prosze o pomoc w wyjasnieniu wynikow badan

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

prosze o pomoc w wyjasnieniu wynikow badan

Post autor: Alutka86 » 30 lip 2010, 11:01

Prosze o interpretacje wynikow. Niestety wszyscy lekarze u ktorych bylam sa na urlopie, a ja juz nie wiem co o tym sadzic.

Szczeliny odbytu nie chce sie wyleczyc mniej wiecej od marca. Na prawde o nia dbam codziennie 2-3 razy dziennie nasiadowki z kory, rozne masci. Nic nie pomaga. Zabiegi te jedynie ja lagodza.

Badanie histopatolologiczne z wycinkow z odbytnicy z dnia 21.06.10: Colitis chronica partim erosiva. nie znaleziono morfologicznech wykladnikow NZJ.

Gastroskopia z dnia 16.07.10

Przelyk bez zmian. Linia Z zachowana nad wpustem o regularnym przebiegu. Wpust czynnosciowa sprawny. Zoladek o prawidlowym napieciu i ruchomosci z prawidlowym wydzielaniem. W inwersji sklepienie zoladka bez zmian. Jeziorko obfite, podzolcone. Blona sluzowa zoladka w calosci nierownomiernie ukrwiona, inkrustowana zolcia. odzwiernik regularny otwarty. opuszka dwunastnicy ksztaltna, blona sluzowa bez zmian. Z czesci pozaopuszkowej pobrano wycinki do badania hp. w kierunku celiakii.
Rozpoznanie: Przewlekle zapalenie zoladka.

Wynik badania hp.
Fragmenty blony sluzowej dwunastnicy z prawidlowymi kosmkami i niezbyt nasilonym, niecharakterystycznym naciekiem zapalnym z komorek jednojadrowych.

Kolonoskopia z dn. 19.07.10
Obejrzano cale jelito grube a nastepnie wprowadzono kolonoskop przez zastawke Bauhina do jelita kretego na ok 10cm. Jelito ciekie w ogladanym zakresie bez zmian. W czesci dystalnej odbytnicy miejscami widoczne zatarcie wysunku naczyniowego-pobrano wycinki. Poza tym jelito grube bez zmian. Pobrano dodatkowo wycinki z j. kretego i cz. proksymalnej odbytnicy.

Wynik b. hp.
1. Drobne fragmenty blony sluzowej jelita cienkiego z ogniskowym miernego stopnia nawiekiem z granulocytow kwasochlonnych i pojedynczych plazmocytow w podscielisku cew gruczolowych. Fragmenty normotypowej blony sluzowej j. grubego.

Chce zaznaczyc, ze strasznie bola mnie stawy w szczegolnosci kolanowe (rano ciezko az mi sie zwlec z lozka). Tylko takie dziwne zaczynaja dokuczac jak dluzszy czas jestem w bezruchu.
Biegunki mam nawet sie zdarzylo pare razy do ponad 20 razy na dzien. Od jakis 4 dni widze w sluzie krew (pomimo ze w bad. hp. nie wyszlo zapalenie, a krew ze szczeliny od razu bym odroznila).
Na bole brzucha nieraz nawet no-spa forte nic nie daje. A w krytycznech momentach wysiada nawet pyralgina w czopkach. (No-spe normalnie biore 3 razy na dobe.) trwaja one srednio dzien w dzien przez 4-6 dni, pozniej pare dni spokoju i od nowa... Wyedy mam podwyzszona temperature ok 37-37.5
brzuch mam srednio twardy.
Bol sie nasila po jedzeniu na razie wmuszam w siebie samo mieso, jajka, ewentualnie ryby. Przez ponad tydzien bylam na samym kleiku i kisielku, ktore tez przelatywaly. a przez 4 dni co bylam w szpitalu na badaniach to sane nutridrinki pilam. czesci pokarmow wogole nie trawie ( makaron cieniutnie nitki, marchewka, ziola itp.).
Od czasu do czasu pojawia sie jakas swedzaca wysypka, zupelnie nie moge zaskoczyc od czego.
Mam bialy nalot na jezyku, ktory pojawia sie i znika. Ostatnio mnie przez pare dni parzyl a pod spodem zrobila sie dokuczliwie bolaca jasna plama.

Wybralam opakowanie juz wczesniej sulfasalazinu en a pozniej pentasy i nic nie daly. Maksymalna dawka to bylo 3g na dobe. Przy niech nie bylo lepiej ale tez stan sie nie pogarszal. Gdy odstawilam to zaczely sie wslanie bole stawow, dolegliwosci w jamie ustnej itp. teraz nie biore zadnych leow przeciwzapalnych :( sama nospe i enterol... ale nie wiem ile dam rade tak wytrzymac... Proktolog, do ktoredo telefonowalam i przeczytalam wyniki powiedzial ze najprawdopodobniej Crohn sie powoli skrywa...

