chłopak pełen strachu

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
superkupers
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie

chłopak pełen strachu

Post autor: superkupers » 27 lut 2012, 17:23

Cześć,
mam 35 lat i pewnie jak wiele przede mną przestraszonych osób tak i ja pozawracam wam przez chwilę głowę szukając pocieszenia i rady.
Parę lat temu nastąpiła u mnie zmiana rytmu wypróżnień - z 2-3 w tygodniu do 1-2 codziennie. Stolec w związku z tym jest gorzej uformowany i jaśniejszy. Dodatkowo pojawiła się okazjonalnie jasna krew... ale rektoskopia, którą zrobiłem 6 lat wykazała hemoroidy, więc krwią się przestałem przejmować.
Jak 2 lata temu zaczął mnie boleć brzuch (bolał cały dzień, ale następnego dnia już ból przeszedł) to się przestraszyłem, że może to być coś poważniejszego i poleciałem od razu na kolonoskopię - z tym, że ze względu na moje obawy przed kolonoskopią tradycyjną wybrałem sobie kolonoskopię wirtualną. Na kolonoskopii wyszło wszystko super, więc cały happy przestałem się przejmować jelitami. W ostatnim czasie pojawiają się u mnie od czasu do czasu stolce ołówkowe :( Jak zacząłem o tym czytać to znów się przeraziłem, że rak :cry:
Logicznie do tego podchodząc to rak chyba to być nie powinien skoro 2 lata temu jelito było czyściutkie (kolonoskopia wirtualna jest bardzo skuteczna w wykrywaniu raków [95%] - skuteczność zbliżona do tradycyjnej, wykrywalność polipów 1+ cm jest na pozmiomie [90%]) to chyba obawa przed rakiem jest nieuzasadniona.
Chociaż na logikę to nie rozumiem, czemu przy przewężeniu niektóre stolce miałyby być ołówkowe, a niektóre normalne? Jak to możliwe, że raz przewężenie miałoby działać, a raz nie?

Wiem, że kolnoskopia wirtualna ma tę wadę, że nie uwidacznia śluzówki, więc od jakiegoś czasu jestem przekonany, że moje problemy związane są z wzjg - ale chyba mam jakąś łagodną odmianę (ból brzucha lekki 1 raz na ruski rok, biegunka występuje parę dni w roku, stolce tylko trochę gorzej uformowane oraz częstsze, a do tego nocne przelewanie w brzuchu, nieco wzmożone gazy, w kale są czasami widoczne niestrawione resztki pokarmów).
Czy w Waszych dolegliwościach występują regularnie cienkie jak ołówek stolce? Jeśli tak to w jakim okresie mieliście takie stolce (tylko zaostrzenie czy również w remisji)? Z jaką częstotliwością występowały u Was takie stolce?

Wybieram się na kolonoskopię tradycyjną, próbuję się jednak jeszcze zorientować gdzie w moim mieście warto ją zrobić.
Dodam, że morfologia jest u mnie super - mój poziom hemoglobiny to 17,9 (więc raczej górne granice). W zeszłym roku 2 razy robiłem OB - wynik 5 i 8. CRP również w normie. Do tego raczej mi się przytyło ostatnio (73kg przy 172cm- facet).

Na necie wyczytałem, że:
Rak lewej połowy okrężnicy cechuje się głównie zmianą rytmu wypróżnień i obecnością krwawień przy oddawaniu stolca. Wygląd stolca może czasami naprowadzić na właściwe rozpoznanie ze względu na swoją zmniejszoną średnicę przypominając kształtem ołówek. "Ołówkowate stolce" są spowodowane zwężeniem światła jelita przez rosnące masy nowotworowe i częściowo już w tym odcinku pozbawioną wody, uformowaną konsystencją stolca.

Czy jeśli chcę przebadać lewą połowę okrężnicy to jedynym dostępnym badaniem jest kolonoskopia, czy też są jakieś inne badania (np.: sigmoidoskopia) są alternatywą? W najbliższym miesiącu ze względu na liczne wyjazdy może mi być trudno znaleźć czas na właściwe 2-dniowe przygotowanie się do kolonoskopii, więc zastanawiam się nad różnymi opcjami - byle tylko zaznać spokoju ducha.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: lubelskie

Re: chłopak pełen strachu

Post autor: malapkasia » 27 lut 2012, 17:26

witaj :)
ja tez mam super morfologię, nawet rodzinna powiedziała, że "wg wyników jestem zdrowa jak koń" a to, że w kichach jest bałagan to co innego ;)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 27 lut 2012, 17:28

cześć chłopaku :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

superkupers
Debiutant ✽

Post autor: superkupers » 27 lut 2012, 18:09

Dzięki za powitanie...

nie wiem może powinienem utworzyć temat w innym dziale, ale czy jest ktoś z Was w stanie odpowiedzieć na pytania, które postawiłem?
Wiem, że moja morfologia nie oznacza, że jestem zdrowy i już nawet godzę się z tym, że postawią mi diagnozę CU/CD (wiele już się o tym naczytałem i wiem, że z tym da się żyć), ale obawiam, że stolce ołówkowate mogą oznaczać coś gorszego niż CU/CD stąd moje pytania do Was o radę, o podzielenie się z mną Waszymi doświadczeniami.

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: anusia » 27 lut 2012, 18:48

Witaj na forum superkupers,
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Awatar użytkownika
KeyO
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Post autor: KeyO » 27 lut 2012, 19:57

Witaj :)
Jeśli moge coś poradzić to zaczytując się w opisach wszelkich objawów skupiaj sie raczej na ich pozytywach zamiast od razu zakładać u siebie najgorsze.
Pewnie po badaniach okaże się że zwężenie to skutek stanu zapalnego hemoroidów i tego ci życzę.
Boże spraw abym stała się człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...

