Operacja

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zuo
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Operacja

Post autor: zuo » 22 maja 2007, 18:28

Witam, jestem w szpitalu, czekam na operacje, tzn mam zwloknialy kawalek ok 8cm jelita i chca to wyciac, chcialbym Was zapytac jak przebiega taka operacja, czy boli, jak wyglada przygotowanie, po niej itd, prosze o zwiezle informacje bo siedze na internecie z komorki, dzieki.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Re: Operacja

Post autor: tom-as » 22 maja 2007, 18:41

ja.. operacja csk katowice

zasieg skalpela... (podobno) okolo polowy j.grubego i jakis tam kawalek cienkiego

przygotowanie... dieta ubogoresztkowa.. wieczorem przed operaja lewatywa... rano druga... ogolenie brzucha (wieczorem)... przed operacja niedlugo chyba 'glupi jas'... i jazda na oddzial do ciecia.

po operacji... troche bolalo.. ale na tyle ze tylko poprosilem o jeden zastrzyk przeciwbolowy.. pozniej dalo sie wytrzymac... dodatkowo dren i cewnik... kroplowki przez kilka dni.. potem woda i powoli jakies ryzowe cos (podobno to jedzenie bylo)

a jak przebiega sama operacja to nie wiem... sapalem podczas niej ;)

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 22 maja 2007, 18:45

a bole, jakies niemile doswiadczenia? i ten dren i cewnik jak to wyglada i jakie odczucia

i czy byles czegos swiadomy? i ile lezales przed/po bo ja musze jeszcze sie odzywic i leze teraz juz tydzien na odzywianiu a potem dopiero prawdopodobnie operacja, mam juz ta katowke...

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 22 maja 2007, 18:51

zuo pisze:ten dren i cewnik jak to wyglada i jakie odczucia
dren.. taka gupowa rurka wychodzaca z brzucha... cewnik podobnie.. ale jest to ciensza rurka wychodzaca z .. ceki moczowej... nie boli

i czy byles czegos swiadomy?
podczas operacji niczego nie bylem swiadom.. po obudzeniu (samemu) sie juz wszytko pamietam
zuo pisze:i ile lezales przed/po
przed 1,5 doby (mialem wyznaczony termin na ktory mam sie zjawic).. po 10 dni (chyba)... caly pobyt trwal niecale 2 tygodnie

-----
magdalene pisze:
tom-as pisze:sapalem podczas niej
i to Ci nie pozwoliło, aby cokolwiek zobaczyć?? :razz:
kto wie kto wie.. jak spałem to moze i... ;p
Ostatnio zmieniony 22 maja 2007, 19:01 przez tom-as, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 22 maja 2007, 18:54

co prawda nie miałam operacji na zwłókniałe jelito, ale ciachli mi
prawie cale grube i część cienkiego, także mogę powiedzieć, że:
- najgorszy był ból jelit po operacji, kroplówki p.bólowe są co 3 godziny,
ratowałam sie sama stosując leki doustne (ogólnie zabronione)
- jeśli masz kąt to mogą Ci tez dać żywienie pozajelitowe, choc nie muszą
- dren to rurka od miejsca operowanego przechodząca przez "dziure"
w brzuchu na zewnatrz połączona z workiem. Sączy sie w nim ropa z rany
pooperacyjnej. Mało przyjemny widok, ale to nie boli. Boli jak wyciągają
i jak odsysają ( w CSK Katowice nie odsysają drenu)
- nieprzyjemne uczucia: świąd skóry tam, gdzie są szwy

ogólnie- da sie przezyć
pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 22 maja 2007, 18:59

-Ania- pisze:Boli jak wyciągają
i jak odsysają ( w CSK Katowice nie odsysają drenu)
a to juz zalezy od osoby.. ja na siłe prosiłem zeby NIE dawali mi znieczulenia podczas wyciagania.. i wiecie co... lekko bolało.. ale tylko lekko (bez znieczulenia)
-Ania- pisze:( w CSK Katowice nie odsysają drenu)
mi raz odsysali.. nie bolalo

