sterydozależność

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Felicita
Debiutant ✽
Choroba: CU u partnera
województwo: wielkopolskie

sterydozależność

Post autor: Felicita » 11 paź 2006, 18:32

Mój mąż choruje od półtora roku na CU i leczy się u specjalisty z dobrą opinią. Nasz problem tyczy się nastawienia tegoż lekarza, które nie do końca mi się podoba. Otóż mój mąż od momentu zachorowania, cały czas łyka sterydy - Metypred. Dawki są cały czas zmniejszane, dziś bierze tylko 4 mg, do tego mesalazynę i Azotropinę. Chcielibyśmy bardzo odejść od sterydów i mam nadzieję, że tak kiedyś się stanie, ale nasz lekarz nie bardzo widzi w tym konieczność, sens. Cały czas podkreśla, że CU jest sterydozależna, same sterydy nie mają wielkich skutków ubocznych i powinniśmy się cieszyć, że Metypred w ogóle działa. Ponad to nie każe mu stosować żadnej diety, ewentualnie odstawiać to, co mu ewidentnie szkodzi. Prawda jest taka, że gdy bierze sterydy to faktycznie prawie wszystko może jeść, gorzej było w krótkich chwilach odstawienia, kiedy szkodziło mu wiele produktów.
Wolałabym jednak, żeby stosował dietę i nie musiał łykać tych silnych leków...
Jaka jest wasza opinia. Czy Wasi lekarze namawiają Was do diet i widzą jednak problem w tym, że ich pacjent łyka takie leki...
Acha jeszcze jedno- czy sterydy same w sobie tylko podtrzymują dobry stan, czy też faktycznie leczą ? Dzięki za informacje :smutny: :smutny: :smutny: :smutny:

Awatar użytkownika
Felicita
Debiutant ✽

cd

Post autor: Felicita » 11 paź 2006, 19:05

Dzięki za szybką odpowiedź. Wytłumacz mi jeszcze proszę co oznacza remisja - czy to dobry stan przy ostawieniu sterydów i leków typu Azotropina i wspomaganiu się ewentualnie mesalazyną?
Pytam bo dokładnie nie wiem co powinno być naszym celem.
Nasz lekarz powiedział- teraz jest remisja, ale czy tak można powiedzieć przy 4 mg Metypredu i Azotropinie?
Co do nazwiska lekarza, to wole go nie wymieniac, wiemy jeszcze za mało na temat tej choroby, żeby facetowi renomę psuć.
Dzięki

Awatar użytkownika
Felicita
Debiutant ✽

Re: sterydozależność

Post autor: Felicita » 11 paź 2006, 21:30

Wielkie dzieki za cenne informacje, wiecej na tym forum mozna sie dowiedziec niz w gabinecie lekarskim!
Przekonales mnie, bede szukac innego lekarza, choc nasz pochodzi z AM w Poznaniu i specjalizuje sie w tych chorobach, trudno bedzie znalezc kogos lepszego...
Poradnik sciagnelam, jutro drukuje i biore sie do lektury.
Ale jesli moglabym zadac jeszcze tylko jedno pytanie :-)- jak dlugo mozna brac sterydy, zby nic zlego nie zaczelo sie dziac z organizmem? Boje sie, ze 1,5 roku non stop to juz zbyt dlugo, a ma brac jeszcze co najmniej kilka miesiecy (i oby byly efekty...).
Obiecuje, ze kolejne pytania bede zadawac po przeczytaniu poradnika :-) :razz:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 paź 2006, 21:30

Zeno masz rację, ale nie do końca. Remisję, czyli stan wyciszenia choroby w Cu stwierdza się nie klinicznie, ale również endoskopowo i histopatologicznie – jelito ma wyglądać jak u zdrowego człowieka. Pry Cd z powodów które opisałeś – klinicznie.
Co do sterydozależności to są chorzy, którzy wymagają podawania ciagłego sterydów, gdyż ich odstawienie skutkuje nawrotem choroby. Należy wtedy ustalić minimalną działającą dawkę sterydu. Leczenie azatiopryną pozwala u tych pacjentów na odstawienie lub zmniejszenie dawek sterydów. Należy pamiętać, że w Cu ograniczonym do lewej strony jelita grubego leki można podawać w postaci czopków lub wlewek, co zmniejsza działania niepożądane leków
Mamacia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 11 paź 2006, 21:56

chyba tez tak niekoniecznie...w endoskopii sa pewne punkty ktore okreslaja cechy jelita w remisji ale nie wyglada to tak jak u zdrowego czlowieka.
ps.w CU
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 paź 2006, 22:02

Nie będę się upierać, bo nie jestem ani endoskopista, ani histopatologiem. Chętnie się douczę. wiem natomiast, że często w CU określa się remisję tyko na podstawie braku objawów klinicznych i jest to błąd.
Na marginesie Ranka czy będziesz się z nami Gzić??
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 11 paź 2006, 23:03

Mamcia pisze:wiem natomiast, że często w CU określa się remisję tyko na podstawie braku objawów klinicznych i jest to błąd.
Ja mialam ostatnio kolonoskopie i stwierdzono tylko remisje kliniczna czyli ogolnie dobre samopoczuciebrak objawow lecz endoskopowo nie wykazano remisji bo choroba dalej jest aktywna czyli sa jeszcze zmiany itd..W CU sa jakby 2 rodzaje remisji przynajmniej tak mowia lekarze..

