CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Poprzedni temat «» Następny temat
reflux?
Autor Wiadomość
papryczkaa 
Początkujący

Miasto: Opole
Wysłany: 09-08-2008   reflux?

Witam wszstkich :)

Jestem świeżo po gastroskopii. Opis badania jest taki:
Przełk i okolica wpustu prawidłowe. Zołądek o elastycznych ścianach i przekrwionej śluzówce antrum, duży refluks żółciowy. Odźwiernik , opuszka dwunastnicy i cześć pozaopuszkowa prawidlowe.
DGN : Gastritis chronica susp. reflux biliaris
Nie mam też Helicobacter pylori.

Dodam,że od czasu do czasu pojawiają się wymioty a zgaga i odbijania meczą mnie własciwie codiennie, leki niezbyt pomagają obecnie zażywam nolpazę

Czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Co własciwie oznacza ta łacińska diagnoza?

Raysha 
Forumowy Mentor

Pomogła: 9 razy
Miasto: Jaworzno
Wysłany: 10-08-2008   

papryczkaa napisał/a:
Dodam,że od czasu do czasu pojawiają się wymioty a zgaga i odbijania meczą mnie własciwie codiennie, leki niezbyt pomagają obecnie zażywam nolpazę

Myślę że to błąd żywieniowy.
Przy refluksie jest odpowiednia dieta, więc myślę, ze oprócz leków to też dieta.
Masz jakąś dietę czy coś ?

papryczkaa 
Początkujący

Z tą dietą to jest tak, że mam unikać tego co mi szkodzi i jeść mało a często. Staram się do tego stosować ale nie zawsze przynosi to pożądane efekty.

Raysha 
Forumowy Mentor

Pomogła: 9 razy
Miasto: Jaworzno

Cytat:
Z tą dietą to jest tak, że mam unikać tego co mi szkodzi i jeść mało a często. Staram się do tego stosować ale nie zawsze przynosi to pożądane efekty.

To niech wypowie sie tutaj mądra osoba, bo w takim razie to nie wiem.
Myślałam, że jest konkretny spis produktów czego nie mozna przy refluksie.

papryczkaa 
Początkujący

Z tego co powiedział mi mój lekarz wynikało, że nie dostanę konkretnej list co wolno a czego nie, chyba muszę sama sobie taką listę stworzć

ewkunia 
Weteran

Pomogła: 2 razy
Miasto: z Nibylandii:)

Chorowałam na rexluks kilka lat temu. straszni męczące to bylo. Pamiętam , że podstawą byly leki na nadkwasotę zazywane przed posiłkiem-ale nie, że na 3min przed,a pożądny kwadrans a nawet połh ( np. Gasec albo Polprasol czy jakos tak;p) . Badzo pomagal mi Gaspride ,ale aktualne badania mówią, że to trucizna:D

Żywienie..(gotowane klopsiki mniam;p) Faktycznie-mało a często. Jadlam dosłownie co 2h. Jak szłam często szułam wielkie bulgotanie żółci-trudno;/ Kawałek chlebka to łagodził;] Jak szlam na miasto miałam swoje kanapki, żeby nie jesc np. pizzy albo jakiś innych średniozdrowych rzeczy. Bardzo polecam też obiadki i deserki dla dzieci:D Fajnie sobie urozmaicać dietę, bo wtedy chorowanie jest nawet miłe:D

A i najważniejsze jest niemyślenie o tym czyms;p Choć wiem, że ja osobiście umierałam z bólu czasem,a niekiedy czułam zaleganie WSZYSTKIEGO w żołądku,a w sumie przełyku;/ i nie zazdroszczę refluksika nic a nic. To, że mi przeszedl można uznać za plus,bo i Tobie przejdzie:D Cierpliwości:)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

papryczkaa 
Początkujący

Ewkunia a jak długo męczył Cię ten paskudny reflux?

ewkunia 
Weteran

Pomogła: 2 razy
Miasto: z Nibylandii:)

Papryczko - z 3 lata.Z mojej winy poniekąd. Na początku przejmowalam się za bardzo dietą i jadlam prawie nic, co mnie doprowadzalo do szału. Plus ogolna atmosfera odmawiania rodzinie i znajomym ' ich jedzenia'... Pózniej mogłam jesc wszystko i pochłanialam wszystko, pozniej znow cos tam mi bylo...A póżniej fajnego faceta poznalam:) I zapomnialam o chorobie, bo czas mialam zajęty:P Generalnie, powiem Ci, że skoncentrowalam się na jelitach i nawet jak mnie cos pali w przelyku to i tak biorę to za coś lepszego od biegania do wc.

Powiem tak. Poobserwuj po czym się dobrze czujesz. Nie katuj siebie i nastaw się pozytywnie. Znajdź sobie ulubioną herbatkę ziołową. Milunio się pije nad gazetką: :) I nie stressuj się:)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

papryczkaa 
Początkujący

Też zauważłam ,że popadam ze skrajności w skrajność raz jem wszystko a za chwilę nic bo żołądek się buntuje. Ja narazie oswajam się z tą paskudą zobaczymy jak mi pójdzie.
Bardzo dziękujkę za rady :*

Kropelka 
Doświadczony

Miasto: Bydgoszcz
Wysłany: 11-08-2008   

mialam refluks 4 lata temu, mialam zapisany gasec, dietetyk powiedzial ze jak "zoladkowiec" mam unikac przede wszystkim smazonego i np. jak mam ochote na kalafiora to przy gotowaniu dolac troche mleka do niego bo podobno nie powoduje wtedy takich wzdec :roll: teraz moja dieta troche bardziej sie zaostrzyla przy CD :oops:

ranka 
Forumowy Mentor
forumowa felczerka

Pomogła: 49 razy
Miasto: 3 city

hej zle gadacie.

tu chodzi o refluks zolciowy czyli taki ktory powoduje cofanie sie zolsci z dwunastrnicy do zoladka co powoduje wlansie stan zapalny tegoz zoladka.

najpierw trzeba sprawdzic terminologie medyczna a potem radzic.

papryczka masz zapalenie ostre zoladka z podejrzeniem refluksu zolciowego.

papryczkaa 
Początkujący

Dziękuję ranka, za informacje :*
Tego refluksu można się jakoś pozbyć ? zaleczyć a najlepiej wyleczyć ?
Jakie mogą bć powody tego, że ta żółć się cofa z powrotem do żołądka?

ranka 
Forumowy Mentor
forumowa felczerka

Pomogła: 49 razy
Miasto: 3 city

stosowac leki oslonowe,oslaniajace zoladek

papryczkaa 
Początkujący

ranka napisał/a:
stosowac leki oslonowe,oslaniajace zoladek

Oprócz nolpazy zażywam acidolac i no-spę prz bólach brzucha. Na własną rękę próbowałam pić siemię lniane ale na dłuższą metę nie dam rady :nie:

Wciąż zastanawiam się jednak dlaczego ta żółć się cofie do żołądka. Lekarz zasugerował kłopoty z pęcherzkiem żółciowym ale po analizie wniku usg (z zeszlego roku) stwierdził, że wszystko jest ok i nie ma narazie potrzeby powtórzenia usg.
W takim razie co jeśli nie pęcherzyk "nie działa" tak jak powinno :?:

psycholinka 
Aktywny

Miasto: Warszawa

Ja choruję na refluks od 4 lat, dość silny. Najpierw brałam Controloc 40 mg 2 razy dziennie, teraz raz - rano. Przeszłam przez prawie wszystkie rodzaje leków osłaniających i ten jest zdecydowanie (jak dla mnie) najlepszy!

Odpowiedz do tematu