Badania nad lękiem u chorych na Crohna

Tutaj prosimy o pomoc i pomagamy:
w wypełnianiu ankiet, petycji;
w pracach magisterskich, naukowych (nie zapominamy o pełnym tytule i nazwisku promotora)
oraz w tworzeniu poradników itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Badania nad lękiem u chorych na Crohna

Post autor: Maciek » 05 gru 2006, 18:10

Nie dam się przekonać co do etyczności tego badania, ale mimo wszystko życzę powodzenia.
Melpomene
Jestem Maciek, my tu na forum raczej nie używamy form grzecznościowych :wink:
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Melpomene
Debiutant ✽
Choroba: CD

Post autor: Melpomene » 05 gru 2006, 18:28

Gdyby istniały jakiekolwiek wątpliwości etyczne co do tego badania nie dostałabym zgody promotora na jego przeprowadzenie. Na swoją obronę przedstawiłam fakty. Jedank skoro uważasz, że tematyka mija się z etyką masz do tego pełne prawo i ja je szanuję.

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 05 gru 2006, 18:46

wg mnie te pytania sa do zastanowienia, nie sa chyba az tak bardzo wstrzasajace

ja czesto sie nad nimi zastanawialam, przez diagnoza choroby, a takze teraz

np pytania co zrobic z cialem- o tym tez powinnismy pomyslec i rozmawiac, wtedy bliscy ebda wiedziec, czy np moga nas skremowac, czy oddac narzady itp

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 11 gru 2006, 19:19

Będę wdzięczna za każdy wypełniony egzemplarz. Moja prośba jest nadal aktualna. Jeśli ktoś się waha lub odkłada decyzję "na później", bardzo proszę wyzbądźcie się niepewności.

Naprawdę BARDZO zależy mi na tych badaniach, a jak już wielokrotnie podkreślałam nie niesie to za sobą jakichkolwiek konsekwencji.

Jeszcze raz proszę o pomoc :smutny:

Monika

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 12 gru 2006, 13:29

Nie jestem chora na CD/CU.
Jestem psychologiem.
Mimo tego ten kwestionariusz odebrałam jako zagrożenie.
Zmusza do myslenia o śmierci, od której człowiek ucieka, której się boi, o której nie chce pamietać...
Patrzę na moja mamę. Ma ponad 80 lat, jest bardzo schorowana, z dwoma sztucznymi stawami biodrowymi i o smierci nie myśli. Wie, że ona kiedyś przyjdzie więc stara się nie zaprzatać nią głowy.
Nikt nie lubi , żeby przypominano mu o kresie zycia.
Dlatego nie pokażę tego kwestionariusza mojemu dziecku ( dorosłemu!), choremu na CD. Wystarczy, że w trakcie każdego zaostrzenia pojawia sie u niego myśl o smierci.

Jestem matką i będę chronić moje dziecko tak długo jak się da.
Wybacz, Melpomene.
Rozumiem twoje pobudki ale... mówię nie.

Myślę, że nawet ja, z kilkoma przewlekłymi chorobami i "mocno juz w leciech", miałabym trudności z wypełnieniem tego kwestionariusza.

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 12 gru 2006, 20:12

Rozumiem i szanuję Twoje zdanie odnośnie kwestionariusza.

Jednak jeszcze raz podkreślam badanie jest dobrowolne i kwestionariusz wypełnia ten, kto chce, kto może, ten dla kogo temat śmierci nie jest tematem tabu, ten kogo myśl o końcu istnienia ludzkiego życia nie napawa przerażeniem, ten kto wie i w jakiś sposób akceptuje fakt, że kiedyś to nastąpi, lub po prostu ten, kto chce pomóc studentce w badaniach.

Ja, jak już pisałam choruję od 6 lat. W moim życiu też były już momenty, gdy miałam dość, gdy ból nie pozwalał mi funkcjonować nawet na podstawowym poziomie ludzkiej egzystencji, gdy prosiłam o to żeby wreszcie przejść na którąś stronę linii między życiem a śmiercią. I właśnie dlatego, iż wiem że tak niewiele czasami brakuje, tak bardzo kocham życie.

