pomóżcie!!!kolonskopia wirtualna czy "tradycyjna"

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
muffinka
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

pomóżcie!!!kolonskopia wirtualna czy "tradycyjna"

Post autor: muffinka » 08 sty 2007, 19:28

Witam, mam pytanie czy ktoś z Was miał może robioną kolonoskopie wirtualną..pytam, bo ostatnio jak lekarz próbował wykonać u mnie tradycyjna kolonoskopie, to stwierdził, że mam "niepodatne jelito", do tego bardzo duze zrosty pooperacyjne (choruje od urodzenia na nerki -jestem po trzech operacjach:):) i nie chciałaby mi przebić jelita...chciałabym wykonac takie badanie, gdyż od 9 miesięcy cierpie na bóle brzucha, ciagłe parcie na stolec, chociaz nie mam biegunek, śluz w kale, wzdecia, czasami bardzo rzadko, pojawia się malusieńska ilość krwi na papierze...dużo przeczytałam na temat wirtualnej ale nie jestem pewna czy jest skuteczna ...stad moje pytanie, jesli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, albo przemyślenia, która z tych metod jest lepsza..to bardzo proszę o pomoc...dzięki bardzo:):)
życie to nie je bajka...chociaż ja spotkałam księcia:):):(gg-2687534)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: pomóżcie!!!kolonskopia wirtualna czy "tradycyjna"

Post autor: Mamcia » 09 sty 2007, 20:46

To coś zupełnie innego niż kapsułka:

[/quote]Wśród nowych metod badań przesiewowych w kierunku rjg wymienia się kolonoskopię wirtualną, różne metody badań genetycznych oraz zastosowanie nowych markerów nowotworowych.

Kolonoskopia wirtualna jest nową radiologiczną metodą diagnostyczną. Jak dotąd wymaga oczyszczenia jelita jak do konwencjonalnej kolonoskopii. Po przygotowaniu badany poddawany jest procedurze spiralnej tomografii komputerowej lub (dotąd rzadziej) badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego. Dzięki obróbce komputerowej możliwa jest rekonstrukcja obrazu jelita grubego. Z uwagi na niezadowalającą czułość i swoistość w wykrywaniu małych (poniżej 10 mm) polipów jelita metoda kolonoskopii wirtualnej nie jest jak dotąd polecana do badań przesiewowych. Szybki postęp technik radiologicznych (w tym możliwości rezonansu magnetycznego) różnicowania sygnałów pochodzących ze ściany jelita i ze światła jelita może niedługo doprowadzić do sytuacji, kiedy wirtualna kolonoskopia będzie charakteryzować się czułością i swoistością kolonoskopii tradycyjnej i to bez konieczności oczyszczania jelita. Wtedy też możliwe będzie zastosowanie wirtualnej kolonoskopii do badań przesiewowych. Jak dotąd wirtualna kolonoskopia oceniana jest też pod względem ekonomicznym jako mniej uzasadniona od tradycyjnej kolonoskopii.
[quote]
Jak chcecie wiedzieć więcej wpiszcie w przeglądrkę wirtualna kolonoskopia lb virtua colooscopy
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 09 sty 2007, 21:29

moim zdaniem tradycyjna.
chodzi tu o to ze jest to nowa metoda i byc moze lekarze nie do konca sie znaja.To tak jak z PET-em,nowa rzecz.
Po drugie gdzies czytalam ze np. w polipach wieksze znaczenie ma tradycyjna.
Co do reszty to nie slyszalam.
Obrazek

muffinka
Początkujący ✽✽

dzięki...:):):)

Post autor: muffinka » 09 sty 2007, 21:47

Dzieki za odpowiedzi, juz wiele czytałam na ten temat, rzeczywiście jest to metoda badania spiralnym tomografem komputerowym...wiem, że jest dopiero w fazie testowej, ale można ją już zrobić w Polsce, koszt ok. 350-700 złotych zależy od ośrodka...ponoć nie można nią wykryć krwawień z jelita oraz nadżerek, niemniej jednak boje się, że moga mi uszkodzić to jelito i wtedy dopiero zaczną się cyrki..w każdym razie pójde do lekarza pokarze mu poprzedni wynik i może on mi coś doradzi...jeśli ktoś chce, to moge podać namiary osrodki, które robia kolonoskopie wirtaulna...:)

