Prośba o radę

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
makan1982
Debiutant ✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Kontakt:

Prośba o radę

Post autor: makan1982 » 25 mar 2014, 15:28

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy, szukałem ale nie znalazłem podobnego wątku. Jestem po kolonoskopii, samo badanie nic nie stwierdziło. Dopiero po dokładnym badaniu wycinka okrężnicy stwierdzono
w skali mikroskopowej colitis chronica non specifica - wyciek umiarkowany. Lekarz przepisał mi Sulfasalazin EN Krka 500mg - dwie tabletki na dobę. Poza tym dał mi jaką marną broszurkę dotyczącą diety z której nic nie wynika. Ogólnie nic się nie dowiedziałem :cry:
Był bym wdzięczny za jaką opinie czy jest to groźne zapalenie czy raczej lajcik, który tabletki wyleczą. Coś odnośnie diety, raczej żywie się zdrowo, mało pieczonego, dużo błonnika, mięsa średnia ilość, dużo warzyw, zupo. Ale dietę określam raczej jako grubo-resztkową. OD paru dni jem raczej drobno-resztkowo i zauważyłem problem ze stolcem. Chce wyjść ale jakby nie potrafił.
Będę wdzięczny za jakieś opinie rady ??
[center][/center]
Pozdro
Makan

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Prośba o radę

Post autor: ulka1986 » 25 mar 2014, 17:09

Czyli masz przewlekłe zapalenie jelita grubego.
Napisz coś więcej o objawach.
2 tabletki sulfy to bardzomało, choć i tak zawsze coś :wink:
Wielu lekarzy przy takim wyniku nie.daje leków( co jest dlamnie dziwne) dietę dobrze utrzymać. Choć musisz ją dopasować do swoich potrzeb i reakcji na poszczególne dania.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 26 mar 2014, 09:49

Dzięki za pomoc.
Jeżeli chodzi o objawy, to zdarzają się duże ilości gazów. Ból nie mam prawie w cale, bardzo bardzo rzadko występuje w okolicy lewego boku. Krwawienia zdarzyły się dwa razy
w okolicach grudnia i to skłoniło mnie do zbadania tematu i tak trafiłem tutaj :smutny:
Poza tym czuje się dobrze, trochę schudłem ale jak się zważyłem po świętach to się przeraziłem. Spiąłem pośladki i wiozłem się troszkę za siebie :wink:
Jeżeli chodzi o dietę to jem ciemne pieczywo żytnie (kilka dni jadłem teraz jasne i stwierdzam, że jest obrzydliwe i miałem przez nie zaparcia).
Ponadto dużo warzyw, pomidory, ogórki, papryka, cebula,por, groszek, kukurydza, fasola, sałata, kapusta pekińska i takie tam. Co do owoców to wielkim fanem nie jestem, jak już to od czasu do czasu Banan, może jabłko. W lato trochę brzoskwiń, wiśni, cytrusów nie lubię.
Chciałem zapytać o suplementy diety, jakieś witaminy ekstra łykać zacząć, jakiś tran czy coś.
Co możecie powiedzieć na temat produktów w stylu clonol C. Dobre to czy dać se spokuj. Jak pomaga to jak długo można to stosować ??
Pozdro
Makan

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 26 mar 2014, 11:53

Jeśli masz wzdecia i gazy to z diety trzeba usunąć to co je może wywoływać, czyli cebule groch por..co do suplemetow to trzeba próbować różnych i wybrać ten który najlepiej na Ciebie działa :wink: dużo informacji znajdziesz w dziale suplementy na forum :roll:
Dużo wagi ci ubyło? Miewasz biegunki, czy raczej zaparcia?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: iza121 » 26 mar 2014, 13:14

makan1982 pisze:jakieś witaminy ekstra łykać zacząć
Witaminy z tabletek to tylko chemia osobiście, bym się raczej starała jeść produkty naturalne bogate w witaminy

makan1982 pisze:jakiś tran czy coś.
ten nie zaszkodzi, sama od kilku tygodni łykam łyżkę oleju lnianego i popijać mocno ciepłą herbatą - prawdę powiedziawszy w moim odczuciu jest on smaczniejszy niż oliwa z oliwek

makan1982 pisze:Jeżeli chodzi o dietę to jem ciemne pieczywo żytnie (kilka dni jadłem teraz jasne i stwierdzam, że jest obrzydliwe i miałem przez nie zaparcia).
jeśli jadłeś dużo błonnika i ono ułatwiało Ci w WC to bym osobiście tak nagle z niego nie rezygnowała, ewentualnie stopniowo ograniczała. Po za tym, warto pić też dużo wody

makan1982 pisze:Co możecie powiedzieć na temat produktów w stylu clonol C
colon c cenowo przereklamowany jest, taniej wyjdzie np. babka jajowata po za tym myślę, że mogła by Ci pomóc polecana tu na forum inulina, która jest prebiotykiem.

