IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: noodle » 04 kwie 2012, 20:55

_Ray_ pisze:
noodle pisze:Moje problemy z jelitami są odkąd pamiętam ;) Dzisiaj wybrałam się do dr Mocnego w Medicinie (Kraków) i powiedział, że skoro miałam robioną kolonoskopię w 2008 roku (wykazało wtedy zapalenie w jelicie, lekarz powiedział, że mam zespół jelita drażliwego i leniwego) to nie ma potrzeby robić jej ponownie, bo kolonoskopii nie powinno robić się tak często, bo to badanie inwazyjne.

Moje dolegliwości są różne... Od długotrwałych zaparć, przez silne skurcze jelit, bulgotanie w brzuchu, gazy, wzdęcia itede, po 'normalne' (bezbolesne) funkcjonowanie. Ogólnie, wtedy, kiedy zaparcia trwają już bardzo długo, funkcjonowanie nie należy do najprzyjemniejszych...

W 2008 roku miałam jakieś leki, których branie zaprzestałam, jak tylko się 'poprawiło'. Dziś przepisano mi Duspatalin retard (2x1 przed posiłkiem) i jeszcze jeden lek na 'b' (nazwy nie pamiętam, bo recepta została w aptece). Mam brać te leki do końca opakowania (a są po dwa). Do tego jeden dzień w tygodniu mam nie jeść nic ;) tylko napoje, ma to pomóc moim jelitom poprawnie funkcjonować. :)

Mam nadzieję, że leki mi pomogą ;)
ogólnie to tak-zdiagnozowanie IBS gdzie wychodzi stan zapalny w jelitach...no cóż;]
Jeśli leki ci pomogą-dobrze dla ciebie.
Mi to się nie podoba, takie tam moje zdanie.

co do inwazyjności kolonoskopii : znałam takiego lekarza,który na poczatku moich objawówmi powedział,że on to mi badan nie zleca, bo to takie inwazyjne. Nie wiem czy nie bardziej"inwazyjna" była moja wizyta w wc zanim weszłam do niego do gabinetu, gdzie czułam się jakbym traciłam w ciągu kilkudziesięciu sekund pare litrów wody ;]
Kolonoskopia co 4 lata nie jest niczym dziwnym. Ja w ciagu 4 lat mialam 2x kolo, 4xgastro i raz kapsułkę ;]
Miałam stan zapalny 4 lata temu, który został wyleczony przez leki. Wówczas lekarz, po kolonoskopii, stwierdził u mnie zespół jelita drażliwego i leniwego. :) Nie mam krwi w stolcu, ani wielkich biegunek. Moje objawy ograniczają się jedynie do wyżej wspomnianych, więc wydaje mi się, że leki mają szansę pomóc. Czytałam, że wielu pomogły, więc mam nadzieję, że dołączę do grona osób 'uratowanych'. Jak po zjedzeniu leków dolegliwości nie ustąpią, oczywiście będę miała badania i szukanie innej przyczyny.

A i jeszcze jedno, bo chciałam rozwiać swoje wątpliwości, jakie narodziły się po tym, co mi napisałaś ;)

za IBSinfo :)
Badanie kolonoskopowe w diagnostyce zespołu jelita drażliwego jest badaniem uzupełniającym, stosowanym wyłącznie w niejasnych przypadkach diagnostycznych. Służy ono poszerzeniu diagnostyki jeśli dane uzyskane z wywiadu, czy badania przedmiotowego sugerują inną niż choroba czynnościowa przyczynę dolegliwości.