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 maja 2007, 22:02

Po operacji nie musi boleć. Mysza miała (poza zawirowaniem z przeniesieniem z POP na oddział) dobrą anatezję. \nie trzeba czekać aż zacznie boleć bardo tylko dopominać się o znieczulnie. U Maćka było podobnie. Cewnik nie boli, ani jego wyjmowanie. Żadne z nich nie skarżyło się na ból na przy wyjmowaniu drenów. Natoniast narzekali, że dreny ciągną przy chodzeniu.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Post autor: Misia » 22 maja 2007, 23:50

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 23 maja 2007, 00:19

dreny mnie ciągnęły ale sobie uwiązałam je do pasa bandażem :)
Wstałam tzn...zwlekłam sie z łóżka w pierwszej dobie po operacji i uprzednio postawiwszy basen na taborecie wysikałam sie z niekłamaną przyjemnością(nie miałam cewnika ale zagrozili ze jesli sie nie wysikam to mi założą...nie potrzfie na leżąco i stąd całe zamieszanie)Nie dałam rady juz nic wiecej i musiałam wzywać pomocy.
Cewnik nie taki straszny..nie boli...tylko ja bardzo nie lubie uczucia po wyjeciu.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 23 maja 2007, 08:32

Mnie dreny z brzucha trochę ciągnęły, ale wyjmowano je bez znieczulenia i jakoś specjalnie nie bolało. Bałam się bardziej niż było warto... :wink: Stanowczo gorsze u mnie było odsysanie żołądka (3Xdziennie), bo z niewiadomych przyczyn pielęgniarka upierała się, że nie zostawi mi w nosie rurki i za każdym razem wpychała przez nos od nowa... Ale to może tylko ja miałam taką specjalną atrakcję. W razie czego - rurka w nosie lepsza niż takie wpychanie. [cytat usunięty na prośbę użytkownika] Ja po każdej operacji od razu błagam o cewnik, bo mam psychiczną blokadę i na basen po prostu nie mogę... A tak - spokój i komfort. I dobrze założony cewnik nie ma prawa boleć. Jak boli, to znaczy że coś z nim źle. Ale ja baba jestem, u facetów to może inaczej... :oops: Mnie jeść dali około 2 tygodni po operacji (w zasadzie miałam dwie), miałam żywienie pozajelitowe. Też fajne, wcale się jeśc nie chce, jeden kłopot mniej... Tyle że pić też nie pozwalali (no i odsysali...).
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Misia

Post autor: Misia » 23 maja 2007, 23:50

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 26 maja 2007, 23:34

to trzeba miec rurke do zoladka po operacji :| ? mialem raz przy niedroznosci, tragedia dla mnie to bylo

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 26 maja 2007, 23:48

heh sonde znaczy sie?niekoniecznie :)
Obrazek

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 27 maja 2007, 12:34

Ja przy resekcji kawałka jelita na szybko, z zapaleniem otrzewnej, przed operacją nie mam wspomnień z przygotowania, bo i tak byłam na głodzie od dwóch dni. Znieczulenie miałam kręgosłup no i normalnie spałam. Cewnik do znieczulenia w kręgosłupie miałam na pooperacyjnej i dlatego mnie mogli przez dobę jeszcze znieczulać, więc nic nie bolało, tylko nogę miałam bezwładną.

Na pooperacyjnej cewnik i sonda, ale w ogóle nie bolało. sondę wyjęli mi dość szybko, cewnik przed przejściem na normalną salę (1,5 doby po operacji). Dren ok sam w sobie, ale wyciąganie to była jedna wielka masakra, sklęłam lekarza i bolało jak cholera.

Po tym jak wróciłam na normalną salę (wieczorem, a więc 2 doby) to zaczęłam wstawać i oparta o stojak do żywienia pozajelitowego wędrowałam. Wcześniej pół dnia basen. Żywienia pozajelitowe przez 5 dni, do tego albuminy. Rana bez problemu, tylko swędziło. No i przy wstawaniu ciut rwało, ale to luzik.
Pozdrawiam, Aleksandra

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”