metypred z azatipryną

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tina
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

metypred z azatipryną

Post autor: tina » 31 lip 2009, 19:29

Mam wielka prośbę do wszystkich, którzy przyjmowali metypred wraz z azatiopryną. Właśnie jestem na takim ostrym leczeniu i dosłownie nie daje rady. Te leki mnie rozsadzają. Nie moge normalnie funkcjonowac. Lekarz twierdzi, że nie mam innego wyjścia i muszę to znieść. Dodam, że to dopiero 10 dzień leczenia. Poradzcie jak to znieść. Wyniki badań są na razie w normie ( kontrolne) i nie ma powodów do odstawiania tych leków. Ale odczucia to istna tragedia. Prosze o pomoc!!!
tina

tina
Debiutant ✽

Re: metypred z azatipryną

Post autor: tina » 31 lip 2009, 20:09

Sorki, że tak ogólnikowo napisałam, ale jest mi tak ciężko. A więc:
1 metypred 16mg
2 azatiopryna 150 mg
3 wlewki z hudrokortyzonu 100mg na noc
Dokuczają mi obrzęki, szczególnie twarzy. Mdłości, męczliwość, brak chęci do życia, osłabienie, spadek siły mięśni. Umycie głowy to dla mnie duzy wysiłek. Jak rano wezmę leki, to 3 godziny sie praktycznie nie ruszam, wogóle jestem bardzo mało aktywna, bo boję sie że że zasłabnę. Poza tym odczuwam przyśpieszona akcje serca przy najmniejszym wysiłku...to chyba tyle. Jak sami widzicie, nie jest wesoło.
tina

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 lip 2009, 20:26

Czy miałaś kontrolne badania krwi?? Przy takim leczeniu powinny być co tydzień. Jest to żeczywiście leczenie z grubej rury, ale dlaczego tak i to bez mesalazyny?? To jest zawsze leczenie pierwszego rzutu. Leczenie, które masz to dopiero po niepowodzeniu leczenia 5-asa i sterydy we wlewkach lub przy ostrym rzucie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: Słonko » 31 lip 2009, 21:25

A ja rozumiem tinę Jak zaczęłam brać aza to czułam się paskudnie, też byłam zmęczona, bolała mnie głowa, nie mogłam nic robić. Owszem, aza działa po miesiącach, ale na jelita, na ogólne samopoczucie wpływa znacznie szybciej (stąd bardzo częste początkowe badania kontrolne). Steryd pewnie też robi swoje. Moim zdaniem to minie, organizm się przyzwyczai. Pozdrawiam!

tina
Debiutant ✽

Post autor: tina » 01 sie 2009, 15:54

Badania kontrolne wykonuję na bieżąco. Zreszta dopiero wczoraj wyszłam ze szpitala. Leczenie jest dlatego tak skondensowane, bo reaguję nadwrażliwoscia na wszelkie pochodne mesalasyny ( zapalenie trzustki).A wiec w moim wypadku leki z tej grupy odpadaja. Okresowo byłam wogóle bez leków, ale zaostrzenie znowu nastapiło i niestety lekarz "wymusił" na mnie tę azatioprynę, bo za nic w świecie nie chciałam się zgodzić. Przekonał mnie jednak tym, że nie moge byc na okragło na sterydach a żadne inne leczenie w moim wypadku nie wchodzi w grę. Radziłam się nawet co do zabiegu chirurgicznego, ale lekarz stwierdził, ze na to jeszcze mam czas. Mamcia stwierdziła że jest to leczenie z grubej rury. Czy to znaczy że dawki sa b.duże, bo z tego co wiem, to azę często wprowadza sie wraz ze sterydami.
tina

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 sie 2009, 20:14

Jak nie możesz brać 5-Asa to zmienia postać rzeczy. Przy zajętym prawie całym jelicie sterydy ogólne też są OK. mamy nadzieję, że trzustka tym razem wytrzyma, a leczenie przyniesie efekt, a złe samopoczucie minie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Magda2313
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Magda2313 » 01 sie 2009, 20:37

A jak jest rozłożona ta aza??

ja jak wezmę więcej niż 50 mg na raz to też wymiotuję ( ale nie mówię, że u Ciebie też tak może być po azie akurat.. )

tina
Debiutant ✽

Post autor: tina » 02 sie 2009, 12:26

No właśnie, chciałabym jeszcze zapytać w jaki sposób przyjmujecie leki. Mój lekarz zalecił abym przylmowała rano wszystko na raz, czyli Metypred 16mg i aza 150mg. Za jakis czas, po kilku godzinach robi mi się niedobrze i trwa, trwa i trwa. A więc moze spróbować rozłozyć tę azę, ale to chyba po konsultacji z lekarzem co?
tina

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 sie 2009, 18:48

U nas AZA rozłożona na dwie dawki od początku brania.

Renusia
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Renusia » 05 sie 2009, 01:23

A mi lekarz zalecił zażywanie Azy wieczorem przed spaniem aby zminimalizować skutki uboczne (bóle głowy, mdłości , wymioty). Zaczęłam od dawki 50 mg zwiększając dawkę o 50 mg co dwa tygodnie aż do 150 mg .Było i jest ok , a jestem na Azie już ponad pół roku.
Renusia

anika_a
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Post autor: anika_a » 30 kwie 2011, 21:21

Czy wzdęcia też są skutkiem ubocznym sterydów? Bo mam od pewnego czasu z tym problem, cały czas wzdęty brzuch i zastanawiałam się skąd to się wzięło a skutki uboczne po sterydach ujawniły się też niedawno.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 30 kwie 2011, 21:59

ja czegoś takiego nie zauważyłam.. wzdęcia mam jak zjem coś co ma więcej niż troszkę cukru.. albo coś co burzliwie fermentuje w jelitkach :)
Nie sądzę, żeby wzdęcia były efektem ubocznym sterydów. :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 01 maja 2011, 11:21

popieram Alutke, mi się wzdęcia robią bo surowej cebuli, szczypiorku, mleku...
ale nie sądzę, żeby miały związek z azą i sterydami..
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Gottii » 02 maja 2011, 18:40

hmm z tym że wzdęcia występują po sterydach mógłbym się zgodzić mam podobny problem lecz u mnie wzdęcie pojawia się dopiero w godzinach popołudniowych aktualnie biorę 20 encorton schodzę z 40, do tego immuran i co drugi dzień wlewka. siedzę i myślę i nie wiem skąd one sie pojawiają teraz skłonny jestem zwalić tera to na sterydy
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”