Crohn z zasady nie jest przecież chorobą śmiertelną, ale to jak potrafi utrudnić życie wiedzą tylko chorzy i ich najbliżsi.

Rozumiem to, że próbujesz chronić dziecko - to wspaniały dar od rodzica i nigdy temu nie zaprzeczę.

Nie mówię, że powinnaś pokazać dziecku test, jeśli uznałaś, że tak będzie dla niego lepiej wierzę Ci, w końcu nikt nie zna go tak jak Ty i nikt nigdy nie będzie się o niego tak troszczył jak matka. Rozumiem to i nie oczekuję, że zmienisz zdanie.

Skoro jesteś psychologiem nie muszę pisać o tematyce lęku przed śmiercią, o badaniach czy etyce, bo jestem pewna że nie wiem nawet jednej dziesiątej tego co Ty. Jednak czy taki sposób sabotażu mojego dążenia do wiedzy, do zrobienia czegoś co może przynieść jakieś korzyści nie tylko mi, ale i innym nie jest zbyt ostry?

Prawdą jest, że kwestionariusz wymaga zastanowienia się nad tematem śmierci, prawdą jest również, że nie jest najłatwiejszy, ale decyzję o jego wypełnieniu podejmuje każdy SAM ( z wyjątkiem osób, które nie ukończyły 18 r.ż – bo przypominam, że w tym wypadku potrzebna jest zgoda opiekuna). Choć wiem, że moi rodzice kochają mnie najbardziej na świecie i wszystko oddaliby, aby mnie chronić, nie chciałabym aby podejmowali za mnie decyzje i wiem że nigdy tego nie zrobią, bo szanują mnie i moje zdanie, dają mi prawo do decydowania o moim życiu i prawo ponoszenia konsekwencji za moje decyzje, a to chyba najlepsze co mogą mi dać i czego mogą mnie nauczyć.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2006, 20:25 przez Melpomene, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 13 gru 2006, 04:38

Okazało się, że nie jestem jedyny. Dziękuję Ci Mutti !
Moim dorosłym dzieckiem też wstrząsnął ten kwestionariusz :smutny:

Melpomene !
Jak na przyszłego psychologa, chyba trochę "pojechałaś" z tekstem o "sabotowaniu Twojego dążenia do wiedzy". Nie sądzisz?
Nie można zdobywać wiedzy, jak to nazywasz; cudzym kosztem.
Pozdrawiam,
Maciek
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 13 gru 2006, 10:12

Cudzym kosztem!!!

Przepraszam bardzo, ale NIE MASZ PRAWA osądzać mnie o to, że robię COKOLWIEK cudzym kosztem, a już na pewno nie to badanie.

Czy ja zmuszam kogokolwiek do wypełnienia kwestionariusza? Czy rozsyłam go na prywatne konta, lub grożę karą za niewypełnienie? NIE i NIGDY bym tego nie zrobiła, bo po pierwsze za bardzo szanuję ludzi, zbyt wielkim szacunkiem darzę tych, którzy muszą walczyć każdego dnia, a po drugie nie wiem jak można by było coś takiego nazwać, ale na pewno nie badaniem.

Wysłałam prośbę i ludzie różnie się do niej ustosunkowali. Ci, dla których tematyka nie była zbyt dużym obciążeniem przysłali mi kwestionariusze i BARDZO im za to dziękuję. Ci, dla których temat był zbyt trudny, którzy nie chcieli o tym myśleć lub mówić po prostu tego nie zrobili i ja to rozumiem.

Nie rozumiem jednak skąd te ataki na mnie?

Badanie jest dobrowolne i anonimowe, NIGDY nie zostanie użyte przeciwko osobom, które wzięły w nim udział, bo na pewno nie takie jest jego przeznaczenie, a poza tym NIGDY W ŻYCIU BYM NA TO NIE POZWOLIŁA.
Więc czemu budzi ono tak duży protest osób bądź co bądź zdrowych?

