Strona 1 z 1

Czy można wykluczyć crohna?

: 14 paź 2015, 12:35
autor: Mewa
Uprzejmie prosze o opinie osoby obeznane w temacie choroby crohna.

W przeciagu 5 lat miałam 3 epizody silnych bóli brzucha (z prawej strony) oraz na wysokości nerek i krzyża trwające kazdorazowo po kilka tygodni.

Wykonane badania:
- krew utajona - ujemny
- kalprotektyna - kilkakrotnie ujemna, wartość (w okresie zaostrzenia) 16,50.
- pasozyty i lamblie- ujemne
- przeciwciała Anca i Asca - ujemne
- morfologia ok (nieznacznie podwyższone monocyty w romazie automatycznym)
- CRP zawsze poniżej 1
- tk jamy brzusznej z kontrastem (lekarz został poproszony o opis jelit): jelita bez zmian, niepogrubiałe, bez wzmocnien po kontraście, węzły j. brzusznej niepowiększone.
- kolonoskopia 5 lat temu (colitis chronica minimalis, wprowadzono aparat do kątnicy, ale nie udało się wejść do jelita cienkiego).


Bardzo prosze o Wasze opinie: czy Wasze doświadczenia wskazują, że w oparciu o ww. wyniki można wykluczyć chorobę chrohna lub inną chorobę zapalną jelit, a należy szukać przyczyny gdzie indziej?

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 15 paź 2015, 17:32
autor: atabe
Może powtórzyć kolonoskopię , ale z wycinkami/ może być mikroskopowe zapalenie jelita/. Ewentualnie jeszcze gastroskopia. Wiele osób ma dobre wyniki mimo choroby,/ niekoniecznie crohn'a/

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 16 paź 2015, 08:28
autor: Mewa
Dziękuję za sugestie. No właśnie cjhcałabym uniknąć kolonoskopii ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. W poprzedniej były pobrane wycinki, wynik był, jak wspomniałam w poprzednim poście. No ale ie weszli wtedy do jelita cienkiego.

Mój gastrolog twierdzi, że kalprotektyna jest badaniem pozwalającym podjąć decyzję odnośnie dalszej diagnostyki. Dobry wynik kalprotektyny+plus brak krwawień przemawia za brakiem crohna i odstępuje się od kolonoskopii.

Chciałabym móc w końcu skreślić crohna z "listy podejrzanych".

Dlatego jestem ciekawa, czy są tutaj osoby, u których wyniki były prawidłowe, a mimo to w końcu zdiagnozowano crohna.

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 16 paź 2015, 10:37
autor: Jarczyslaw
W przyrodzie niewiele rzeczy jest w 100% pewnych ale bazując np. na tym: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18022866 i na tym: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367215/ można wywnioskować, że aktywna choroba Crohna z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest uchwytna właśnie z użyciem kalprotektyny. To musiałby być dosyć spory niefart, żeby mieć zapalenie jelit i kalprotektynę poniżej 50 ug/g (to jest już dosyć rygorystyczny próg odcięcia).

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 16 paź 2015, 22:56
autor: Mamcia
A nerki?? A kręgosłup?? A woreczek?? Na jelita to raczej nie wygląda.

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 17 paź 2015, 16:55
autor: Mewa
Mamcia pisze:A nerki?? A kręgosłup?? A woreczek?? Na jelita to raczej nie wygląda.
Nerki i woreczek były badane w usg i w tk jamy brzusznej. Wszystko ok, to samo jeśli chodzi o parametry krwi, które mogłyby coś powiedzieć o tych narządach. kręgosłup owszem, nie jest w idealnym stanie, ale mnie boli głownie z przodu, w okolicach wyrostka i pępka.

Jeden z lekarzy zasugerował ...porfirię. ona podobno objawia się silnymi bólami brzucha i zaparciami....
Czy ktoś z Was tutaj diagnozujących się robił badania w kierunku porfirii ???

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 17 paź 2015, 16:57
autor: Mewa
Jarczyslaw pisze:W przyrodzie niewiele rzeczy jest w 100% pewnych ale bazując np. na tym: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18022866 i na tym: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367215/ można wywnioskować, że aktywna choroba Crohna z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest uchwytna właśnie z użyciem kalprotektyny. To musiałby być dosyć spory niefart, żeby mieć zapalenie jelit i kalprotektynę poniżej 50 ug/g (to jest już dosyć rygorystyczny próg odcięcia).
Dziękuję. No właśnie tym się "podpieram" sądząc, że przyczyna jest u mnie inna, a nie crohn....

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 17 paź 2015, 16:59
autor: Mewa
atabe pisze:Może powtórzyć kolonoskopię , ale z wycinkami/ może być mikroskopowe zapalenie jelita/. Ewentualnie jeszcze gastroskopia. Wiele osób ma dobre wyniki mimo choroby,/ niekoniecznie crohn'a/
Czytałam o tym mikroskopowym zapaleniem jelit. podobno objawia się głównie biegunkami. ja nie mam biegunek. jeśli już, to raczej zaparcia....

Re: Czy można wykluczyć crohna?

: 18 paź 2015, 15:17
autor: atabe
Nie wiem, musisz po prostu metodą kolejnych eliminacji. Albo czekać , aż konkretnie Cię dopadnie. Z objawami to też różnie bywa/ nie myślę tu tylko o crohn'nie/. Ja przy moim choróbsku nie mam i nie miałam żadnych objawów, ani biegunek ,ani zaparć, nic i do tego idealne wyniki.