Awatar użytkownika
Toscania
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: Toscania » 27 lut 2012, 21:31

Witaj,

Przede wszystkim bez paniki :wink: z tego co opisujesz to Twoje objawy w porównaniu do tego jakie dają takie choroby jak CU/CD podczas zaostrzenia i często nie tylko to pikuś. Zrób dla pewności kolo i głowa do góry. Czekamy na pozytywne wieści. Zdrówka życzę :wink: :wink:
http://crohnzone.blox.pl/html

If you are looking for the love of your life, STOP.It will be waiting for you, when you start doing things you love.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 28 lut 2012, 09:42

Cześć chłopak :beer:

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 28 lut 2012, 10:39

Witaj, nie karm się informacjami z netu, bo niepotrzebnie napędzasz negatywne myślenie. Ołówkowate stolce to nie tylko przewęzenia. Zrób badania.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 28 lut 2012, 11:16

Hello :smile:
superkupers pisze: W najbliższym miesiącu ze względu na liczne wyjazdy może mi być trudno znaleźć czas na właściwe 2-dniowe przygotowanie się do kolonoskopii, więc zastanawiam się nad różnymi opcjami - byle tylko zaznać spokoju ducha.
Wiesz co , ze zdrowiem się nie igra, gdyż następstwa nie leczonego Cu lub CD mogą byś delikatnie to ujmując bardzo upierdliwe. Przy okazji trakcie badań muszą pobrać wycinki histopatologiczne , by stwierdzić co ci właściwie dolega.

Deimos
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Deimos » 28 lut 2012, 11:33

Witaj,
ze względu na Twoje wyniki, a przede wszystkim fakt, że jednak robiłeś niedawno tę kolonoskopię wirtualną, która dobrze obrazuje światło jelita i jego ściany to o raku nie powinieneś w ogóle myśleć. Robiąc to badanie miałeś już objawy choroby jelit, więc to co doskwiera Ci ze strony jelit to pewnie jest coś innego (CU/CD), a może zupełnie nic (IBS, hemoroidy itp.).
Dobrze, że już sporo badań porobiłeś, że jesteś po kolonografii i nie przychodzisz z pytaniami na forum kompletnie zielony i bez żadnej diagnostyki, ale... MUSISZ diagnostykę doprowadzić do końca - idź na kolonoskopię i wszystko się wyjaśni. Co by to nie było to diagnostyka jest podstawą. Nawet jeśli wykryliby u Ciebie jakieś CU/CD to te wszystkie Twoje objawy są pestką wobec tego co wiele osób tutaj na forum przeżywało (wydajesz się być "light case") - dostaniesz odpowiednie leczenie i będzie git... ale jeśli przez kolejne lata będziesz się "ślizgał" po temacie to może być potrzeba zastosowania leczenia bardziej agresywnego - a to do przyjemności należeć nie będzie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: Truskawka » 28 lut 2012, 14:09

Witaj:)
Jęsli mogę cos poradzic to sigmoidoskopia pokazuje tylko z 20 cm jelita a i tak musisz sie oczyścić czyli pić fortrans czy cos podbnego wiec wydaje mi sie,ze lepiej zrobić kolonokopię:) jest dokładna i zbada cale jelito:)

i mysl pozytywnie!!!:)
Truskawka:)

Obrazek

superkupers
Debiutant ✽

Post autor: superkupers » 28 lut 2012, 15:15

Dodam tylko, że parę razy robiłem gastroskopię i wykosiłem helikobaktera w międzyczasie. Dodatkowo ujawnił się refluks - żółć wędrująca do żołądka. Ten refluks słabo reagował na leczenie i dałem sobie z nim spokój - w chorobach autoimmunologicznych często występuje refluks.
Posiew kału nic nie wykazał.
Krew utajona też się nie ukazała - ale po co szukać utajonej jak jest jawna od czasu do czasu ;)
Mam stłuszczoną wątrobę - na ile ona może wpływać na zaburzenia ze strony jelit?
Nieco przez to stłuszczenie przekroczone próby wątrobowe, ale to już leczę.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 28 lut 2012, 15:41

superkupers pisze:jedynym dostępnym badaniem jest kolonoskopia, czy też są jakieś inne badania (np.: sigmoidoskopia) są alternatywą? W najbliższym miesiącu ze względu na liczne wyjazdy może mi być trudno znaleźć czas na właściwe 2-dniowe przygotowanie się do kolonoskopii, więc zastanawiam się nad różnymi opcjami - byle tylko zaznać spokoju ducha.
sigma jest alternatywą,tylko ja się pytam po co kombinujesz ?
Kolonoskopia sprawdzi całe jelito i nie będzie niedomówień co tam jest w niezbadanym odcinku jelita !!
Co do tego,że żal ci 2 dni na czyszczenie i badanie,to odpowiem tobie pytaniem - będzie ci żal mniej,gdy okaże się że wylądujesz w szpitalu na kilkanaście czy kilkadziesiąt dni ?
Byłem pracoholikiem,więc wiem co mówię,opowieści,że praca jest ważniejsza bo.... są nic nie warte,kiedy po diagnozie trzeba zmienić całe swoje życie !!
Truskawka pisze:Jęsli mogę cos poradzic to sigmoidoskopia pokazuje tylko z 20 cm jelita
nieprawda,sigma sięga nawet do 80 cm,rektoskopia to około 20 cm :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽

Post autor: dariah4 » 28 lut 2012, 16:31

Witaj :)
Leki: Asamax 500 4x2

" [...] twoje blizny są twoją siłą."
Paul Coelho

Zablokowany