Podsumowując, badania kolonoskopowego nie stosuje się rutynowo w rozpoznawaniu zespołu jelita drażliwego. Jest zalecane u osób zgłaszających się do lekarza z objawami wskazującymi na IBS oraz:

powyżej 45 roku życia
z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka okrężnicy/ nieswoistych chorób zapalnych jelit
z krwawieniami z przewodu pokarmowego
z towarzyszącymi stanami podgorączkowymi/gorączką
z niewyjaśnioną utratą masy ciała
z niedokrwistością o niejasnej przyczynie
Zaufajmy lekarzom, tym bardziej o dobrej opinii :)

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 05 kwie 2012, 09:40

Leki wielu pomogły? :lol: Przeczytaj ten temat jeszcze raz i przemyśl odpowiedź :P. Śmiem twierdzić, że info zebrane na tym forum jest najlepszym źródłem wiedzy a chyba nie ma miejsca w internecie gdzie bym nie patrzył. Na IBS raczej nic nie pomaga, przetestuj leki a potem idź prosto po skierowanie na kolonoskopię, nie ma co bawić się w podchody na początku (inne pomniejsze badania). No i spróbuj terapii antydepresantami jak zwykłe leki nie pomogą.

Czym był spowodowany stan zapalny 4 lata temu? I czy było coś co wpłynęło na pogorszenie się stanu, że zdecydowałaś się iść do lekarza?

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 05 kwie 2012, 12:47

ChildOfCracow pisze:Leki wielu pomogły? :lol: Przeczytaj ten temat jeszcze raz i przemyśl odpowiedź :P. Śmiem twierdzić, że info zebrane na tym forum jest najlepszym źródłem wiedzy a chyba nie ma miejsca w internecie gdzie bym nie patrzył. Na IBS raczej nic nie pomaga, przetestuj leki a potem idź prosto po skierowanie na kolonoskopię, nie ma co bawić się w podchody na początku (inne pomniejsze badania). No i spróbuj terapii antydepresantami jak zwykłe leki nie pomogą.

Czym był spowodowany stan zapalny 4 lata temu? I czy było coś co wpłynęło na pogorszenie się stanu, że zdecydowałaś się iść do lekarza?
Na innym forum, które jest poświęcone głównie jelitom drażliwym ludzie mi napisali, że te leki złagodziły im syndromy choroby, co według mnie jest formą pomocy.

Jak mi leki nie pomogą to pójdę na kolonoskopię, to jasne.

Próbuję wygrzebać od poprzedniego lekarza, co to było dokładnie za 'zapalenie', bo mogę się mylić po tych 4 latach. Sprawdzę, jaka była diagnoza te 4 lata temu i podejmę kroki. Ale póki co, jestem optymistką i wierzę, że leki mi pomogą. Moje objawy są męczące, ale na pewno nie jest ze mną tak źle, jak z niektórymi osobami, którym się polepszyło. Nie będę z góry się denerwować, że mi nie pomoże nic, a nic, bo to może być coś gorszego itede - sami wiecie, że stres nam nie służy. ;)

Stan zapalny 4 lata temu, z tego co pamiętam był spowodowany złym odżywianiem i długotrwałymi zaparciami, które podrażniły wewnętrzną stronę jelita. Teraz zdecydowałam się iść do lekarza, bo mój stan (zaparcia, wzdęcia, gazy, ból jelit itede) mnie już wkurzał.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 05 kwie 2012, 15:51

Przypomniałam sobie, że 4 lata temu przepisano mi tribux :)
Wskazania: Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, określane jako zespół jelita drażliwego.
Czyli na 100 proc. wtedy miałam zdiagnozowany zespół jelita drażliwego. :) Utwierdziłam się tylko w tym, co moja pamięć mi podpowiadała.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

LoneWolf
Początkujący ✽✽

Post autor: LoneWolf » 05 kwie 2012, 15:53

Więc jakieś stresujące wydarzenie, albo okres czasu musiał obudzić i nasilić problemy. Z tego co piszesz na miejscu lekarza też bym powiedział IBS.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 05 kwie 2012, 16:21

ChildOfCracow pisze:Więc jakieś stresujące wydarzenie, albo okres czasu musiał obudzić i nasilić problemy. Z tego co piszesz na miejscu lekarza też bym powiedział IBS.
Raz, na jakiś czas mam po prostu nasilenie objawów. Mam niekiedy trochę stresów, jestem nerwusem ogólnie, więc to pewnie się przyczynia. ;) Mam nadzieję, że leki pomogą, jak nie, to idę do lekarza znowu.