Dodam ze mam kuzynke chora na CD. laczy nas taka wiez: moja prababcia i jej pradziadek to rodzenstwo. jak dla mnie jest to daleka bo 4-5 pokolenie...

Nie zamierzam sie doszukiwac takich chorob, ale sama juz nic nie rozumiem. Czuje sie coraz gorzej z dni na dzien.

Poczatek mojej historii viewtopic.php?t=9586

Prosze o interpretacje wynikow i opinie.
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: prosze o pomoc w wyjasnieniu wynikow badan

Post autor: Mamcia » 30 lip 2010, 21:44

A inne badania?? krew?? TK??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 30 lip 2010, 22:32

W morfologii nie ma prawie zadnych odchylow

WBC 8,17 x10e3/ul

NEU% 75,6
Limf% 15,8%
Mono% 7,8%
Eos% 0,4%
Bazo% 0,4%

Neu 6,2x10e3/ul
Limf 1,3x10e3/ul
Mono 0,64x10e3/ul
Eos 0,03x10e3/ul
Bazo 0,03x10e3/ul

RBC 4,13x10e6/ul
HGB 12,4 g/dl
HTC 38,8%
MCV 89,1fL
MCH 30pg
MCHC 33,7g/dl

RDW-CV 13,1%CV
RDW-SD 41,5fL
PLT 249 x10e3/ul
MPV 10,6 fl
P-LCR 28%
PCT 0,26%
PDW 12,6fL

Biochemia
K(s)4,16 mmol/L
Na(s) 141 141 mmol/L
CL (s) 107 mmol/L

Koagulogram
WSK PT 87%
INR 1,16
PT 13,9s
Inne CRP N 1.1 mg/L

To juz sa wszystkie badanie ktore mialam robione. Czy tomografia komputerowa pokazala by cos. Czy nie lepiej od razu zrobic rezonans magnetyczny. Przy takim koszcie wiecej ze 200zl byloby nie zrobilo by az takiej roznicy. Zeby bylo widac jelita pewnie musial by byc kontrast.
I ewentualnie jakie mam zrobic badania, zeby w razie czego wukluczyc badz potwierdzic inne moliwe choroby..
nie wiem moze jakies testy alergiczne czy cos tylko nie mam pojecia jakie. Bylam dzis u 2 lekarzy to rozlozyli rece ze tego sie nie leczy... ;/ ale nie dziwie sie bo jeden z nich pytal sie co to sa te nzj... bez komentarza... nie ma jak prowincja tomaszow... :):):)
Pozdrawiam serdecznie. Pani jest serce czlowiek.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 17:02 przez Alutka86, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: Coralie » 31 lip 2010, 01:31

Merytorycznie Ci nie pomogę (niestety nie potrafię), ale to nie jest tak, że "tego się nie leczy" i że zrobiłaś już wszystkie badania. Widzę, że leczyłaś się u prof. Dzikiego, chyba jest polecany na forum. Może pokaż jemu wyniki? Trzeba dalej działać, nie załamuj się :) Mam ten sam problem co Ty, jestem niezdiagnozowana, więc wiem jak to uwiera. Ale nadejdą lepsze czasy ;)
New beginning :)

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 31 lip 2010, 10:15

Na tym wlasnie polega problem ze do prf. Dzikiego jestem zapisana dopiero na 14 wrzesnia. Ewentualnie moge dzwonic i sie pytac czy ktos nie potwierdzil wizyty...

Najgorsze jest to ze nie jestem na zadnej sulfalazynie ani mesalazynie... Nawet dawce podtrzymujacej... A no-spa i pyralgina w koncu rzestana dzialac kiedys...

Zadziwia mnie wrecz wiedza i podejscie Tomaszowskich lekarzy... Nie udalo mi sie nawet wyzebrac skierowania do poradni gastrologicznej... :) Gdzie skserowalam wszystkie wyniki zeby w karcie byly.... Tylko sie smiac pozostaje... :):):)

Z diagnoza bedzie o wiele prosciej. Zycze zeby wreszcie cie zdiagnozowali... Pozdrawiam

genus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 11 sie 2010, 07:50

No-spa na bole jelit malo pomaga, poza tym moze powodowac wzdecie. z czysto rozkurczowych mi o wiele lepiej pomaga spasmolina,ale doraznie, a nie regularnie, bo jak bierzesz 3x dziennie, codziennie, to pomagac nie bedzie. wiem, ze to nieciekawa perspektywa, ale lepiej odstawic na jakis czas przeciwbolowe,bo nie beda dzialac.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 11 sie 2010, 10:39

dziekuje za porade.. jestem jak na razie jeszcze zielona w te tematy.. no-spa wymiekla wiec wogole jej nie biore...

