Cd przewężenie.

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Cd przewężenie.

Post autor: obyty.z.cu » 03 cze 2009, 19:09

martita pisze:
Renata2 pisze:(leki rozkurczowe, ciepła kąpiel-to u mnie). :wink:
u mnie właśnie nawet leki rozkurczowe nie pomagają-no-spa forte,spasmolina i inne wynalazki nie zdały examinu!i tak raz dziennie w zaostrzeniach muszę walczyc z tym potwornym bólem i być uwiązana dopóki się nie wypróżnię!(..) po tym wszystkim to ja się zaczęłam zastanawiać czy ja jednak nie mam CD!bo większość obajawów mi tu pasuje bardziej niż pod CU,ale zawsze np z wycinków mi wychodzi colitis...
moze mala uwaga, takie ostre bole, ja ,przy CU okreslam jako skret "kiszek", ale tak naprawde, to prawie nigdy niemam stolca w stanie hmm "stalym", papka to juz dobrze i mimo to, bardzo czesto (barrrrdzo) czuje jakbym mial wlasnie jakis punkt przewezenia (najczesciej lewe podbrzusze-ogolnie), po kilku dniach, czasem dluzej nastepuje "wieksze wyproznienie i wlasnie wtedy ulga z bolu "stalego" (pomijam krwawienia).
Wiec jednak sadze, ze cos tam jest na rzeczy z tym przewezeniem,choc trudno okreslic na czym to polega, bo badania endo pokazuje jak zwykle, nadzerki,polipy,stany zapalne, rysunek zatarty itd, itp...
Prawda jest tez, ze sa dni kiedy nawet niewarto siegac po No-spe bo i tak nie pomoze, nawet Tramal malo pomaga, wiecej wtedy mi pomaga nasennik i spanie na sile.
Pewnie dlatego tez wieksza uwage zwracam na jedzenie, na "zly" blonnik, wiecej zup i inne indywidualne przyzwyczajenia pozwalajace uniknac takich chwil.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 cze 2009, 21:32

martita pisze:.tak się strasznie człowiek męczy i nie wie jak sobie pomóc!a najgorsze to to,że codziennie rano jak wstaję to mam w głowie tą świadomość,że zaraz będzie mnie rozrywać w WC.z tym żyję na codzień...i zaczyna się robić coraz gorzej
oj...ten stan powinnas zmienic...
do bolu trzeba sie przyzwyczaic, co nie znaczy nie walczyc z nim !
Mamcia tu wiele razy powtarza, leczymy chorobe podstawowa i jest to absolutna prawda niepodwazalna !!
Pozostale, czyli objawy staramy sie zwalczac na codzien takimi czy innymi dzialaniami, kazdy sam stara sie je wypracowac jak.
Na jednych dziala to, na innych co innego.
Czasem jest tak, ze trzeba sie zmusic mimo bolu do sniadania lekkiego, chocby po to by przyjac leki, bo leki na czczo przyjete podbija bol.
Akceptacja choroby to wlasnie odpowiednie dzialanie na stan aktualny, ale niemozesz jej traktowac jak cos co Ciebie nieuchronnie rano czeka...pomysl inaczej , moze bedzie inaczej....
Nie zmuszaj sie do zlego myslenia...pomysl lepiej, ze za chwile minie....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 cze 2009, 21:54

kazdy ma swoj sposob.
ja sobie sam ukladam jadlospis pod katem mojego stanu,
sam gotuje,robie zakupy,...w ten sposb reaguje i dieta szukam ulgi,
czesto to pomaga.
Tu mala uwaga, choc wiem, ze nie wszyscy tak moga...
mam duzo krwawien wiec i ubytki ..ogolnie mowiac w "skladnikach" krwi,
wiec i pod tym katem sie zaopatruje w diecie, tak myslac, przestaje myslac ze krwawie,
a stosujac leki plus leki "awaryjne" (wlewki, czopki) unikam "zlego myslenia !
Musi byc lepiej, gorzej juz bylo !!
No powiedzy, jak juz jest zle...to mysle,ze oby gorzej nie bylo i tego sie trzymie !!

Renata2
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 04 cze 2009, 17:51

martita a nie proponowano Ci rozwiązania operacyjnego :?: może to by pomogło, bo chyba to co się dzieje, to już ostra postać przewężeń. Faktycznie, takie ostre bóle miewam rzadko- 2-3 razy na miesiąc ( nie mówię nawet o takich, po których ląduje się na pogotowiu). U mnie dodatkowo dochodzi wgłabianie jelit (czyli jedno chowa się w drugie) to bardzo boli. Ale jeśli nie ma parcia podczas oddawania stolca ( a po co parcie jak kupki są delikatnie mówiąc wodniste) to da się z tym żyć. A co lekarz radzi u Ciebie :?:
Renata2
asamax 500g 2-0-2
vedolizumab- lek biologiczny, 3 stopień programu
controloc 1-0-1
rutinoscorbin 2-0-2
witaminy

