szczelina, przetoka

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gość

szczelina, przetoka

Post autor: Gość » 27 lis 2004, 16:21

niedawno zdiagnozowali u mnie te 2 rzeczy. chce sie dowiedziec jak najwiecej na ich temat!!!!!!!!!!!!! czy ktos ma podobny problem???????

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Re: szczelina, przetoka

Post autor: Ela » 27 lis 2004, 18:32

Napisz co? wiecej o sobie i tych problemach.
CU, j-pouch

Gość

Post autor: Gość » 28 lis 2004, 13:18

po ostatnim zaostrzeniu zaczely sie okropne bole w okolicy odbytu,parcia. byla tak mocne ze nie moglam chodzic, siedziec. myslalam ze to hemoroidy wiec pobieglam do lekarza.stwierdzil ze nie ma przetoki to tylko hemoroidy wiec dostalam antybiotyki. na 3 dni przeszlo i wrocilo z powrotnem. poszukalam wtedy proktologa i po dokladnym zbadaniu stwierdzil ze to przetoka i szczelina a nie zadne hemoroidy!!!!!! pocieszyl mnie ze to normalne przy crohnie i ze pewnie czeka mnie za jakis czas operacja :( dostalam metronidazol w tabletkach i czopkach i pentaze w czopkach. jak mi nie przejdzie po 3 tygodniach to................ nie wiem co bedzie :( nie moge nigdzie znalezc inform na temat przetoki i szczeliny

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 28 lis 2004, 18:13

Mam do?wiadczenie z jednym i drugim, choa przetoka jest u mnie najprawdopodobniej powik3aniem pooperacyjnym. Tak czy inaczej wybieram sie w grudniu na operacje zamkniecia tej przetoki. Natomiast z tego co wiem, w przypadku Crohna dobry skutek w leczeniu przetok daje Remicade i bya mo?e to mo?na by rozwa?ya przed operacj?. W nielicznych przypadkach przetoki zamykaj? sie same. Natomiast co do szczeliny, to jest to rodzaj rany i to w3a?nie ona powodowa3e bóle i pieczenie (przetoka nie boli, przynajmniej u mnie, ale to pewnie inny rodzaj przetoki). Leczy3am j? przez kilka miesiecy i nawet sie uda3o. Leczenie polega3o na smarowaniu raz dziennie ?elem Solcoseryl, raz dziennie Alantanem, po ka?dym wypró?nieniu przemycie wod? i Rywanolem. Przez pewien czas stosowa3am te? robion? ma?a z nitrogliceryn?, która powodowa3a rozlu1nienie zwieraczy (i jako skutek uboczny ból g3owy).
Ró?ne opinie s3ysza3am o nasiadówkach, ale wydaje sie, ?e mog? pomóc, bo gor?ca woda pobudza kr??enie, co z kolei wspomaga gojenie ran. Z drugiem strony zetkne3am sie z do?a kontrowersyjn? opini?, ?e woda szkodzi skórze i nie pomaga w leczeniu szczelin.
W ka?dym razie operacja w Twoim przypadku nie wydaje sie jeszcze przes?dzona, wiec g3owa do góry. Pozdrawiam
CU, j-pouch

Gość

Post autor: Gość » 30 lis 2004, 16:37

Elu dziekuje ci pieknie za odpwiedz! ty jako jedyna zainteresowalas sie tym :) chcialam spytac co to jest to Ramicade bo pierwszy raz o tym slysze???!!! dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam :D doris

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 30 lis 2004, 22:14

O Remicade jest troche informacji w dziale Leki, wiec nie bede ich powtarzaa. Jest tam kilka tematów na ten temat. Trzymaj sie i informuj co sie dzieje. Pozdrawiam
CU, j-pouch

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 lis 2004, 22:19

Remicade inaczej Infiximab - przeciwcia3o przeciwko TNT-alfa (Tumor Necrosis Factor - czynnik martwicy nowotworów) jednej z prozapalnych interleukin w kaskadzie procesu zapalnego.
Poszukaj w lekach
Mamcia

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

crohn mnie zwycieza

Post autor: Shima » 03 gru 2004, 14:59

Witam!cos na temat przetoki-ja tez j? mam juz od ponad 2 lat.Jest sobie i "dziala" ale staram sie nie zwracac na ni? uwagi.Nie boli jedynie wra?enia estetyczne s? hmm...negatywne.Lekarz powiedzial mi ?e dopóki nie wdaje sie stan zapalny nie ma potrzeby operowac-chyba ?e bede nalegaa.Nie nalegam,absolutnie mi sie do tego nie spieszy.Pozdrawiam.

Ajem
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ajem » 28 sty 2005, 16:21

Witam.

CU zdjagnozowano umnie 7 miesiecy temu chodz patrz?c wstecz to zacze3o sie to wszystko du?o wcze?niej.

Ostatno lekarz ktury mnie leczy na CU przypuszcza ?e mam w3a?nie jeszcze szczeline.Chcia3bym sie dowiedziea czy stosuj?c leki o kturych mowa w poprzednich postach mo?na sie jej skutecznie pozbya a je?li nie ta naczym polega operacja.

Pozdrawiam :wink:

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 28 sty 2005, 19:16

Witaj na forum!
Mnie uda3o sie wyleczya szczeline bez operacji, ale gwarancji nikt Ci nie da. Tak czy inaczej, leki, o których by3a mowa wy?ej, powinien przepisaa lekarz, zw3aszcza, je?li zaleci ma?a z nitrogilceryn?, bo przypuszczam, ?e to tylko na recepte bedzie. Leczenie szczeliny mo?e trwaa nawet kilka miesiecy. Niestety nie wiem, na czym polega operacja. Pozdrawiam.
CU, j-pouch

Ajem
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ajem » 28 sty 2005, 19:52

Dzieki za odpowiedz.

Ma jeszcz pytanko czy te leki przepisywa3 ci lekarz od CU czy pokierowa3 do proktologa?

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 28 sty 2005, 20:32

Proktolog, zreszt? wypada, ?eby to najpierw zobaczy3, zanim co? przepisze...
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 28 sty 2005, 20:40

Powiedzcie mi-czy uwa?acie to normalne :? Mam przetoke oko3oodbytnicz? ju? ponad 2 lata.Ca3y czas sie s?czy i nikt nie wspomina o ?adnym leczeniu tego.Ani farmakologicznym ani operacyjnym.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 28 sty 2005, 21:18

W3a?nie wróci3am ze szpitala po operacji przetoki odbytniczo-pochwowej. Nie wiem, jaki bedzie skutek, ale mam obawy, czy to sie uda3o. Te? tylko sie s?czy3o, ale dwaj profesorowie, u których kosultowa3am to, powiedzieli, ?e nie powinno sie tego zostawiaa, tylko nale?y to zoperowaa (obaj to byli chirurdzy), bo to mo?e bya 1ród3o powa?nych infekcji. Ginekolog uwa?a3, ?e nie ma co sobie g3owy zawracaa, tylko zostawia tak jak jest (by3o). Moje w3asne zdanie bede mog3a sobie wyrobia za jaki? czas.
CU, j-pouch

Asia
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Przetoki.

Post autor: Asia » 28 sty 2005, 22:21

Witajcie! Z tymi przetokami jest tak, ze ich sie w sumie nie operuje w Crohnie. Malo kto chce to robia ze wzgledu na nawroty przetok, które s? jak wiecie charakterystyczne w naszej chorobie. Sama nie wiem w sumie czemu. Ja sama mia3am wyciet? przetoke ale jeszcze przed rozpoznaniem u mnie Crohna i ca3kiem dobrze sie zagoi3a.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”