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 12 paź 2006, 14:57

W tym roku po raz pierwszy bralem sterydy, Metypred dokladniej. Na plus - pomogl mi praktycznie po kilku dniach (1 wyproznionko dziennie, bole zniknely itd.) Na minus - po 2 tygodniach brania pojawil sie tradzik, bole stawow, opuchlizna na twarzy i pogorszenie wzroku. Zaostrzenie mialem dosyc konkretne wiec prawie ze natychmiastowa poprawa po zazyciu sterydow obrazuje tylko jak silne sa to leki. Tak mi sie przynajmniej wydaje.
Mija 4 tydzien od odstawienia sterydow i z dnia na dzien znow jest coraz gorzej. W sobote bylem u lekarza, ktory stwierdzil, ze sterydow jednak mi nie wlaczy poki co bo pogorszenie nie przyjelo ostrej formy jak na razie. Przed wizyta myslalem sobie, ze dobrze byloby gdyby przepisal mi znow koksy, ale uswiadomil mi, ze jednak sterydy to ostatecznosc jesli chodzi o leczenie farmakologiczne. Dostalem dodatkowo Asamax w czopkach i zobaczymy, choc ja generalnie zle toleruje czopki - bralem jak dotad Salofalk, Asamax i Proctosone czy jakos tak i zawsze mam lekka biegunke po nich. Ale biore nadal. Tak wiec - "futrowanie" sterydami nie jest zbytnio korzystne dla zdrowia. No chyba, ze kogos stac na kuracje Budesonidem (to ten dzialajacy miejscowo, no nie?)...
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 paź 2006, 18:24

Budesonid dojelitowy o opóźnionym uwalnianiu, zarówno Budenofalk jak i Entocort jest lekiem na CD z umiejscowieniem kątniczo krętniczym. Nie ma wskazań dla CU.
Piszę jeszcze raz, że przy CU ograniczonym do odbytnicy, esicy i ew zsępnicy należy stosować sterydy we wlewkach lub czopkach.
mamcia

Graga
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Graga » 14 paź 2006, 19:05

Co do diety to mój lekarz także uważa, że powinnam jeść wszystko, co mi nie szkodzi. Zresztą jak większość lekarzy. Odkładam sterydy od jakiegoś czasu. Trzeba w tej chorobie być cierpliwym jak to mówi mój doktorek. Ale próbować odkładać zawsze trzeba.

doem76
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: doem76 » 17 paź 2006, 16:54

Graga pisze:Trzeba w tej chorobie być cierpliwym...
Warto zmniejszać dawki sterydów (oczywiście pod kontrolą lekarza).
Na mnie Metypred również działa, choć staram się bardzo ograniczać jego przyjmowanie i kiedy mogę ratuję się wlewkami z Salofalku, bo mam wrażenie, że jednak mniej szkody narobią w organizmie.
CU: Lepiej być nie może :-)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 paź 2006, 20:01

Wlewki lub czopki ze sterydów też narobią mniej szkód niż sterydy ogólne. Wszystkich colitowców ze zmianami ograniczonymi do lewej połowy j.g. zachęcam do leczenia miejscowego.
Mamcia

Ewelina
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: Ewelina » 25 paź 2006, 19:18

:smutny: Witajcie!! Jestem "nowa" zadne to pocieszenie... dwa miechy dzis mijaja od operacji!!!!!!! Rano zastrzyk z Urbasonu to sterydki... juz nie chce wiecej nie spie po tym!! Moze jest ktos kto poklika na gg ?????? 727206
Ewcia

mama Martynki
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: mama Martynki » 25 paź 2006, 19:26

witajcie ja także dopiero się zarejestrowałam
Moja mała była cały sierpień na encortonie, najpierw 15 mg na dobę póxzniej coraz mniej a po odstawieniu znów zaostrzenie. We wrześniu byliśmy znów w klinice i lekarz powrócił jednak do encortonu. Teraz Martynka bierze piąty tydzień dawkę 15 mg na dobę i jest ok. za dwa tygodnie ma nastąpić redukcja dawek aż się boję pomyśleć co może nastąpić

vian
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: vian » 12 cze 2008, 12:10

ja biorę metypred juz od roku i nie mogę się od niego uwolnić, 16 mg to dawka minimalna, jesli zejdę poniżej to klops... jesli chodzi o remisję to mój lekarz powiedział ze badanie endoskopowe nie jest potrzebne do jej stwierdzenia. Twierdzi poza tym ze jesli nie ma zdecydowanych przeslanej do badan endoskopowych to nie ma co ich robic, w koncu jest to badanie inwazyjne...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”