Witam wszystkich : )

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Tu też znajduje się lista numerów gg, skype, kont na facebooku itp. Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
omega
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Witam wszystkich : )

Post autor: omega » 15 kwie 2018, 20:16

CU od kilku lat. Za kilka dni kolonoskopia. Do wcześniejszych przygotowywałam się preparatem Fortrans. Obecnie mam do dyspozycji CitraFleet lub Fortrans. Nie wiem co wybrać. Kryterium , którym przede wszystkim chcę się kierować to skuteczność oczyszczenia.

Czy skuteczność CitrraFleet jest porównywalna z Fortrans ?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: Witam wszystkich : )

Post autor: Baby » 15 kwie 2018, 20:43

Nigdy nie czyściłam się niczym innym niż Fortrans więc z własnego doświadczenia nie powiem ale z obserwacji i opowieści pacjentek wnioskuje, że Fortrans czyści najlepiej. Wiele osób mających wcześniej doświadczenie z Fortransem twierdziło, że CitraFleet i Moviprep czyszczą znacznie gorzej.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 15 kwie 2018, 21:45

W przypadku NZJ najlepsze są makrogole, czyli Fortrans i Moviprep.
Siarczany (CitraFleet) oraz fosforany (wlewki Rectanal/Enema) mogą podrażniać i imitować stany zapalne, a więc zaburzyć obraz badania.
Mamcia kiedyś linkowała artykuł na ten temat, ale już nie pamiętam, w którym wątku.

Skuteczność czyszczenia zależy też od diety na kilka dni przed kolonoskopią.
I trzeba pamiętać, żeby oprócz tych 4 litrów roztworu Fortransu pić dodatkowo dużo innych płynów (oczywiście jasnych i przejrzystych, np. woda mineralna smakowa, klarowny sok jabłkowy, winogronowy itp.) - to wspomaga czyszczenie.
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 16 kwie 2018, 13:48

Baby, Noelia dziękuję za odpowiedzi.

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 20 kwie 2018, 13:05

Czy przed kolonoskopią (bez znieczulenia), dla złagodzenia nieprzyjemnych odczuć, można zażyć lek NO-SPA ?
W sprawie środka czyszczącego zdecydowałam, że będzie to fortrans.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD

Post autor: atabe » 20 kwie 2018, 15:18

Z tego co wiem , w trakcie lub przed podawane są leki znieczulające przez wenflon, dożylnie ,więc no-spa chyba nie jest konieczna

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 20 kwie 2018, 16:12

atabe pisze:
20 kwie 2018, 15:18
(...), w trakcie lub przed podawane są leki znieczulające przez wenflon, dożylnie (...)
atabe,
Tak jak napisałam w swoim poprzednim poście kolonoskopia będzie wykonana bez znieczulenia i żadne leki znieczulające ani przed ani w trakcie nie będą podawane.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD

Post autor: atabe » 20 kwie 2018, 18:03

O przepraszam za niedopatrzenie/myślałam ,że masz na myśli narkozę/. A czemu? Masz jakieś przeciwwskazania?

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 20 kwie 2018, 18:33

atabe,
Lekarz zapytał jaką opcję wybieram. To mój wybór. Boję się znieczulenia, na wiele leków jestem uczulona
To moja kolejna kolonoskopia , każda była wykonana bez znieczulenia, ból spory ale do wytrzymania. Mam nadzieję, że i tym razem się uda.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 21 kwie 2018, 13:03

