Lekarze którzy nie słuchają pacjenta i upierają sie przy ibs

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Margef
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Lekarze którzy nie słuchają pacjenta i upierają sie przy ibs

Post autor: Margef » 15 sie 2014, 12:50

Witajcie. Mój przypadek: gazy męczą mnie już od kilku lat, kiedyś mniej a teraz to już mam je kilkadziesiąt razy dziennie... Mialam robioną gastroskopie, kolonoskopie, badania kału, usg, badanie na celiakię i wyszło wszystko ok (co prawda w kolonce miejscami były nieliczne zmiany o strukturze grudek, nie mam przy sobie wyników ale bylo cos chyba o naciekach limfocytarnych, ale badania pobranych wycinków wykluczyły cu i cd). Lekarze obstawiają więc ze to przez stres.. Mimo że gdy stresuje sie jedynym objawem jest tylko odrobinę przyspieszona perystaktyka jelit (miewam zaparcia więc dla mnie to nawet plus).

Występuje za to korelacja zawartości jelit i ilości oddawanych gazów. Po oddaniu stolca mam przez kilka godzin spokój. Po tym czasie znowu się zaczyna... Mówiłam lekarzom że to może coś z fermentacją, może to grzybica a oni nie zwracali na ten wg mnie bardzo ważny objaw żadnej uwagi... Zapisywali mi natomiast leki na zjd które skutku nie dawały żadnego a czasem coś nawet pogorszyły... Dali mi nawet lekkie psychotropy ale też nic to nie zmieniło.

Gazy ustępują gdy mam puste jelita, zaparcia zniknęły na ponad 3 tygodnie jak na własną rękę brałam przez jakiś tydzień probiotyki (gazy niestety nie przeszły) ale zawsze to jakis trop..

Te gazy mam niezależnie od tego co jem (mimo że nie mam celiakii przez 6-7 dni przeszłam na ścisłą dietę bez glutenu, laktozy, prostych cukrow, nie jadłam nawet sezamków) a nic się nie poprawiło.

A wy co o tym sądzicie?

Jac
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Re: Lekarze którzy nie słuchają pacjenta i upierają sie przy ibs

Post autor: Jac » 15 sie 2014, 13:37

Jeśli wyniki badań są prawidłowe, to może diagnoza IBS jest prawidłowa.
Oczywiście, jeśli lekarz twierdził, że stres jest przyczyną tej choroby, to znaczy, że nie ma zbyt dużego pojęcia o współczesnej wiedzy medycznej na temat podłoża IBS (podłoże genetyczne, zaburzenia mikroflory itp.)

Diagnoza IBS oznacza tak naprawdę:"Nie ma Pani Crohna, CU czy mikroskopowego zapalenia jelit. Nie ma Pani również innej choroby układu pokarmowego, dającej się zdiagnozować za pomocą standardowych badań. A jednak Pani układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo i przy użyciu aktualnie dostępnych metod leczenia, ani lekarstw, nie da się tej nieprawidłowości wyeliminować. Można tylko ograniczać objawy." I to właśnie znaczy diagnoza IBS...

kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD

Post autor: kalka_96 » 15 sie 2014, 14:22

Margef pisze:Witajcie. Mój przypadek: gazy męczą mnie już od kilku lat, kiedyś mniej a teraz to już mam je kilkadziesiąt razy dziennie...
masz tylko same gazy czy jakieś inne objawy też?
Margef pisze:badania kału,
w kierunku grzybów, bakterii wirusów?
Margef pisze:Mówiłam lekarzom że to może coś z fermentacją, może to grzybica a oni nie zwracali na ten wg mnie bardzo ważny objaw żadnej uwagi...
jeżeli to grzybica, to wyszłoby to w badaniach kału na grzyby
Margef pisze:A wy co o tym sądzicie?
myślę, że można zrobić dodatkowe badania,
jak Twoja morfologia?
gdzie się leczysz?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 sie 2014, 14:23

Jac pisze:Diagnoza IBS oznacza tak naprawdę:"Nie ma Pani Crohna, CU czy mikroskopowego zapalenia jelit. Nie ma Pani również innej choroby układu pokarmowego, dającej się zdiagnozować za pomocą standardowych badań. A jednak Pani układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo i przy użyciu aktualnie dostępnych metod leczenia, ani lekarstw, nie da się tej nieprawidłowości wyeliminować. Można tylko ograniczać objawy." I to właśnie znaczy diagnoza IBS...
muszę przyznać,że to ciekawa analiza,oczywiście jeśli założymy zaangażowania lekarza.
Z drugiej strony,u mojego syna ,przy wielu kłopotach jelitowych,różnych badaniach,taka diagnoza zdała egzamin.
Bierze odpowiednie leki,wyluzował,przestał się dołować stanem jelit i "się poprawiło",ale też uważa na swoją dietę.Do pracy chodzi z własnym jedzeniem itd..
Z mojego doświadczenia też to wynika,psychika wszystko komplikuje.
No i .. chyba co najważniejsze,trzeba znależć "swoje" jedzenie,odpowiednie,nie ograniczanie się,ale rezygnacja z niektórych dań i produktów.To jednak długoletnie sprawdzanie.

