Badania nad lękiem u chorych na Crohna

Tutaj prosimy o pomoc i pomagamy:
w wypełnianiu ankiet, petycji;
w pracach magisterskich, naukowych (nie zapominamy o pełnym tytule i nazwisku promotora)
oraz w tworzeniu poradników itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Melpomene
Debiutant ✽
Choroba: CD

Badania nad lękiem u chorych na Crohna

Post autor: Melpomene » 04 gru 2006, 17:38

Drodzy Crohnowcy!

Nazywam się Monika C i jestem studentką trzeciego roku psychologii, a od sześciu lat również Crohnowcem. Na forum możecie spotkać mnie jako Melpomene.

Piszę do Was, ponieważ potrzebuję Waszej pomocy. W ramach studiów prowadzę badania i piszę pracę na temat „Psychologicznego aspektu lęku przed śmiercią u osób przewlekle chorych”. W związku z tym, iż od paru lat sama zmagam się z chorobą i wiem jak momentami potrafi ona utrudnić życie, na moją „grupę badawczą” wybrałam osoby takie jak ja, osoby chore na Crohna.
Zdaję sobie sprawę, że jako studentka nie mogę wiele wnieść do nauki, jednak nawet, jeśli poprzez prezentację tej pracy na forum akademickim uda mi się opowiedzieć o Crohnie, będzie to mały sukces w przełamaniu anonimowości takich osób jak My, osób chorych.
Ponad to, jeśli moja praca zostanie pozytywnie oceniona przez promotora jest szansa, że jej wyniki zostaną opublikowane w prasie psychologicznej, a może wtedy tematyka Crohna zainteresuje nie tylko chorych, ale również badaczy? Bardzo bym tego chciała i myślę, że jest to wykonalne, jednak bez Waszej pomocy nie zdziałam nic.

Proszę Was zatem o wypełnienie Kwestionariusza do Badania Lęku Przed Śmiercią i Umieraniem Rudolpha Ochsman’a. Zdaję sobie sprawę, iż tematyka nie jest najprzyjemniejsza, jednak bardzo dla mnie ważna. Zapewniam również, że wypełnienie tego kwestionariusza nie wiąże się z jakimikolwiek następstwami. Badanie jest dobrowolne, jednokrotne i anonimowe. Jednocześnie muszę zaznaczyć, iż zgodę na wypełnienie kwestionariusza przez osoby niepełnoletnie musi wyrazić jego prawny opiekun. Będę bardzo wdzięczna za każdy wypełniony egzemplarz.

Z poważaniem

Monika C

Kwestionariusz można pobrać pod adresem http://nzj.iimcb.gov.pl/Kwestionariusz.doc

Adres, email i nr tel dostępny na pw

-Ania- edit
Na prośbę zainteresowanej usunięto dane wrażliwe
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Melpomene, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Re: Badania nad lękiem u chorych na Crohna

Post autor: tom-as » 04 gru 2006, 17:43

a tak z ciekawości zapytam... gdzie ten kwestionariusz?

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 04 gru 2006, 17:53

Drodzy moi Crohnowcy Kwestionariusz FVTS ukaże się na forum jutro proszę wszystkich o odrobinkę cierpliwości. List wysłałam do Was juz dziś abyście mieli chwilę na przemyślenie tego tematu. Jeszcze raz bardzo wszystkich Was proszę o pomoc.

Monika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 gru 2006, 21:21

Ja też bardzo proszę o pomoc Monice. Kwestionariusz zawiera wiele przykrych pytań, ale skłania również do przemyśleń. Mówi wiele nie tylko o naszym stosunku do śmierci i umierania, ale rownież o stosunku do naszych najbliższych i wspólbraci. Jutro umieszczę link do kwestionariusza, który będzie na serwerze J-elity.
Mam nadzieję, że z tych badań dowiemy się czegoś o sobie, a psycholodzy o trapiących nas lękach.

mamcia
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 04 gru 2006, 23:22

Mowa caly czas o CD, czyli rozumiem, ze prosba jest tylko do Crohnowcow???
Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 05 gru 2006, 00:16

Mol...myślę ze CU tez sie kwalifikuje...ale chyba powinna sie wypowiedziec autorka kwestionariusza.
Czekam z niecierpliwoscia na link tej ankiety...to temat ktory nie jest mi obcy.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 gru 2006, 09:41

