Lekki przebieg i dylemat czy leczyć

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mario103
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: lubelskie

Lekki przebieg i dylemat czy leczyć

Post autor: Mario103 » 03 paź 2018, 21:53

Witam.
Na początku chciałbym przedstawić krótko historię mojej choroby.
Od dwóch lat po godzinie dziennie mam bóle brzucha przy prawym biodrze. Są to lekkie kłócia, czasami z mocniejszymi impulsami. Biegunki też są po kilka dni a później tydzień lub dwa spokoju.
Miałem robioną kolono i okiem widoczne były w jelicie krętym afty. Z wycinków wyszedł stan zapalny, ale nie jednoznacznie crohn.
Miałem robione wszelkie możliwe badania pod kątem crohna i wyszły negatywnie. Podejrzenie Yersini też upadło.
Przyjmowanie różnych probiotyków i leków na uregulowanie jelit zawiodło. A próbowało mnie leczyć 3 lekarzy, raczej nienajgorszych.
Dlatego lekarz zapisał mi pentasę w saszetkach.
Jak będzie poprawa to mam ten lek przyjmować rzadziej ale już na stałe. Lek strasznie drogi i czego się boję mocny, bez diagnozy pchanie się w takie leki wzbudza we mnie ogromny niepokój.
I tutaj jest moje pytanie.
Czy jeżeli moje objawy są naprawdę nieznaczne (w porównaniu z tym co potrafi crohn) bawić się w tak silne leki? Co da leczenie bez postawienia diagnozy? Czy może szukać jeszcze innego lekarza?? Jak to wogole jednoznacznie zdiagnozować jeżeli wszystkie badania z krwi i kału wyszły negatywnie?
Powiem szczerze, że najchetniej zapomniałbym o tych objawach i jakoś z tym żył, ale mam rodzinę na głowie i muszę o siebie zadbać.
Doradźcie coś z doświadczenia.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Lekki przebieg i dylemat czy leczyć

Post autor: Anette28 » 03 paź 2018, 23:44

Mario103 pisze:
03 paź 2018, 21:53
Czy jeżeli moje objawy są naprawdę nieznaczne (w porównaniu z tym co potrafi crohn) bawić się w tak silne leki? Co da leczenie bez postawienia diag
niestety zdiagnozowanie choroby Crohn trwa czasami latami, ponieważ nie zawsze jest jednoznaczny obraz choroby np.zbyt mały stan zapalny; czy podczas kolonoskopii zostały pobrane wycinki w różnych miejscach? czy masz jakieś objawy po za jelitowe np. afty w buzi, problemy ze stawami, jadłowstręt
Mario103 pisze:
Jak to wogole jednoznacznie zdiagnozować jeżeli wszystkie badania z krwi i kału wyszły negatywnie?
czasami wyniki krwi są w normie, a stan zapalny jest w organizmie; polecam przyjmować leki jak zalecił lekarz i kontrolować swój stan zdrowia
Dobrze, aby przebadać się w kierunku:
- mikroskopowego zapalenia jelit
- celiakii
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 04 paź 2018, 00:27

Hej, witaj na Forum :roll:
Mario103 pisze:
Miałem robione wszelkie możliwe badania pod kątem crohna i wyszły negatywnie.
Tzn. jakie badania (oprócz tej kolonoskopii z wycinkami) :?:
W kierunku CD przydałaby się dodatkowo gastroskopia z wycinkami (Crohn może dotyczyć całego przewodu pokarmowego, od ust do odbytu) oraz enterografia lub enterokliza, czyli badania obrazowe jelita cienkiego (MRI lub TK z tzw. "opcją jelitową", czyli specjalnym kontrastem).
Mario103 pisze:
Jak będzie poprawa to mam ten lek przyjmować rzadziej ale już na stałe.
Stałe przyjmowanie mesalazyny jako podtrzymanie remisji w CD nie ma sensu wg badań klinicznych oraz oficjalnych wytycznych.
Na stronie J-elity są europejskie wytyczne dla CD:
Wytyczne ECCO-EFCCA dla pacjentów cierpiących na chorobę Crohna
Tutaj podałam też sporo linków do artykułów na ten temat: Pentasa

Ja bym dalej szukała diagnozy i skonsultowała się z innym gastrologiem.
Inna sprawa, że Pentasa wg mnie wcale nie jest "mocnym" lekiem, jak to określiłeś.
Bardzo rzadko wywołuje poważniejsze skutki uboczne.
Także bardzo mało ryzykujesz, przyjmując ten lek.
Anette28 pisze:
03 paź 2018, 23:44
czy podczas kolonoskopii zostały pobrane wycinki w różnych miejscach ?
Autor napisał, że wyszedł stan zapalny, ale nie wiadomo, co jest jego przyczyną:
Mario103 pisze:
Miałem robioną kolono i okiem widoczne były w jelicie krętym afty. Z wycinków wyszedł stan zapalny, ale nie jednoznacznie crohn.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Mario103
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: lubelskie

Post autor: Mario103 » 04 paź 2018, 08:41

Niestety w ciągu tych dwóch lat spotkałem wielu gastrologów, którzy zwyczajnie mówili, że jak boli to chodzić aż będzie bolało bardzo mocno. Ten z kolei podjął się jakiegoś działania. Tylko chodzi o te leki, kiedy objawy ustąpią to leki w przypadku tej choroby się odstawia?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”