szczepienia przeciw WZW A/B

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
romek
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

szczepienia przeciw WZW A/B

Post autor: romek » 09 mar 2019, 13:40

Jestem przed immunopresją lub biologią (o ile mnie zakwalifikują do badań klinicznych). Lekarka poradziła mi zaszczepić się (póki jeszcze się nie leczę) na WZW A i B.
Inny lekarz polecił mi się zaszczepić przeciw pneumokokom i półpaścowi. Na pneumokoki się zaszczepiłem bo powyżej 65 lat jest to zalecane dla wszystkich (a ja już powyżej :smutny: ), na półpaśca nie bo w Polsce nie szczepią (choć w całej Uni - tak). BTW ciekawe, że renomowany lekarz o tym nie wie.
Mam pytanie do tych co stosują/stosowali Azę lub biologię: czy Wam też zalecali szczepionkę przeciw wzw?

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Re: szczepienia przeciw WZW A/B

Post autor: Orzelek » 09 mar 2019, 18:32

Byłem szczepiony przeciw WZW B. Jak brałem pierwszą dawkę to schemat szczepień na WZW B był taki: Trzy dawki w odstępie pół roku, a następnie jedna co 5 lat. Tak też stało się w moim przypadku: 3 dawki w 2004 r. i jedna w 2009 r.. W trakcie brania azatiopryny (2012-2018), w 2014 r. przypomniałem się o kolejnej dawce. Lekarze (gastrolog i pierwszego kontaktu) powiedzieli, że zmienił się schemat szczepień i nie ma już dawek przypominających. Wystarczyło zbadać poziom przeciwciał na wirusa WZW B. Jako, że miałem wystarczającą ilość, to nie musiałem się doszczepiać.

W Twojej sytuacji napewno zaszczepiłbym się przeciw WZW B. Jeśli masz możliwość (i pieniądze - bo to chyba szczepionki nierefundowane), to szczep się na obie :tak:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

romek
Początkujący ✽✽

Post autor: romek » 10 mar 2019, 12:17

Orzelek pisze:
09 mar 2019, 18:32
Byłem szczepiony przeciw WZW B. Jak brałem pierwszą dawkę to schemat szczepień na WZW B był taki: Trzy dawki w odstępie pół roku, a następnie jedna co 5 lat. Tak też stało się w moim przypadku: 3 dawki w 2004 r. i jedna w 2009 r.. W trakcie brania azatiopryny (2012-2018), w 2014 r. przypomniałem się o kolejnej dawce. Lekarze (gastrolog i pierwszego kontaktu) powiedzieli, że zmienił się schemat szczepień i nie ma już dawek przypominających. Wystarczyło zbadać poziom przeciwciał na wirusa WZW B. Jako, że miałem wystarczającą ilość, to nie musiałem się doszczepiać.

W Twojej sytuacji napewno zaszczepiłbym się przeciw WZW B. Jeśli masz możliwość (i pieniądze - bo to chyba szczepionki nierefundowane), to szczep się na obie :tak:
Ale z jakiego powodu się szczepiłeś? Bo chyba nie przed immunopresją, którą miałeś 8 lat po szczepieniu.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 10 mar 2019, 14:57

Moje studia wymagały szczepień przeciw WZW B (praca w labolatorium).
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

romek
Początkujący ✽✽

Post autor: romek » 11 mar 2019, 16:55

Mnie chodziło o to, czy komuś zalecali szczepienia przed immunopresją lub biologią

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”