nie ma innych zagrożeń powikłań ze strony choroby. Inną kwestią są oczywiście stosowane leki. Chirurg mówił mi, że tak po 20 latach choroby ryzyko raka jg bardzo wzrasta, dlatego im dłużej się choruje, tym częściej lepiej robić kontrolne kolonoskopie.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

dawidof92
Debiutant ✽

Post autor: dawidof92 » 08 cze 2016, 14:03

Dzieki za informacje.

Mam pytanie korzystając z okazji żeby nie zakładać drugiego wątku :D

Ostatnio coś mi sie dzieje, a dokładnie zaczęło się od wzdęć (od tygodnia), lekkich ale były. Od wczoraj po nocy mam okropne uczucie ciężkości tak jakby w miednicy promieniując do pleców ale to jest takie uczucie rozpierania (podobne uczucie mam po badaniu kolonoskopowym) nie potrafię tego dokładnie opisać, ale mam też parcie na stolec, dziwne uczucie w odbycie (w środku) mam stwierdzone żylaki odbytu w stopniu miernym, miałem robioną kolonke pół roku temu
To uczucie nasila się przed oddaniem stolca, czy zbieraniu sie gazów, oraz czuje je zawsze podczas chodzenia coś też tak jakby uczucie pelnego już przepełnionego pęcherza moczowego tylko że to czuć od strony odbytu. Miał ktos tak albo wie co to może być?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 08 cze 2016, 15:52

dawidof92 pisze:jakie to jest ryzyko u osób które chorują kilkanaście lat, jednak z łagodnym przebiegiem (od kilku lat w remisji) ?
choruje ponad 30 lat, z tego połowa w zaostrzeniu i spoko.
Ale to również znaczy że trzeba się leczyć, być pod kontrolą nawet w remisji itd. Przy CU wiele się mówi o chemoprwencji mesalazyną w dawce ponad 2 mg/dobę.
Robić kontrolne badania w tym kolonki, im dłużej się choruje, tym częściej , w założeniu że po 10 latach to już tak minimum co 2 lata, a ciut później to corocznie kontrolna kolonka.Z drugiej strony zmiany rakowe tworzą się nie tak od razu, więc na początku i kolonka co 4 lata jest ok.
A odpowiadając na drugi post,o aktualny stan..dyskomfortu jak rozumiem, to mogą to powodowac zmiany w florze bakteryjnej, byc może efekt "lata" czyli jedzenie mówiąc delikatnie przygotowane niezbyt dokładnie.Może i "brudne" ręce, a może i poprostu złe jedzenie.
Często jedzone na szybko bez odpowiedniego pogryzienia, więc i w jelicie sa potem kłopoty.
My nie mamy jeść, tylko dobrze się odżywiać...jeśli rozumiesz o czym pisze :wink:

A jeśli faktycznie ból idzie od odbytu, to aż się prosi o rektoskpie.
Tu skierowanie od lekarza POZ bo szybciej lub od gastro i rób badanie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

dawidof92
Debiutant ✽

Post autor: dawidof92 » 08 cze 2016, 15:59

obyty.z.cu pisze:A jeśli faktycznie ból idzie od odbytu, to aż się prosi o rektoskpie.
Tu skierowanie od lekarza POZ bo szybciej lub od gastro i rób badanie.
Kurcze no włąsnie o to sie najbardziej boje :( nienawidzę tego badania zawsze mialem robioną kolono w uśpieniu, jako dziecko miałem rekto i wiem że to był koszmar :( Nie mniej jednak co to może być skoro pół roku temu miałem robione kolo i bylo ok??

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 08 cze 2016, 16:03

dawidof92 pisze:...

Ostatnio coś mi sie dzieje, a dokładnie zaczęło się od wzdęć (od tygodnia), lekkich ale były. Od wczoraj po nocy mam okropne uczucie ciężkości tak jakby w miednicy promieniując do pleców ale to jest takie uczucie rozpierania (podobne uczucie mam po badaniu kolonoskopowym) nie potrafię tego dokładnie opisać, ale mam też parcie na stolec, dziwne uczucie w odbycie (w środku) mam stwierdzone żylaki odbytu w stopniu miernym, miałem robioną kolonke pół roku temu
To uczucie nasila się przed oddaniem stolca, czy zbieraniu sie gazów, oraz czuje je zawsze podczas chodzenia coś też tak jakby uczucie pelnego już przepełnionego pęcherza moczowego tylko że to czuć od strony odbytu. Miał ktos tak albo wie co to może być?
Mam też , żylaki odbytu - hemoroidy II stopnia.
http://www.hemoroidy.info.pl/?section=p ... ffer&id=22

Może coś tak się dziać jak opisujesz bo pęcherz i odbyt są blisko.

