Celiakia? A może jednak nie.

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dlz
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Celiakia? A może jednak nie.

Post autor: dlz » 21 gru 2017, 16:23

Cześć wszystkim, witam.
Jak w złym miejscu zakładam to proszę modów o wywalenie do właściwego.

Ale do rzeczy.
Może ktoś z was miał podobnie i trochę mnie oświeci w temacie :v
Będzie raczej krótko coby nie odstraszać :D

Moje objawy: Bóle brzucha zlokalizowane różnie (po prawej na dole, po lewej u góry, na środku), częste luźne wypróżnienia (3x dziennie standard czasem częściej), czasem biegunki. Objawy bardzo uciążliwe nie ukrywam (zwłaszcza szukanie toalet w miejscach publicznych). Spadek wagi jakieś 8-9kg w ciągu 3 miesięcy. Zaczęło się jakieś 1,5-2 lata temu. Tyle z ważniejszych.

Badania wykonane (zlecone przez lekarza rodzinnego):
Rok temu gastroskopia bez wycinków - wyszło że wszystko ok.
Pół roku temu kolonoskopia - również nic; badanie histopatologiczne (wycinki pobrane z esicy) - silnie obrzękła blaszka właściwa (po Fortransie pewnie :razz:) poza tym norma.
USG - rok temu - również wszystko w normie.
Morfologia powtarzana dość często, czasem wychodziły ciut podwyższone limfocyty i za niskie neutrofile.
OB, CRP - w normie; krew utajona nie wyszła; pasożyty także nie wyszły w badaniach.

Badania pod kątem celiakii (zlecone przez gastrologa):
Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej >200 - wynik dodatni
Przeciwciała przeciw endomysium - dodatni

Poza tym badania takie jak (również zlecone przez gastrologa):
Kalprotektyna 89,21 przy normie do 50
Oraz świeża gastroskopia - w obrazie endoskopowym nic, ale tym razem z biopsją która miała potwierdzić celiakię i jej wynik: Pojedynczy drobny fragment błony śluzowej jelita cienkiego o zachowanym układzie kosmków jelitowych (dokładna ocena długości kosmków niemożliwa). Enterocyty o zachowanym przypodstawnym układzie jąder komórkowych, pomiędzy nimi widoczne rozsiane śródnabłonkowe limfocyty (immuno: CD3+), których liczba jedynie ogniskowo przekracza dopuszczalną normę i dochodzi do 40 limfocytów / 100 enterocytów. W blaszce właściwej miernie, obfite, mieszanokomórkowe nacieki zapalne. W całości, przy zgodnym obrazie klinicznym i wynikach badań serologicznych obraz histopatologiczny może odpowiadać celiakii (jednak zmiany histopatologiczne są słabo zaznaczone i mogą wynikać także z niespecyficznego zapalenia dwunastnicy nie związanego z celiakią).

Leki: jak w leczeniu IBS: Debretin, Debutir, probiotyki. Nie zauważyłam żeby coś pomogły.
+ dieta bezglutenowa, póki co też bez efektów.

Jak rozumieć ten wynik ostatni wynik biopsji? Miał ktoś coś podobnego? Celiakię stwierdza się po ocenie kosmków czego u mnie nie można było zrobić. Zwłaszcza ostatnie zdanie oraz adnotacja w nawiasie sprawiają że znowu nie wiem co myśleć i co robić.

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam i zdrowia wszystkim.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Celiakia? A może jednak nie.

Post autor: Noelia » 22 gru 2017, 01:50

Hej, witaj :flowers:
dlz pisze:badanie histopatologiczne (wycinki pobrane z esicy) - silnie obrzękła blaszka właściwa (po Fortransie pewnie ) poza tym norma.
Tak, to może być skutek Fortransu.
Jedyną możliwością, żeby sprawdzić, jak wygląda śluzówka jelita niepodrażniona czyszczeniem, jest zrobienie jakiejś krótkiej endoskopii bez żadnego przygotowania.
Mąż miał takie badanie - bez żadnych doustnych przeczyszczaczy i bez wlewek oczyszczających, jedynie kilka dni diety.
Właśnie po to, żeby ocenić faktyczny stan błony śluzowej.
Lekarka określiła to jako rektoskopia, ale w praktyce była to rektosigmoidoskopia, bo w opisie ma też końcowy odcinek esicy (w sumie miał wtedy zbadane 30 cm jelita).
Minusem takiej endoskopii bez przygotowanie jest to, że można ją zrobić jedynie sztywną rurką - metalowym wziernikiem.
Bo ogólnie te same badania wykonuje się też giętkimi endoskopami (elastycznymi "kabelkami" - jak podczas kolonoskopii) - ale wtedy jelito musi być idealnie wyczyszczone, co właśnie może spowodować podrażnienie i trochę zafałszować obraz śluzówki (np. mąż miał afty w odbytnicy i esicy - prawdopodobnie po Fortransie oraz Rectanalu).
dlz pisze:Oraz świeża gastroskopia - w obrazie endoskopowym nic, ale tym razem z biopsją która miała potwierdzić celiakię i jej wynik: Pojedynczy drobny fragment błony śluzowej jelita cienkiego o zachowanym układzie kosmków jelitowych
Jeśli przed gastroskopią byłaś na diecie bezglutenowej, to ten wynik niestety nie jest miarodajny, bo przecież wtedy kosmki jelitowe są widoczne i w zasadzie wygląda to prawidłowo.
Takie badanie musi być wykonane jeszcze przed rozpoczęciem diety bezglutenowej.