Kiedyś z takimi upartymi gazami radziłem sobie herbatkami z kopru włoskiego,ale to tak przez długi okres czasu,nie sporadycznie.
wygoglowałem np.to:
http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/ ... woski.html
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jac
Początkujący ✽✽

Re: Lekarze którzy nie słuchają pacjenta i upierają sie przy

Post autor: Jac » 15 sie 2014, 14:38

Margef pisze:Gazy ustępują gdy mam puste jelita, zaparcia zniknęły na ponad 3 tygodnie jak na własną rękę brałam przez jakiś tydzień probiotyki (gazy niestety nie przeszły) ale zawsze to jakis trop..
Tydzień brania probiotyków to zdecydowanie za krótko. Miesiąc to bardziej optymalny termin dla oceny skuteczności. Jeśli probiotyk Ci pomógł, to może warto stosować go dłużej ?
Zachęcam Cię do przeczytania na forum wątku o VSL #3. Niektórzy (w tym ja) zauważają poprawę po zastosowaniu tego właśnie probiotyku. Warty wypróbowania jest również SanprobiIBS.

Margef
Debiutant ✽

Post autor: Margef » 15 sie 2014, 14:41

Badania kału były robione na bakterie grzyby i wirusy, wyszło wszystko ok, ale zastanawiam się czy ich nie powtórzyć dla pewności bo wyniki były zdumiewajaco szybko.

Co do pokarmów - szkodzą mi: banany, jabłka (ogromne wzdęcia), mleko, jogurty (przelewanie), gazowane, chipsy, konserwy, ogólnie guma guar, benzoesan sodu i inne konserwanty i ja już od dawna tego wszystkiego nie jem (albo jem bardzo rzadko) a i tak gazy są cały czas.

Co do innych objawów- czasem mam zaparcia (zwykle po jakiś moich grzeszkach), wzdęcia (raczej tylko po bananach i jabłkach), zmęczenie, senność.

U lekarzy juz bylam wielu i zaden mi nie pomógł, mimo że brałam juz kilkanaście różnych leków na ibs i tym podobne.. Im dluzej się leczę tym mniej wierzę w to ibs..

Morfologia jest ok, a jakie dodatkowe badania masz na myśli?

Dzięki za wasze odpowiedzi i polecenie tego korpu, pilam juz melise na wyciszenie i nic, mięte i rumianek i żadnej poprawy ale może ten koper coś da?

Co do psychiki w moim przypadku nie sądzę bo ostatnio mialam duzo stresu i nie bylo gorzej a wręcz dzięki tym probiotykom to i lepiej. Z kolei jak bylam np na weekendzie zrelaksowana i wyluzowana i szczęśliwa to i tak dolegliwości były i przez to to szczęście zawsze malało...

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: iza121 » 15 sie 2014, 21:15

Próbowałaś może symetykon (ulgix, espumisan) aby wyeliminować te gazy?

kalka_96
Znawca ❃❃
Choroba: CD

Post autor: kalka_96 » 15 sie 2014, 22:30

Margef pisze:Morfologia jest ok, a jakie dodatkowe badania masz na myśli?
myślałam, że masz więcej objawów niż gazy i zaparcia.
wtedy można by się doszukiwać jakiegoś rodzaju nzj, należy robić przeciwciała ANCA, ASCA, kalprotektyne itd, ale jeżeli w wycinkach to wykluczyli to może przyczyna jest gdzie indziej
a miałaś testy na nietolerancje pokarmowe? fruktoza, laktoza itd?

Adorable
Debiutant ✽

Post autor: Adorable » 16 sie 2014, 00:30

Witaj Margef. Ja mam takie same problemy jak Ty (choć co prawda jestem dopiero przed kolonoskopią, to i tak lek. twierdzą, że to raczej IBS)- spore zaparcia i wzdęcia. Też jestem z Krakowa. Ja na wzdęcia stosuję Espumax- działa kilkakrotnie silniej niż Espumisan, polecam spróbować ;) Brałaś jakieś leki wspomagające pracę jelit, np. Duspatalin Retard, Debretin? Może to by coś pomogło ;)

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 16 sie 2014, 07:07

Adorable pisze: Ja na wzdęcia stosuję Espumax- działa kilkakrotnie silniej niż Espumisan, polecam spróbować
nie przesadzajmy :wink: Istnieje na rynku coś takiego jak espumisan max - który ma 140mg substancji czynnej i ulgix max, który ma jej aż 240mg, a polecany przez Ciebie jako działający kilkakrotnie silniej espumax ma jej 125mg

Standardowy espumisan 40mg (ale ten Twój też ma w nazwie "max", więc takie porównanie byłoby trochę nie fair :razz: ) i standardowy ulgix to jest 80mg

Margef
Debiutant ✽

Post autor: Margef » 17 sie 2014, 08:43

Brałam doraźnie espumisan i espumisan easy, żadnych efektów nawet jesli wzięłam 3 tabletki... Spróbuję jeszcze ulgix trawienie czy czegos takiego...

