ibs czy coś innego??

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
plastik
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

ibs czy coś innego??

Post autor: plastik » 26 lut 2012, 21:22

witam. dostałem sie na to forum z innego forum gdzie nikt mi nie udzielił odpowiedzi na to co napisałem. jedynie dostałem linka do was. i widze że odpowiadacie tutaj każdemu kto napisze. więc może i mnie odpowiecie, doradzicie, pomożecie. O tuż mój problem jest taki że wg. gastrologa mam zespół jelita drażliwego. miałem robione tylko badania na krew utajoną i nic nie wykryto. gastrolog jak i lekarz rodzinny przepisali mi duspatalin retard. ale z tego co pamiętam to nic mi nie pomógł. kiedyś inny lekarz rodzinny przepisał mi polprazol. jedno opakowanie które starczyło na kilka dni i on uspokoił moje jelita na tydzien czasu. objawy jakie mam to luźne stolce. czasem wodniste czasem papkowate z śluzem. no i gazy w zależności od tego co zjem ale to rzadkość. nic mnie nie boli. jedyny ból jaki mam to gdy po jakimś jedzeniu które utwardza mój stolec(np. ciemne winogrona). zrobi mi się twardy stolec na następny dzień. i gdy mam iść do ubikacji to zaczyna mnie strasznie kłóć i boleć z lewej strony pępka. uczucie jest takie jak by stolec był wielkich rozmiarów i przeciskał sie malutkim jelitem. ale taki ból towarzyszy bardzo rzadko. do wc chodze raz lub dwa razy dziennie gdy wiem że będe w domu lub tylko w pracy. gdy mam jechać gdzieś na zakupy czy coś załatwić to w tedy przed wyjazdem ide kilka razy do wc zeby się wypróżnić do konca. mam też w okolicy odbytu ranki małe chyba z częstego podcierania sie. i tak jak by wydobywała się z nich jakaś maź, sluz. szczypie, swędzi czasami. oraz na lewym pośladku po wewnętrznej stronie na wysokości kości ogonowej mam takie małe na 5mm zgrubienie. gastrolog to widział i przepisał mi alantan plus oraz detreomycyna 2%. niestety nic nie pomogło. kiedyś lekarz ogólny przepisał mi maść triderm ona pomaga ale po odstawieniu wszystko wraca. to chyba tyle. jeśli ktoś ma jakieś pytania niech pyta. chetnie odpowiem. pomóżcie bo już mam dosć tych moich jelit. chce sobie życia poużywać a nie w domu siedzieć.

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: ibs czy coś innego??

Post autor: LoneWolf » 26 lut 2012, 23:22

Ja bym sugerował kolonoskopię i wizytę u proktologa, nie ma co czekać - lepiej sprawdzić od razu co się tam w środku dzieje.

plastik
Debiutant ✽

Post autor: plastik » 27 lut 2012, 00:36

Przepraszam za małe literki. Obiecuje że się poprawie.
Nie miałem żadnych klonoskopi i tego typu badań. Lekarz widocznie po wywiadzie i jednym badaniu wywnioskował. Ogolnie to ten gastrolog jakos liniowo obsługuje ludzi. Co u niego jestem to zawsze sie pyta ilu pacjentów zostało i wszystko robi na szybko zeby tylko sie pozbyc pacjenta. Ale podobno jest dobry, tak słyszałem. Co do badań to się troche boję takich gdzie cos będą gdzieś wkładać. Dostałem jeszcze jedno skierowanie na badania krwi. Ale nie pamietam na co to było. Jak znajdę skierowanie to napisze. Myślę nad zastosowaniem jakiejś diety. Bo mówił mi ze zero słodyczy, smażonego, pieczonego itp moze co nieco to poskutkuje. Tylko jakos nie umię się do tego zabrać. Przepisy na jedzenie, co jeść itp.
Martita dokładnie to jestem z tychów.
ChildOfCracow widze że ty też chyba masz ibs?? jakie ty masz objawy?? stosujesz coś czy co?? jakie badania miałeś jeśli można wiedzieć i po czym u ciebie wywnioskowano ibs??

