Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jan.mis60
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie

Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

Post autor: jan.mis60 » 03 mar 2019, 00:09

Witam
od kilku lat borykam się z bólem brzucha.
Ból zaczął się w okolicy pachwiny trwało to kilka lat. Ból pojawiał się sporadycznie, przypominało to rwanie. Po badaniach u różnych specjalistów, którzy nic nie stwierdzili , trafiłem do gastrologa z powodu silnego bólu brzucha i wymiotowaniu krwia. Po badaniu gastrologicznym stwierdził on nadżerki przepisał antybiotyki. Pomogło to na 2 lata.
Ból w okolicach pachwiny powrócił wraz z nim pojawił ból w okolicy lewego podbrzusza. Kolejna gastoskopia wykazała Gastritis chronica levi gradu, brak nadżerek. Dostałem controloks zażywałem przez pół roku ale ból w lewym podbrzuszu pozostał , żołądek w miare ok. leczyłem się też ziemnaikami. Po pół roku lekarz zrobil kolonoskipie wyszło: polypus inflammatorius intestini crassi (na wyrostku) oraz probabiliter excisio non completa(wyrostek). Jelito cienkie - enteritis chronica activa levi gradu a na jelicie grubym colitis chronica activa levi gradu. Dostałem salofalk po 3 mc doszedł do tego entocort przez miesiąc. Podczas zażywania salofalku pojawił się łuszczenie skóry palcu, które po pewnym czasie samo zeszło.Ogólnie salofalk brałem przez 6mc.
W czasie kuracji dostałem silnego bólu brzucha , po zażyciu leków ziołowych na przeziębienie gastoskopia wykazała Gastritis chronica levi gradu=> leki na zobojętnienie.
Podczas ostaniej wizyty u gastrologia, lekarz postanowił abym zakończył leczenie salofalkiem - ból był odczywany sporadycznie był w skali od 1-10 na 0,5 -1. Sądziłem, ze to poprawa. Niestety po odstawieniu leków ból w podbrzuszu powrocił w skali i obszarze znacznie większym niż przed leczeniem, uczucie pieczenia , kłócia, ścisku, wzdecia w zależności od posiłku. Spanie tylko na prawym boku. Nigdy nie miałem biegunek , waga nie spadła. W trakcie leczenia zażywałem przez kilka dni kwas małsowy ale powodował on duże wzdęcia. Po odstawieniu salofalku pojawiło się łuszczenie skóry - czy to reakcja organizmu na zaprzestanie stosowania leku?
Boli/ściska również w okolicy żołądka.
Czy to możliwe , że leki maskowały problem a choroba dalej w sposób utajniony się rozwijała?
Proszę o pomoc , wskazówki rady w dalszym leczeniu, postępowaniu oraz namiary na sprawdzonego lekarza w woj. pomorskim/zachodnio-pomorskim.
Proszę o wyjaśnie co znaczą łaciskie nazwy chorób. Lekarze tylko mówią , że zapalnie jelit i z tym trzeba żyć.

Pozdrawiam Jan

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Pomoc w diagnozie/ w dalszym leczeniu

Post autor: Anette28 » 05 mar 2019, 18:49

jan.mis60 pisze:
03 mar 2019, 00:09
Czy to możliwe , że leki maskowały problem a choroba dalej w sposób utajniony się rozwijała?
tak to możliwe
wszędzie masz przewlekły stan zapalny trochę mnie dziwi, że nie diagnozują w kierunku Crohna, dlatego, że ta choroba dotyczy całego układu pokarmowego
Zacytuje tutaj słowa koleżanki Noelia:
"Skoro masz stan zapalny w jelicie cienkim, to koniecznie musisz to dalej zdiagnozować.
Mąż miał tomografię z 3 kontrastami (dożylnie, do wypicia oraz wlewka) i opis jest bardzo dokładny - widać, że nie ma np. pogrubiałych ścian jelit, zwężeń, ropni, przetok itp.
Inne badania jelita cienkiego to np. rezonans (spróbuj gdzieś indziej, co to za argument w ogóle z ich strony?!), enterokliza, enterografia, endoskopia kapsułkowa, enteroskopia dwubalonowa, jejunoskopia, EUS (endoskopowe USG) - masz jeszcze dużo możliwości, żeby zobaczyć, co jest grane."

