IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: Nerwica jelit?

Post autor: subzero » 16 kwie 2012, 00:55

faktycznie :doh: nie spojrzalam na datę, a zasugerowalam sie odpowiedzia

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: noodle » 16 kwie 2012, 12:37

Wczoraj był dzień głodówki (jak już kiedyś pisałam, raz w tygodniu mam nie jeść nic, tylko pić mega dużo płynów). Powiem Wam, że nie było aż tak źle, jak myślałam. Oczywiście miałam 'małe' napady głodu, ale jak tylko dostarczyłam mojemu organizmowi dużo płynów, wszystko było już cacy. Od wczoraj czuję, że moje jelita wykonują 'więcej ruchu', co oznacza, że pewnie niedługo zawitam w toalecie. Może faktycznie moje zaparcia się jakoś uregulują dzięki temu sposobowi. Zobaczymy ;)

Aaa i tabletki biorę, kończę pierwsze opakowanie duspatalin retard, ale póki co nie zaobserwowałam znaczącej poprawy (co po ponad tygodniu brania leków nie jest niczym zadziwiającym).

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Agula84 » 16 kwie 2012, 22:39

u mnie IBS zdiagnozowany ma mama, moj brat ma incydenty z biegunkami po kilka tygodni, wiec dziadostwo wystepuje dziedzicznie. mnie duspatalin zaczal pomagac praktycznie od samego poczatku, przy czym super działał tylko okolo roku, potem niestety- czyli ostatnie pol roku- juz nie :(
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 16 kwie 2012, 22:39

noodle pisze:Aaa i tabletki biorę, kończę pierwsze opakowanie duspatalin retard, ale póki co nie zaobserwowałam znaczącej poprawy (co po ponad tygodniu brania leków nie jest niczym zadziwiającym).
ten lek ma to do siebie, że działa dopiero po systematycznym braniu przez co najmniej 3 miesiące, takze trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Głodówka, podziwiam, ja nie wiem jak wytrzymam z tym moim żołądkiem oczyszczanie do kolonki :smutny: co 2 musze coś zjeść.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 16 kwie 2012, 22:40

Alis pisze:ten lek ma to do siebie, że działa dopiero po systematycznym braniu przez co najmniej 3 miesiące, takze trzeba uzbroić się w cierpliwość.
no wlasnie, tez slyszlalam, ze on tak dziala, mnie jednak pomogl szybciej.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 17 kwie 2012, 14:30

A ja go biorę 2 lata i nic :lol: ale ja to mam co innego niż IBS jednak.

monika1985
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: monika1985 » 17 kwie 2012, 17:50

Alis ja jednak uważam że ten Twój brzuch to troszkę nadwrażliwy jest :wink: . W wielu postach piszesz o strasznych bólach brzucha bez wyraźnej przyczyny ( no wydaje mi się że zdiagnozowanie tak mocnych dolegliwości nie powinno być strasznie trudne). Ja pewnie też mam ibs. A co mi tam. Mają inni , mam i ja :razz: . Np. teraz nie mam biegunek , ale potrzeba oddania stolca została. Z przyzwyczajenia latam kilka razy dziennie. Co do stawów. A skąd ja mam wiedzieć czy to nie będzie choroba stawów + ibs. Przewlekłe zapalenie spojówek występuje również przy chorobach stawów. Poza tym, pamiętajmy że stres powoduje napięcie mięśni , co za tym idzie przewlekłe ich bóle. Miałaś krwawienia , ale ja też . Teraz niema krwawień i niema o czym gadać. Jeżeli to nawet tylko remisja to niech trwa jak najdłużej. Ja nie brałam za długo duspatalinu. Mnie biegunki nie przerażają. Mam je od zawsze. Jestem przyzwyczajona. Pewnie się powtórzę. Pilnować zdrowie, ale z umiarem. Nie nakręcać się i nie wmawiać sobie pierdół.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 18 kwie 2012, 22:30

No może i jest nadwrażliwy, z bólami brzucha jest tak, że nie ma dnia żeby mnie nie bolało, ale nie jest to ból stały. Potrzebna jest dobra diagnostyka w moim przypadku i na taką licze w szpitalu.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 19 kwie 2012, 00:06

