witam

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: witam

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2016, 12:02

petitek88 pisze: Ale mam pytanie moze dosc glupie ale myslicie ze Crohn mogl sie ujawnic po ciazy??
wiesz,największym naszym problemem jest doszukiwanie się powodu zachorowania.
teraz,kiedy masz diagnozę jest to mało ważne.
To już było,tego się nie da naprawić,tym bardziej,że nikt nie wie skąd się biorą nasze choroby.
Statystyka tu nic nie zmieni.Ty masz żyć przyszłością,odnaleźć się w "nowym" życiu z bonusem choroby przewlekłej,która nie zawsze musi być aktywana.
Luzik i pozytywne myślenie,a o chorobie to myśl w aspekcie brania leków,czy dostosowania diety do aktualnego stanu jelit.
To też żaden przecież kłopot,jeśli nie można smażonego kotleta,to można wspaniałe risotto czy coś innego co lubisz.Zamiast myśleć skąd ta choroba,zacznij eksperymentować w kuchni.
To daje większą pomoc , a i radość,jeśli cos się uda.
I na talerzu i w dla brzucha ulga.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

petitek88
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 12:54

Mnie przeraza to ze ja nawet nie mam 100% pewnosci ze ja mam ta chorobe

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 13:03

To też żaden przecież kłopot,jeśli nie można smażonego kotleta,to można wspaniałe risotto czy coś innego co lubisz.Zamiast myśleć skąd ta choroba,zacznij eksperymentować w kuchni.

Nooo w tym to juz jetem obyta. Nie dosc ze kazdy gotowy produkt wertuje namietnie czy nie ma laktozy to sprawdzam ile ma kalori , dobieram skladniki niczym kucharz w najlepszej restauracji :) a tak na powaznie jak pracowalam nie mialam czasu na sniadanie i obiady wiec najlepszym rozwiazaniem byl McDonald's . Ocknelam sie po pierwszym wyladowaniu w szpitalu. Na dzien dzisiejszy od samego zapachu fastfoodow mnie mdli

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2016, 13:06

petitek88 pisze:Mnie przeraza to ze ja nawet nie mam 100% pewnos
wiesz,nie wiem jak to jest z Twoim diagnozowaniem,ale ktoś jak rozumię tę diagnozę postawił na podstawie czegoś,jakiś badań.
Z drugiej strony,z wpisów użytkowników na forum, także z publikacji medycznych wiem ,że bardzo trudno jednoznacznie o takową.Czasami latami się to "wykluwa",czasami od razu trafienie.Wielu tu walczy o diagnozę,choćby po to, by dostać leki refundowane,a są one drogie,no i mało dostępne niektóre.
Ale masz rację,lepiej mieć pewność,tylko że czasami potrzeba czasu,i dobrych lekarzy.
Sama musisz zdecydować czy chcesz ciągle szukać ,czy żyć z tym co jest.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 13:11

Ciezko zyc w takiej niepewnosci. Teraz mam leki jest lepiej. Ale rok czasu nie dali mi nic. Kazde ladowanie w szpitalu konczylo sie odsylaniem do domu po 24 h. Moze za duzo zjadlam stad wzdecie. Faktycznie musialam duzo zjesc skoro lekarz na pogotowiu chcial mnie slac na porodowke. Nie raz to mialam takiego kryzysa ze wylam z bolu i marzylam zeby ze mnie to wycieli. W Danii sie za nic nie placi ale i leczenie slabe. Teraz musze zyc z entocortem ale w lipcu chce jechac do Polski do Bydgoszczy i tam prywatnie zrobic wszelkiego rodzaju badania

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2016, 13:40

petitek88 pisze:Ciezko zyc w takiej niepewnosci.
więc nie myśl o tym tylko Żyj !!!!!!!!
mi na duży brzuch,pełność,wzdęcia itd . pomógł kiedyś koper włoski.
Przez kilka miesięcy ,aż się łądnie to wyregulowało.
Oczywiście biorąc pod uwagę moje CU,to aż zupełnie spoko to nigdy nie było.Ale dobrze ten okres kopru wspominam w brzuchu.

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 14:48

obyty.z.cu pisze: pomógł kiedyś koper włoski.

W takim razie dzis poszukam w sklepie. A to normalnie pic tak kiedy chce czy jak sie zacznie jesc??

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2016, 16:02

http://www.poradnikzielarski.pl/dieta/k ... ienie.html
petitek88 pisze: pic tak kiedy chce
wiesz,my w ogóle dużo powinniśmy pić,czyli ok. 2 l płynów.
Wliczając w to wszystko.Dla mnie to były normalne herbaty w ciągu dnia,przeważnie po jedzeniu.Wtedy odstawiłem kawy i szukałem zastępstwa.
Inna sprawa że z ziołami to trzeba ..też z wyczuciem,to co zdrowe dla zdrowych,dla nas nie koniecznie.
Przykład to herbatki z rumiankiem,czy miętą, która w zaostrzeniu dopiero potrafi nawywijać.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 02 sty 2016, 16:10

obyty.z.cu pisze:http://www.poradnikzielarski.pl/dieta/k ... ienie.html
petitek88 pisze: pic tak kiedy chce
wiesz,my w ogóle dużo powinniśmy pić,czyli ok. 2 l płynów.
Wliczając w to wszystko.Dla mnie to były normalne herbaty w ciągu dnia,przeważnie po jedzeniu.Wtedy odstawiłem kawy i szukałem zastępstwa.
Inna sprawa że z ziołami to trzeba ..też z wyczuciem,to co zdrowe dla zdrowych,dla nas nie koniecznie.
Przykład to herbatki z rumiankiem,czy miętą, która w zaostrzeniu dopiero potrafi nawywijać.
nie tylko w zaostrzeniu Obyty.z.Cu bo rumianek może być alergenem ...np
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/ ... a-rumianek

