siemano

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Tu też znajduje się lista numerów gg, skype, kont na facebooku itp. Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rysiek
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

siemano

Post autor: rysiek » 27 mar 2018, 12:58

Witam Was.
Pierwszy raz pisze na forum. 15 marca miałem operacje usunięcia jelita grubego i wyłonioną ileostomię. Mieliście taki problem po operacji, że strasznie bolał Was przełyk przy przełykaniu jedzenia? co to może być? i jak sobie z tym radziliscie? minęło już kilka dobrych dni a mi to bardzo dokucza.
Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: siemano

Post autor: Anette28 » 27 mar 2018, 14:34

Witaj wśród Stomików :roll:
Jeśli podczas operacji byleś intubowany to może wystąpić podrażnienie, ale 10/14dni powinno przejść. Jeśli nie to zgłoś się do lekarza.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

BlackRose
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Post autor: BlackRose » 28 mar 2018, 05:56

Cześć :)

rysiek
Debiutant ✽

Post autor: rysiek » 28 mar 2018, 13:57

a jak u Was wyglądały początki z workami stomijnymi? często Wam się odklejały na początku? czy od razu wprawy nabraliście?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 28 mar 2018, 15:58

rysiek pisze:
28 mar 2018, 13:57
często Wam się odklejały na początku? czy od razu wprawy nabraliście?
tu najważniejsze jest odpowiednie dobranie worków czy sprzętu 2 częściowego do rodzaju stomii. Czy jest to stomia płaska, czy wklęsła, w jakim stanie jest skóra itd.
No i odpowiednia pielęgnacja, odpowiednio zmieniany sprzęt jest ok.U mnie 2 częściowy convatec od początku był ok. Płytkę zmieniam co ok. 6-7 dni, a worek wg potrzeb.
Oczywiście odpowiednie kosmetyki, czyli pomoc przy oczyszczaniu skóry gazikiem albo w aerozolu, podobnie "druga skóra"..no i bardzo pomocna jest suszarka. Do osuszania skóry i podgrzania płytki czy worka. Dużo wiadomości jest na stronach producentów sprzętu.
Fajna jest też strona http://stomalife.pl/
a tu polecam szczególnie ;) moją stomijną http://www.convatec.com.pl/index.php?ac ... sub=porady
http://www.convatec.com.pl/index.php?action=edu
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 28 mar 2018, 18:59

Cześć :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Azathioprine 2 x 50 mg

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera

Post autor: Noelia » 28 mar 2018, 23:56

rysiek pisze:
27 mar 2018, 12:58
Mieliście taki problem po operacji, że strasznie bolał Was przełyk przy przełykaniu jedzenia? co to może być? i jak sobie z tym radziliscie? minęło już kilka dobrych dni a mi to bardzo dokucza.
A jaką masz konkretnie chorobę jelita :?:
Bo np. Crohn może dotyczyć całego przewodu pokarmowego, od ust do odbytu - więc przełyk też się tutaj zalicza, niestety.
Miałeś kiedyś gastroskopię :?:
Ale być może masz tylko podrażnione gardło po intubacji.
rysiek pisze:
28 mar 2018, 13:57
a jak u Was wyglądały początki z workami stomijnymi? często Wam się odklejały na początku? czy od razu wprawy nabraliście?
Poczytaj tutaj: Stomia i J-pouch
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

CU u męża - diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

rysiek
Debiutant ✽

Post autor: rysiek » 29 mar 2018, 13:41

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Przed operacją miałem robioną gastro żeby wykluczyć krwawienia z innego odcinka przewodu pokarmowego. W gastroskopii wszystko w porządku.
Dzisiaj mija 2 tygodnie od operacji, a od wczoraj gardło mnie o wiele mniej boli. Co za ulga!.
Dzięki za odpowiedzi :)
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 29 mar 2018, 19:58

rysiek pisze:
29 mar 2018, 13:41
Dzisiaj mija 2 tygodnie od operacji, a od wczoraj gardło mnie o wiele mniej boli.
najpewniej chodzi o to, że przy operacji miałeś "rurki" (sonda) w gardle , więc i pewnie stąd podrażnione . Z czasem to ustąpi.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera

