Diagnostyka w kierunku Crohna

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zaku
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Diagnostyka w kierunku Crohna

Post autor: Zaku » 16 mar 2016, 20:08

Witam, moja historia z diagnostyką rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Zaczęło się to tak, że kilka miesięcy wcześniej zacząłem odczuwać ból kilka cm poniżej mostka(czyli tak jakby żołądek), pojawiał się on raz na kilka tygodni czasem bez powodu a czasem np po jedzeniu. Na tamten czas ignorowałem to. Na początku kwietnia 2013 roku - pamiętam to jakby to było wczoraj zacząłem czuć się gorzej, tzn pojawiły się smoliste stolce(teraz już wiem, że tak się to nazywa, wtedy tłumaczyłem sobie - coś zjadłem nieteges), bez biegunek i postępujące osłabienie. Po kilku dniach - SOR -> morfologia -> hemoglobina 5.6 skierowano mnie na chirurgię. Toczyli krew, dawali leki, itp itd, gastro, kolono, tomografia - czyste, morfologia ustabilizowana, lekarze łapali się za głowę skąd się wzięło co i gdzie... Dostałem wypis ze szpitala bez kompletnej diagnozy ''Krwawienie z dopp bez ustalonej etiologii'' z zaleceniem wykonania badania kapsułką endoskopową. Słowa lekarzy ''nie mamy pojęcia co się dzieje, samo przyszło, samo poszło''. Miałem w planach zrobić tkapsułkę na wakacjach aby za bardzo nie tracić zajęć na uczelni (nie wolno chorować-jeśli wiecie co mam na myśli). Ostatecznie nic z tym nie zrobiłem, w sumie nie wiem czemu, może ze strachu przed diagnozą albo z nadziei, że było to 'jednorazowe''.
Miałem spokój przez 3 lata, aż do grudnia 2015 roku, gdzie znów pojawiły się smoliste stolce i lekkie osłabienie. Od razu poleciałem na SOR, przyjęto mnie na gastroenterologię na Śniadeckich w Krakowie. W morfologii hemoglobina 9.7 i spadała lekko przez kolejne dni. W szpitalu dieta kleikowa, bez lekarstw, z badań tylko USG bez patologii. W sumie bez postępów w diagnostyce wypuścili mnie z zaleceniem wykonania kapsułki. Dostałem numery kontaktowe do lekarza który się tym zajmuje i po nowym roku miałem się z nim skontaktować. Tak też zrobiłem, termin wizyty na marzec. W miedzy czasie - zatrucie pokarmowe albo jelitówka(zdaje się, że mój siostrzeniec przyniósł jakiegoś syfa z przedszkola), zacząłem wymiotować + biegunki - z żywa krwią - a działo się to dzień przed konsultacją w sprawie kapsułki ;_; no ale cóż... SOR -> gastroenterologia. Zlecili rezonans magnetyczny, wyszły zmiany pozapalne w dystalnym odcinku j, cienkiego na długości 5-6 cm(lekko pogrubiona ściana jelita 3-4mm + niewielka ilość tk, włuknistej) podejrzenie Crohna, zlecono kolonoskopie w znieczuleniu z pobraniem wycinka + przeciwciała. Przypisano mi entocort, pentaze, żelazo, kw foliowy i controloc.

W badaniu krwi za każdym razem CRP wychodziło : <5, jedynie teraz wyszło coś ponad 14 - kiedy trafiłem do szpitala z jelitówką i żywą krwią w kale.

Przeciwciała ujemne, dzisiaj miałem robioną kolonkę w znieczuleniu ale nie udało się wprowadzić endoskopu do j. cienkiego, w j grubym wycięli polipa 5mm a poza tym czyściutko, podstawa wyrostka czysta.

Czekam na badania histopatologiczne polipa po czym mam zgłosić się do gastroenterologa.

Doradźcie co robić, wizytę u gastroenterologa mam na listopad.... wtf?
Czy to może być rzeczywiście Crohn?

kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD

Re: Diagnostyka w kierunku Crohna

Post autor: kalka_96 » 16 mar 2016, 20:35

Witaj Zaku,
Zaku pisze:gastro, kolono, tomografia - czyste,

a czy pobrali wtedy wycinki na hist pat z gastro i kolonoskopii ?
Zaku pisze:Przeciwciała ujemne, dzisiaj miałem robioną kolonkę w znieczuleniu ale nie udało się wprowadzić endoskopu do j. cienkiego, w j grubym wycięli polipa 5mm a poza tym czyściutko, podstawa wyrostka czysta.