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 26 mar 2014, 13:36

Dzięki za wskazówki co do supli, (tekst w stylu hardcorowego koksa) :razz:
Ja biegunek praktycznie nie mam, jak już to zaparcia i wzdęcia, z naciskiem na wzdęcia
i gazy. Ewentualnie zauważyłem, że czasem mam zielonkawy stolec.
Co do utraty wagi to jakieś 8 kg w jakieś 10 tygodni, a więc spoko. Teraz już tak nie liczę kalorii, ale się tez nie objada i waga mi spokojnie stanęła, ale do wymarzonej brakuje jeszcze jakieś 5-7 kg.
Co do diety zapomniałem wspomnieć, że jem dużo nabiału, ale nie zauważyłem jakieś ekstra alergii na niego, czy nie tolerancji laktozy.
A tak w ogóle to mam pytanie może z kategorii głupich, czy z tego zapalania to da się całkowicie wyleczyć, czy to już tylko łagodzenie objawów i zapobieganie żeby nie było gorzej
Pozdro
Makan

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: magda281 » 26 mar 2014, 13:37

makan1982, jeśli masz problemy z jelitami jak piszesz to warzywa nie wzdymające,ja jadam pomidory i paprykę (jak jest ok) bez skóry -koniecznie,kapusty,kalafior,fasola cebula wszystko ciężko strawne. Przy chorym jelicie jada się dietę lekkostrawną. Nie wiem po co ten colon c ? Zaparcia? W moim przypadku ciemne pieczywo drażni jelito jadam jasne i tak jest w diecie lekkostrawnej.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 26 mar 2014, 13:50

Dzięki za szybka odpowiedź. Co do ciemnego pieczywa, to uważam, że po mimo faktu, że jest ciężkie, to zdrowsze.
Biały chleb:
- robią nie wiadomo z czego,
- zalega długo w jelicie,
- powoduje powstawianie uchyłków
- nie wiąże toksyn w jelicie tak jak błonnik z ciemnego pieczywa
Co do warzyw to się zgadam, można wyeliminować te ciężko strawne, ale zawsze zostaje blanszowanie potraw, które zmiękcza je, a one dalej mają swoje właściwości zdrowotne.
Mam pytanie, bo nigdzie nie widzę informacji na ten temat, jak się ma sprawa płatków owsianych i kawy zbożowej (jedyna jaką od czasu do czasu wypije). Czy płatki zaliczają się do tych drażniących jelito czy nie, oraz czy taka kawa czasami jest dozwolona ??
Pozdro
Makan

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 26 mar 2014, 14:02

makan1982 chyba troszkę namieszałeś. Z kolonoskopii wyszło Ci że masz przewlekłe zapalenie jelita grubego niesklasyfikowane a nie mikroskopowe zapalenie jelita - to są dwie różne jednostki chorobowe więc zmień to w miejscu "choroba:" pod swoim nickiem, bo będzie to na przyszłość mylące.
Poza tym napisz co było w opisie kolonoskopii, konkretnie chodzi o to gdzie są te zmiany, z którego miejsca pobrano wycinek z którego wyszło colitis chronica.
Powinieneś dążyć do tego aby lekarz znalazł przyczynę stanu zapalnego w jelicie. Jeżeli nie miałeś robionych, to lekarz powinien dać skierowanie na badanie kału pod kątem zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych itp. bo one też mogą dawać takie objawy a można to skutecznie wyleczyć.

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Mala_Mi » 26 mar 2014, 14:04

makan1982, dieta w chorobach jelit to sprawa indywidualna, a generalna zasada jest to, by jeść produkty, które nie szkodza.
Co do płatkow owsianych i kawy zbozowej, mysle ze powinienes sprobować i zobaczyć jak reagujesz. Moja koleżanka ma Crohna i codziennie je wlasnie platki owsiane. Z powodzeniem pija też kawę i jada ciemne pieczywo. Jeśli czujesz, że ciemne pieczywo podrażnia Twoje jelito to może spróbuj graham? nie jest takie jałowe jak białe, a nie powinno podrażniać tak jak ciemne :wink:
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 26 mar 2014, 14:24

Co do kolonoskopii :
- nie wykryła nic,
- jelito czyste,
- lśniące, brak jakichkolwiek zmian,
- brak zapaleń w stanie marko.
Chorobę stwierdzono po badanie histopatologicznym wycinków z okrężnicy. Badanie było
w kierunku mikroskopowego zapalania, na wyniku pisało: colitis chronica non specifica - wyciek umiarkowany.
Dlatego napisałem, że mam mikroskopowe zapalenie jelita.
Co do objawów, to ciężko stwierdzić co mi szkodzi bo mnie nic praktycznie nie boli, dlatego tez nie wiem, w jaki sposób miałbym rozpoznać objawy, że mi coś szkodzi
Pozdro
Makan

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 26 mar 2014, 14:56

Chyba naciek, a nie wyciek w opisie hist-patu. Jeśłi ci nic nie jest to nie szukaj dziury w całym. Niespecyficzne stany zapalne są dość częste i zwykle ustępują same. Gdyby pojawiały się objawy to należy drązyć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 26 mar 2014, 15:03

I to była informacją, która coś więcej mi powiedziała. Niestety lekarz mój przekazał mi tyle informacji, że szok. Te dwa zdania powiedziały mi więcej niż bym chciał wiedzieć. Czyli Tableteczki zgodnie z zaleceniem, zdrowo żyć, mało pić :) i powinno być dobrze :razz:
Dzięki wielkie Mamcia :zakochany:
Pozdro
Makan

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kalatos » 27 mar 2014, 09:51

Hej :)
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

makan1982
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: makan1982 » 27 mar 2014, 10:38

Siemanko :beer:
Pozdro
Makan