Ja wiem jedno, że na IBS na pewno szkodzą fastfoody i słodycze (nadmiar)... i tłuste rzeczy. Nerwy też... i mała liczba godzin snu.
W sumie od zawsze chyba miałem wrażliwy żołądek, tylko ostatnio się to nasiliło (ale już jest lepiej niz np w grudniu czy styczniu).
Ja mam teorie jednego bólu, który krąży po organizmie... Kiedyś była alergia na pyłki traw (teraz o dziwo przeszło), później ciągłą senność,w liceum ból głowy(podejrzenia padały na pierwszy model telefonu bez antenki), później ból pleców (podejrzewałem fotel w aucie tj. Małym Fiacie -stosowałem nawet różne podkładki masujące). Przeszło. Jak zacząłem pierwszą pracę to ból oczu od pracy (monitor kiepski, ale to już dawno temu), następnie wydawało mi się,że łysieje,później hmm takie uderzenia gorąca, bóle głowy w niedziele i prawie, że zawroty... Minęło to wszystko z czasem. Teraz ból brzucha i biegunki (albo wrażenie, że będzie biegunka :wc2: ). Najgorzej jest przed wyjściem z domu itp. Np. w pracy raczej mnie nie goni. Jak mam zajęcie (przykładowo coś robię, kieruje autem, pisze program w Javie) to jest ok.
Dziwne to wszystko.... Nie ogarniam. Lekarz (jeden z lepszych w rejonie gastrologów) powiedział, że nie ma podstaw do kolonoskopii (miałem inne badania robione, usg, krew,mocz kał,próby wątrobowe, badania na HIV, HCV, konsultacja neurologiczna)... I wszystko OK.
Może to wszystko jest w mojej psychice + przez dłuższy czas zła dieta i stres (poronienie dziecka przez partnerkę, jej problemy zdrowotne, inne jeszcze problemy)...
Sam już nie wiem :/ Hmm a może to jakaś quasi-hipochondria moja :) :oops:

Sorki za może nieco offtopic. Musiałem się wygadać (wypisać) :)
Wiem, wiem ludzie mają większe problemy :) Ale może ktoś miał podobne odczucia do mnie?:)

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: malaperelka » 19 kwie 2012, 21:03

Wiesz, z tym bólem jak czytam widzę siebie. Też w życiu miałam takie objawy, prawie wszystkie... Teraz mam IBS potwierdzone wszystkimi możliwymi badaniami. Podobno IBS to jakiś problem z serotoniną, może ona wywołuje takie zespoły dolegliwości u niektórych ludzi.
Pozdrawiam,
A.
-----
Duspatalin x2, Sanprobi x1, UlgixMax Wzdęcia x3

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 20 kwie 2012, 06:49

LOSMARCELOS pisze:Lekarz (jeden z lepszych w rejonie gastrologów) powiedział, że nie ma podstaw do kolonoskopii (miałem inne badania robione, usg, krew,mocz kał,próby wątrobowe, badania na HIV, HCV, konsultacja neurologiczna)... I wszystko OK.
Tylko żeby stwierdzić IBS konieczna jest kolonoskopia z pobraniem wycinków i ja jeszcze zrobiłabym też gastroskopię. IBS można stwierdzić dopiero po wykluczeniu wszystkiego innego. Nie twierdzę, że masz cu lub cd bo może faktycznie to jest IBS, ale są również inne zapalenia jelit np. mikroskopowe do stwierdzenia którego konieczna jest kolonoskopia z pobraniem wycinków bo nawet w kolonoskopii na oko wszystko wygląda ok. Najlepiej zmień lekarza nawet jeśli ten to "lepszy" niby gastrolog. Dokończ diagnostykę, a wtedy przynajmniej będziesz miał pewność, czy to ibs. Dodam jeszcze, że są osoby mające NZJ u których badania które zostały Ci zrobione wychodziły też dobrze wręcz książkowo. Czasem lekarze faktycznie twierdzą, że kolonoskopia jest niepotrzebna jedyna wtedy metoda to szukać innego lekarza który zleci kolonoskopię lub ciągle chodzić do tego, ale tak często, że w końcu ma dość i zleci badania. Z mojego doświadczenia wiem, że nie można dać się zbyć. Jeśli będziesz miał mieć robioną kolonoskopię koniecznie domagaj się pobrania podczas niej wycinków do badania histopatologicznego (często gdy wszystko wygląda na oko dobrze lekarze nie pobierają wycinków, a to jest błąd i nieraz trzeba za jakiś czas powtórzy kolonoskopie). Nic również nie pisałeś, czy miałeś badaną tarczycę? jeśli nie warto zbadać. Oprócz tego piszesz o badaniu kału, ale nie piszesz jakie badania? czy były zrobione wszystkie posiewy? badanie na pasożyty? grzyby? Może ktoś z Twoich okolic kto się diagnozował poleci Ci lekarza który nie oszczędza na badaniach. Przypomina mi się, że chyba Agula84 kiedyś gdzieś w tych okolicach mieszkała i robiła wiele badań może zajrzy i poleci kogoś kto dał jej skierowanie na kolonoskopię mimo podejrzeń, że to ibs :)
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 20 kwie 2012, 10:24

