Uczulenie na pszenicę

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
magdalena
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Uczulenie na pszenicę

Post autor: magdalena » 19 maja 2008, 10:50

Mam taki problem: choruję na CD i ostatnio stwierdzono u mnie alergię na pszenicę :cry: związku z tym mam pytanie co ja mam jeść zamiast bułek i chleba i ciasta :?: :?:
P.S. ziemniaków też nie mogę jeść bo :wc:
Ostatnio zmieniony 19 maja 2008, 12:08 przez magdalena, łącznie zmieniany 1 raz.
magda

magdalena
Debiutant ✽
Kontakt:

Re: Uczulenie na pszenicę

Post autor: magdalena » 19 maja 2008, 12:15

Nie wiem jakiego stopnia, natomiast z kupnem produktów bezglutenowych mam problemy. Małe miasto, brak takiego sklepu, brak stoiska itp. :mad: Muszę jeżdzić do Rzeszowa a to mnie trochę męczy :cry:
magda

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Raysha » 19 maja 2008, 12:49

http://www.celiakia.pl/ < tutaj masz wszelkie informacje, przepisy i forum z ludźmi którzy mają dietę bezglutenową
www.bezgluten.pl < tutaj jest sklep, w którym kupowałam żarełko bezglutenowe i które polecam.

Jesli masz jakiekolwiek pytania pisz PW odpowiem :)

magdalena
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: magdalena » 19 maja 2008, 14:16

Serdeczne dzięki za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi :*
magda

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 20 maja 2008, 09:01

@Magdalena! Jeśli masz uczulenie na pszenicę, a nie celiakię, to zwróć uwagę kupując pieczywo bezglutenowe (np. firmy Bezgluten, ale nie tylko), żeby nie zawierały skrobi pszennej (jest bezglutenowa, ale w alergii wykluczona). Wyroby zagraniczne (np. Schar) nie zawierają w ogóle skrobi pszennej, ale są za to o wiele droższe. Po prostu - patrz na skład. Pozdrawiam.
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Awatar użytkownika
nelumbo
Debiutant ✽
Choroba: CU

Post autor: nelumbo » 19 sie 2008, 23:12

gluten jest częścią pszenicy, bezglutenowy nie znaczy bezpszenny, wiele produktów bezglutenowych zawiera krochmal lub olej pszenny, które są tolerowane przez uczulonych na gluten. Gluten zawarty jest (dla dopowiedzenia) w zycie, jęczmieniu i owsie. Jedynym pełnowartościowym zastępnikiem pszenicy jet Orkisz- ma inną cząsteczkę białkową i jest tolerowany przez uczulonych na pszenicę.

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kabran » 20 sie 2008, 05:57

nelumbo pisze:Jedynym pełnowartościowym zastępnikiem pszenicy jet Orkisz- ma inną cząsteczkę białkową i jest tolerowany przez uczulonych na pszenicę.
Nie do końca jest to prawda... Może przy niewielkiej alergii na pszenice tak, ale po pierwsze alergia na pszenicę jest chorobą bardzo rzadką, dużo rzadszą niż np. celiakia, po drugie orkisz zawiera gluten. Dokładnie taki sam jak pszenica - bo to jest pszenica. W produktach bezglutenowych stosuje się dość często skrobię pszenną bezglutenową, ale nigdy nie stosuje się orkiszu. Natomiast dla osób uczulonych na pszenicę każda jej forma jest zakazana. Znam osoby na diecie bezpszennej i bezglutenowej. Żadna z nich nie zaryzykowałaby orkiszu. Ja na ścisłej diecie bezglutenowej jestem już kilka lat. W razie wątpliwości polecam link z mojego podpisu.
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 20 sie 2008, 09:46

Ja polecam pieczywo ryżowe i kukurydziane, piekę chlebki sama, produkty bezglutenowe możesz zamówić w internecie u producenta, nie chce podawac reklamy ale jest sporo takich sklepów, przywożą do domu kurierem, mozna zamowic gotowe produkty albo maki do pieczenia (ale w sumie nie wychodzi duzo taniej niz gotowe pieczywo).jakby co sluze informacjami.

Nie chcę reklamować żadnej konretetnej firmy czy piekarni ale wiem że dla osób uczulonych na pszenicę są specjalne produkty, ponieważ dla takich osób chleb bezglutenowy nie zawsze jest bezpieczny - to zależy od użytych składników - dl auczulonych wazne jest by produkt nie zawierał skrobii pszennej - w przypadku nietolerancji glutenu można jeść skrobię pszenną, o ile jest ona pozbawiona glutenu.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2008, 10:17 przez genus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nelumbo
Debiutant ✽

Post autor: nelumbo » 20 wrz 2008, 10:08

gluten to nie cała pszenica a uczulenie na pszenicę to nie celiakia
Ostatnio zmieniony 21 sty 2009, 01:44 przez nelumbo, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 20 wrz 2008, 13:59

jest nad czym debatowac skoro nie zgadzaja sie z Toba ludzie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Joanna505
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Joanna505 » 22 wrz 2008, 16:56

Sklepy internetowe, bezglutenowe będą idealnym rozwiązaniem... Może poćwicz pieczenie bezglutenowego chlebka :wink: ...

I nie daj się zwariować... powolutku, zbierzesz wiedzę i będziesz nas wkrótce wszystkich uczyć...

Na początku błędy są nie do uniknięcia...

Najważniejsze to nie wpadać w panikę...

A forum celiakii jest b. pomocne...