Czekam na badania histopatologiczne polipa po czym mam zgłosić się do gastroenterologa.
ale pobrali tylko jeden wycinek?!
przecież przy podejrzeniu crohna pobiera się takowe z północy i z południa, tj. w gastroskopii też powinni pobrać i z paru miejsc w j.grubym. jeśli nie udało się dojść do cienkiego to o co chodzi, jakieś zwężenie ?
kto i gdzie robił kolonoskopię?
Zaku pisze:Doradźcie co robić, wizytę u gastroenterologa mam na listopad.... wtf?
Czy to może być rzeczywiście Crohn?
niestety terminy są bardzo długie :/
zobaczymy co wyjdzie w hist pacie. ale czasem crohna diagnozuje się latami

jak się czujesz teraz ? po tych lekach jest jakaś poprawa ?

odnośnie leczenia w Krakowie służę radę na pw :)

Zaku
Debiutant ✽

Post autor: Zaku » 16 mar 2016, 20:51

Hej kalka_96, jedyne wycinki jakie mi pobierano z przewodu pokarmowego, to dzisiaj z polipa:
''Aparat wprowadzono do kątnicy, uwidaczniając prawidłową podstawę wyrostka robaczkowego oraz zastawkę Bauhina. Na 25 centymetrze drobny, uszypułowany polip o średnicy ok 5mm, który usunięto zimną pętlą, a następnie przesłano do badania histpat. Błona śluzowa we wszystkich odcinkach prawidłowa. Haustracja zachowana.'' Za tyg mam się zgłosić po wyniki.

Lekarz powiedział, że u osób młodych często z przyczyn anatomicznych nie da się wejść do j, cienkiego ''bo by rozerwało''.

Kolona w znieczuleniu robiona była dzisiaj na Kopernika 21 w Krakowie, nazwiska lekarza wolę nie podawać.

Po lekach w sumie nie czuję żadnej poprawy, w 2013 roku wypuścili mnie do domu z cyklonaminą i był spokój na 3 lata.

Zapomniałem dodać, ze odczuwam leciutkie pobolewanie raz na jakiś czas po prawej stronie(+/- tam gdzie wyrostek) od paru miesięcy.

kalka_96
Znawca ❃❃

Post autor: kalka_96 » 16 mar 2016, 21:44

zmiany mogą być mikroskopowe, dlatego nawet z 'na oko' wyglądającej dobrze śluzówki mogli pobrać wycinek.
dawaj znać jak będzie hist-pat

a do lekarza wcześniej to chyba tylko prywatnie, chociaż i tak się trochę czeka

Zaku
Debiutant ✽

Post autor: Zaku » 16 mar 2016, 21:57

Czyli jak np podejrzewają Crohna i zmiana zapalna widoczna jest w końcowym odc j. cienkiego, to zmiany na poziomie mikro mogą być szersze? Na całej długości jelita?

Zaku
Debiutant ✽

Post autor: Zaku » 18 mar 2016, 15:48

Jakie jeszcze badania mogę zrobić w tym kierunku? Czytałem o badaniach genetycznych, które są oferowane przez prywatne firmy. W badaniach tych chodzi o znalezienie pewnych mutacji w DNA osoby badanej, których obecność wykazuje korelację z Crohnem, ale takie badanie kosztuje 300-500 zł i w sumie nic nowego nie wnosi... ;/

atabe
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 18 mar 2016, 17:34

Crohn może atakować każde miejsce przewodu pokarmowego.Szkoda ,że nie pobrano więcej wycinków. Ale najrozsądniej poczekać na hist-pat i iść z wynikami do lekarza. Spróbuj zorientować się jakie są terminy w innych miejscach ,albo prywatnie.

kalka_96
Znawca ❃❃

Post autor: kalka_96 » 18 mar 2016, 19:17

le najrozsądniej poczekać na hist-pat i iść z wynikami do lekarza. Spróbuj zorientować się jakie są terminy w innych miejscach ,albo prywatnie.
właśnie tak
nie ma co wydawać kupy kasy na badania

Zaku
Debiutant ✽

Post autor: Zaku » 18 mar 2016, 21:11

Oke, no to czekam ;) dzięki

Zaku
Debiutant ✽

Post autor: Zaku » 05 kwie 2016, 19:07

Witam ponownie, wynik badania hist-pat polipa: adenoma tubulare cum dyspasia epithelii gradus minoris et mediocris focalis
nie mam pojęcia co to znaczy ale lekarka mówiła, że nic się nie dzieje i że w sumie ''opcje diagnostyczne dla Pana już wyczerpaliśmy'' ...

