CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Torvik
30-07-2013
Trzustka
Autor Wiadomość
sylwia78
Aktywny

Miasto: Lubliniec
Wysłany: 22-07-2013   Trzustka

Jeżeli ktoś ma problemy z trzustką ,proszę wypowiedzcie się jakie u Was występują objawy związane z trzustką.Gdzie trzustka dokładnie leży?
Mnie boli pod żebrami po lewej stronie już od 3 lat.Zawsze wyniki miałam w normie.Od kwietnia amylaza i lipaza trzustkowa zaczęła skakać.Raz wynik amylazy był 135. potem 76, teraz robiłam i znowu 87, a norma jest do 80. Martwi mnie tez lipaza bo ostatnio wyniosła 109 norma 60.Amylaza w moczu wychodzi ok.Robiłam usg i trzustka wyszła dobrze.

sylwia78
Aktywny

Wysłany: 22-07-2013   

A gdzie dokładnie leży trzustka?

sylwia78
Aktywny

Amylaza w moczu wychodzi mi dobrze.A jak wyglądają biegunki tłuszczowe.czy tłuszcz unosi się na wodzie?

Baby 
Forumoholik

Pomogła: 27 razy
Miasto: Warszawa

sylwia78, najlepiej wykonać ultrasonografię endoskopową (EUS). Często amylaza w przewlekłym zapaleniu trzustki wychodzi w normie więc to badanie nie jest takie wspaniałe.

Alis 
Ekspert

Pomogła: 6 razy
Miasto: z Polski

a moze mniej inwazyjne badanie oznaczenie poziomu elastazy trzustkowej w kale

pan_latar 
Początkujący

Wysłany: 26-07-2013   

A jak to wygląda z zapaleniem polekowym? u mnie w poniedziałek zaczely się skurczowe bóle brzucha około godzinę po jedzeniu i utrzymywały się do wieczora okresowo promieniujac pod prawą lopatke. lipaza wyszla mi 140 przy normie 60, crp 37 przy normie 5 (w zzeszłym tygodniu miałem 3).
Żaden z lekarzy,którzy mnie ogladali, nie powiedział jednoznacznie,że jest to trzustka,ale też innych winnych nie wskazali. Aza odstawiona i suchary + woda pomogły na ból brzucha. został tylko ból pleców zamiast pod łopatką.
dziwi mnie tylko,że pomagała mi pozycja leżąca i to w zasadzie od razu. wszędzie czytałem,że powinno byćzupelnie odwrotnie (na siedząco).

Baby 
Forumoholik

Pomogła: 27 razy

pan_latar, pan_latar, a miałeś badaną amylazę? Mnie badali pod kątem zapalenia trzustki i miałam badaną amylazę całkowitą, GGTP, ALT, AST. Zdziwiłam się że amylazy nie badali.

pan_latar 
Początkujący

Baby napisał/a:
pan_latar, pan_latar, a miałeś badaną amylazę? Mnie badali pod kątem zapalenia trzustki i miałam badaną amylazę całkowitą, GGTP, ALT, AST. Zdziwiłam się że amylazy nie badali.

Nie - internistka, która mnie kierowała na badania stwierdziła, że lipaza będzie bardziej miarodajna w moim przypadku (byłem u niej 3 dnia objawów). Miałem zrobione dodatkowo ALT i AST (te akurat wyszły w normie). Trochę zaczynam bać się tych leków, kiedy rozpoznawanie powikłań tyle trwa. Właściwie badania mogłem zrobić i po lekarzach jeździć tylko dlatego, że dostałem L4 na 3 dni. Kolejne badania będę robił najpewniej w poniedziałek i do tego czasu na sucharach, więc kolejne parę kg poleci i znowu kreatynina skoczy.
Dziwi mnie ta niechęć do zlecania badań, bo większość wychodzi w zasadzie z automatycznych testach w maszynie.

pan_latar 
Początkujący

_Ray_ napisał/a:
pan_latar, a usg brzucha miales? Usg pecherzyka zolciowego?

Miałem, ale nic nie wyszło (oprócz tradycyjnie powiększonej śledziony - zaczynam się przekonywać, że po prostu taką mam). Jestem po cholecystektomii, więc przynajmniej kamieniami nie muszę się już przejmować :-)

pan_latar 
Początkujący

_Ray_ napisał/a:
pan_latar, mozesz miec jeszcze kamice drog zolciowych ;-)

kolkę żółciową znam z autopsji. zdecydowanie nie polecam tego allegrowicza! ;-) tym razem mi się zupełnie inaczej objawiło, ale USG zrobiłem dla świętego spokoju.

pan_latar 
Początkujący

_Ray_ napisał/a:
Z badan wychodzi ci trzustka.skoro nie masz pecherzyka to tym lepiej dla ciebie- jeden podejrzany odpada ;p

teraz z niecierpliwością czekam na kolejne badanie krwi i poziomy lipazy i CRP. trzustka dała mi wyższe niż CD.

EDIT 29.07
odebralem wyniki. CRP spadlo z 37 do 3, a lipaza ze 146 do 71. przy okazji ustapilo chroniczne zmeczenie i ogolnie uczucie rozjechania walcem. jutro konsultacja odnosnie dalszego leczenia. do immunosupresji mi jednak nie spieszno chociaz wyboru tez specjalnie nie ma.

Odpowiedz do tematu