wydłużone jelito w zakresie esicy

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: wydłużone jelito w zakresie esicy

Post autor: kabran » 04 maja 2007, 10:44

Ja ten problem znam z autopsji. 4 dodatkowe pętle jelita grubego, wydłużona i zagięta esica, w sumie całe jelito grube prawie dwukrotnie dłuższe niż norma przewiduje. Wytworzył się megakolon. Zapalenia nie dawało się zlikwidować, bo zalegająca treść tylko je pogłębiała. Dla mnie wyjściem była kolektomia, zwłaszcza że mam też podejżenie Hirszprunga... (no, u takiej starej baby wymyślili :wink: ). Prawie równo rok temu mnie cięli. Teraz mam trochę lepiej, ale do ideału brakuje... Wiem, że to mało pocieszające, ale chyba byłam wyjątkowo "nadmiarowa". Co do diety, to niestety błonnik nie zawsze pomaga. Bo przy dużej podaży błonnika trzeba baaardzo dużo pić. W przeciwnym razie wszystko się korkuje i jest jeszcze gorzej. Co do źródeł błonnika, to spróbuj Colon C (nasiona babki płesznik), dodaje się to do wody lub soku (polecam marchwiowy). Skoro syn jest na diecie bezglutenowej, to płatki owsiane odpadają. Ale niezły jest popping z amarantusa. I w ogóle dużo gotowanych warzyw i owoców, jelita znoszą to lepiej niż surowiznę. Jeśli może, to kasza gryczana. Albo mąka gryczana do gotowania/pieczenia... Unikać ryżu i ziemniaków. Pieczone jabłka, gotowane pure z buraczków, takie dania.. Dużo probiotyków. Raczej nie uderzeniowe dawki błonnika, ale rozłożone. Żeby nie zablokować jelita. Musicie razem próbować, co jelito zniesie, a czego nie... I naprawdę dużo pić. Ja przed operacją piłam ponad 4 litry wody/dobę, poza normalnym piciem (kawa, herbata, soki itp.) Trzeba to rozsądnie rozłozyć w czasie, nauczyć syna sączenia wody, wtedy lepiej wchodzi. Ja w pracy nie rozstawałam się z butelką wody z ustnikiem, cały czas popijałam... Czasem pytali się mnie, czy znowu mam kaca, skoro tak suszy... :wink: Łączę się z Wami w bólu, bo problem jest naprawdę poważny... I pozdrawiam.
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kabran » 04 maja 2007, 13:26

Jeśli ma w miarę normalny czas pasażu przez jelito i sprawną perystaltykę, to pół biedy. Ja mam atoniczny przewód pokarmowy i pasażu nie mam prawie wcale...
agastaga pisze:ten wydłużony odcinek jest zdrowy i sprawny.
To super. Wobec tego trzeba IMHO pilnować "płynności zawartości" i pobudzać lekko perystaltykę. Jak każda dieta, wymaga to trochę rygoru, zrozumienia i zwykłego przyzwyczajenia.
agastaga pisze:Muszę za młodym łazić z butelką i co rusz przekonywać go do wypicia paru łyków.
W końcu się przyzwyczai i będzie mu tego brakowało, jak wody zabraknie... To wciąga, kwestia przyzwyczajenia. Skoro nie jesteście na diecie bg to popróbujcie otrąb, ale zmielonych i raczej ostrożnie. Mnie przestrzegano wielokrotnie, bo jak się zbilansuje płynami, to koniec.... Powodzenia! I pozdrowienia dla Młodego od wpólnika w cierpieniu! :wink:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 maja 2007, 16:57

prawidłowa pisownia to Choroba Hirschsprunga. Z mojej wiedzy to jest choroba noworodków. Może w lżejszych przypadkach objaw moga pojawić się później . Co do blonnika to już wszystko zostało napisane. ja polecam inulinę m.in ze względu na cenę i łatwość podania
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kabran » 04 maja 2007, 19:31

Mamcia pisze:prawidłowa pisownia to Choroba Hirschsprunga.
Tak, wiem, mam to na wypisie...
Mamcia pisze:Z mojej wiedzy to jest choroba noworodków. Może w lżejszych przypadkach objaw moga pojawić się później .
Z mojej też, dlatego zdziwiłam się niepomiernie. Ale na moje obiekcje lekarz powiedział, że niespełna dwa miesiące wcześniej miał na stole blisko trzydziestoletniego pacjenta z Hirschprungiem. Poza tym podobno moje zdjęcia wyglądają jak "kliniczny przypadek", cokolwiek to znaczy. Nie twierdzę, że mam Hirschprunga, to lekarze tak twierdzą. Ale musi być jakaś przyczyna 16-tygodniowych zaparć, same błędy dietetyczne to chyba za mało.... No i atonia przewodu pokarmowego, od żołądka począwszy. Taka ciekawostka. Jestem jedną wielką ciekawostką...

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kabran » 04 maja 2007, 21:10

Ja mam trochę więcej... :wink: Ale to wyjaśniałoby, dlaczego byłam jedyną zdziwioną osobą w tym towarzystwie. Ani chirurdzy, ani radiolodzy, ani gastrolodzy, ani histopatolodzy - nie dziwił się nikt. Dziwili się tylko oglądając moje fotki rtg. No cóż, czasem czułam się jak dwugłowe cielę... :wink:

Zablokowany

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”