A może jakieś inne alergie czy nietolerancje, np. laktozy :?:
Możesz prowadzić dzienniczek żywnościowy - dzięki temu łatwiej ustalić, co szkodzi, a co pomaga.
Przeczytaj też Poradnik żywieniowy
dlz pisze:Leki: jak w leczeniu IBS: Debretin, Debutir, probiotyki. Nie zauważyłam żeby coś pomogły.
To niestety nie jest "jedynie" IBS, choćby ze względu na te 2 cytaty:
dlz pisze:Spadek wagi jakieś 8-9kg w ciągu 3 miesięcy
dlz pisze:Kalprotektyna 89,21 przy normie do 50
Jeden z opisów norm kalprotektyny, chyba najbardziej trafny w przypadku naszych chorób:
zespół jelita drażliwego ZJD (IBS) <50 ug/g
nieswoiste zapalenie jelit NZJ (IBD) >50 ug/g
nawrót - zaostrzenie objawów NZJ > 250 ug/g
A jaki probiotyk przyjmujesz :?:
Najlepszy jest Vivomixx (największe stężenie bakterii na porcję) oraz Sanprobi.
dlz pisze:Jak rozumieć ten wynik ostatni wynik biopsji? Miał ktoś coś podobnego? Celiakię stwierdza się po ocenie kosmków czego u mnie nie można było zrobić. Zwłaszcza ostatnie zdanie oraz adnotacja w nawiasie sprawiają że znowu nie wiem co myśleć i co robić.
Poszukaj dobrego gastroenterologa, który zinterpretuje Ci te wyniki, połączy wszystko w spójną całość i ogarnie skuteczne leczenie.
Niekoniecznie w Twoim miejscu zamieszkania, czasem lepiej dojeżdżać do innego miasta, byle tylko specjalista był sensowny i kompetentny w "jelitowych tematach".

Pozdrawiam i powodzenia :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

dlz
Debiutant ✽

Post autor: dlz » 23 gru 2017, 16:16

Dzięki za szybką odpowiedź ;)

Laktoza odstawiona dawno, więc nawet nie wiem czy jakaś nietolerancja jest czy nie.
Probiotyki biorę różne - zmieniam - zgodnie z zaleceniami od gastro. Ale dzięki za podpowiedź!
Gastroskopia robiona przed przejściem na dietę.
Wizyta u gastro dopiero po nowym roku. A moje badania miały potwierdzić celiakię, a wyszły znowu wątpliwości.
Głownie dlatego postanowiłam tu napisać, bo może ktoś mnie oświeci czym może być ten stan zapalny w dwunastnicy?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 27 gru 2017, 11:32

Nie twierdzę ,że u Ciebie jest tak samo. u mnie Crohn umiejscowił się właśnie - odźwiernik żołądka/dwunastnica. Tak ,że znalezienie naprawdę dobrego gastrologa wskazane.

dlz
Debiutant ✽

Post autor: dlz » 30 sty 2018, 04:51

atabe pisze:
27 gru 2017, 11:32
Nie twierdzę ,że u Ciebie jest tak samo. u mnie Crohn umiejscowił się właśnie - odźwiernik żołądka/dwunastnica. Tak ,że znalezienie naprawdę dobrego gastrologa wskazane.
Możesz powiedzieć jak u ciebie wyglądało leczenie?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 30 sty 2018, 16:37

U mnie nie było żadnych objawów typowych dla NZJ. Zaczęłam szybko chudnąć , a wkrótce dołączyły silne wymioty. Po gastroskopii okazało się ,że mam już zamknięty żołądek/stąd chudnięcie i wymioty/. Początkowo myślano ,że to zwykłe wrzody żołądka, dopiero kolejny lekarz postawił prawidłową diagnozę i potwierdził ją wycinkami. Konieczna była operacja, żeby udrożnić przewód pokarmowy-usunięcie odźwiernika żołądka i lekkie przemeblowanie jelita cienkiego . Po operacji zaordynowano Azathioprine i tak do dziś. W sumie 10 lat remisji czego i Tobie życzę jak najprędzej :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”