Post autor: Noelia » 30 mar 2018, 05:05

rysiek pisze:
29 mar 2018, 13:41
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
W takim razie możesz zmienić w swoim profilu "inna choroba jelita" na CU (Colitis Ulcerosa) :roll:
obyty.z.cu pisze:
29 mar 2018, 19:58
najpewniej chodzi o to, że przy operacji miałeś "rurki" (sonda) w gardle , więc i pewnie stąd podrażnione . Z czasem to ustąpi.
No faktycznie - sonda przez nos do żołądka - teoretycznie zakłada się ją do każdej operacji jelitowej.
Czasem usuwają ją zaraz po zakończeniu operacji, a czasem zostaje na dłużej.
Mogła podrażnić przełyk podczas wprowadzania lub wyjmowania.
Ale najważniejsze, że jest już lepiej :)
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

CU u męża - diagnoza 13.04.17
REMISJA!
:serce:

rysiek
Debiutant ✽

Post autor: rysiek » 30 mar 2018, 15:12

Sondę przez nos do żołądka miałem wprowadzaną 3-4 dni po operacji, ponieważ po pierwszym dniu przyjmowaniu pokarmów miałem wymioty, wymiotowałem prawie 48 h. To było coś okropnego. Sonde założyli mi ale po dosłownie 5-6 godzinach poprosiłem o wyjęcie gdyż nie dawałem sobie z nią rady. Później jelitko i żołądek zaczęły pracować i wymioty ustąpiły.

rysiek
Debiutant ✽

Post autor: rysiek » 30 mar 2018, 15:15

Dzisiaj byłem na zdjęciu szwów i kontroli. Lekarz mi powiedział że mogę jeść już wszystko tylko uważać czy dany pokarm mi nie zaszkodzi, trochę się boję że po 2 tygodniach mogę próbować wszystkiego. Jak było u Was? Po jakim czasie zaczeliście jeść normalnie?

Dansa
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: Dansa » 30 mar 2018, 16:18

Te wymioty mogły być spowodowane zbyt dużą dawką narkozy -ja tak miałam po operacji tarczycy,bo się obudziłam w trakcie jeszcze operacji i musieli podać znów dawkę

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 30 mar 2018, 19:52

rysiek pisze:
30 mar 2018, 15:15
Lekarz mi powiedział że mogę jeść już wszystko tylko uważać czy dany pokarm mi nie zaszkodzi, trochę się boję że po 2 tygodniach mogę próbować wszystkiego. Jak było u Was?
lekarz powiedział dobrze, ale to znaczy że do tego "wszystko" trzeba powoli dochodzić wprowadzając nowe produkty. Nie wszystko naraz.
Ale też trzeba bardzo uważać na niektóre produkty, choćby orzechy , inne z dużym udziałem celulozy czy włóknika, np. pomarańczy czy kiszona kapusta.
To błonnik nierozpuszczalny, źle pogryziony, źle rozdrobniony może zaczopować jelito, w tedy wielki kłopot i bóle.
Tu też jest temat, że po operacji jelita muszą się ułożyć na nowo, znaleźć swoje miejsce .
Dlatego trzeba przez jakiś czas zachować umiar w jedzeniu, ale i lepiej lekkostrawnie.
Najlepsze jak zawsze gęste zupy mięsno-warzywne.
A tak po 2 , a na pewno po 3 miesiącach to już wszystko jest ok.

Tu jednak uwaga, trzeba dużo płynów, no i soli. Przy ileostomii mamy duże utraty płynów przez stomię, ale i też często elektrolitów, więc i sodu.
A i jeszcze, dobrze jeść ostatni posiłek ok. 17, aby w nocy nie mieć wpadek z odpadającym workiem, szczególnie gdy śpi się na boku czy wręcz na brzuchu ;)

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 04 kwie 2018, 23:32

Anette28 pisze:
27 mar 2018, 14:34
Jeśli podczas operacji byleś intubowany to może wystąpić podrażnienie, ale 10/14dni powinno przejść. Jeśli nie to zgłoś się do lekarza.
no tak zapomniałam o tej wstrętnej sondzie przez nos, to gorsze niż dreny

Ja od siebie dodam, abyś dobrze gryzł wszystko co zjadasz, dużo pił tak jak pisał obyty nie zapominamy o soli i uważamy na takie produkty jak orzeszki, groszki aby nie zatkać stomi
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

"Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Styczniu"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”