Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zoha3110
Początkujący ✽✽
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie

Re: Encorton

Post autor: zoha3110 » 28 sty 2012, 17:52

Tomy, dostałam skierowanie na badanie TSH, niestety nic więcej nie udało mi się wyciągnąć od lekarza pierwszego kontaktu. W poniedziałek idę je zrobić . Myślisz że obejdzie się bez ft4? Zauważyłam że objawy nasilają się podczas i po wysiłku fizycznym, np. wystarczy że wejdę po schodach na swoje 4 piętro i już cała się trzęsę. Też tak miałeś? Po jakim czasie przeszła Ci ta trzęsawka?
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

zoha3110
Początkujący ✽✽

Post autor: zoha3110 » 29 sty 2012, 14:17

W takim razie zbadam sobie też jutro od razu cukier. Dzięki :)

[ Dodano: 31-01-2012 ]
Mam już wyniki. TSH w normie. Za to wyszedł mi obniżony cukier - mój wynik: 66 (norma 74-106). Lekarza nie zaniepokoił niższy cukier, dostałam natomiast skierowanie do neurologa..
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

Awatar użytkownika
Rush
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: łódzkie

Post autor: Rush » 31 sty 2012, 18:00

Witajcie biorę encorton już 2 miesiąc obecnie 35mg.
Czy encorton moze powodowac zaparcia?? bo ja mam praktycznie ciągle.
WyprozniAm się na siłę później 3-4 dni bez kupy i znowu mam tak już dobre 2 tyg

zoha3110
Początkujący ✽✽

Post autor: zoha3110 » 31 sty 2012, 22:58

justynapawlowska155 pisze:zoha i od tego możesz mieć :wink: zadyszke itp niski poziom cukru powoduje pocenie itd więcej słodyczy lub coś tłustego zjadaj tak mi poradził diabetolog spróbuj czekając na wizyte u neuro.
Też tak myślałam, bo niedobór tak samo jak nadmiar może dawać objawy takie jak drżenie mięśni, kończyn itd. ale lekarka twierdzi że to nie cukier, bo nie jest obniżony jakoś drastycznie i że nie można się opierać na jednorazowym wyniku..dla świętego spokoju powiedziała że mam sobie znowu zbadać cukier i wtedy zobaczymy a na razie biegiem do neurologa. Do neuro idę jutro, zobacze co mi powie..Zadyszka to pikuś, za to to drżenie - wstydzę się gdziekolwiek wyjść do ludzi bo tak mi się trzęsą ręce, dobrze że chociaż na uczelni póki co wolne :/ Dzięki za rade :)

Awatar użytkownika
Qger
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Qger » 25 mar 2012, 11:54

aktualnie biorę Encorton w dawce 60mg/dobe (40mg rano, 20mg w południe) i jedynym skutkiem ubocznym jaki mi przeszkadza to bardzo spuchnięte kostki i kolana, kostki puchną mi do tego stopnia że ciężko założyć mi buty :lol: w nocy jak spię i sie przebudzę to są znacznie mniej spuchnięte tak samo kolana. Do tego jeszcze zauważyłem mały problem ze wzrokiem a konkretnie z ostrością widzenia. Do plusów mogę zaliczyć straszny apetyt z tego akurat jestem bardzo zadowolony :) w pon po 12 wyszedłem ze szpitala i odrazu się zważyłem waga pokazała 65kg, natomiast wczoraj czyli w sobotę wieczorem pokazała już 74kg :o ale to raczej z racji tego że moje nog są bardzo spuchnięte i tak zawyżają wagę. Pozdro :smile:
Ból jest tymczasowy, duma jest wieczna...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 mar 2012, 12:38

Qger pisze:biorę Encorton w dawce 60mg/dobe
to duża dawka startowa,więc powinna być pod kontrolą,
mam nadzieje,że bierzesz i osłonowe leki na żołądek i wątrobe,... i wapno,magnez,potas,wit.D 3,pewnie i B tez by się przydała.
To tylko tak dla przypomnienia,bo widzę ,że dopiero od wczoraj tu jesteś.
Musisz się ubezpieczać na skutki sterydów i nie tylko.
Jakieś badania kontrolne z czasem też by się przydały,choćby morfologia,
dezynsometria, itd.
Okulista może też,jeśli nie miną te kłopoty.
O odpowiednim żywieniu też by warto poczytać,choćby na stronach J-elity w zakładkach i odnośnikach.
Czasem też lekarz zmienia sterydy ze wzgl. na te uboczne skutki,np. encorton na metypred,
ale o tym musisz z lekarzem pogadać,bo mam nadzieje że umówiłeś się na następną wizytę u gastroenterologa ?
Warto żebyś poszukał na forum odpowiednich tematów i poczytał... (opcja Szukaj )
naprawdę warto,wtedy będziesz wiedział co i jak,i o co pytać :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Qger
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Qger » 25 mar 2012, 13:01

