CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Poprzedni temat «» Następny temat
czy sztuczny odbyt jest konieczny?
Autor Wiadomość
anka
Gość
Wysłany: 31-03-2005   czy sztuczny odbyt jest konieczny?

slyszalma ze gdy zmiany za znaczne w jelicie grubym u ludzi z cu i jest wskazanie do usuniecia calego jelita grubego to wtedy zaklada sie ztw sztuczny odbyt z ujsciem na brzuchu czy to prawda? sa inne mozliwosci? jak sie z takim czyms funkcjonuje? pomozcie bo boje sie bo lekaz powiedzial ze wlasnie taki sztuczny odbyt mi grozi a mam zaledwie 10 lat pozdro wszystkich

Klaudia
Początkujący

Miasto: Warszawa
Wysłany: 31-03-2005   

To prawda ?e po operacji usuniecia jelita trzeba nosia pojemnik na ka3.Ale to tylko przez pare-parena?cie miesiecy -raczej nie wiecej ni? rok gdy? jelito cienkie musi przej?c funkcje jelita grubego.A trzeba je usun?c w ca3o?ci gdy? inaczej prawdopodobnie jakby sie usunelo kawaleczek jelitka to chcoroba przerzuci3aby sie wy?ej na nastepny odcinek.A podobno CU nie atakuje jelita cienkiego :)

Izunia 
Specjalista

Miasto: Września
Wysłany: 31-03-2005   

Aniu, sztuczny odbyt inaczej stomia, jest konieczna, ?eby wygoi3o sie wszystko w ?rodku. Zwykle , kiedy stan pacjenta jest dobry i wraz z usunieciem jelita grubego jest szyty zbiornik jelitowy J-pouch (szyty z jelita cienkiego), wtedy stomia jest na oko3o 2 - 3 miesi?ce. Naprawde nie ma sie czego baa, to tylko na pocz?tku tak strasznie wygl?da, potem ju? jest dobrze. Ja nosi3am worek przez 10 miesiecy i pó1niej nawet ba3am sie czy sobie bez niego poradze. Po czasie wszystko wygl?da inaczej i 3atwiej :)

kilo9 
Aktywny

Miasto: a z krakowa
Wysłany: 03-04-2005   

iza
ela na spotkaniu wczoraj w krakowie mówi3a mi ze teraz po usunieciu j. grubego ma problemy natury chirurgicznej.
Napisz prosze jak to u ciebie przebiega?

kilo9

Izunia 
Specjalista

Miasto: Września

Cze?a kilo9, nie wiem o jakich problemach mówi3a Ela (mo?e chodzi3o o przetoke?), ja na szcze?cie mimo takiego ostrego rzutu choroby wysz3am z tego bez szwanku (no mo?e tylko to ?e straci3am jelito), ale tak poza tym, nie mam ?adnych problemów zdrowotnych, na szcze?cie :)

Mamcia 
Specjalista od Spraw medycznych
Założyciel J-elity

Pomogła: 84 razy

Zapraszam na strony Eli http://www.stomia.info.pl. Na spotkaniu w Krakowie Ela obieca3a, ?e pomo?e w przygotowaniu tekstu, który umie?cimy na nzj. Moja wiedza na temat chirurgii jest nik3a, ale mam nadzije, ?e wspólnie uda nam sie stworzya co? dobrego.
Poniewa? tematy dot. chirurgii, w tym stomii, pojawiaj? sie do?a czesto, mo?e warto stworzya osobny dzia3 po?wiecony tym problemom.
Mamcia

Ela
Specjalista

Miasto: Kraków
Wysłany: 04-04-2005   

Rzeczywi?cie, po operacji usuniecia jelita mog? wyst?pia powik3ania, ale to zawsze jest kwestia wyboru. Ja nie mam w?tpliwo?ci, ?e maj?c do wyboru sta3? stomi? i j-pouch, wybra3abym j-pouch nawet z powik3aniami. Natomiast zawsze mówie o mo?liwych powik3aniach, bo nie chce stwarzaa wra?enia, ?e to jest cudowne rozwi?zanie. Choa zdarzaj? sie takie przypadki jak Izy, ?e wszystko przebiega znakomicie.

Gość

Wysłany: 06-04-2005   

co to jest j-pouch? moze ktos to dokladnie opisac? i co to za powiklania moga przy tym wystapic? czy blizna po stomii jest bardzo duza?

Mamcia 
Specjalista od Spraw medycznych
Założyciel J-elity

Pomogła: 84 razy
Wysłany: 06-04-2005   

Drogi Go?ciu,
dwa posty wy?ej jest link do stron Eli po?wi?conych stomii, gdzie bardzo do?adnie opisana jest operacja z wytworzeniem zbiornika typu j-pouch. Jeszcze raz podaj? adres [url] http://www.stomia.info.pl[/url]
Mamcia

Odpowiedz do tematu