:friends:

annawydra21
Debiutant ✽
województwo: lubelskie

Post autor: annawydra21 » 02 sty 2016, 20:29

Nooo w tym to juz jetem obyta. Nie dosc ze kazdy gotowy produkt wertuje namietnie czy nie ma laktozy to sprawdzam ile ma kalori , dobieram skladniki niczym kucharz w najlepszej restauracji

a ja w tym temacie jestem zielona, ogóle słowo dieta przechodzi mi cięzko przez gardło chociaż nie raz byłam na diecie i schudłam 30 kg! ale tak serio sama nie wiem co mogę jeść? skąd twoja wiedza się wzieła
Wyderka

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 21:35

a ja w tym temacie jestem zielona, ogóle słowo dieta przechodzi mi cięzko przez gardło chociaż nie raz byłam na diecie i schudłam 30 kg! ale tak serio sama nie wiem co mogę jeść? skąd twoja wiedza się wzieła

Pisalam sobie co jadlam a pozniej widzialam reakcje organizmu. Pije mleko bez laktozy, maslo i smietane tez. Przestalam slodzic duzo kawe chociaz wiem ze ona mi szkodzi ale zamiast normalnej pije orkiszowa. Pieke sama bulki orkiszowe. Zamiast zwyklej maki uzywam orkiszowej. I wiem ze od maki pszennej mnie boli i wzdyma. Nauczylam sie jesc 5 razy dziennie a malo. Po kilku miesiacach umialam stwierdzic co mi szkodzi a co nie. A w torebce zawsze mam tabletki laktoze kontrol w razie jak wiem ze nie bede miala wyboru. Ale np . jadlam duzo zbozowych produktow , chleba ze zbozami , dynie itp i myslalam ze to zdrowo a po tym wlasnie mnie bolalo. Chyba te ziarenka mi draznily jelita. A w trakcie silnego zaostrzenia to juz wogole.

annawydra21
Debiutant ✽
województwo: lubelskie

Post autor: annawydra21 » 02 sty 2016, 22:08

adlam duzo zbozowych produktow , chleba ze zbozami , dynie itp i myslalam ze to zdrowo a po tym wlasnie mnie bolalo. Chyba te ziarenka mi draznily jelita. A w trakcie silnego zaostrzenia to juz wogole.
i ja tak mam a uwielbiam takie pieczywo ale od razu zgaga i inne objawy :(

a że nie należe do szczupłych osób boję sie również utycia od jasnego pieczywa

podobno jak najbardziej wskazane jasne pieczywo jest.... no a z drugiej strony powinno sie unikac glutenu hmmm.... ja np wogóle nie smaże sobie czasem coś tam podjem wyjątki odchodzą od reguły, jadłam dużo nabiału jogurty serki sery białe... jak narazie odstawiłam ale tęsknie za tym!

Idę do lodówki otwieram zamykam i tak w kółko bo tego niemoge tego tez nie i rezultat taki ze sie załamuje ibiore czekolade!
Wyderka

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2016, 23:05

annawydra21 pisze:podobno jak najbardziej wskazane jasne pieczywo jest
chyba tylko w zaostrzeniu,inaczej lepiej jesli już to pełnoziarniste.
W zaostrzeniu mało błonnika (ale błonnik rozpuszczalny wskazany),jeśli nie ma zaostrzenia to błonnik wskazany .
annawydra21 pisze:i rezultat taki ze sie załamuje ibiore czekolade!
wymyśl inna przegryzke,neutralną.
Jeśli już czekolada,to gorzka ,taka powyżej 60 % i bez tłuszczu roślinnego i cukru.
Gorzka czekolada to np. źródlo przyswajalnego magnezu..i dobrego samopoczucia.

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 23:42

Ja niestety nie moge nabialu przez laktoze. Ale np jak pisze obyty.z.cu szukam zastepnikow . Np jak mi sie bardzo chce to kupuje smietanke 38% bez laktozy bo w Danii tylko taka i sama robie bita smietane z owocami. Ale sa owoce ktore mi szkoda. Cytrusy ale to przez helicobacter. Teraz przez swieta sobie pofolgowalam ostro. Jadlam wszystko. Skutki sa takie ze juz 4 dzien nie bylam w toalecie a brzuch rosnie. Jak juz nic nie pomaga ratuje sie goracymi kompresami . A z miesa jem tylko piersi z kurczaka pod kazda postacia. Ale to pasuje wszystkim w domu. Mam mala corke . Maz ma dne moczanowa a jego syn kulturysta wiec wszyscy chetnie jedza moje wynalazki :) ale szczerze mowiac sama czasem nie wiem co mi wolno

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 02 sty 2016, 23:49

A tak z innej beczki. Czy wy tez mieliscie problemy skorne? Mam duzy problem ze skora na dloniach. Robia mi sie dziwne opuchniecia zaraz przy paznokaciach ktore okropnie swedza a pozniej schodzi skora. A teraz mnie wysypuje dziwny mlodzienczy tradzik. Moze to po Entocordzie.

Zablokowany

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”