omega pisze:
20 kwie 2018, 16:12
Tak jak napisałam w swoim poprzednim poście kolonoskopia będzie wykonana bez znieczulenia i żadne leki znieczulające ani przed ani w trakcie nie będą podawane.
omega pisze:
20 kwie 2018, 18:33
Lekarz zapytał jaką opcję wybieram. To mój wybór. Boję się znieczulenia, na wiele leków jestem uczulona
To moja kolejna kolonoskopia , każda była wykonana bez znieczulenia, ból spory ale do wytrzymania.
Pomiędzy badaniem w pełni na żywca a znieczuleniem ogólnym jest jeszcze opcja pośrednia - leki przeciwbólowe (opioidy).
Mogą być w połączeniu z rozkurczowymi (np. Buscolysin - ta sama substancja co tabletki Buscopan, działa podobnie jak No-Spa) oraz uspokajającymi (benzodiazepiny).
Można je podać przed kolonką (na prośbę pacjenta) lub podczas badania (gdy zacznie boleć).
Są wstrzykiwane dożylnie (przez wenflon) lub domięśniowo (w pośladek).
O tym właśnie pisała Atabe :tak:
Myślę, że w każdym ośrodku wykonującym endoskopie mają te leki i mogą Ci je podać.
Do tego nie jest potrzebny anestezjolog - on musi być obecny jedynie przy pełnym znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie = uśpieniu.

Mąż podczas swojej pierwszej kolonki też nie chciał być uśpiony, nie chciał żadnych leków, ale w trakcie badania już nie wytrzymał bólu na pewnym "zakręcie' jelit i natychmiast wstrzyknęli mu przeciwbólowy opioid, a także midazolam (Midanium) dodatkowo.
Wskazania Midanium to wg ulotki: "Sedacja z zachowaniem świadomości przed i podczas zabiegów diagnostycznych i drobnych chirurgicznych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym (lub bez)".
Leki podała pielęgniarka, anestezjologa nie było, bo żadne znieczulenie nie było planowane.
On ma jakieś "pętle esicy i poprzecznicy", w opisie kolono ma wzmiankę "przejście przez esicę trudne technicznie" - może stąd aż tak silny ból, taki 10/10.
Podobna sytuacja jest wtedy, gdy ktoś ma np. zrosty po operacjach, guzy zapalne, ropnie albo zwężenia jelita.
Bez żadnych leków przeciwbólowych raczej nie da się tego wytrzymać.

Po wstrzyknięciu leku poczekali 2 minuty, aż jego dolegliwości miną i kontynuowali badanie, mąż nadal był przytomny, nie usnął, ale ból znacznie się zmniejszył, już się nie męczył i było ok.
Za to nadal mógł rozmawiać z lekarką, m.in. o stanie swoich jelit , oglądał je na żywo na monitorze, widział, co robią itd. - także wg niego to taka opcja idealna i złoty środek, bo ma się nad wszystkim kontrolę, ale bez zbędnego bólu i cierpienia.
Kazali mu też natychmiast zgłaszać każdy ból czy dyskomfort, wtedy pomagała pielęgniarka uciskając brzuch, albo zmieniali pozycję itp.

Jednak lepszym wyjściem byłoby od razu na wstępie poprosić o ten opioid + ewentualnie inne preparaty.
Możesz powiedzieć wprost, że chciałabyś dostać jakiś lek przeciwbólowy oraz przeciwskurczowy, ale chcesz być przy tym w pełni świadoma.
To jest kwestia rodzaju leku i jego dawki.
Właśnie taki jest męża plan przed następną kolonką - bez narkozy, ale też bez bólu.
Ja również tak bym zdecydowała, gdybym musiała się wybrać na takie badanie - nie zamierzam cierpieć, ale chcę wszystko oglądać :mrgreen:

I jak najbardziej rozumiem, że nie chcesz być uśpiona, ale cierpienie z bólu nie ma sensu.
Są alternatywy, więc wg mnie warto z nich skorzystać.
A co, gdy będzie Cię tak boleć, że będą musieli przerwać badanie?
Wtedy całe przygotowania, dieta, czyszczenie i stres na marne.