Tym razem nie przerwę opakowania po paru dniach jak odczuję lekką poprawę. Tylko będę brała do końca. ;)

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Post autor: Tomek0700 » 05 kwie 2012, 22:39

na tym forum co mowisz o IBS, sa same osoby, ktore nie maja wykonanych nawet badan. Nie ma co ich sluchac bo testuja na sobie wszystkie lekarstwa jak leci z reklamy.
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 06 kwie 2012, 11:21

Dokładnie albo zapisują pełno suplementów.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 06 kwie 2012, 21:09

No to ostatecznie piszę, co z leków zażywam :)
Duspatalin retard (2x1 przed posiłkiem)
Sulfasalazin (3x1)

Ten drugi lek był jednak na 's' a nie na 'b' :)

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: ewkunia » 09 kwie 2012, 11:25

A jakim cudem przy stanie zapalnym jelita można stwierdzić ibs?:|
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

LoneWolf
Początkujący ✽✽

Post autor: LoneWolf » 09 kwie 2012, 12:15

Wystarczy, że spełnia się kryteria rzymskie:

Sytuacje stresowe wyzwalają objawy, do których najczęściej należą:

ostre, skurczowe, nękające bóle brzucha (zazwyczaj podbrzusza i lewego dołu biodrowego). Prawie nigdy nie budzą w nocy. Nasilają się po posiłkach. Mogą towarzyszyć biegunkom. Ulgę przynosi wypróżnienie lub oddanie gazów.
biegunka – stolce mogą być wodniste lub półpłynne ale rzadko dochodzi do zwiększenia ich objętości. Zazwyczaj występuje po posiłkach, stresie psychicznym i w godzinach rannych.
zaparcie – u chorych bez biegunki. Częstotliwość wypróżnień jest zmniejszona, stolec oddawany jest z wysiłkiem. Po oddaniu stolca często uczucie niepełnego wypróżnienia.
wzdęcie brzucha
domieszka śluzu w kale
odbijanie i gazy

nudności i wymioty
zgaga
bóle głowy
uczucie zmęczenia
zaburzenia miesiączkowania
częstomocz
"przelewania w brzuchu"

Badanie przedmiotowe nie wykazuje odchyleń od normy.

No i zaznaczyłem np. co mam obecnie JA - wniosek IBS i tak robi każdy lekarz, stan zapalny widocznie może sobie być skutkiem ubocznym, przejściowym.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 09 kwie 2012, 12:22

mam większosc z tych objawow, ale IBS to mam pewnie swoją drogą bo stan zapalny w jelicie grubym tez mam takze 2 in 1 - wash'n go :/

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD

Post autor: Alis » 09 kwie 2012, 13:11

A ja to mam wszystko przeciwnie :neutral: ja to w ogóle jestem jakaś dziwna, albo od helicobacter i zapalenia żołądka jest czesc moich dolegliwości.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

LoneWolf
Początkujący ✽✽

Post autor: LoneWolf » 09 kwie 2012, 13:36

Ja mam tylko IBS i mam dokładnie wypisz wymaluj klasyczny przypadek mieszanego IBS trochę z zaparciowego i trochę z biegunkowego. Jak ktoś ma inne niepokojące objawy np. Alis ma silne bóle to możliwe, że spowodowane są czymś jeszcze.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Agula84 » 09 kwie 2012, 14:57

ewkunia pisze:A jakim cudem przy stanie zapalnym jelita można stwierdzić ibs?:|
można zdiagnozować ibs, bo po pierwsze gdzies chyba nawet w tym watku na poczatku jest link do artukułu ktory mowi o tym, że stan zapalny wystepuje w ibsie, a dwa zalezy o jakim stanie zapalnym jest mowa. Wiekszość lekarzy( wszyscy z którymi ja miałam do czynienia) interpretuje drobny stan zapalny jako wynik czyszczenia fortransem, nie mowie o wyniku endoskopowym, tylko o histopacie. takie zycie :)
Agula 84 :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”