Powodzenia Magdaleno :)

Najważniejsze, że wiesz CO Ci może szkodzić...
Madziu, jak zajrzysz na forum... napisz jak się czujesz...
Joanna
Witam Cię

magdalena
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: magdalena » 23 wrz 2008, 08:39

Czuję się w miarę dobrze (jak tylko przy CD można się czuć). Żywię się chrupkami ryżowo-kukurydzianymi firmy Chaber (chyba), bo te najlepiej toleruję (chodzi o te bezcukrowe). Trochę to mniej kalorii niż pajda chleba (do której tęsknię i wzdycham). Ostatnio p. doktor gastrolog analizując moje objawy po spożyciu pszenicy sugerowała, że to może nie być uczulenie, ale refluks żołądkowy. Zachęca mnie, żeby próbować jesć chleb, ale na razie się boję bo pamiętam jak potwornie żle się po nim czułam.
magda

Kamil85
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Post autor: Kamil85 » 08 mar 2012, 08:11

Wierzycie w takie cuda jak poniżej?
W książce opisałem historię Wendy, 36 letniej matki i nauczycielki, która chorowała na ciężkie wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Było z nią tak źle, że będąc na trzech lekach, miała ciągłe skurcze, biegunki i krwotoki tak obfite, że wymagała transfuzji. Kiedy ją poznałem, powiedziała mi, że jej gastrolog i chirurg zaplanowali już dla niej operację usunięcia jelita grubego oraz ileostomię. Wskutek tego zabiegu jej życie zmieniłoby się nieodwracalnie. Do końca życia musiałaby chodzić ze specjalną torbą na stolec. Zaleciłem jej natychmiast, aby zrezygnowała z pszenicy w diecie. Na początku nie chciała tego zrobić, gdyż wykonana u niej biopsja jelit oraz badania krwi wykazały, że nie choruje na celiakię. Mimo to więdząc, jakie niezwykłe rzeczy dzieją się po odstawieniu pszenicy, udało mi się ją przekonać – nie miała nic do stracenia. Po trzech miesiącach nie tylko schudła 12 kg, ale ustąpiły też wszystkie skurcze, biegunki i krwawienia. Minęło już dwa lata, a Wendy odstawiła wszystkie leki, a po chorobie nie ma śladu. Jej okrężnica pozostała nienaruszona i nie ma potrzeby korzystania ze specjalnych toreb. Można powiedzieć, że jest wyleczona.
Cytat z artykułu: http://nowadebata.pl/2011/10/13/buszujacy-w-pszenicy/#

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 08 mar 2012, 09:30

Można mieć celiakie albo zwykła alergię (tu robi się testy pod tym kątem). Mnie lekarz powiedział, że jeśli nie ma się celiakii i wyklucza z diety gluten to można sobie nieźle zaszkodzić. Ja miałam podejrzenie celiakii 1,5 roku dietę bezglutenową i niestety objawy się mega nasiliły (i nie ma to nic wspólnego z dietą ale z zaostrzeniem choroby). Swego czasu leczyłam się dietą w klinice, w której właścicielka twierdziła, że dzięki temu wyleczyła się z raka bo lekarze jej już szans nie dawali (mi to jedzenie zaszkodziło i ucierpiał mój portfel). Po rożnych próbach postanowiłam słuchać jednego lekarza i własnego organizmu. Niestety ja w takie historyjki o cudownym uzdrowieniu nie wierzę...

[ Dodano: 08-03-2012 ]
Ja kupowałam produkty przez internet tutaj:) http://www.balviten.com/sklep.html no i oczywiście w sklepach stacjonarnych. Alergia na przenicę nie jest jednoznaczna z celiakią. Dieta dla alergików jest o wiele bardziej restrykcyjna. Na opakowaniach produktów jest napisane co zawierają. Pieczywa dzielą się nawet na niskobiałkowe i wysokobiałkowe.

"prawdziwa alergia na pszenicę jest nadwrażliwością na białko pszenicy, czyli składnik białkowy ziarna, powstałą najczęściej w okresie wczesnego dzieciństwa na podstawie dziedzicznej „zdolności" do reakcji alergicznej. Ważne jest różnicowanie z zupełnie innym obrazem chorobowym — nadwrażliwością na gluten. Gluten występuje również w innych rodzajach zbóż (żyto, jęczmień, owies) i jest białkiem klejorodnym. Nadwrażliwość na nie wywołuje choroby celiakii z zaburzeniami czynności jelita cienkiego, z charakterystycznymi, obfitymi stolcami zawierającymi duże ilości tłuszczów i narastającymi zaburzeniami rozwojowymi."

Polecam ten link gdzie jest więcej informacji: http://www.biorezonans.pl/alergie/alergie4.html

"Najbradziej logiczny i pełnowartościowy surogat dla pszenicy to orkisz. Jest to pierwotna forma obecnie hodowanej pszenicy. Ma jednak inna cząsteczkę białkową i jest tolerowany przez uczulonych na pszenicę (ale nei uczulonych na gluten!)."
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: taloca » 08 mar 2012, 09:47

Baby pisze: Niestety ja w takie historyjki o cudownym uzdrowieniu nie wierzę...
Ja też. Dodam jeszcze, że jestem w stanie uwierzyć w to, że diagnoza była błędnie postawiona i ta osoba jest zdrowa lub ma remisję, a w tym przypadku objawy mogą w każdej chwili powrócić. Jeśli na prawdę ma cu to może kiedyś żałować, że odstawiła leki. Pisanie o workach stomijnych torby też mi się jakieś mało profesjonalne wydaje.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2012, 10:03 przez taloca, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”