IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: TigeR » 11 kwie 2012, 22:12

LOSMARCELOS pisze:Hmm to te dwa aspekty są aż tak ważne? Tzn. dieta i psychika?
Wbrew pozorom tak.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 11 kwie 2012, 23:47

Ja ostatnio zażywam sulpiryd 1x100mg i jest wspaniale na psychice, dziewczyna mnie nie poznaje :D

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 12 kwie 2012, 12:03

noodle pisze:Miałam lekki stan zapalny, cztery lata temu, który został usunięty. Pisałam już to. Póki co, leki pomagają na tyle, że mam mniejsze wzdęcia. Zobaczymy jak dalej...
usunięty, ale musisz sie pilnować bo nie da się tak usunąć stanu zapalnego, dla mnie to jest remisja.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Post autor: Tomek0700 » 12 kwie 2012, 12:38

da sie usunac zapalenie jesli nie jest na tle autoimmunologicznym...
Nie kazde zapalenie to od razu nieswoista postac....
Hmm to te dwa aspekty są aż tak ważne? Tzn. dieta i psychika?
jesli Ci pomoze psychiatra albo psycholog to znaczy, ze masz nerwice zoladka a nie IBS.
Gdy boli was zab to idziecie do dentysty czy psychologa? roznica jest taka, ze na IBS nie znaleziono jeszcze lekarstwa, sa dopiero w II fazie badan klinicznych, a odpowiedzialna jest za to serotonina, nie wiem jaki %.

Druga sprawa, ze nie wiem jak mozna mowic o IBS nawet bez glupiego badania oddechowego, nawet w mojej miejscowosci ten test to cos normalnego, ale nie mam zamiaru sie powtarzac o badaniach :)
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 12 kwie 2012, 14:04

No bo niestety IBS leczy się tylko w zależnosci od objawow - zaparcie lekami przeczyszczajacymi, wzdecia lekami na wzdecia itp. Szkoda, ze nie ma leku typowo stosowanego przy IBS
Tomek0700 pisze:Gdy boli was zab to idziecie do dentysty czy psychologa?
oj Tomek nie mów hop :) znam przyklad, gdzie dziewczyne odesłano z gabinetu stomatologicznego do psychologa (albo psychiatry, nie pamietam), powód - bruksizm, bo zęby mozna leczyć, ale z powodu szczekosciskow i tak beda sie szybciej psuc.

Awatar użytkownika
Drażliwa
Debiutant ✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Drażliwa » 12 kwie 2012, 15:21

ChildOfCracow pisze:To spróbuj diety może? Co jadasz aktualnie? Zaraz cię tu odchudzimy :twisted:
Odchudzam sie wlaściwie od maja. Od czerwca do lipca ćwiczyłam codziennie przez 3-4 h, od września nie mam już czasu. I schudlam... 1,5 kg. To nie takie proste, jak mogloby się wydawać.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: noodle » 12 kwie 2012, 16:48

Alis pisze:
noodle pisze:Miałam lekki stan zapalny, cztery lata temu, który został usunięty. Pisałam już to. Póki co, leki pomagają na tyle, że mam mniejsze wzdęcia. Zobaczymy jak dalej...
usunięty, ale musisz sie pilnować bo nie da się tak usunąć stanu zapalnego, dla mnie to jest remisja.
Pilnuję się ;) Zobaczymy, czy i o ile, leki pomogą. Wtedy pójdę do lekarza ponownie ;)

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 12 kwie 2012, 21:46

Tomek0700 pisze: ze masz nerwice zoladka a nie IBS
nie wiem czy to nie jest to samo.... http://abcnerwica.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.
Agula 84 :)

LoneWolf
Początkujący ✽✽

Post autor: LoneWolf » 12 kwie 2012, 21:56

Jak dla mnie to to samo, IBS to w końcu nerwica somatyczna jelit.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: malaperelka » 14 kwie 2012, 12:28

Witam was :)

Moja historia z IBS zaczęła się prawdopodobnie w 2003 roku, gdzie po bardzo tragicznych wydarzeniach zachorowałam na nerwicę. Właściwie wtedy nie zastanawiałam się nad dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, brałam tylko Anafranil na nerwicę. Objawy nerwowe dość szybko minęły, ale dolegliwości pokarmowe jak były, tak są...

Tak naprawdę zaczęłam się diagnozować pod koniec 2011 roku, gdy miałam zaostrzenie (moim zdaniem przez stresy).