LoneWolf
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: LoneWolf » 27 lut 2012, 12:28

Przeczytaj temat o IBS na forum, są tam wyczerpujące informacje na ten temat. :)

viewtopic.php?t=10308

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Tomek0700 » 27 lut 2012, 12:54

Aj tam od razu kolonoskopia straszycie chlopaka. Badanie na helicobactera pylorii, kal na pasozyty morfologia z ob i crp styka, na poczatek. Potem mozna rozwazyc jakies poszerzenie diagnostyki, gastroskopia a potem moze kolonoskopia. Oczywiscie do proktologa tez trzeba sie wybrac. Znajdz innego lekarza, sadze, ze takie badania Ci od razu zleca:) albo idz do tego co teraz i popros o takie skierowania. Kolonoskopii na powitanie i tak Ci nikt nie zrobi.
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 27 lut 2012, 13:29

TigeR pisze:Prosty przyklad. Ja. Po krotkiej rozmowie z lekarzem na dzien dobry dostalem skierowanie na gastroskopie i kolonoskopie, wiec nie badz tak pewien wszystkiego.
A ja schudłam 10 kg w niecały miesiąc, jelito tak mnie bolało że sie już nie ubierałam, byłam odwodniona i wycieńczona, miałam większość badań i brakowało tylko kolonki, no i niestety pani doktor nie dała mi skierowania na kolonoskopie, powiedziała że nie widzi potrzeby, a młodej dziewczynie przede mną od razu dała która jak to powiedział jak sie stresuje to coś ja tam boli w środku ale żadnych problemów z wypróznianiem nie miała. Także różnie to bywa.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 27 lut 2012, 19:31

Zenobius pisze:Alis ale kolonoskopia to najlepsze obrazowe badanie jelita - i powinno sie go domagac, a nie isc na inne i jak tam nic nie bedzie, to kolonke odstawiac.
no ja to oczywiście wiem, tylko poprostu chciałam podkreślić, że nie tak łatwo dostac skierowanie na to badanie i miałam z tym problem.

plastik
Debiutant ✽

Post autor: plastik » 28 lut 2012, 11:07

znalazłem skierowanie od gastrologa do laboratorium. Jedyne co na nim wyczytałem to OB i CRP a pod tym jakieś ASJP?? ale to chyba co innego nie zwiazanego z rodzajem badania. Wybiore się w tym tyg i jak dostane wyniki to wpisze tutaj. Pamiętam też że kiedyś lekarz rodzinny robił mi badania na pasożyty. I była chyba glista ludzka której się pozbyłem. Powiedzcie mi co jaki czas chodzicie do gastrologa?? Bo ja chodze mniej więcej co pół roku. I jeśli co pół roku mam dostawać jedno skierowanie na badania to chyba pełną diagnozę dostane za kilka lat. Do tego czasu to zwariuje. Mógłby mi dać jakiś większy zestaw badań i od razu bym sobie porobił. Myśle czy nie przenieść się do jakiegoś innego. Ale ten co teraz jestem tj podobno bardzo dobry. Tylko te terminy...ehh byłem w grudniu a mam na czerwiec tego roku. Chciałbym moze spróbować jakiejś diety. Nie znacie jakiej strony gdzie są przepisy na taką diete albo co wy dobrego jecie, czego unikacie.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 28 lut 2012, 11:21

Jeżeli chodzi o diete to ogólnie dieta lekkostrawna wszystko gotowane jem, wieprzowiny unikam, tylko chude rzeczy-drób, indyk, ryby,cielęcina, no i najlepiej gotowane warzywa i owoce ale zależy jak to będziesz tolerował i zależy też na co jesteś chory, bo jeżeli masz IBS to nie ma sensu, żebyś się tak katował dietą. a do gastrologa chodzi się jak jest potrzeba :wink: nie raz co miesiąc jak jest zle, jak lepiej to co 3 miesiące, różnie.

[ Dodano: 28-02-2012 ]
Zenobius pisze:Od jakiegos czasu brylujesz na forum, jako wszechwiedzacy i w kazdym watku wystepujesz w roli eksperta, podwazasz opinie lekarzy prowadzacych, ktorzy znaja dane przypadki i piszesz w trybie rozkazujacym - co moze miec negatywny wplyw na czyjas diagnoze i leczenie, gdyz nie jestes lekarzem i nie masz dosc doswiadczenia, zeby takie rzeczy pisac.
No co się dzieje ostatnio z tym forum, jedni mają pretensje o kolokwialny język, inni o tryb rozkazujący. Wydawało mi się, że to forum jest po to żeby dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą. Wiadomo, że pisanie na forum nie zastąpi wizyty u lekarza, że to sa tylko sugestie i spostrzezenia osób chorych. Zresztą każdy człwoiek ma swój rozum i napewno to wie.

