STWARDNIAJĄCE ZAPALENIE PRZEWODÓW ŻÓLCIOWYCH A COLITIS

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Jacek
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

STWARDNIAJĄCE ZAPALENIE PRZEWODÓW ŻÓLCIOWYCH A COLITIS

Post autor: Jacek » 13 gru 2004, 19:34

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zapytać czy ktoś ma to schorzenie które podobno dosyć często występuje wraz z colitis. W tej chwili jestem cały żółty jakbym miał żółtaczke a wylkuczono ją u mnie badaniami. Profesor straszy mnie przeszczepem wątroby a mi to wcale nie w smak. Gdyby ktos miał doczynienia z tym schorzeniem bardzo prosze o kontakt jackuzi@o2.pl lub na forum. Z góry dzieki. Trzymajcie sie!
Ostatnio zmieniony 19 lip 2008, 11:09 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

seba
Debiutant ✽

Re: STWARDNIAJĄCE ZAPALENIE PRZEWODÓW ŻÓLCIOWYCH A COLITIS

Post autor: seba » 06 sty 2005, 23:56

Jakie są objawy tej choroby? Ja mam zweżone drogi żółciowe i wysokie próby wątrobowe.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2008, 11:10 przez seba, łącznie zmieniany 1 raz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 sty 2005, 10:37

cholangitis sclerosans primaria (PSC)- choroba o nieznanej etiologii (sic) prawdopodobnie autoimmunologicznej (sic). Towarzyszy zapalnym chorobom jelita grubego. Osoby chore na CU stanowi? 50-70% przypadków pierwotnego stwardniaj?cego zapalenia dróg ?ó?ciowych. Zmiany obserwowane w obrazie histopatologicznym biopsji w?troby wykazuj? zw?óknienia wokó? przewodów ?ó?ciowych zarówno wewn?trz- i zewn?trzw?trobowych dróg ?ó?ciowych. Pierwotne stwardniaj?ce zapalenia dróg ?ó?ciowych na szcze?cie jest komplikacj? rzadk?, a wobec braku skuteczno?ci leczenia farmakologicznego, czasami jedynym skutecznym postepowaniem jest przeszczep w?troby.
Na szcze?cie wiekszo?a objawów w?trobowych dotykaj?ca oko?o 7% osób z CU i 3-5 z CD to powik?ania od ?agodnym przebiegu. Wymienia mo?na st?uszczenie w?troby, czy pericholangitis (zapalenie wokó? przewodów zó?ciowych).
Mamcia

seba
Debiutant ✽

Post autor: seba » 07 sty 2005, 11:21

Mam pytanie do Ciebie Mamcia:mam wysokie próby w?trobowe a najwiecej gamma-glutamylotransferaza 264 a norma jest do 38.Mam zwezone drogi ?ó?ciowe w okolicy jakiej? brodawki.Czy s? jakie? leki ,które polepsz? wyniki i czym gro?? takie wyniki?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 sty 2005, 16:36

A wyniki innych parametrów w?trobowych??
Mamcia

seba
Debiutant ✽

Post autor: seba » 07 sty 2005, 18:40

Cze?a Mamacia oto inne wyniki:bilirubina 23 (norma do 20)
aminotransferaza alaninowa 50 (n.do 30)
aminotransferaza asparaginowa 35 (n.do 30)
fosfataza alkaiczna 194 (n.do 140)
USG w?troby i dróg ?ó3ciowych wykaza3o zwe?enie dróg ?3ciowych. :( :(

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 sty 2005, 22:18

Wyniki nie s? tragiczne, ale wskazuj? na stan zapalny w?troby. Co na to Twój gastroenterolog??? Czy by?a konsultacja hepatologa? Czy bierzesz leki mog?ce uszkadza? funkcje w?troby?
Jak chcesz to zadzwon do mnie.
Mamcia

nenya
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: nenya » 09 sty 2005, 11:55

witam!

wprawdzie nie mam PSC, ale po koszmarnych wynikach transaminaz (ponad 300) i biopsji w?troby postawiono diagnoze -zaspó? nak?adania AIH/AICh - autoimmunologiczne zapalenie w?troby i dróg ?ó?ciowych. oczywi?cie mam te? colitis, mój hepatolog po pierwszej wizycie wys?a? mnie na kolonoskopie, bo autoagresywne choroby jelit i w?troby lubi? sobie towarzyszy?.

jestem na encortonie, sulfasalazynie a na problemy z ?ó?ci? i drogami ?ó?ciowymi przyjmuje ursofalk.

z ponad pó?rocznego do?wiadczenia wiem, ?e taka terapia w moim przypadku jest skuteczna - próby w?trobowy wróci?y do normy (w górnej granicy, ale zawsze! w koncu prawie 10 krotnie mniejsze ni? przed leczeniem)
jelito te? zareagowa?o pozytywnie.

je?li moge w czym? pomóc - jestem do us?ug, pozdrawiam!

seba
Debiutant ✽

Post autor: seba » 10 sty 2005, 18:30

Lekarz podejrzewa (raczej pewien) ?e mam stwardniej?ce zapalenie przewodów ?ó?ciowych.Czy one mog? sie kiedy? zupe?nie zamkn???