Lekarka podejrzewała CU albo CD, ponieważ kilka razy w kale zauważyłam krew. Inne objawy przy zaostrzeniu to:
- biegunka kilka dni/ na przemian z zaparciami kilka dni;
- bóle brzucha jakby skręty, skurcze jelit;
- śluz przy zaparciach;
- wzdęcia;
- przelewanie się w brzuchu, bulgotanie.

Badania:
morfologia, usg jamy brzusznej, usg ginekologiczne, gastroskopia, kolonoskopia, badania kału i krwi na różne bakterie, badania na helicobacter, testy na alergię pokarmową.

Wyniki: refluks żołądkowy, małe hemoroidy (to one podkrwawiały a nie jelito) a poza tym wszystko pięknie:)

Diagnoza: IBS.

Leki: Duspatalin retard 1x1, Contix 1x1, Sanprobi 1x1 (mam brać jeszcze miesiąc a później zobaczymy...)

Teraz (jestem prawie dwa miesiące od diagnozy) czuję się w miarę ok... Przede wszystkim zniknęło źródło stresu, więc się nie denerwuję a to sprawia, że jelita pracują lepiej.

Niestety leki nie pomagają w 100%, ba mam wrażenie, że ich działanie jest znikome. Bardzo dużo zależy od tego, co zjem. Najlepiej czułam się tydzień po kolonoskopii, jak nowo narodzona. Pewnie dlatego, że zostały przeczyszczone jelita. Jeśli jem rzeczy gotowane, jest super. Wystarczy, że zjem np. czekoladkę, smażone mięso w panierce, ogórka, pojawiają się problemy. Najbardziej denerwują mnie wzdęcia. Są spore i częste. Wystarczy, że zjem np. ogórka i od razu wyglądam jak w 8 miesiącu ciąży. Dodam, że leki na wzdęcia wtedy nie pomagają. Wzdęcie mija dopiero rano, wtedy znów mam płaski brzuszek:).

Mam do was pytanie. Czasami szczypie mnie prawa strona jakby w okolicy wyrostka robaczkowego. Gastrolog powiedziała, że wyrostek jest czyściutki, więc to musi być jelito. Czy ktoś z was tak miał? Ta dolegliwość pojawia się zazwyczaj przy wzdęciach.

Rozpisałam się:). Pozdrawiam was wszystkich serdecznie i czekam aż w końcu ktoś mądry wymyśli lekarstwo na to cholerstwo. Wiem, że pracują nad jakimś, które wychwytuje serotoninę, ale póki co, ma dużo skutków ubocznych...

Aha, IBS ma również mój Tato (zdiagnozowane) i chyba moja Mama (ma takie same objawy, ale lęk przed lekarzem...). Myślę więc, że przypadłość może być dziedziczna.

Ania

LoneWolf
Początkujący ✽✽

Post autor: LoneWolf » 14 kwie 2012, 12:40

Aniu, w twoim przypadku wszystko jest już jasne, trzeba tylko pilnować się z jedzeniem (a to trudne :D). Z prawej strony (wyrostek) nigdy nie miałem bólów. A co do dziedziczności, to nie tyle IBS jako takie a problemy z nerwami - owszem mogą być dziedziczne skłonności do takich stanów.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Re: Nerwica jelit?

Post autor: malaperelka » 15 kwie 2012, 20:40

Witaj,

Moim zdaniem powinnaś udać się zarówno do ginekologa, jak i do gastrologa. Być może Twoje problemy wynikają z zaburzeń ginekologicznych (np. tak objawia się endometrioza - jestęś młoda, ale różnie bywa, może np. masz problemy z jajnikami) a może masz np. zespół jelita drażliwego lub refluks lub inną chorobę jelit. Trudno jest powiedzieć, objawy mogą oznacząc naprawdę wiele, ale ja mam zespół jelita drażliwego i mogę Cię zapewnić, że od tego nie zmienia się miesiączka. Mam regularną od zawsze. Stąd sądzę, że powinnaś iść do ginekologa.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Truskawka » 15 kwie 2012, 21:34

Ale żołądek jest dużo wżej niż , rzeczy ginekologiczne...

Pójście nawet na ostry dyżur jest wskazane!!!:)
Nie czekaj ze skierowaniem!
Truskawka:)

Obrazek

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽

Post autor: subzero » 15 kwie 2012, 21:50

Ewa23 idz jak najszybciej do lekarza albo na SOR, bo jak to jest np trzustka to jest to niebezpieczne.

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 15 kwie 2012, 22:07

subzero pisze:Ewa23 idz jak najszybciej do lekarza albo na SOR, bo jak to jest np trzustka to jest to niebezpieczne.
myślę, że już w tej sprawie Ewa coś zrobiła bo jej post był pisany 15 marca od tego czasu już miesiąc minął :)
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”