Strona 1 z 1

O mężu będzie

: 12 lut 2018, 22:03
autor: Borkosia
Napiszcie proszę co sądzicie o wyniku kolonoskopii mojego męża w kontekście tego, że nasz najmłodszy syn ma zdiagnozowane CD (Historia Macieja na Maluchach).

Kolonoskopię mąż miał robioną w styczniu 2017, występowały krwawienia podczas wypróżniania. Gastrolog stwierdził, na podstawie kolonoskopii, że to wina hemoroidów. Tylko teraz tak, mąż często skarży się na bóle brzucha, wzdęcia, przelewania, mdłości. Tydzień temu miał gastroskopię, wyszedł refluks.
Co to są te pseudopolipy?(wcześniej nie zawracalismy sobie tym głowy, skoro gastrolog powiedział, że wynik jest ok, dostał tylko czopki na hemoroidy)


Okolica zewnętrzna odbytu niezmieniona. Wprowadzono koloskop przez zastawkę do dystalnego odcinka jelita krętego, które jest niezmienione. W kątnicy prawidłowe ujście wyrostka robaczkowego. Zastawka Bauhina prawdłowa. We wstępnicy widoczne skupisko pseudopolipów-dwa pobrano do badania. Poza tym błona śluzowa jelita grubego gładka, lśniąca z dobrze widocznym rysunkiem naczyniowym. Obecne guzki krwawicze II stopnia


Rozpoznanie histopatologiczne: fragmenty śluzówki jelita grubego w stanie obrzęku

Re: O mężu będzie

: 18 lut 2018, 19:43
autor: Anette28
pseudopolipy- powstają w wyniku zniszczenia błony śluzowej przez proces chorobowy (najczęściej w przypadkach wrzodziejącego zapalenia jelita grubego) z zaoszczędzeniem fragmentów prawidłowej śluzówki.
tutaj jest fajny artykuł o polipach link

Guzki krwawnicze (Hemoroidy, Choroba hemoroidalna)
Stopień II - hemoroidy wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia i samoistnie powracające do normalnej pozycji po jego zakończeniu;

Re: O mężu będzie

: 18 lut 2018, 21:46
autor: Borkosia
Anette28 pisze:
18 lut 2018, 19:43

tutaj jest fajny artykuł o polipach link
Anette mogłabyś zapodać jeszcze raz link, bo mi się nieprzeczytane posty otwierają :roll:

Re: O mężu będzie

: 19 lut 2018, 17:50
autor: Anette28
zrobione

Re: O mężu będzie

: 20 lut 2018, 02:20
autor: Noelia
Borkosia pisze:
12 lut 2018, 22:03
Napiszcie proszę co sądzicie o wyniku kolonoskopii mojego męża w kontekście tego, że nasz najmłodszy syn ma zdiagnozowane CD
U Twojego męża póki co nic nie wskazuje na CD.
Ale wcale się nie dziwię, że się martwisz i rozmyślasz - też tak mam, tylko na odwrót w pewnym sensie - mój mąż ma CU, a ja się zastanawiam, kiedy córka zachoruje :neutral:
Borkosia pisze:
12 lut 2018, 22:03
Co to są te pseudopolipy?
O pseudopolipach wiem tyle, że mogą pojawiać się w późniejszej fazie CU - tzn. po jakimś czasie (np. kilku latach) chorowania.
Nie są to zmiany przedrakowe, więc nie trzeba ich usuwać w ramach profilaktyki RJG.
Borkosia pisze:
12 lut 2018, 22:03
fragmenty śluzówki jelita grubego w stanie obrzęku
Zdrowa śluzówka nie powinna być "w stanie obrzęku".
Ale może to podrażnienie od czyszczenia do kolono - mój mąż miał np. afty po Fortransie i Rectanalu.
A z jakich odcinków jelita były pobrane te wycinki :?:
Czy to te pseudopolipy właśnie tak opisali?
Ze zdrowej "na oko" błony śluzowej też powinno się pobrać hist-paty, bo niektóre NZJ są widoczne dopiero pod mikroskopem.

Przydałoby się oznaczyć poziom kalprotektyny, krew utajoną w kale, a z krwi CRP, OB, hemoglobinę, ferrytynę i żelazo + morfologię.
Możesz namówić męża na badania dla własnego świętego spokoju ;)