kolonoskopia po appendektomi laparoskopwej

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Nikusia
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

kolonoskopia po appendektomi laparoskopwej

Post autor: Nikusia » 02 wrz 2008, 15:04

Kochani

Czy ktoś z Was orientuje się jaki czas musi upłynać od laparoskopowego usuniecia wyrostka robaczkowego, aby można było bezpiecznie wykonać kolonoskopię? Od dwóch różnych lekarzy usłyszałam dwie różne wersje. Jeden powiedział że nie ma to znaczenia, drugi natomiast powiedział że musi upłynąć co najmniej 3 miesiące od zabiegu bo po pierwsze jelito i jama brzuszna, które jak by nie było zostały naruszone muszą się zagoić a po drugie miejsce w którym wyrostek był wycinany może być jeszcze przez kilka tygodni po operacji obrzęknięte i przekrwione i to może fałszować obraz endoskopowy. NIby logiczne...

Pozdrawiam
Nikusia
wzrost: 176 cm
waga: 47 kg :(
Leki:
Pentasa 1/1/1
Kaldyum 1/1/1
Probacti4 0/1/0
Controloc 40 mg 1/0/0
Sulpiryd 50 mg 1/0/0
Duspatalin Retard 1/0/1
Venter 1/1/1

Stan: według mnie zaostrzenie...

Awatar użytkownika
Joanna505
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Re: kolonoskopia po appendektomi laparoskopwej

Post autor: Joanna505 » 02 wrz 2008, 16:25

Ja myślę (nie oznacza to, że wiem :wink: ) faktycznie okres 2, a najlepiej 3 miesiecy jest ok, bo pole okołooperacyjne się już wygoi, zblednie itd.

Wcześniej to ja bym się bała nawet, żeby ktoś sie siłował kolonoskopem w m-cu zrostu operacyjnego :oops: .

Poza tym z uwagi na nieścisłości diagnostyczne jakich już doświadczyłaś, lepiej odczekać dłużej bo nie życzyłabym Ci, żebyś znowu usłyszała coś w stylu, "że obraz niby charakterystyczny dla CD ale może to być jeszcze objaw przebytej appendectomii czy coś tam..." :evil: . Mamo ratuj :razz:

Myślisz o kolonce "na śpiocha" :?:
Joanna
Witam Cię

Nikusia
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Re: kolonoskopia po appendektomi laparoskopwej

Post autor: Nikusia » 02 wrz 2008, 16:38

Co racja to racja Asiu:)

Problem w tym, że nie chcą modyfikować leczenia bez ostatecznej diagnozy, no ale to już odrębny temat:)

Jeśli chodzi o kolonoskopię to nie chcę jej w narkozie ogólnej tylko w premedykacji - na mnie działa bardzo dobrze połączenie dożylnie podanych trzech leków (dormicum, fentanyl + buscolizyna) więc nie chcę niepotrzebnie obciążać organizmu, szczególnie że po ostatniej narkozie (przy okazji wyrostka) to tak wymiotowałam, że najgorszemu wrogowi nie życze...:)

Pozdrawiam
Nikusia
wzrost: 176 cm
waga: 47 kg :(
Leki:
Pentasa 1/1/1
Kaldyum 1/1/1
Probacti4 0/1/0
Controloc 40 mg 1/0/0
Sulpiryd 50 mg 1/0/0
Duspatalin Retard 1/0/1
Venter 1/1/1