Strona 1 z 1

Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 16:27
autor: Baby
Czy ktoś z Was był operowany podczas brania sterydów? Jaki to miało wpływ na gojenie rany i przebieg operacji? Czy mięliście jakieś komplikacje?

Od 3,5 roku biorę non stop sterydy. Początkowo był to tylko Entocort 9 mg, potem Hydrocortisonum a od października albo listopada Metypred. W ciągu 3 lat miałam 3 różne operacje, z czego ostatnia w obstawie sterydowej. Przy wcześniejszych brałam Entocort. W tym tygodniu miałam mieć kolejną operacje brzuszną jednak dziś dowiedziałam się, że lekarze boją się operować na 18 mg Metypredu bo będę się źle goiła. Chcą przełożyć operacje a ja się upieram że chce teraz bo mam dosyć życia w bólu. Jutro zapadnie decyzja. Prawda jest taka, że próba zmniejszenie sterydu do 16 mg skończyła się objawami niedoboru kortyzolu więc musiano znów zwiększyć i nie wiadomo co dalej, bo gastrolodzy do operacji kazali być na 18 mg Metypredu i po niej także a chirurdzy nie chca na takiej operować. Ze względu na niedoczynność kory nadnerczy nie wiadomo, kiedy zejdę ze sterydu (na pewno nie całkowicie) więc ciężko coś zaplanować. Jestem zdołowana i chciałabym poznać Wasze opinie. Z góry dziękuje.

Re: Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 17:31
autor: Olcia24
Mi tez wciskano zebym sie nie kroiła bo na lekach -6-mp i sterydach beda ze mną siodme swiaty!!!!, a ja musialam wyciąc endometrioze a przy okazji chcialam zrobic malą plastyke brzucha....i co? nie zrobiłam plastylki tylko wycieli kawaleczek i tak fajnie sie zagoilo ze potem zalowalam ze nie ciełam całości!!!!
takiej okazji juz pewnie nie bede miala.
teraz sa takie masci (np. solcoseryl) i mozliwosci leczenia ze rana sie szybko goi. A nasze pozytywne nastawienie tez dużo daje!!!
Dziś gdybym miala wybierac to bym podjęła decyzje o operacji.

Re: Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 17:38
autor: Baby
Olcia24, a miałaś laparoskopię czy laparotomię?

Re: Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 18:23
autor: Tubisia
Baby, ja miałam operację na 8mg metypredu, a brałam go już kilka miesięcy. Chirurdzy raczej patrzą tylko na swoje dobro, a nie pacjenta. I tak po operacji wylądowałam na 2 miesiące na metronidazolu, więc wg mnie sterydy tylko pomogły dojść szybciej do siebie. Co prawda ja z 16mg od razu w ciągu 4 dni zeszłam na 8mg, a potem wróciłam na 16mg. Może zapytaj się o chwilowe kilkudniowe zejście na czas operacji na np.8mg?

Re: Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 19:11
autor: Baby
Tubisia, ostatnio miałam objawy niedoboru kortyzolu przy próbie zejścia z 20 mg na 16 mg, więc zwiększyli mi na 18 mg :(

Re: Operacja a przyjmowanie sterydów

: 17 mar 2014, 19:30
autor: Olcia24
Mialam normalną operację nie laparoskopowo, na znieczuleniu ogolnym. Wycinali mi calą blizne po cięciach cesarskiech!