[ Dodano: 11-08-2010 ]
dziekuje za porade.. jestem jak na razie jeszcze zielona w te tematy.. no-spa wymiekla wiec wogole jej nie biore... Poprosze lekarza o spasmoline zebym miala co wziazc jak bedzie mnie skrecalo... :)

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: Coralie » 11 sie 2010, 19:38

Mi no spa pomaga, ale tylko no spa forte - jest na receptę. A jak trafia się ból taki, że nie można chodzić, to na dyżur i zastrzyk. No ale jeśli ból jest inny niż skurczowy, to no spa nie pomoże, działa tylko na skurcze.
New beginning :)

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 11 sie 2010, 20:20

Rozumiem że posiew ze stolca był zrobiony na nie proszonych gości czyli candida albicans,gronkowiec i inne , pasożyty,także posiew z moczu?

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 11 sie 2010, 21:39

Nie nikt mi nie kazal zrobic takich badan ani nie zlecil.. ;/ Ale leki jakie wybralam wczesniej przed w/w badaniami wybralam takie leki jak:
flucofast (2opak.)- na grzybice
metronidazol (1 opak.)
lacidofil- (2 opak.) bakterie kwasu mlekowego
citrosept
Sulfasalazin EN (1opak)
duspatalin retard- (2opak)
nifuroksazyd hasco- (2 opak.)
pentasa (1opak)
enterol (4 opak)

Jeja... jak jakas lekomanka... Nie widzialam ze az tyle sie tego uzbieralo...
Od wczoraj biore znow sulfasalazin EN w dawce 3gramy na dobe, bo bez sulfalazyny albo mesalazyny to wogole jakas masakra... ale daja tylko tyle ze nie jest gorzej...
W czasie gdy bylam bez przeciwzapalnych lekow to mialam juz taki dzien ze nie czulam kiedy do wc mi sie chce... Biegunka po mnie leciala a ja nawet nie wiedzialam kiedy... Od 3 dni mam od szczeliny kujacy bol w strone kosci ogonowej. Jakby ktos mi pinezka chcial odbyt przypiac do kosci ogonowej... ;(

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 sie 2010, 13:35

A dlaczego do chirurga, a nie do gastro???
Może na Kopcińskiego??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 12 sie 2010, 14:02

Bo do zadnego rozsadnego gastrologa nie moge sie dostac.. Dzwonilam pare razy do poradni na woloskiej, ale tam caly czas mowia ze w tym roku juz jest wszystko pozajmowane a na przyszly rok nie robia jeszcze zapisow...
to nie takie proste.. juz nawet proktolog mi mowi zebym upatrzyla sobie jakiegos gastrologo i on do niego zadzwoni to moze bedzie szybciej...

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 12 sie 2010, 14:24

Hmmm, napisze tylko na swoim przykładzie, że po jednej kuracji antybiotykami w stolcu ponownie znaleziono patogeny a brałem metronidazol, cipronex, xifaxan, i lek na grzybice , więc musiałem je brać ponownie dość dużo opakowań , w dużych dawkach i to przez dłuższy czas te same antybiotyki
Tak więc posiew byłby wskazany ze stolca i moczu.
Ewentualnie można samemu dać mocz i stolec do laboratorium na posiew.

Oczywiście po tej kuracji antybiotykowej ,non stop w sumie do dziś biorę probiotyk lacidoentrer.
A podstawa to dobry gastroenterolog.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 12 sie 2010, 20:03

Już się nawet z mamą zastanawiałam, czy nie zrobić posiewów. I chyba je zrobie, nie ma co. Dziekuje :) Na badaniach sie nie znam, do niedawna bylam okazem zdrowia...

pea
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

Post autor: pea » 13 sie 2010, 13:55

Alutko, jeżeli będziesz robiłą posiewy na pasożyty z kału to pamiętaj o tym, żeby odnieść kał do badania co najmniej 3 razy w odstępach kilkudniowych (3,4 dni). ze względu na cykle rozwojowe pasożytów może się zdarzyć, że za pierwszym razem wszystko będzie ok, a po 5 dniach okaże się, że w próbce jest pełno niechcianych gości :wink:

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”