CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: majka83
27-12-2008
Rektoskopia
Autor Wiadomość
S
Gość
Wysłany: 09-04-2004   Rektoskopia

Witam wszystkich
Lekarz wysal mnie na rektoskopie. Powiedzcie mi jak to badanie wyglada, czy bardzo boli, co dokladnie robia, ile czasu trwa! Mialem isc na gastroskopie, ale lekarz powiedzial ze gastroskopia nic nie pomoze, musze isc na rektoskopie. Chyba tak sie to badanie nazywa!
Dzieki i pozdrawiam

Sonia
Początkujący

Miasto: Wroclaw
Wysłany: 09-04-2004   

Czesc:) mialam robione te badanie nie tak dawno.Jak wiekszosc tego typu badan nie nalezy ono do przyjemnych. Mnie osobiscie bolalo..ale chyba najbardziej przy pobieraniu wycinka do badania histopatologicznego. Jak to wyglada...a wiec: pan doktor bedzie ci kazal oprzec sie na lokciach i tylek wypiac ku niemu:) po czym jakims urzadzeniem( nie wiem jaka jest tego nazwa-retroskop? ) ktory ma na koncu swiatelko wklada ci to do tylka i patrzy.Ja mialam robione to badanie na odcinku 20 cm. Aha oczywiscie wczesniej wpompuje w ciebie powietrze aby jelito sie nieco otwrzylo.Na koncu pobiera wycinek do badania.Przed badaniem nie wolno caly dzien nic jesc, pic duzo plynow i trzeba zrobic lewatywe..ale to lekarz na pewno ci juz powie-POWODZENIA! brrrrrrrrrr

-Ania- 
Admin

Pomogła: 9 razy
Miasto: Jaworzno

Zgadzam sie z Soni?- tak to wygl?da. W klinice mówi? na rektoskopie ma3a kolonoskopia, bo tylko bada kawa3ek jelitka (tylnego), a i rurka jest wieksza, twarda i krótsza. Mia3am to badanie wiele razy, jak dla mnie jest ma3o bolesne. Najwa?niejsze by sie nie ruszaa. Trwa te? krócej ni? kolanko.

Wspomnia3a? o gastroskopii- to jest badanie polegajace na wsadzeniu sondy przez usta do ?o3?dka a i mo?e g3ebiej. Mia3am akurat robion? gastro po rekto i powiem, ze wole z dwojga miea rektoskopie. Oczywi?cie u nas ( klinika Kraków) robi? badania bez znieczulenia, bo na anestezjologa nie ma kasy.

—ycze pomy?lnych wyników
Ania

Leki: pentasa, remicade (III dawki)
Leczenie: Humira
Waga: 53 Wzrost: 153 Stan: małe zaostrzenie

S
Gość
Wysłany: 09-04-2004   badania

A powidzcie mi jakie sa robione badania do wykrycia colitis ulcerosa!
Czy musi to byc rektroskopia, czy moze jakies inne?
Wszystkie badania musza byc robione od "dolu" ??

zuza 
Aktywny

Miasto: Grodzisk Mazowiecki

Jestem dobita opowiescia tomato, wiec powiem krotko: tak.

Chyba, ze jeszcze kolonoskopia, ale ja mialam rektoskopie.

Wolalaby/wolalbys miec pobierana probke z jelita podczas gastroskopii, ktora trwa znacznie dluzej?

papuas
Zdrów jak ryba... śnieta

Miasto: Białystok

oj Boze:) wycinek jelita podczas gastro:) to brzmi jak wyrok i samobojstwo:)
badanie gastro na szczescie nie obejmuje jelit, wiec nie grozi:)
wycinki z jelita pobiera sie tylko z kolonoskopii

Jari
Specjalista

Miasto: Warszawa

Dla mnie rektoskopia to kaszka z mleczkiem :D Najmniej przyjemne to pompowanie :? Je?li nie masz jelita w fatalnym stanie to niemasz co sie baa, a pobieranie wycinka Nigdy mnie nie bola3o w koncu tam nie ma receptorów nerwowych czy jak to sie nazywa.
A co do badania jelita przez prze3yk tosz to jaki? horror my?le ?e nabijanie na pal mog3o by bya przyjemniejsze :wink: :lol:

Jednym s3owem nie ma co sie baa, choa mnustwo ludzi ma jaki? irracjonalny lek przed tym badaniem...
Pozdrawiam.

