Teraz jest 27-03-2017

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.
Podaruj uśmiech dzieciom z NZJ - Agata Młynarska

Trzustka

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Pandziaak, cordo, patkaas, kalatos, Moderatorzy

Choroba: CD
województwo: śląskie

Trzustka

Post przez sylwia78 » 22-07-2013

Jeżeli ktoś ma problemy z trzustką ,proszę wypowiedzcie się jakie u Was występują objawy związane z trzustką.Gdzie trzustka dokładnie leży?
Mnie boli pod żebrami po lewej stronie już od 3 lat.Zawsze wyniki miałam w normie.Od kwietnia amylaza i lipaza trzustkowa zaczęła skakać.Raz wynik amylazy był 135. potem 76, teraz robiłam i znowu 87, a norma jest do 80. Martwi mnie tez lipaza bo ostatnio wyniosła 109 norma 60.Amylaza w moczu wychodzi ok.Robiłam usg i trzustka wyszła dobrze.

Re: Trzustka

A gdzie dokładnie leży trzustka?

Amylaza w moczu wychodzi mi dobrze.A jak wyglądają biegunki tłuszczowe.czy tłuszcz unosi się na wodzie?

Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post przez Baby » 22-07-2013

sylwia78, najlepiej wykonać ultrasonografię endoskopową (EUS). Często amylaza w przewlekłym zapaleniu trzustki wychodzi w normie więc to badanie nie jest takie wspaniałe.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

województwo: pomorskie

Post przez Alis » 22-07-2013

a moze mniej inwazyjne badanie oznaczenie poziomu elastazy trzustkowej w kale
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Post przez pan_latar » 26-07-2013

A jak to wygląda z zapaleniem polekowym? u mnie w poniedziałek zaczely się skurczowe bóle brzucha około godzinę po jedzeniu i utrzymywały się do wieczora okresowo promieniujac pod prawą lopatke. lipaza wyszla mi 140 przy normie 60, crp 37 przy normie 5 (w zzeszłym tygodniu miałem 3).
Żaden z lekarzy,którzy mnie ogladali, nie powiedział jednoznacznie,że jest to trzustka,ale też innych winnych nie wskazali. Aza odstawiona i suchary + woda pomogły na ból brzucha. został tylko ból pleców zamiast pod łopatką.
dziwi mnie tylko,że pomagała mi pozycja leżąca i to w zasadzie od razu. wszędzie czytałem,że powinno byćzupelnie odwrotnie (na siedząco).
Aktualnie: Entocort 3/0/0, Pentasa 3/0/3, Aza 1/0/0 50mg->100mg (odstawiona)
Było: Salofalk 3/0/3

Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post przez Baby » 26-07-2013

pan_latar, pan_latar, a miałeś badaną amylazę? Mnie badali pod kątem zapalenia trzustki i miałam badaną amylazę całkowitą, GGTP, ALT, AST. Zdziwiłam się że amylazy nie badali.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Baby napisał(a):pan_latar, pan_latar, a miałeś badaną amylazę? Mnie badali pod kątem zapalenia trzustki i miałam badaną amylazę całkowitą, GGTP, ALT, AST. Zdziwiłam się że amylazy nie badali.

Nie - internistka, która mnie kierowała na badania stwierdziła, że lipaza będzie bardziej miarodajna w moim przypadku (byłem u niej 3 dnia objawów). Miałem zrobione dodatkowo ALT i AST (te akurat wyszły w normie). Trochę zaczynam bać się tych leków, kiedy rozpoznawanie powikłań tyle trwa. Właściwie badania mogłem zrobić i po lekarzach jeździć tylko dlatego, że dostałem L4 na 3 dni. Kolejne badania będę robił najpewniej w poniedziałek i do tego czasu na sucharach, więc kolejne parę kg poleci i znowu kreatynina skoczy.
Dziwi mnie ta niechęć do zlecania badań, bo większość wychodzi w zasadzie z automatycznych testach w maszynie.

_Ray_ napisał(a):pan_latar, a usg brzucha miales? Usg pecherzyka zolciowego?

Miałem, ale nic nie wyszło (oprócz tradycyjnie powiększonej śledziony - zaczynam się przekonywać, że po prostu taką mam). Jestem po cholecystektomii, więc przynajmniej kamieniami nie muszę się już przejmować :-)

_Ray_ napisał(a):pan_latar, mozesz miec jeszcze kamice drog zolciowych ;-)

kolkę żółciową znam z autopsji. zdecydowanie nie polecam tego allegrowicza! ;-) tym razem mi się zupełnie inaczej objawiło, ale USG zrobiłem dla świętego spokoju.

_Ray_ napisał(a):Z badan wychodzi ci trzustka.skoro nie masz pecherzyka to tym lepiej dla ciebie- jeden podejrzany odpada ;p

teraz z niecierpliwością czekam na kolejne badanie krwi i poziomy lipazy i CRP. trzustka dała mi wyższe niż CD.

EDIT 29.07
odebralem wyniki. CRP spadlo z 37 do 3, a lipaza ze 146 do 71. przy okazji ustapilo chroniczne zmeczenie i ogolnie uczucie rozjechania walcem. jutro konsultacja odnosnie dalszego leczenia. do immunosupresji mi jednak nie spieszno chociaz wyboru tez specjalnie nie ma.

Powrót do Inne choroby