IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Alis » 09 kwie 2012, 19:47

Agula84 pisze:
ewkunia pisze:A jakim cudem przy stanie zapalnym jelita można stwierdzić ibs?:|
można zdiagnozować ibs, bo po pierwsze gdzies chyba nawet w tym watku na poczatku jest link do artukułu ktory mowi o tym, że stan zapalny wystepuje w ibsie, a dwa zalezy o jakim stanie zapalnym jest mowa. Wiekszość lekarzy( wszyscy z którymi ja miałam do czynienia) interpretuje drobny stan zapalny jako wynik czyszczenia fortransem, nie mowie o wyniku endoskopowym, tylko o histopacie. takie zycie :)
No ja się spotkałam z opinią lekarzy którzy twierdzą, że albo masz zapalenie albo ibs. Jeżeli mas ibs, to nie masz krwi w stolcu która idzie z jelita i jelito jest zdrowe makroskopowo i mikroskopowo. Stan zapalny lekki po forttransie może być i to lekarz powinien wiedzieć i umieć rozpoznać, ale jak ja mam w badaniu, że krew leje się z jelita i na oko to cu. A potem mi lekarka mówi, że jak w histopacie nie ma cu to jest wtedy ibs. No to z lekarzem jest coś nie tak, chociaż niektórzy bronią go na forum...
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 09 kwie 2012, 19:57

ja mysle, ze wyznacznikiem tu może być utrata masy ciała - w IBS nie występuje ona, a w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego już tak
a krew przy wypróżnieniach to wiadomo, ze to nie IBS tylko cos powazniejszego

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 09 kwie 2012, 20:00

subzero pisze:ja mysle, ze wyznacznikiem tu może być utrata masy ciała - w IBS nie występuje ona, a w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego już tak
nie do końca się z tym zgadzam bo ktoś kto ma ibs i brzuch go boli żeby zmniejszyć objawy może zastosować dietę a wtedy spadek wagi będzie.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 09 kwie 2012, 20:54

taloca pisze:nie do końca się z tym zgadzam bo ktoś kto ma ibs i brzuch go boli żeby zmniejszyć objawy może zastosować dietę a wtedy spadek wagi będzie.
dokładnie! chyba, ze ktos nie wprowadza w gorszych chwilach diety. Ja obecnie jem jakies 1/3, moze 40 % tego co jadalam zanim dorwala mnie choroba i za ok 1,5 roku odkad zmienilam diete i ze strachu przed biegunka, schudlam jakies 4-5 kg, i uwazam ze i tak nie za duzo. Napewno nie jem tlusto i smazonego, a w gorszych dniach to kleik ryzowy, piers z kurczaka, marchewka i grysik....
poza tym nie ma bata zeby nie schudnac chociaz troche przy postaci biegunkowej, bo jak ktos ma kilka takich wyproznien w ciagu dnia to nie ma mu sie kiedy to wszystko wchlonac...
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Drażliwa
Debiutant ✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Drażliwa » 09 kwie 2012, 21:48

Agula84 pisze:poza tym nie ma bata zeby nie schudnac chociaz troche przy postaci biegunkowej, bo jak ktos ma kilka takich wyproznien w ciagu dnia to nie ma mu sie kiedy to wszystko wchlonac...
Ja mam postać biegunkową i nie chudnę praktycznie nic. nawet w krytycznym momencie, gdy odwiedzałam toalete 10 razy dziennie, byłam gruba jak zwykle.

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 09 kwie 2012, 22:19

To spróbuj diety może? Co jadasz aktualnie? Zaraz cię tu odchudzimy :twisted:

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 09 kwie 2012, 22:47

ChildOfCracow pisze:o spróbuj diety może? Co jadasz aktualnie? Zaraz cię tu odchudzimy
Lubię to :)
Drażliwa,
dlugo nie chudłam w ogole, nie moglam nawet zrzucic tego co mi zostalo po ciazy, az przestalam mniej jesc i odstawilam slodycze, wtedy poszlo.
fajnie, ze duzo jest wypowiedzi w temacie, to daje fajne spojrzenie na problem ibs :)
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 09 kwie 2012, 23:44

To ja dodam jeszcze, że są też osoby mające cu lub cd które nie chudną.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 10 kwie 2012, 10:57

Ja wam powiem tak, że chorowałam na te oczy tam z 1,5 roku i pod koniec lipca nagle przyszły te bóle brzucha, przelewania, wzdęcia, bardzo silne zaparcia (stolec twardy jak kamienie) i szukałam diagnozy przez cały sierpień, jezdziałm po szpitalach, po sorach i po 1 dniu do domu, no i przez ten miesiąc schudłam 10 kg. A ani razu w tym czasie nie miałam biegunki i wyniki ogólne krwi miałam dobre, tylko odwodniona byłam już pod koniec tego najgorszego, pełnego niepewności miesiąca mojego życia. Także myślę, że 10 kg w miesiac to dużo, plus oczywiście krw utajona w stolcu.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: noodle » 10 kwie 2012, 12:30

Miałam lekki stan zapalny, cztery lata temu, który został usunięty. Pisałam już to. Póki co, leki pomagają na tyle, że mam mniejsze wzdęcia. Zobaczymy jak dalej...

monika1985
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: monika1985 » 10 kwie 2012, 14:51

Ja widzę że z ibs-em jest ciekawa sprawa. Mianowicie w wielu przypadkach zmienia się w chorobe zapalną. Niestety choroba zapalna rzadko zmienia się w ibs. Sumując ,mając ibs należy obserwować się pod kątem choroby zapalnej :neutral: Ot wydedukowałam :lol:

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Truskawka » 10 kwie 2012, 16:36

ja w zasadzie tez mam podejrzenie IBS a wczesniej miałam stan zapalny jelita grubego w końcowym odcinku niby mikroskopowo zapalenie a makroskopowo czysto...bo kolonoskopie miałam robioną...
co do leków róznie bywa ...rok czasu brałam asamax-teraz 3 tygodnie bez...
ponadto debutir,duspatalin, controloc i linex gastro....
Truskawka:)

Obrazek

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 11 kwie 2012, 20:14

To ja coś napiszę...
U mnie od "zawsze" mnie ganiało do ubikacji przed wyjściem na egzamin itp.
Ostatnio się to wszystko nasiliło.
Miałem robione usg, badania krwi (różne), próby wątrobowe, kał (pod kątem krwi utajonej, bakterii, ogólne badania), mocz..... I wszystko ok. Badania na HCV, HIV. Wszystko tez ok.
Byłem u lekarza rodzinnego i gastrologa (prywatnie). Nie ma podstaw do kolonoskopii czy gastroskopii... Wszystko wygląda na to, że muszę unikać piwa, fastfoodów, nadmiaru słodyczy. Czasem jest wszystko dobrze, a czasem znowu biegunki itp. Najciekawsze jest to, że jak byłem tydzień na Krecie to idealne mi brzuszek pracował :) Zero biegunek, ganiania, bólów brzucha itp.
Ostatecznie mam skierowanie do psychologa.... który się specjalizuje w zespole jelita drażliwego... Czy to coś pomoże?

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 11 kwie 2012, 21:59

Napewno nie zaszkodzi, a czy pomoże zależy od specjalisty, ja trafiłam do młodej dziewczynki po studiach... także warto spróbować.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 11 kwie 2012, 22:07

Hmm to te dwa aspekty są aż tak ważne? Tzn. dieta i psychika?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”