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 06 kwie 2016, 06:39

Prawdopodobnie gruczolak- polip trudny do usunięcia prawdopodobnie kolonoskopowego

http://zapytaj.echirurgia.pl/pyt1611.htm

a tłumaczenie adenoma tubulare cum dyspasia epithelii gradus minoris et mediocris focalis
dosłownie

gruczolak tubulare dyspasia nabłonka w mniejszym stopniu, a średni paliwa

czyli Zaku Dokładnie to do tłumaczenia tu trzeba lekarza

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 06 kwie 2016, 22:46

Jacekx pisze:Prawdopodobnie gruczolak- polip trudny do usunięcia prawdopodobnie kolonoskopowego
No właśnie nie trudny bo już go usunęli :) Jak polip jest mały (a 5 mm to jest mały polip) i do tego uszypułowany, to łatwo go ciachnąć pętlą i to właśnie lekarze w czasie kolonki zrobili.
Zaku pisze:lekarka mówiła, że nic się nie dzieje i że w sumie ''opcje diagnostyczne dla Pana już wyczerpaliśmy''
Opcje diagnostyczne to może i wyczerpali ale opcji kontrolnych to na pewno nie. Po takim polipie z dysplazją, to trzeba już robić raz w roku kolonoskopię kontrolną z wycinkami. Bo mogą pojawiać się następne a nie wolno dopuścić, żeby dysplazja miała czas się rozwinąć.

.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 07 kwie 2016, 08:21

Co znaczy może wiesz Tomy wpis et mediocris focalis
Dawno Ciebie tu na Forum nie było - miło widzieć , że trwasz i my weterani jakoś sobie radzimy.

Jest to też wskazówka dla młodych z NZJ istotna, że z NZJ można a nawet trzeba żyć...tzn. nie dawać się i Koko dżambo czyli :uciekam: do przodu żyjąc mimo wszystko pełną gębą :wink:

pozwól dedykacja wiązanka muzyczna dla Ciebie "powiedzmy z naszych czasów" :wink: no może ciut, ciut starszych

https://www.youtube.com/watch?v=QoF-7VM ... tml5=False

https://www.youtube.com/watch?v=xAWRKjE ... tml5=False

https://www.youtube.com/watch?v=NJe3dQ8haoU

https://www.youtube.com/watch?v=GKHOYIrg-6Q

https://www.youtube.com/watch?v=jNrfHcPdQO4

https://www.youtube.com/watch?v=HuK2OWw ... tml5=False

miłego słuchania... :dj:
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2016, 15:11 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 07 kwie 2016, 16:47

Jacekx pisze:Co znaczy może wiesz Tomy wpis et mediocris focalis
to będzie chyba: i średniego ogniskowe

Wiesz, to prawda, że CU jest dla mnie łaskawe ale jestem codziennie na forum tylko się nie wtrącam jeżeli nie ma potrzeby. Zresztą dajecie tu z Obytym radę :)

Dziękuję za propozycje muzyczne, posłucham wieczorem.
.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 07 kwie 2016, 22:03

Tomy pisze: Wiesz, to prawda, że CU jest dla mnie łaskawe ale jestem codziennie na forum tylko się nie wtrącam jeżeli nie ma potrzeby. Zresztą dajecie tu z Obytym radę :)
.
Dziękuję Tomy ale gdyby nie Obyty.Z.CU ze swym bagażem potężnego doświadczenia (30 lat ) to byłoby gorzej...po prostu im więcej spojrzeń chorujących na to samo tym lepiej i szybciej można znaleźć prawidłowo rozwiązanie problemu osoby z NZJ która go zgłasza tu na forum...czyli pomóc.

Temat brzmi przypominam Diagnostyka w kierunku Crohna ...Czy autor mógłby się odezwać... co u niego dalej się dzieje?
Mam też do niego pytanie czy zna metodę endoskopii kapsułkowej służącej do diagnozowania jego choroby i czy na nią go stać prywatnie.

Mam też pytanie do chorujących na CD piszących na Forum czy ktoś takie badanie z Was robił : jak z jego dokładnością i efektywnością...?
Może nie warto tematu drążyć...

viewtopic.php?t=18226

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”