SM: Za rzuty odpowiadają bakterie jelitowe

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4162
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

SM: Za rzuty odpowiadają bakterie jelitowe

Post autor: Baby » 13 wrz 2017, 23:48

"W najnowszej pracy uczeni z University of California w San Francisco oraz z Max-Planck-Institut für Neurobiologie w Monachium zidentyfikowali dwa konkretne rodzaje bakterii, które mogą mieć największy udział w wywoływaniu rzutów SM. Są to: Acinetobacter oraz Akkermansia. U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym występują one w czterokrotnie większych ilościach niż u ludzi zdrowych.

Naukowcy amerykańscy „zarazili” tymi bakteriami szczep zdrowych myszy, a następnie wywołali u nich proces zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym. U zwierząt w grupie kontrolnej również wywołano zapalenie, ale im nie podano wcześniej bakterii Acinetobacter i Akkermansia.

Po trzech tygodniach okazało się, że gryzonie, do których jelit wszczepiono bakterie rozwinęły zapalenie mózgu o ciężkim przebiegu, natomiast u myszy z grupy kontrolnej objawy były tylko nieznacznie nasilone.

Z kolei niemiecki zespół naukowców przebadał 34 pary bliźniąt jednojajowych w wieku 21-63 lata, w których tylko jedno z rodzeństwo chorowało na SM. Potwierdzono, że bakterie Akkermansia występują w znacznie większych ilościach w jelitach osób dotkniętych tym schorzeniem."

http://www.medexpress.pl/sm-za-rzuty-od ... towe/68021
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”