Atomowka
Początkujący

Miasto: Freiburg
Wysłany: 10-04-2004   

Witam!
Obok milych badan jak gastroskopia, kolonoskopia i retroskopia mozliwa jest laparoskopia. Osobiscie dla mnie bylo to najgorsze z mozliwych . Odbywa sie co prawda pod narkoza , ale przez jame ustna sprawdzaja rure, aby sprawdzic caly uklad pokarmowy , do samego ''dolu''.Po wybudzeniu z narkozy trzy godziny powinno sie lezec plackiem i do tego boli gardlo od tej cholernej rury wziernikowej . Nic godnego polecenia.
Slyszalam tez o mozliwosci wprowadzenia do jamy brzusznej laparoskopu przez naciecie w pow3okach, po uprzednim wype3nieniu jej powietrzem- tez milo ...
Pozdrawiam Alicja

Soniaa
Gość
Wysłany: 14-04-2004   

Witam :D nigdy sie nie zgodze z tym ze rektoskopia nie boli..mnie bolalo i to bardzo nie moze az tak samo badanie ale pobieranie wycinka do badania bylo naprawde bolesne. A przeciez moje jelito jest w dobrym stanie wiec nie moge sie +zgodzic ze bol zalezy od stanu jelit :evil:

Jari
Specjalista

Miasto: Warszawa
Wysłany: 14-04-2004   

Soniaa napisał/a:
Witam :D nigdy sie nie zgodze z tym ze rektoskopia nie boli..mnie bolalo i to bardzo nie moze az tak samo badanie ale pobieranie wycinka do badania bylo naprawde bolesne. A przeciez moje jelito jest w dobrym stanie wiec nie moge sie +zgodzic ze bol zalezy od stanu jelit :evil:

wybacz Soniuu ale ja naprawde my?la3em ?e to nie boli, raz ?e mnie nigdy nie bola3o a dwa ?e lekarze te? to powtarzali wiec wierzy3em.
Widac bywa ró?nie :(

milkusia11 
Specjalista

Pomogła: 1 raz
Miasto: legnica
Wysłany: 01-02-2007   

Retroskopia jest badaniem płytkim,nie trzeba nawet zadnego znieczulenia tylko dzien szybciej ma sie lewatywe a rano w dzien badania nalezy wziasc czopka na przeczyszczenie.Jest to badanie troche krepujace kleka sie na kolanach,podbiera łokciami i wypina tyłek lekarzowi. Smaruje on tyłek jakas mascia,wkłada najpierw palec a potem rurke czuc parcie na stolec ale nie jest to bolesne tylko dziwne uczucie trwa około 5 minut

milkusia11 
Specjalista

Pomogła: 1 raz
Miasto: legnica

zapomniałam dodac ze potem do rurki wprowadza malutkie szczypce i pobiera kawałki owrzodzenia do badania histopatologicznego.

tom-as 
Forumowy Mentor

Miasto: Oberschlesien / Las

@milkusia11
nie pisz 2 (lub wiecej) postow pod soba.... gdy istenieje funkcja EDYTUJ używaj jej

pawel1987 
Początkujący

Miasto: Chorzów
Wysłany: 25-06-2010   

Witam,nie długo mam mieć robioną retroskopie .
Mam wycięte całe jelito grubę,tylko zostawione troche przy odbycie aby w razie czego można by zespolić z tym jelito cienkie.
(Mam Ileostomie )

I teraz pytanie czy taka retroskopia będzie mocno bolała,ile to trwa?

Piciu 
Ekspert

Miasto: Wielkopolska
Wysłany: 25-06-2010   

pawel1987 napisał/a:
I teraz pytanie czy taka retroskopia będzie mocno bolała,ile to trwa?
- to zależy od tego, czy masz stan zapalny, czyli aktywną postać choroby.
Natomiast badanie musi tyle trwać aby lekarz mógł zobaczyć i określiś stan jelita i ewentualnie pobrać wycinki.
Jeżeli jelito jest w dobrym stanie , to nie powinno Ciebie boleć, natomiast może wystapić uczucie parcia na stolec , gdy lekarz pompuje powietrze.
Samo badanie trwa około 5 minut.

Odpowiedz do tematu