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: CzarnaMamba » 01 paź 2009, 11:11

Kochani, na czym polegaja te przewezenia? Jakie sa objawy? Nie moge doczytac, chyba slepne, bo nie widze... Jakby ktosik boglby zarzucic mi linkiem, bylabym wdzieczna ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: CzarnaMamba » 01 paź 2009, 11:16

Dziekuje, Kochana jestes :*
Obrazek

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 25 paź 2009, 11:46

tez chcialabym się podzelic swoimi spostrzezeniami i watpliwosciami w temacie przewezen

4 lata temu mailam operacje, wyciecie katnicy i czesci wstepnicy i jelita cienkiego

przez 2 lata wzgledny spokoj

od dwoch lat bole sie nasilily

rok temu mialam tomografię, gdzie widac bylo przewezenia

w kwietniu tego roku enteroskopię, gdzie widac, ze zwezenie na zespoleniu wynoci 5 mm

podano mi azatiopryne i sterydy

wlasnie teraz wracam ze szpitala, gdzie mialam ponownie enteroskopię i enteroklizę

pokazaly one przewezenia takze na cienkim, na dlugosci ok 5 cm

zaproponowano mi leczenie operacyjnie:( nigdy nie mialam podawanej biologii i zastanawiam si e, czy ona moze by pomogla? czy nie chca mi jej podac ze wzdlegu na koszty i problemy refundacyjne, czy faktycznie nie ma ona sensu?

poza tym mam przetoki jelitowo- jelitowe...

nie wiem doprawdy co robic. leczę się u Pani Prof w MSWiA

JohnBravo87
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: JohnBravo87 » 25 paź 2009, 22:02

mozna miec przewezenie bez choroby crohna?

kubuś puchatek
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: kubuś puchatek » 07 gru 2009, 09:21

funia pisze:tez chcialabym się podzelic swoimi spostrzezeniami i watpliwosciami w temacie przewezen

4 lata temu mailam operacje, wyciecie katnicy i czesci wstepnicy i jelita cienkiego

przez 2 lata wzgledny spokoj

od dwoch lat bole sie nasilily

rok temu mialam tomografię, gdzie widac bylo przewezenia

w kwietniu tego roku enteroskopię, gdzie widac, ze zwezenie na zespoleniu wynoci 5 mm

podano mi azatiopryne i sterydy

wlasnie teraz wracam ze szpitala, gdzie mialam ponownie enteroskopię i enteroklizę

pokazaly one przewezenia takze na cienkim, na dlugosci ok 5 cm

zaproponowano mi leczenie operacyjnie:( nigdy nie mialam podawanej biologii i zastanawiam si e, czy ona moze by pomogla? czy nie chca mi jej podac ze wzdlegu na koszty i problemy refundacyjne, czy faktycznie nie ma ona sensu?

poza tym mam przetoki jelitowo- jelitowe...

nie wiem doprawdy co robic. leczę się u Pani Prof w MSWiA
ja mam podobnie tez odmoeili mi leczenia bilogicznego z powodu przewezenia w miejscu zespolenia.Ale szukalem na wlasna reke i znalazlem lekarza ktory podejmie sie proby wlaczenia biologii.
Mysle ze musisz probowac gdzie inndziej operacja to ostatecznosc nie mozna ucinac bez konca.jezeli nie bralas biologii waro o nia zawalczyc.Prawda jest taka ze nie maja pieniedzy na takie leczenie , a jezeli pacjenta rokowania sa watpliwe to nie chca inwestowac w cos co moze sie nie sprawdzic.Jest tez duza szans ze zadziala zalezy to od poszczegolnego pzypadku.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Słonko » 24 sty 2010, 22:54

Ech, odświeżam temat. Nie mam już siły. Tyle czasu było u mnie dobrze, aż nagle ból w miejscu zwężenia jak gdyby była tam otwarta rana, takie kłucie i pieczenie. Boję się, co będzie. Zapewne trzeba się wybrać do gastro. Poradźcie, czy ktoś też ma takie bóle?

zielo
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: zielo » 29 sty 2010, 17:43

I ja sie podziele problemami przewezen.
Czuje sie b, dobrze, stosuje encorton 20mg/dobe i salofalk500 4x2tab. Jestem przed 3 dawka remicade. Nie mam biegunek, za to czasami dokuczaja mi zaparcia. Gdy zjem jakis wiekszy "staly" posilek np.ziemniaki+mieso to niemalze chwile po pierwszym kesie czuje w okolicach przepony takie miejscowe wzdecie, czasem towarzyszy bol i po chwili burczenie, przelewanie jakby pokarm sie w koncu przecisnal.
Czy to mozliwe ze czuje dolegliwosci tak szybko, czy przewezenie moze byc umiejscowione tak blisko zoladka?