Brałam tez albo debretin albo ten duspatalin, juz nie pamiętam który dokladnie ale nie pomogło niestety...

Ahhh zapomnialam o objawie który najbardziej przekonuje mnie w kierunku grzybicy... Stałym nalocie na języku od kilku lat czyli od kiedy mam pozostałe objawy... No i jeszcze ciągle mi się przelewa w brzuchu.

Odnosnie tej grzybicy to czytałam że jak jej stopień jest bardzo zaawansowany to Candida może zająć już ścianki jelit tak że przez to ten grzyb nie wychodzi już w badaniach..

Jeszcze tak sobie myślę ze moze to nietolerancja fruktozy? Na laktozę nie robiłam testów ale jestem prawie pewna że ją mam. Teraz zastanawiam się tez nad fruktozą... Bo zarówno jabłek jak i bananów, miodu itp jeść nie mogę... Tylko czy lekarz rodzinny może wystawić na to skierowanie czy będę musiała bulic kasę...?

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 17 sie 2014, 13:13

Margef pisze:Brałam doraźnie espumisan i espumisan easy, żadnych efektów nawet jesli wzięłam 3 tabletki... Spróbuję jeszcze ulgix trawienie czy czegos takiego...
Przy IBS niestety wzdęcia są bardzo popularnym objawem, a powyższe leki mają skuteczność niewiele większą od placebo...
Lepsze efekty przynosi eliminacja pokarmów, które mogą wywoływać wzdęcia - cebula, kapusta, kalafior itp.
Margef pisze:Ahhh zapomnialam o objawie który najbardziej przekonuje mnie w kierunku grzybicy... Stałym nalocie na języku od kilku lat czyli od kiedy mam pozostałe objawy... No i jeszcze ciągle mi się przelewa w brzuchu.

Odnosnie tej grzybicy to czytałam że jak jej stopień jest bardzo zaawansowany to Candida może zająć już ścianki jelit tak że przez to ten grzyb nie wychodzi już w badaniach..
Z grzybicą jest tak - niektórzy lekarze uważają, że "grzyby ma każdy, wiec nie warto się nimi zajmować", a inni są przekonani, że grzyby odpowiadają za 99 % chorób. Ten drugi pogląd można odnaleźć np. w książce "Nie daj się zjeść grzybom Candida".
Tyle tylko, że w tej książce nie ma żadnego przypisu, żadnego odwołania się do literatury naukowej, czy badań. A to podważa jej wiarygodność. Poza tym nie przekonuje mnie w XXI wieku, opisane w książce, badanie w kierunku grzybicy, polegające na napluciu do szklanki z wodą...

Z drugiej strony, u niektórych pacjentów rzeczywiście grzyby mogą stanowić problem. Cała sztuka polega na tym, aby trafić na lekarza, który nie będzie miał skrajnych poglądów na temat grzybicy i rzeczowo przeanalizuje problem.
Margef pisze:Bo zarówno jabłek jak i bananów, miodu itp jeść nie mogę...
Przy IBS należy unikać słodyczy i mleka oraz jego przetworów. Reszta to sprawa dość indywidualna. Poczytaj na temat diety FODMAP - jest polecana przy IBS.

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 17 sie 2014, 13:55

Jac pisze:a powyższe leki mają skuteczność niewiele większą od placebo...
dość oryginalny pogląd masz jakieś źródła na niego?

Adorable
Debiutant ✽

Post autor: Adorable » 17 sie 2014, 15:11

Iza, tak mi wyjaśnił farmaceuta :P W każdym bądź razie dziękuję za wyjaśnienie :)
Jac pisze: Z grzybicą jest tak - niektórzy lekarze uważają, że "grzyby ma każdy, wiec nie warto się nimi zajmować", a inni są przekonani, że grzyby odpowiadają za 99 % chorób. Ten drugi pogląd można odnaleźć np. w książce "Nie daj się zjeść grzybom Candida".
(...)
Z drugiej strony, u niektórych pacjentów rzeczywiście grzyby mogą stanowić problem. Cała sztuka polega na tym, aby trafić na lekarza, który nie będzie miał skrajnych poglądów na temat grzybicy i rzeczowo przeanalizuje problem.
Rzeczywiście grzyby ma każdy człowiek i jeśli występują w normalnych, fizjologicznych ilościach, to nie stanowią problemu. Problem pojawia się wówczas, gdy dochodzi do przerostu candidy.

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽

Post autor: iza121 » 17 sie 2014, 15:26

Adorable pisze:Iza, tak mi wyjaśnił farmaceuta W każdym bądź razie dziękuję za wyjaśnienie
potrzebuje na ten argument badań, bo według mojej wiedzy ten lek jest skuteczniejszy niż placebo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”