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 10 sty 2007, 20:04

hej hej:)
mysle ze jesli chodzi o bol podczas kolonoskopii to zawsze mozna podac pozadnego usypiacza np. Dormicum ktory ponadto spowoduje niepamiec wsteczna;)
poza tym,jesli wirtualna nie pokazuje jakis rzeczy to naprawde zdecydj sie na tradycje:)
Wierz mi,jesli jest to nowa metoda a ponadto w fazie testow to lepiej poddaj sie tradycyjnej,zwlaszcza ze wynik moze byc wazny:)
Ja studiuje w Bydgoszczy gdzie np. jest PET czyli pozytronowa tomografia emisyjna bardzo pomocna w diagnostyce np. przerzutow do organizmu.I owszem tak jest.Ale czesto tez na zajeciach powtarzaja nam ze byc moze jeszcze jest niewiele rzeczy pznanych w tym PET-cie bo jest to nowosc i nie zawsze wszystko jest jasne.:)
pozdro
Obrazek

agnieszka
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie

Post autor: agnieszka » 11 sty 2007, 13:05

Ja miałam robioną gastroskopię takim cienszym endoskopem i naprawde jest duża różnica to samo może powiedzieć moja siostra Ona miała robiona kolonoskopię cieńszym endoskopem także warto jest postrać się o takie badanie
Gabi

Elpe
Początkujący ✽✽
Choroba: CU w rodzinie
województwo: łódzkie

Post autor: Elpe » 15 sty 2007, 12:58

Czy wiecie jak nazywa się taki cieńszy od tradycyjnego kolonoskop? Chodzi mi o to, jak o niego pytać, czy dany ośrodek taki posiada. Czy ktoś z woj łódzkiego może polecić miejsce, gdzie najlepiej i bezboleśnie wykonują kolonoskopię?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 sty 2007, 14:55

Są cieńsze że kolonoskopy małego kalibru z regulowaną sztywnością (small-caliber, variable-stiffness colonoscopes scVSCs). Mają znaczną przewagę nad kolonoskopami zwłykymi - większa częstość kompletnych badań.
A taki co wchodzi do całego cienkiego to kolonoskop dwubalonikowy.
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

muffinka
Początkujący ✽✽

uspili mnie i po bólu:):): tylko co to sa te AFTY:):):0

Post autor: muffinka » 15 sty 2007, 15:57

witam kochani, dziś miałam robioną kolonoskopię..udało się za 3 podejsciem...nie obyło sie bez narkozy, ale jest dobrze, jelito w normie oprócz jakiś AFT w okolicy odbytnicy...czy ktoś wie co to są te afty czy sa one grozne:):)

muffinka
Początkujący ✽✽

nareszcie po:): tylko co to są AFTY:)

Post autor: muffinka » 15 sty 2007, 16:04

dzieki bardzo za odpowiedź, zdecydowałam się na kolonoskopie normalna:) jestem już po..dziś się udało w końcu po trzech podejsciach...nie obyło się bez narkozy, ale juz po bólu...aparat wprowadzili do kątnicy, więc chyba do samego końca:) wszystko ok, bez zmian, oprócz jakiś AFT 15 cm od odbytnicy...nie wiem czy to groźne, na ulotce środka przeczyuszczającego przeczytałam że moga się po nim robic takie rzeczy i same znikaja...:):)w kazdym razie wzieli wycinki do badania histop....czy ktoś miał takie afty:):)dziękuje w kazdym razie za wasze rady i informacje bardzo mi pomogly..dzieki wielkie

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 15 sty 2007, 16:05

muffinka pisze:czy ktoś wie co to są te afty czy sa one grozne:):)
afty : http://pl.wikipedia.org/wiki/Afty

a tak w ogole ni pisz w sumie takich samych postów w roznych tematach.

zamykam... scalam.. otwieram.. piszcie dalej

Elpe
Początkujący ✽✽
Choroba: CU w rodzinie
województwo: łódzkie

Post autor: Elpe » 15 sty 2007, 17:09

Mamcia pisze:Są cieńsze że kolonoskopy małego kalibru z regulowaną sztywnością (small-caliber, variable-stiffness colonoscopes scVSCs). Mają znaczną przewagę nad kolonoskopami zwłykymi - większa częstość kompletnych badań.
A taki co wchodzi do całego cienkiego to kolonoskop dwubalonikowy.
mamcia
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Myślę, że duże znaczenie w badaniu ma rodzaj kolonoskopu. Badanie cieńszym kolonoskopem jest mniej inwazyjne. Na pewno dużą rolę odgrywają też umiejętności badającego, ale często słyszy się, że kolonoskopia powoduje zaostrzenie. Dobry aparat w jakimś stopniu zmniejsza to ryzyko. Ponawiam pytanie - czy wiecie jakie ośrodki lub gabinety prywatne dysponują takimi kolonskopami i gdzie najlepiej wykonują to badanie? (W Lodzi, Warszawie?)

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”