Mąż również obawiał się narkozy, a okazało się, że nie taki diabeł straszny ;)
Ostatnio w szpitalu musiał być znieczulony ogólnie do kolonki, bo podczas tej samej narkozy miał też badanie EUS.
Z badania zupełnie nic nie pamięta, a po wybudzeniu odpoczywał 2 godziny, potem zjadł obiad, a później usnął na kilkanaście godzin i wyspał się za wszystkie czasy :D
Bardzo się bałam tej jego narkozy, mega się stresowałam, ale zupełnie niepotrzebnie.
Nic niepokojącego się nie działo.
Niedawno jedna osoba mnie pytała o szczegóły takiego uśpienia - opisałam to w tym poście
Jeśli kiedyś będzie potrzebna kolejna narkoza, to już nie będę umierać z nerwów.
Najgorszy jest zawsze ten pierwszy raz, ale strach ma wielkie oczy, serio.
omega pisze:
20 kwie 2018, 13:05
Czy przed kolonoskopią (bez znieczulenia), dla złagodzenia nieprzyjemnych odczuć, można zażyć lek NO-SPA ?
No-Spę możesz wziąć, nie zaszkodzi, ona w zasadzie z niczym nie wchodzi w interakcje.
Leki przeciwskurczowe (np. Buscolysin) są często podawane podczas różnych endoskopii.
Rozkurczają mięśnie gładkie i "uspokajają" jelita, co jest korzystne podczas oglądania ich od środka.
Mąż przed obiema swoimi kolonkami brał No-Spę, bo miał silne skurcze po czyszczeniu Fortransem.
Ostatnią kolono miał w szpitalu i właśnie No-Spę mu podali na bóle brzucha spowodowane przygotowaniami do badania.

Leki rozkurczające (No-Spa, Buscopan, Scopolan, Spasmolina, Duspatalin itp.) oraz opioidy (np. tramadol, fentanyl, petydyna) są bezpieczne w NZJ.

Tylko powiedz lekarzowi wykonującemu badanie o wszystkich lekach, jakie wzięłaś w dniu kolonoskopii, czyli o tej No-Spie i Twoich codziennych tabletkach na CU, np. Asamax itd.
Mąż musiał wszystko dokładnie wpisać w specjalnym formularzu.
Różne są sytuacje, może trzeba będzie podać inne leki, więc dobrze by było, gdyby personel znał wszystkie szczegóły, co brałaś, kiedy i w jakiej dawce.
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 22 kwie 2018, 09:16

Noelia, Atabe

Rzeczywiście, nie zrozumiałam postu Atabe, nie brałam pod uwagę opcji pośredniej.

W okresie kilku ostatnich lat poddana byłam zabiegom operacyjnym (nie związane z jelitami) w znieczuleniu ogólnym kilkakrotnie . Podawano mi pełen wachlarz środków przeciwbólowych do morfiny włącznie. Tolerowałam to różnie. To przykre wspomnienia.

Sposobem znieczulenia przedstawionym w Waszych postach jestem zainteresowana : )
Dziękuję : )

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 16 maja 2018, 16:11

„Śluzówka jelita grubego z wykładnikami wrzodziejącego zapalenia jelita – proces o dużym nasileniu i małej aktywności”
Czy można to jakoś zinterpretować ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 16 maja 2018, 16:27

pewnie, masz chorobę która rozwija się w jelicie , choć może nie masz objawów .
Powiedziałbym że "norma", szczególnie gdy nie ma intensywnego leczenia, bo chory nie czuje objawów ;)
Powinno się zintensyfikować leczenie i iść w kierunku remisji endoskopowej ..
ale pewnie lekarz to już powiedział .
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

omega
Debiutant ✽

Post autor: omega » 18 maja 2018, 09:26

Obyty.z.cu dziękuję za odpowiedź.

Leczenie zintensyfikowano już przed kolonoskopią. Moja interpretacja hist. - pat. to: pozytywna odpowiedź na leczenie zaawansowanej CU ale nie całkowita. Dopóki idzie to w dobrą stronę wydaje się , że wdrożone leczenie powinno być kontynuowane.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”