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 13 gru 2006, 10:57

Do Twojej wiadomości - choruję od lipca br., nie mam jeszcze dokładnego rozpoznania, poza ogólnym stwierdzeniem lekarzy: "któreś z Nieswoistych Zapaleń Jelita".
Widze, że się nie zrozumiemy. Tym samym przestaję zabierać głos w temacie Twoich "badań".

Melpomene
Debiutant ✽

Post autor: Melpomene » 13 gru 2006, 12:55

Masz rację drogi Maćku chyba mnie nie zrozumiesz (lub nie próbujesz).

Przykro mi, że chorujesz a jeszcze bardziej przykro mi, że nie wiesz na co bo chyba niepewność jest jeszcze gorsza.

Dziękuję Magdalene.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 13 gru 2006, 14:40

skupić się teraz !!

i czytać uważnie bo nie będę powtarzać.

nie podoba mi się co się tutaj dzieje. nie podobają mi się 'najazdy' na Melpomene.
napisała wyraźnie, że wypełnienie kwestionariusza jest dobrowolne! i to chyba powinno wystarczyć no nie?
jak ktoś ma jakieś wewnętrzne opory przed wypełnieniem tego to niech nie wypełnia.
nikt nikogo nie zmusza.

wiec napisze tak... ewentualne 'ale' (takie jak to miało miejsce do tej pory)... darujcie sobie... szkoda nerwów... Waszych i Melpomene

---
magdalene... prawa ręka moda ;]

Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Feniks » 13 gru 2006, 16:54

Przeczytałem kilka ostatnich postów i wypełnię sobie tą ankietę, szczerze mówiąc wcześniej nawet do niej nie zajrzałem, ale teraz widzę że warto. Nie wiem jak można uważać śmierć za temat tabu, w takim razie życie też powinno być traktowane jako coś, o czym nie powinno się mówić, ehhh....

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Maciek » 13 gru 2006, 16:55

Następny filozof, qrde :wink:

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 14 gru 2006, 08:59

Tez uwazam, ze ataki sa niepotrzebne

jesli ktos jest zbyt wstrzasniety by odpowiadac na te pytania, przeciez NIE MUSI, wielokrotnie to juz tutaj zaznaczono

kwestionariusz nei jest tez wymyslem Melpomene, tylko jest to uzywany przez innych psychologow kwestionariusz, wiec dlaczego czepiacie sie jej o te pytania, nei rozumiem?

co do drastycznosci, to chyba wiekszosc osob zastanawia sie nad takimi tematami, nei tylko osob chorych, ale ogolnie ludzie myslacy i refleksyjni

mi osobiscie przypaomnialo to o temacie bycia dawca narzadow, ktory poruszylam znowu z moja rodzina

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 15 gru 2006, 08:47

Melpomene, chyba nie w pełni zrozumiałas moją wypowiedź.
To była TYLKO INFORMACJA !
Nie zamierzam niczego sabotować ani nikogo namawiać do odrzucania twojego kwestionariusza.
Ale właśnie dlatego, że jestem psychologiem potrafię zrozumieć dlaczego taki kwestionariusz może wstrząsnąć człowiekiem, zwłaszcza człowiekiem chorym, cierpiącym fizycznie.
W trakcie mojej pracy zawodowej nauczyłam się ogromnego szacunku dla cudzych przeżyć. I dlatego za swoją podstawową zasadę w wykonywaniu zawodu uważam maksymę " po pierwsze nie szkodzić".
A wiem, że niektóre osoby mogą reagować podobnie jak ja i Maciek. I nie dlatego, że temat śmierci jest dla nich tabu. Myslenie o śmierci to najbardziej osobiste przeżycie, którym nie zawsze chcemy sie dzielić z innymi.
Ja nie chcę. Może dlatego, że coraz częściej myślę o niej także w kontekście moich nieuleczalnych chorób i sytuacji mojego dziecka, dla ktorego jestem wsparciem i pomocą w najtrudniejszych chwilach.

Melpomene, życzę ci abyś znalazła wielu chętnych do udziału w badaniu, takich, którym wypełnienie kwestionariusza nie stworzy okazji do "czarnych mysli".

Zablokowany

Wróć do „Petycje, ankiety, prace naukowe”