Choć co na prawdę jest przyczyną to Ci nie odpowiem.
Może te hemoroidy są przyczyną a może bliskość pęcherza i odbytu.

Np. mi oddawanie moczu uruchamia wypróżnianie i to nie jest np. OK.
Oddziaływanie pęcherza i odbytu utrudnia mi czasami życie np. gdy byłem ostatnio przykuty do łóżka szpitalnego.
Są kaczka i basen ... a spróbuj obsłużyć je na raz - trzeba by być artystą cyrkowym.

Dlatego pozwalano mi w szpitalu mimo, że innym nie ... załatwiać problemy w toalecie na sedesie.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 16:19 przez Jacekx, łącznie zmieniany 4 razy.

dawidof92
Debiutant ✽

Post autor: dawidof92 » 08 cze 2016, 16:09

ale myśle że przyczyną moich dolegliwości nie jest .... rak? przeciez miałem robione badanie 6 msc temu i było w porządku dalej remisja. Wariuje po prostu :(

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 08 cze 2016, 16:28

Dlaczego rak ... wyluzuj myślę.

Masz niestety możliwość uzyskania prawdy co się dzieje w jelicie głównie przez kolonoskopię.

Nie nakręcaj się więc bo na razie chyba takiej przyczyny myślę nie ma...jednak jeśli Cię to niepokoi to do gastro należy podejść a jak masz taką możliwość to wykonać KOLONOSKOPIĘ lub inne odmiany oglądu jelita: sigmoidoiskopię , rektoskopię i inne ... zamiast wariować.

Przy guzach są też dodatkowe objawy np. :
a) szybkie chudnięcie
b) wężły chłonne powiększone ...

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD

Post autor: alate » 08 cze 2016, 16:37

nie, no jeszcze można przecież oznaczyć kalprotektynę, to tez dałoby chyba odpowiedź...
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 08 cze 2016, 16:51

no to może spróbuj na początek Furaginę, jesli to jakieś kłopoty z moczem, czyli bakteriami tam.
To całkiem możliwe.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

dawidof92
Debiutant ✽

Post autor: dawidof92 » 08 cze 2016, 16:54

właśnie jestem w trakcie zobaczymy co z tego będzie :)

dawidof92
Debiutant ✽

Post autor: dawidof92 » 09 cze 2016, 14:22

Wszystko zaczęło się od wzdęć a wcześniej od kłucia w odbycie (jak wspomniałem wczesniej mam hemoroidy stopnia miernego) chociaz teraz tego kłucia juz nie czuje, ale czasami widze delikatnie krew na papierze. śladową ilość

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 10 cze 2016, 09:22

Wiesz wzdęcia to mogą być jakieś błędy w diecie. Delikatne ślady krwi na papierze to może być wszystko, od mikrouszkodzeń odbytu, poprzez hemoroidy po początki zaostrzenia.
Najlepiej byłoby zajrzeć w jelito - oczywiście krótkim badaniem typu rektoskopia bo nie ma sensu robić kolonoskopii skoro miałeś 6 mies. temu.
Jak napisała Alate można tez zbadać kalprotektynę i teoretycznie powinna dać odpowiedź czy to stan zapalny czy hemoroidy, teoretycznie bo mozna na tym forum przeczytać przypadki niskiej kalprotektyny i obecnych stanów zapalnych więc chyba to badanie (jak cała reszta poza endoskopią i histopatem) nie jest do końca wiarygodne.
Moim zdaniem niemożliwe jest żebyś miał nowotwór w jelicie skoro pół roku temu nic na kolonce na to nie wskazywało, nowotwory jelit nie powstają z dnia na dzień, wcześniej są jakieś polipy itp...

Takie kłucia w jelicie często są na tle nerwowym, to bardzo prawdopodobne u Ciebie bo widzę że podobnie jak ja przeżywasz każdą anomalię jelitową jak mrówka okres. Mamy ten sam problem, ja również za bardzo się tym przejmuję czym tylko sobie szkodzę i również miewam podobne kłucia.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

samolubek11
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: samolubek11 » 06 lis 2016, 12:46

Z moim przekonaniu najgorszym objawem jest piodermia zgorzelinowa. Ja nie mam tego objawu ale mam znajomą, to jest straszne wygląda i zapach skóry :cry:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”