Mialem czasami sytuacje ze za duzo zjadlem i czulem ze zrobil mi sie "korek" zaraz za zoladkiem. Odbijalo mi sie tym co zjadlem i ostatecznie wymiotowalem. Potem zawsze sie polepszalo.
Pytanko jeszcze o wzdecia. Czy tylko przewezenia moga byc powodem wzdec? Czasami mam tak ze wzdyma mi si okreslone miejsce na brzuchu, to w ktorym wystepuje przelewanie i czasem bol. Czesto wlasnie mam tak jak spozywam posilek.
Czasami mam tak ze caly brzuch mam wzdety, nie wiem od czego to zalezy

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Słonko » 30 sty 2010, 19:58

Wzdęcia nie są spowodowane tylko przez przewężenia. Zapewne stan zapalny może powodować takie dolegliwości i myślę, że w dużej mierze zależy to też od jedzenia. Ja również czasem mam uczucie takiego "korka" w brzuchu niezależnie od lokalizacji przewężenia. Trzeba dużo pić, żeby pokarm mógł się powoli przecisnąć nawet przez te wąskie miejsca.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 11 wrz 2012, 14:45

JohnBravo87 pisze:mozna miec przewezenie bez choroby crohna?
Na pewno można mieć niedrożność. Ja nie mam CD a już przeszłam w ciągu pół roku dwie operacje z powodu podniedrożności jelita. Teraz miałam poniedrożność przewodu pokarmowego z powodu zrostów otrzewnowych. Oczywiście mówię o jelicie cienkim. W listopadzie to samo miałam z esicą. Niestety tym razem było wiele gorzej. Czekam na wyniki hist.-pat.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2012, 23:33 przez Baby, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

załamanatroche
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: załamanatroche » 13 paź 2012, 08:02

Witajcie !
Weruje każdy temat, szukam dla siebie pomocy no i myśle, podejrzewam że mogę mieć przewezenia.
Mam stwierdzone cu w stanie remisji. Objawy jednak mam tak jakby w okolicach jelita cienkiego. Boli mnie po prawej stronie obok pępka, słysze jak w tym miejscu przelewa mi się jedzenie, bolą mnie plecy poprawej stronie jak ma mnie pogonić na ubikacje. Najczęstsze silne kolki łapią mnie w godzinach nocnych, wybudzają ze snu. Badania jak ob,crp, morfologia w normie. Tylko że ja schudłam w ciąu roku 12 kg, jestem blada wiecznie senna, każdy lekarz patrzy na mnie jak na wariata. Dodam ze bardzo boli mnei rpzy ucisku to miejsce obok pępka a jak mnie atak złapię to mam uczucie jakby ktoś mnie nożem kroił. Teraz jestem w ciąży, co mogę zrobić jak mam przewęzenia.Dieta ? Przecież nie mogę robić rtg, a wyję z bólu każdy mówi że to ibs, jestem juz padnieta. Mało jem bo jak zjem więcej to mam taki mega ból w tym miejscu :( Poród mam dopiero pod koniec stycznia . Co mam robić ?

[ Dodano: 13-10-2012 ]
Witajcie !
Weruje każdy temat, szukam dla siebie pomocy no i myśle, podejrzewam że mogę mieć przewezenia.
Mam stwierdzone cu w stanie remisji. Objawy jednak mam tak jakby w okolicach jelita cienkiego. Boli mnie po prawej stronie obok pępka, słysze jak w tym miejscu przelewa mi się jedzenie, bolą mnie plecy poprawej stronie jak ma mnie pogonić na ubikacje. Najczęstsze silne kolki łapią mnie w godzinach nocnych, wybudzają ze snu. Badania jak ob,crp, morfologia w normie. Tylko że ja schudłam w ciąu roku 12 kg, jestem blada wiecznie senna, każdy lekarz patrzy na mnie jak na wariata. Dodam ze bardzo boli mnei rpzy ucisku to miejsce obok pępka a jak mnie atak złapię to mam uczucie jakby ktoś mnie nożem kroił. Teraz jestem w ciąży, co mogę zrobić jak mam przewęzenia.Dieta ? Przecież nie mogę robić rtg, a wyję z bólu każdy mówi że to ibs, jestem juz padnieta. Mało jem bo jak zjem więcej to mam taki mega ból w tym miejscu :( Poród mam dopiero pod koniec stycznia . Co mam robić ? :smutny:
Nie do końca zdiagnozowana . Podczas badań

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 paź 2012, 22:09

Mam stwierdzone cu w stanie remisji.
to albo niesklasyfikowane NZJ, albo CU. przewężenie, które daje TAKIE bóle można stwierdzić w USG - badaniu bezpiecznym dla płodu.
Natomiast decyzja o posiadaniu dziecka przy niezamierzonej utracie masy ciała, bez pełnej diagnostyki nie jest odpowiedzialna. Może masz kamice pęcherzyka żółciowego - dość częsta w ciąży. Może płód uciska na jelita - wtedy ból jest bardzo zależny od pozycji, wysiłku fizycznego. Może stres zmniejsza tolerancję na ból.
Mogę oczywiście jeszcze gdybać, ale to niestety nic ci nie pomoże.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”