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Krzysiek(R) » 12 sty 2005, 19:47

Powiem tak - moje z?e próby watrobowe pojawi?y sie kiedy zacz??em oddawa? honorowo krew.Wtedy zauwa?y?em rosn?ce transaminazy.Na pocz?tku do 50. POtem przez pare lat nie zwraca?em na to uwagi. Zainteresowa?em sie jakie? pó? roku temu. Bilirubina mi ?rubowa?a do 6 prawie (norma do 1,2), transaminazy do 100,ale zawsze w normie bylo GGTP. Inne badania watrobowe nie wskazywa?y na chorobe.?ó?taczkowe ujemne, przeciwcia?a mitochondrialne tez dobre..... no i w koncu stwierdzono zespó? Gilberta - pod wp?ywem g?odu drastycznie rosn? mi próby w?trobowe.Rano mam bilirubine 1,4 a jak g?oduje wzrasta do 4. My?le ?e to wynik d?ugotrwa?ego przyzwyczajania organizmu na studiach do takiego trybu ?ycia - no i w koncu sie przyzwyczai?. Badania USG i tp nic nie wykaza?y. A przy moim Crohnie spodziewano sie rzutu na w?trobe.
pozdrawiam
zawsze mozemy o tym poGGadac...
GG 3141303

pati
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: pati » 07 mar 2007, 14:20

Ja też mam pogrubiałe drogi żółciowe, autoimunologiczne zapalenie wątroby i CU. Jestem ciągle na URSOFALKU i teraz na ESSENTIALE FORTE i DEBRIDACIE. Kiedyś była SULFASALAZYNA, ENCORTON a później IMURAN. NIe chcę do nich wracać choć ostatnio samopoczucie gorsze :cry: i... wyniki też :smutny:
Pati

blueberry
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: blueberry » 28 cze 2008, 10:41

Pół roku temu zdiagnozowano u mnie CU, jakby tego było mało lekarze zaczęli podejrzewać problemy z wątrobą- bardzo wysokie próby wątrobowe. Miałam zrobiona biopsję, bardzo długo czekałam za wynikami. Na krótkiej wizycie u profesora dowiedziałam się, że mam podejrzenie o PSC. CZy faktycznie biopsja jest badaniem, które bezsprzecznie może potwierdzić PSC?? Jeśli ktoś wie cos o tej chorobie bardzo prosze o jakieś informacje. Nie mogę w internecie znaleźć zadnych kompetentnych wiadomości. :smutny:

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 cze 2008, 10:57

Internet jest pełen wiadomośći
Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis)
od wilkipedii po
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

blueberry
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: blueberry » 28 cze 2008, 11:06

wolałabym porozmawiać z osobą która ma PSC jak czytać w internecie .... Wikipedia jest tworzona przez wszystkich ludzi, skad mam wiedzieć czy regułki do PSC nie napisała dentystka, która nie ma zielonego pojecia o PSC?

NA wiki przeczytałam, że pozostało mi 10 LAT ŻYCIA. pozostaje mi albo uwierzyć w to i się załamać , ale starać dowedziec się czegoś przyjemniejszego dla mojej głowy... nie wierze, że nikt z PSC nie żył dluzej niż 10 lat..

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 28 cze 2008, 11:38

To czytaj dostępne prace naukowe. PSC przebiega różnie, na szczęcie z reguły łagodnie. W tyhc nielicznych przypadkach, gdzie zmian nie daje się zatrzymać lekami - może dojść do konieczności transplantacji wątroby.
Jest to badrzo poważne powikłanie CU i niestety nie zawsze zmiany zatrzymują się po kolektomii. Nie należy jednak wpadać w panikę po 1. nie masz diagnozy
po drugie możesz mieć lepszy przebieg
po trzecie następuje postęp medycyny i trzeba liczyć na to, że coś znajdą.
Załaczm link gdzie takgie badania się rejestruje
http://clinicaltrials.gov/ct2/results?c ... angitis%22
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”