Dobrze sprawdzić jeszcze kalprotektynę, crp
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 06 mar 2019, 17:14

jan.mis60 pisze:
Proszę o wyjaśnie co znaczą łaciskie nazwy chorób.
  • gastritis chronica levi gradu - "przewlekłe zapalenie śluzówki żołądka, lekkiego (małego) stopnia"
  • polypus inflammatorius intestini crassi (na wyrostku) - "polip zapalny jelita grubego" (polip zapalny = polip rzekomy = pseudopolip -> takie pseudopolipy często występują w NZJ, nie są to zmiany nowotworowe, tylko właśnie zapalne)
  • probabiliter excisio non completa (wyrostek) - "prawdopodobnie wycięty (pobrany) nie w całości (niecałkowicie)" -> czyli ten polip zapalny prawdopodobnie nie został całkowicie wycięty z tego wyrostka - pewnie był tam trudny dostęp podczas tej kolonoskopii
  • enteritis chronica activa levi gradu - "przewlekłe aktywne zapalenie jelita cienkiego, lekkiego (małego) stopnia"
  • colitis chronica activa levi gradu - "przewlekłe aktywne zapalenie jelita grubego, lekkiego (małego) stopnia"
jan.mis60 pisze:
Po odstawieniu salofalku pojawiło się łuszczenie skóry - czy to reakcja organizmu na zaprzestanie stosowania leku?
Może być to efekt leku albo jego odstawienia, u każdego są inne reakcje.
Ale trzeba wziąć pod uwagę, że wszelkie zmiany skórne mogą być też powikłaniem pozajelitowym NZJ.
Anette28 pisze:
05 mar 2019, 18:49
Zacytuje tutaj słowa koleżanki Noelia:
Tak, to jakiś mój stary post, ale tutaj również jak najbardziej pasuje :roll:
Anette28 pisze:
wszędzie masz przewlekły stan zapalny trochę mnie dziwi, że nie diagnozują w kierunku Crohna, dlatego, że ta choroba dotyczy całego układu pokarmowego
Anette28 pisze:
Dobrze sprawdzić jeszcze kalprotektynę, crp
Zgadzam się z Anette :roll:
Musisz znaleźć kompetentnego gastroenterologa i pogłębić diagnostykę.
Postaraj się o skierowanie na jakieś badanie obrazowe jelita cienkiego, np. enterografię lub enteroklizę - rezonans lub tomografia (lepiej RM, bo dokładniejszy i nieszkodliwy, ale niestety jest trudniej dostępny).
Oznacz kalprotektynę metodą ilościową (wykonują chyba w każdym laboratorium sieciowym jak Alab czy Diagnostyka, ale niestety badanie nie jest refundowane) oraz krew utajoną w kale.
Z krwi CRP, OB, żelazo, HGB, próby wątrobowe + morfologia.
Niezależnie od diagnozy warto byłoby brać jakiś dobry probiotyk, np. Vivomixx.

Pozdrawiam :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

jan.mis60
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie

Post autor: jan.mis60 » 06 mar 2019, 22:08

Dziękuje za dobre rady z pewnością do nich sie zastosuje :smile:
Pozdrawiam Jan

BlackRose
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 07 mar 2019, 12:32

Tez mam bóle w pachwinie przypominające rwanie -jakbym o sobie czytała. Z jednej strony od jelit -prawa pachwina bo od kątnicy. A z drugiej od biodra mi tak ból promieniuje mam zdiagnozowana artropatię ibd, czyli chorobę stawów od mojego kochanego Crohna taki prezent :/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”