Widzę że jeszcze dzis i to jak najszybciej będę musiał udać się do apteki po witaminy bo nie mam a lekarz nic mi o tym nie wspominał btw. mógł byś mi jakieś polecić albo napisac jakie brałeś? z osłonek mam przypisany tylko Lacidofil 3x1 o ile w ogóle jest to osłonka na jelita natomiast na wątrobę nic i tez jezeli mogę Cie prosic żebyś coś mi podpowiedział, do gastrologa idę dopiero w czwartek prywatnie i to o ile się dostane ( jedyny gastrolog u mnie w mieście) jutro na siłę pójde na oddział porozmawiac z lekarzem prowadzącym odośnie tego puchnięcia nóg, nie mam zamiaru czekać aż będzie jeszcze gorzej.

btw. przez zdiagnozowaniem u mnie CU brałem takie Witaminki

http://www.suple.info/olimp/vita-min-multiple-sport-864

natomiast nie wiem jak teraz czy mogę dalej je brać.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 25 mar 2012, 14:14

Z leków osłonowych/probiotyków polecam Sanprobi IBS, kapsułki, 20 sztuk oraz Dicoflor 60. Z witaminami bywa różnie. Ja nie biorę suplementów. Co miesiąc/dwa robię podstawowe badania krwi, kontroluję potas, magnez, żelazo. Potas przy sterydach mi ucieka, mam także niedobory magnezu więc co jakiś czas biorę na to leki Kaldyum i MagneB6 (lecz to już lekarz mi zleca).
obyty.z.cu pisze:dezynsometria, itd.
Okulista może też,jeśli nie miną te kłopoty.
Zgodzę się z kolegą. Po roku brania sterydów robiłam teraz badanie dezynsometrii oraz okulistyczne. Warto oto zadbać :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Qger
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Qger » 25 mar 2012, 17:28

byłem w aptece i polecono mi Falvt niby witaminy dla kobieta ale farmaceutka powiedziała że są bardzo dobre, zobaczymy, jutro będę starał się porozmawiać na oddziale z lekarzem prowadzącym. Dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 25 mar 2012, 17:33

byłem w aptece i polecono mi Falvt niby witaminy dla kobieta ale farmaceutka powiedziała że są bardzo dobre, zobaczymy, jutro będę starał się porozmawiać na oddziale z lekarzem prowadzącym
Ja po nich miałam mega bóle brzucha i zaparcia - nie wiem czemu;)

Awatar użytkownika
Qger
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Qger » 25 mar 2012, 17:47

u no to jestem ciekaw jak moje jelita zareagują na te witaminy

Aga95
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Aga95 » 26 mar 2012, 08:42

Ja zażywałam Falvit właśnie i bardzo dobrze się po nich czułam .. :) Jak później ich zabrakło w aptece ,a potrzebowałam, pani poleciła inne, jednak po nich nie czułam się już tak jak po wcześniejszych.

Awatar użytkownika
Qger
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Qger » 26 mar 2012, 12:05

Mi Falvit też podszeł jak, przynajmniej jak narazie nie mam kłopotów

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 26 mar 2012, 12:49

Mi Falvit też podszeł jak, przynajmniej jak narazie nie mam kłopotów
Nie ma co się sugerować reakcjami innych organizmów :) Ja jestem alergikiem na wiele leków i nie tylko więc różnie reaguje nawet na zwykłe witaminy. Napisałam Ci tylko po to moją reakcję, abyś w przypadku wystąpienia podobnej wiedział, że tak może być :) Najważniejsze to samemu spróbować.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD

Post autor: TigeR » 11 kwie 2012, 11:50

Biore encorton juz drugi tydzien, jestem na dawce 35mg.
Ogolnie strasznie mnie boli glowa, jestem mocno pobudzony, pamietam, ze jak pierwszy raz bralem encorton to az tak zle nie bylo. Do tego duza bezsennosc.
Leki przeciwbolowe raczej nie pomagaja.

Mam pytanie, co zrobic by zmniejszyc bol glowy, co do nocek. Jakies leki nasenne? Czy cos takiego jest wskazane?

Jak tak dalej pojdzie, to za kilka dni bede jakims wrakiem, niezdolnym do normalnego egzystowania
;/
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”