IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: lubelskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 22 lip 2013, 16:21

Mnie np. nigdy ( no może RAZ w życiu) biegunka nie wybudziła ze snu, ani ból brzucha....
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Jac
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Jac » 23 lip 2013, 12:26

_Ray_ pisze:
Dlatego wierzę, że lekarze i naukowcy biorący udział w DDW są kompetentni, a prezentowane przez nich opinie są oparte na podstawach naukowych.
w takich kwestiach lepiej nie jechać na opinii ;-)
Tylko, jeśli podważymy kompetencje lekarzy biorących udział w jednej z najbardziej prestiżowych konferencji na świecie, to automatycznie musielibyśmy podważyć kompetencje wszystkich pozostałych. W ten sposób do niczego nie dojdziemy :)
_Ray_ pisze:Medycyna jest dziedziną, która cały czas się rozwija. Dlatego to, co było aktualne jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, z biegiem lat i rozwojem badań może zostać podważone.

owszem, ale tego nei zmieni jedno badanie ;)
Tu całkowicie się z Tobą zgadzam :) chodzi jednak o to, że zaczyna się zmieniać sposób postrzegania tej choroby - że IBS nie jest wymysłem nadwrażliwych osób wmawiających sobie dolegliwości, ale realną chorobą.
_Ray_ pisze:niewykrywalnych podczas rutynowych badań

tzn? jakich badan?
Gastroskopia, kolonoskopia z histopatologią, morfologia itp.
W publikacjach, w których odkrywa się organiczne podłoże IBS jest mowa o użyciu takich metod badawczych, jak "ultrafast optical measuring methods", czy "confocal laser endomicroscopy", czego z pewnością nie można zaliczyć do stosowanych w Polsce rutynowych badań.
_Ray_ pisze:Wygląda zatem na to, że te choroby łączy więcej, niż kiedyś sądzono.

wg psychiatrów w CU np. jest duża komponenta psychosomatyczna. Owszem.
Psychiatrzy niech się zajmują tym, co jest ich dziedziną, czyli zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Choroby układu pokarmowego niech zostawią gastrologom.

Tu odwołam się do publikacji dr Michaela Gershona z Columbia University, w której m.in. pisze o tym, jak kiedyś uczono na temat "osobowości colitis ulcerosa":

"Niezależnie od ścisłego określenia wzajemnych połączeń, relacje między właściwym mózgiem, a układem nerwowym jelit są tak bliskie, że można zgubić się w dochodzeniu, który jest z nich nadawcą informacji. Na przykład do czasu stwierdzenia, że wrzód trawienny jest wynikiem zakażenia, lekarze postrzegali niepokój jako główną przyczyną. Obecnie, po wykryciu Helicobakter pylori jako czynnika sprawczego, wydaje się jasne, że to raczej uczucie piekącego bólu w nadbrzuszu jest ogólnie odpowiedzialne za objawy psychiczne niż na odwrót. Ponieważ jednak większość chorych na wrzód trawienny potwierdza odczuwanie niepokoju, nieporozumienie to egzystowało przez dziesiątki lat. Innym przykładem jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uważane w czasach moich studiów medycznych za typową chorobę psychosomatyczną. Dawano nawet wykłady o „osobowości typowej dla „colitis ulcerosa”. Osobowość ta, o ile w ogóle istnieje, jest skutkiem życia z upośledzającym schorzeniem autoimmunologicznym, uniemożliwiającym choremu swobodę i komfort w sytuacjach społecznych. Jest więc w sumie możliwe, że z biegiem czasu wiele schorzeń określanych obecnie jako zaburzenia czynnościowe jelit okaże się mieć analogicznie określone podłoże patofizjologiczne.” (Publikacja: Hospital Practice, 34/7, July 15, 1999/p. 31)
Ostatnio zmieniony 23 lip 2013, 13:21 przez Jac, łącznie zmieniany 1 raz.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 23 lip 2013, 13:30

Oczywiści, że mając układ pokarmowy, który zachowuje się nieprzewidywanie, obawiamy się wyjść z domu.
Ale to nie są bezpodstawne lęki, tylko chęć uniknięcia konieczności zmiany bielizny. Więc nie ma co mówić o chorej psychice, tylko o kalkulacji ryzyka czy uda się uniknąć tego dnia "katastrofy", czy nie.
Ja również, nawet w lepsze dni, mam ograniczone zaufanie do własnego układu pokarmowego.