Jeśli chodzi o badania kału to były ogólne,na pasożyty i grzyby oraz na krew utajona no i próba wątrobowe...Z innych badań to jeszcze rtg klatki piersiowej i ekg...Na razie mam skierowanie na wizytę u psychologa...Ale w sumie może pójdę prywatnie na kolonoskopie(państwowo to się nie doczekam).Dobrze,że juz nie mam często biegunek jak zmieniłem dietę...Nie pije juz piwa,nie jem fastfoodow i za dużo słodyczy.Ale odkad pamiętam często zaraz po jedzeniu chodziłem do toalety.Tylko czemu np jak byłem w 2011 na Krecie to było wszystko ok?Inna dieta?Klimat?W 2010 we Francji to było gorzej,prawie codziennie biegunka...Trochę boję się,że to psychika też na to wszystko wpływa.Zawsze lubiłem siedzieć w domu w WC i coś czytać np...Zauważyłem,że to wszystko nasila się od nerwów i jak mało śpie...Przepraszam za chaos w wypowiedzi.:)

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 20 kwie 2012, 10:41

LOSMARCELOS pisze:.Tylko czemu np jak byłem w 2011 na Krecie to było wszystko ok?Inna dieta?Klimat?
być może klimat już gdzieś tutaj czytałam, że właśnie niektórzy na takich wakacjach czuli się lepiej. A być może tak zadziałał wakacyjny luz :) trudno powiedzieć.
LOSMARCELOS pisze:Na razie mam skierowanie na wizytę u psychologa..
Taka wizyta nie zaszkodzi, a może pomoże warto spróbować.
LOSMARCELOS pisze:Trochę boję się,że to psychika też na to wszystko wpływa
Na pewno psychika też na to wpływa. Dlatego psycholog i wrzucenie na luz nie zaszkodzi :)
LOSMARCELOS pisze:ale w sumie może pójdę prywatnie na kolonoskopie(państwowo to się nie doczekam)
Moim zdaniem jeśli nie masz teraz jakiś bardzo uciążliwych dolegliwości to poczekaj. Przecież w końcu się doczekasz ;) a kolonoskopia i wycinki (plus ewentualnie znieczulenie) to spory wydatek więc jeśli dasz radę to lepiej czekać. Być może to faktycznie IBS, a ta kolonoskopia to tylko po to żeby być pewnym :) jeśli to ibs pewnie i psychicznie się po niej poprawi bo nie będziesz się denerwował, że to jednak coś bardziej poważnego.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 20 kwie 2012, 10:53

Boję się bólu przy badaniu...Tzn mogę zapłacić byle to dobrze zrobili...Ogólnie to na tej diagnozie lekarz napisał zespół jelita drażliwego i lek desputalin retard i zalecana wizyta u psychologa lub psychiatry...Kiedyś mialem duszności i bole głowy dość często.Pomogła jedna wizyta u neurologa i 2 tyg brania sympramolu...

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 20 kwie 2012, 11:03

LOSMARCELOS pisze:Boję się bólu przy badaniu...
można sobie je zrobić na śpiocha (w znieczuleniu ogólnym) oczywiście sa jego zwolennicy i przeciwnicy Ja robię w znieczuleniu inaczej nie dałabym rady (za znieczulenie musiałam dopłacić coś ok 120 zł bo potrzebny był anestezjolog natomiast samą kolonoskopię miałam za darmo).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”