Autorka szuka tylko Crohnowców. Ostrzegam wrażliwców i dzieci. Moim Maćkiem kwestionariusz wstrząsnął. Umieściłam właśnie link
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: Maciek » 05 gru 2006, 10:30

Owszem, to prawda. Kategorycznie odmawiam wypełniania takich ankiet. Serdecznie też odradzam wszystkim.
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 05 gru 2006, 11:20

czy to znaczy, że jestem nieczuły/bezduszny/itp czy coś... bo jakoś specjalnie mnie te pytania nie ruszają... ankieta.... tyle :neutral:

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 05 gru 2006, 12:07

magdalene pisze:ale też mnie jakoś specjalnie to nie ruszyło.
magdalene pisze:nie wiem... ale ja też taka jestem :mrgreen:
no to jest nas dwóch ;]

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 05 gru 2006, 12:16

najbardziej mnie wkurzyło, że ta ankieta nie ma NIC wspólnego z chorobami przewlekłymi. Po prostu Melpomene potrzebuje "mięsa armatniego" do badań "psychologicznych"???

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 05 gru 2006, 12:22

Maciek pisze:ta ankieta nie ma NIC wspólnego z chorobami przewlekłymi
no, ale pokarze ona (ta ankieta... Melpomene zresztą też) jak na sprawę życia i śmierci zaopatrują się Crohnowcy... a oni są chyba przewlekli... no nie?

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 05 gru 2006, 12:30

chodzi mi o to, że jest to ankieta dla wszystkich. Pytanie o chorobę przewlekłą znajduje sie na końcu, po 48 stwierdzeniach (pytaniach?) i zostało dodane później.
Chcecie, wypełniajcie :mad:

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 05 gru 2006, 16:26

Ja też nie widzę w tej ankiecie nic "wstrząsającego", krótka i na temat.
Choć odniosłam wrażenie, że część pytań się ze sobą pokrywa i dotyczy właściwie tego samego....
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 05 gru 2006, 18:05

Właśnie wróciłam z uczelni i pierwsze co zrobiłam to sprawdziłam pocztę i forum.

Po pierwsze bardzo serdecznie dziękuję tym którzy przesłali mi wypełnione kwestionariusze, serce "skoczyło mi do góry" i umocniła się moja wiara w ludzi gdy otworzyłam pocztę.

Druga sprawa to kwestia "... mięsa armatniego do badań psychologicznych...". Panie Maćku moim celem nie było nikogo urazić, badanie jest dobrowolne i nikt (a na pewno nie ja) nie zmusza do jego wypełnienia. Umieściłam na forum prośbę i na tą prośbę niektórzy już odpowiedzieli, niektórzy mam nadzieję jeszcze to zrobią.
Rozumiem, że temat poruszany w kwestionariuszu jest nieprzyjemny, dla niektórych może być wstrząsający lub bolesny, jednak gdyby badacze pomijali tematy, które mogą być nieprzyjemne lub wstrząsające jak wielu odkryć by nie było?!

Co do dodatkowego pytania w kwestionariuszu, jest to pytanie tzw. demograficzne i owszem oryginalny test go nie uwzględnia, jednak jest ono umieszczone nie bez przyczyny. Gdyby badanie odbywało się klasyczną metodą papier – ołówek, zobaczylibyście je umieszczone na oddzielnej kartce przypięte do kwestionariusza, jednak gdy jest to robione drogą elektroniczną taka forma jest po prostu wygodniejsza.

Nie prawdą jest również, iż kwestionariusz nie był wcześniej używany do badania osób przewlekle chorych, bynajmniej nie ja jestem jego twórcą lecz R. Ochsman. Narzędzie to powstało na początku lat 90-tych i wielokrotnie było stosowane w badaniach chorych m.in. na nadciśnienie tętnicze, z chorobą wieńcową, padaczką, a także u chorych z nowotworami w różnych stadiach.

W gwoli wytłumaczenia, owszem jako moją grupę badawczą wybrałam osoby z chorobą Crohna nie z CU. Dlaczego? Ponieważ pozwala mi to stworzyć bardziej „hermetyczną” grupę badawczą. Proszę, aby osoby z CU nie brały tego do siebie i nie poczuły się urażone. Nie oznacza to, iż nie doceniam ich ciągłej walki z chorobą czy nie rozumiem ich sytuacji, po prostu ja także muszę spełnić pewne kryteria.

Zablokowany

Wróć do „Petycje, ankiety, prace naukowe”