Cieszę się, że pomału znajdujemy jednak podobny punkt widzenia :)

Co do psychologów i psychiatrów, to całkowicie zgadzam się z nimi, jeśli twierdzą, że psychika nie jest przyczyną naszych dolegliwości.
Również prawdą jest, że u niektórych chorych na IBS może pojawić się depresja, jednak jako skutek, a nie przyczyna choroby.
Niestety, zdarzają się i tacy, którzy twierdzą coś odwrotnego i co gorsza próbują zabierać się za "leczenie" IBS.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: malaperelka » 27 lip 2013, 22:58

U mnie było tak- tragiczna śmierć bliskiej osoby -> nerwica -> wyleczenie nerwicy -> pojawienie się IBS. Związane tylko ze stresem. Zgodzę się co do genetyki, moi rodzice też mają IBS, objawy wywołuje u nich stres.
Pozdrawiam,
A.
-----
Duspatalin x2, Sanprobi x1, UlgixMax Wzdęcia x3

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 27 lip 2013, 23:47

u mnie ibsa wyzwolilo urodzenie dziecka, albo moze swiadomosc odpowiedzialnosci za corke wobec braku jakiegokolwiek wsparcia meza. Troche faktycznie jest tak, że duzo wieksze poczucie bezpieczenstwa daje mi 10 lat mlodsza siostra jak maż. A potem to juz lawinowo poszlo. depresja przyszla dopiero po ok. pol roku objawow.
Agula 84 :)

Anonymous_6cf75a28

Post autor: Anonymous_6cf75a28 » 28 lip 2013, 09:21

Mnie wybudzają ze snu biegunki i bóle brzucha, aczkolwiek okazało się, że ja mam także organiczne, obok IBS, przyczyny.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 28 lip 2013, 11:49

Anonymous_6cf75a28 pisze:Mnie wybudzają ze snu biegunki i bóle brzucha, aczkolwiek okazało się, że ja mam także organiczne, obok IBS, przyczyny.
Niektóre badania wskazują, że IBS może być również uważany za chorobę organiczną.

Na przykład kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że u osób chorych na IBS można zaobserwować przerwy/rozstępy (nie wiem czy właściwie tłumaczę w tym kontekście słowo "gaps" jako "przerwy") w nabłonku jelit, które występują znacznie liczniej niż u osób zdrowych:

"IBS patients have significantly more epithelial gaps in their small intestine compared with healthy controls, which suggests that increased epithelial cell extrusion may be a cause of altered intestinal permeability observed in IBS."
Szczegóły, oraz źródło artykułu można znaleźć tutaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2335 ... t=Abstract

Również odkrycie niemieckich naukowców sprzed trzech lat przeczy teoriom, że IBS to wyłącznie zaburzenie czynnościowe:
"...ludzie z IBS mają mikro zapalenia w błonie śluzowej jelita, co z kolei prowadzi do zaburzeń we wrażliwości jelita oraz jest związane z nadwrażliwością jelitowego systemu nerwowego (...). Podrażniona śluzówka wydziela zwiększone ilości substancji neuroaktywnych, takich jak serotonina, histamina czy proteaza. Ta mieszanka może być przyczyną narzekań na IBS"
Szczegóły, oraz źródło artykułu można znaleźć tutaj: http://scienceblog.com/37670/proof-that ... your-head/

Dobrą wiadomością są informacje o nowych lekach na IBS, takich jak Constella dla chorych na IBS-C (już dostępna w niektórych krajach europejskich, ale nie w Polsce), czy dla pacjentów z niezaparciową postacią IBS, jak na przykład Eluxadoline, Asimadoline, Ibodutant, czy LX1033 znajdujące się aktualnie (poza LX1033) w ostatniej fazie testów klinicznych.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Słonecznik

Post autor: malaperelka » 06 sie 2013, 13:14

Powiedzcie mi proszę, jak czujecie się po słoneczniku? Ja, po zjedzeniu jednego w tym roku mam bóle brzucha i biegunki już od dwóch dni...
Pozdrawiam,
A.
-----

mora
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Post autor: mora » 06 sie 2013, 21:22

Cześć!
@Jac, te "przerwy" w nabłonku jelita kojarzą mi się z tzw. "zespołem przeciekającego jelita". Jest taka teoria mikrouszkodzeń nabłonka jelita, przez te mikrouszkodzenia do krwiobiegu przedostają się niestrawione cząsteczki pokarmów, które układ immunologiczny traktuje jak intruza - efektem są alergie pokarmowe a nawet choroby autoimmunologiczne. Cały proces ma być - zgodnie z ta teorią - uruchamiany przez infekcję w jelicie, czyli zaczyna się od bakterii albo/i grzybów.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 07 sie 2013, 12:10

@mora, rzeczywiście, w tym artykule jest wspomniane o zwiększonej przepuszczalności jelit u pacjentów z IBS. Brzmi to prawdopodobnie i jest kolejnym dowodem potwierdzającym, że IBS to nie jest tylko zaburzenie czynnościowe.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 25 sie 2013, 23:09

Mi się wydaje, że psychika też jest powiązana silnie z "fizyką" i w drugą stronę...
U mnie na urlopie w miarę ok, podróż autokarem przez całą Polskę do samej Anglii bez problemów, urlop ok, żadnych rewolucji...Ale dzień przed końcem urlopu już ból brzucha, częste oddawanie stolca, gazy itp... A może coś zjadłem nieteges ? Sam nie wiem...
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 26 sie 2013, 11:50

U mnie nie ma żadnego znaczenia czy jestem w domu i mam łazienkę pod ręką, czy się stresuję, czy nie itp.
Jeśli chodzi o wakacje, to z reguły na wyjeździe mój układ pokarmowy funkcjonował gorzej (może przyczyną była zmiana wody ?).

Jako ciekawostkę dodam, że pojawił się wreszcie tekst w języku polskim na temat genetycznego podłoża IBS: http://www.egastroenterologia.pl/Genety ... 10023.html

Ponieważ tekst został opublikowany w dość poważnym portalu, jest szansa, że lekarze przestaną pacjentom wmawiać, że "to tylko sprawa psychiki"

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 28 sie 2013, 01:20

Nie wierzę, że to może być tylko czysto genetyczne. Psychika odgrywa najważniejszą rolę. Możliwe, że u X osób psychika+patologiczny stan jelit = ibs, a u niektórych psychika+brak problemów jelitowych =/= ibs.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 28 sie 2013, 12:18

Jeśli u kogoś psychika odgrywa najważniejszą rolę, to po prostu ma nerwicę a nie IBS.

Spotkałem się nieraz z przypadkami "uzdrowienia" z IBS, kiedy np. ktoś zmienił pracę albo się rozwiódł i jego "IBS" minął. Tylko, że taka osoba nigdy nie miała IBS...

Choć do wyjaśnienia przyczyny powstawania IBS jest jeszcze daleka droga, to zaangażowanie genów w tą chorobę nie jest teorią naukową, a udowodnionym faktem. Nie ma zatem powodu aby to kwestionować.

Co do wierzenia lub nie, to każdy wierzy w co chce. Można wierzyć, że IBS to sprawa psychiki, podobnie jak można wierzyć, że Ziemia jest płaska (bo przecież gdyby była okrągła, to byśmy z niej pospadali) oraz że znajduje się w centrum Wszechświata, a wokół niej krąży Słońce.
Obie teorie (z Ziemią i IBS jako schorzeniem psychicznym) były obowiązującymi teoriami naukowymi. Ale wraz z z rozwojem nauki, obie straciły na aktualności.

Celowo użyłem tak jaskrawego porównania, aby uświadomić, że nauka i teorie naukowe cały czas się zmieniają, dlatego nie chciałbym aby ktokolwiek odebrał to jako złośliwość.
Niestety hasło, że "IBS to sprawa psychiki" jest tak silnie zakorzenione wśród niektórych lekarzy i pacjentów, że miną jeszcze lata, zanim postrzeganie tej choroby się zmieni.

Tymczasem nie ma nic gorszego dla osoby, która ma realny problem z jelitami, niż twierdzenie, że "to sprawa psychiki", "należy wziąć się w garść" itp.
Problem polega na tym, że niektórzy w to mogą uwierzyć i trafiają do psychologów lub co gorsza psychiatrów, którym wydaje się, że są w stanie leczyć choroby układu pokarmowego.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 12:34 przez Jac, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Swędzenie

Post autor: malaperelka » 28 sie 2013, 14:18

Witajcie :)

Mam dość dziwny problem, otóż czasami swędzi mnie w środku brzuch, w okolicy nieco wyżej od wyrostka.
Mieliście coś takiego, czy ktoś ma pomysł co to oznacza?
Pozdrawiam,
A.
-----

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”