plastik
Debiutant ✽

Post autor: plastik » 28 lut 2012, 22:47

Alis, dlaczego twierdzisz że gdybym miał ibs mam sie nie katować dietą?? wszędzie piszą że w tym przypadku trzeba właśnie zastosować diete lekko strawną. Ale zauważyłem że po imprezach typu wesela, jakieś większe urodziny na sali itp imprezy, przez kilka dni mam normalny stolec jak u zdrowego człowieka. A wiadomo jakie jest jedzenie na takich imprezach. Smażone, gotowane, pieczone itp a do tego wódka :P i niczego sobie nie żałowałem. Wiec ciekawe co w tym jedzeniu jest lekarstwem :P
A jak ci się udaje chodzic co miesiąc do gastrologa?? chodzisz prywatnie czy przez nfz?? bo ja jak na razie to trafiam co pół roku i prędzej się nie da.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 29 lut 2012, 11:30

plastik pisze:Alis, dlaczego twierdzisz że gdybym miał ibs mam sie nie katować dietą??
Dlatego, że moja dieta jest bardzo restrykcyjna, a na IBS dieta polega na unikaniu pokarmów w zależności od postaci biegunkowej czy też zaparciowej. Sam napisałeś, że jadłeś smażone i piłeś alkohol i nic ci nie było.
plastik pisze:A jak ci się udaje chodzic co miesiąc do gastrologa?? chodzisz prywatnie czy przez nfz??
Na nfz zarejestrowałam się na sierpień :lol: ale co zrobić, tyle się w Polsce czeka, także jak cos się dzieje i człowiek zle sie czuje to ratuje się prywatnymi wizytami ewentualnie SOR-em.

Awatar użytkownika
Drażliwa
Debiutant ✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Drażliwa » 29 lut 2012, 14:30

Poproś o skierowanie na kolonoskopię, ja dostałam bez problemu. Nie każdego ona boli, zależy od tego, jak są zbudowane jelita, ale ja na wszelki wypadek dopłaciłam sobie do znieczulenia ogólnego. Jest krótkie, max. 30 min.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 29 lut 2012, 18:47

martita pisze:
Dlatego, że moja dieta jest bardzo restrykcyjna, a na IBS dieta polega na unikaniu pokarmów w zależności od postaci biegunkowej czy też zaparciowej. Sam napisałeś, że jadłeś smażone i piłeś alkohol i nic ci nie było.
a jak mozna IBS z oczu wyczytać?? przecież żadnych badań nie bylo, nie wiemy co koledze dolega
Owszem, ale prosze zauważyć, ze kolega ma wpisane w choroba:IBS

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 01 mar 2012, 18:55

Prosze kolegęplastik, o wpisanie w Choroba: w trakcie diagnozy, gdyż wpisanie IBS może być mylące dla forumowiczów, którzy chcą udzielać porad.
Dziękuję

plastik
Debiutant ✽

Post autor: plastik » 02 mar 2012, 13:10

skoro tak mówicie o tej klonoskopi to chyba trzeba będzie się odważyć na nią iść. Tylko że termin do gastro dopiero na czerwiec. A gastrolog chciał żebym przyszedł w marcu tylko jak?? skoro terminy pozajmowane. A ile może kosztowac wizyta prywatnie?? Zrobiłem sobie badania które przepisał mi gastrolog tj. morfologia, ob, crp, alat, aspat, ggtp plus jeszcze morfologia 25 par, sód, potas. Nie wiem czy uda mi sie dobrze wpisać wyniki bo na końcu są dziwne literki:P
GGTP- 44 U/L zakres 7,000-32,00
ASPAT 42U/L zakres 0,000-38,00
ALAT 96 U/l zakres 0,000-40,00

Na 140,6 mmpl/l (135-148)
K 3,91 mmol/l (3,5-5,3)
CRP poniżej 6,0 mg/l

pałeczkowate- 0,02
podzielone- 0,48
kwasochłonne- 0,13
limfocyty- 0,30
monocyty-0,07
OB 1godz. 5mm

WBC- 6,6x10 mała 3 /y
RBC 5,30x10mała6/ y
HGB 15,6 g/d
HCT 47,1%
MCV 88,9 f
MCH 29,4 pg
MCHC 33,1 g/d
PLT 234x10mała3/y

na końcu gdzie jest y to na wyniku jest odwrócone te y a po nim jakiś znaczek którego nie umiałem wpisać. moze będziecie wiedzieli o co chodzi. jeśli będziecie mieli trudności z odczytaniem tego to postaram się zeskanować i wkleić je tutaj lub przesłać kto będzie chciał. Więc co z tego umiecie wywróżyć. Próby wątrobowe wiem ze są podwyższone i musze iść do hepatologa. Wątroba jest przetłuszczona. Chyba za dużo fast foodów:P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”