Teraz jest sobota, 16 grudnia 2017, 02:36

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Cord Colitis

Artykuły o różnych chorobach - w tym autoimmunologicznych - pomagające w zrozumieniu NZJ

Moderatorzy: Pandziaak, Moderatorzy

Avatar użytkownika
 
Posty: 214
Dołączył(a): sobota, 17 marca 2007, 12:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie

Cord Colitis

Post przez tata pirata » wtorek, 6 września 2011, 21:16

Przeszczep hematopoetycznych komórek macierzystych jest przeprowadzany, jeśli nie ma odpowiedniego dawcy, z krwi pępowinowej. Studium zamieszczone w New England Journal of Medicine (2011; 365: 815-24)
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1104959

opisuje, że u co dziesiątego pacjenta doszło do zachorowania na nowego rodzaju chorobę jelit, którą autorzy nazywają Cord Colitis ( cord, ang. - pępowina). W ośrodku leczniczym Dana–Farber Cancer Institute w Bostonie przeprowadzono do marca 2010r. łącznie 104 przeszczepy krwi pępowinowej. Jedenastu pacjentów zachorowało w okresie 88 do 314 dni po terapii na wodniste biegunki, które skutkowały znaczną utratą wagi. Wszyscy pacjenci doszli do siebie po terapii metronizadolem, jednak u pięciu z nich doszło do nawrotu choroby, która wymusiła ponowne zastosowanie terapii tym lekiem. Kierownik studium Alex Herrera z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie zakładał infekcję jako przyczynę biegunki. Jednak wszelkie badania stolca na obecność wirusów, pierwotniaków, pasożytów były negatywne, mimo że lista poszukiwanych zarazków była długa i obejmowała, obok zwykle podejrzewanego w takich przypadkach C. difficile również cytomegalie, adenowirusy, wirusa opryszczki pospolitej (HSV), wirusa ospy wietrznej i półpaśca, salmonelli, bakterii czerwonki i innych, Biopsje jelita pokazały przewlekłe stan zapalany z występowaniem ziarniniaków, podobnie jak w chorobie Crohna. Mogłoby tu zatem chodzić o przewlekłe zapalenie jelita. Jednak inaczej niż w przypadku choroby Crohna, stan pacjentów poprawiał się nie poprzez terapię immunosupresyjną, a dzięki zastosowaniu antybiotyków. Przyczyny powstania Cord Colitis są nadal niejasne. Przypuszcza się, że rolę odgrywa właściwość krwi pępowinowej. Inaczej niż przy zastosowaniu komórek macierzystych od dojrzałego dawcy, komórkom obronnym z krwi pępowinowej brakuje doświadczenia jakie system odpornościowy nabiera z wiekiem.

Powrót do Nie tylko o NZJ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość