CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyniki badań histopatologicznych i rektoskopia
Autor Wiadomość
danawan 
Początkujący

Miasto: Kraków
Wysłany: 26-10-2009   Wyniki badań histopatologicznych i rektoskopia

Witam. Prosze o interpretacje następujących wyników.

Badanie nr. 1 19 marzec 2009r.

Badanie proktologiczne w ułożeniu kolankowo-przedramiennym. Oglądaniem okolicy odbytu poza stanem zapalnym wokół odbytu bez zmian. Per rectum bez zmian w zakresie badającego palca gruczoł krokowy bolesny przy dotyku. Anoskopia- stan zapalny kanału odbytu, nieznacznie przerośnięte brodawki lini zębatej, krwawnice 1-go stopnia, poza tym bez zmian. Rektoskopia do 18cm bez zmian rysunek naczyniowy prawidłowy.

Badanie nr. 2

23 kwietnia 2009 roku wybrałem się na kolonoskpie oto opis:

"Wykonano badanie jelita grubego do podstawy kątnicy. W zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono. Haustracja ściany zachowana. Perystaltyka jelita prawidłowa. W kanale odbytu guzki krwawnicze."

Przesłano do badania hist-pat wycinki z zastawki Bauhina.

Rozpoznanie:

- Wycinki obrzękłej błony śluzowej z pogranicza jelita cienkiego i grubego ze skąpym przewlekłym naciekiem zapalnym i rozrastającą się grudką chłonną.

badanie nr. 3

5 października 2009r. pobrano do badania wycinki ze śluzówki odbytnicy.
19 października 2009r. otrzymałem wynik:

Błona śluzowa jelita grubego polipowato uformowana z naciekiem zapalnym z komórek plazmatycznych.

Co sądzicie o tych badaniach? Prosze o interpretacje i z góry dziękuje.

ranka 
Forumowy Mentor
forumowa felczerka

Pomogła: 49 razy
Miasto: 3 city
Wysłany: 28-10-2009   

masz guzki krwawnicze czyli popularnie brzmiace hemoroidy.

a jakie masz objawy ze zaczeli ciebie diagnozowac?

danawan 
Początkujący

Miasto: Kraków
Wysłany: 28-10-2009   

Witam:) Dziękuje bardzo ,że się wogóle Pani odezwała naprawde:)

Nom tak zgadza się ,a jak odbierać badanie nr. 2 czyli kolonoskopie i badanie nr.3 ?

Powiem Pani tak ,że moje objawy ze strony układu pokarmowego itp. to:

Pieczenie o odbytnicy , nie jest ono jakieś bardzo bolesne , powiedziałbym ,że bardziej dokuczliwe. Nie piecze mnie cały czas , raczej po defakacji albo w trakcie chociaż to się ogólnie zmniejszyło dzięki maściom i czopkom oraz wybrałem jedno opakowanie Sulfasalazin EN . Poza tym małe ślady krwi na stolcu . Ostatnio we wrześniu miałem silny skurczowo-kolkowy ból w podbrzuszu (ciężko mi opisać jednoznacznie ten ból) , który zakończył się pobytem w toalecie i oddaniem wodnistego ,biegunkowego stolca - po tym dolegliwości stopniowo ustąpiły.
W trakcie tych dolegliwości myślałem ,że coś mi zaraz pęknie w środku i polewałem się zimną wodą żeby nie zemdleć oraz popijałem małymi łyczkami niegazowaną wode
żeby się nie odwodnić. Nie miałem wtedy gorączki. Poza tym zdarzy mi się mieć wzdęty brzuch ,ale to rzadko. Nie mam też problemów z gazami(obecnie) . Biegunki w tym roku miałem ok 3 razy z czego pierwsza zakończyła się dwudniowym pobytem w szpitalu (prawdopodobnie jako zatrucie pokarmowe, ponieważ dwa dni wcześniej wylądowała moja siotra z mniej nasilonymi ,ale takimi samymi objawami) , druga nastąpiła jakieś 2-3 miesiące po wyjściu ze szpitala i miała mniej nasilone objawy do tej pierwszej. Natomiast trzeciej towarzyszył ten skurczowo-kolkowy ból w podbrzuszu.
Częściej występują u mnie zaparcia i chyba mam rozregulowany cykl opróżniania się ponieważ bywa ,że oddaje kał rano przez trzy dni z rzędu ,a innym razem co 3-4 dni.

Jak się załatwiam to pierwszy stolec wychodzi w skali bristolskiej jako typ 3 natomiast drugi wygląda jak typ 4 . Sporadycznie zdarzą się tzw. "bobki" .

Link do skali bristolskiej i objaśnień:

http://pl.wikipedia.org/w...rmowania_stolca

Jeżeli ma Pani chęć i ochote to zapraszam do zapoznania się z moją obszerniejszą historią w centrum powitań oto link:

http://crohn.home.pl/foru...c186b78c#194710

Na koniec dodam tylko ,że przed kuracją antybiotykową na którą teraz żałuje ,że się zgodziłem to nie miałem praktycznie żadnych problemów z załatwianiem się itp.

Jeżeli jakieś informacje których tu nie wymieniłem mogłyby Pani pomóc w interpretacji wyników to chętnie je podam:)

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc i zainteresowanie moim problemem.
Ostatnio zmieniony przez danawan 28-10-2009, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu